https://napoleon.org.pl/forum/

Aleksander Dumas – Biali i Niebiescy
https://napoleon.org.pl/forum/viewtopic.php?f=14&t=1470
Strona 1 z 1

Autor:  kajot [ 28 sie 2017, o 12:12 ]
Tytuł:  Aleksander Dumas – Biali i Niebiescy

Witam!

Wprawdzie nie jest to książka historyczna sensu stricto ale z powodów przedstawionych poniżej pozwolę sobie zaanonsować tutaj jej publikację przez wydawnictwo JAMAKASZ http://jamakasz.wixsite.com/index .

Biali i Niebiescy nie są powieścią historyczną, z jakimi kojarzy nam się Aleksander Dumas. Jest to raczej beletryzowane ujęcie historii. Na tle wojującej, rewolucyjnej Francji w okresie od 1793 do 1799 autor prezentuje początki kariery Napoleona Bonaparte. Sporo uwagi poświęca współzawodnictwu czterech "gwiazd" spod znaku Marsa : Bonapartego, Hoche’a, Moreau i Pichegru. Obok zwykłej fabuły Dumas obficie obdarza nas opisem wydarzeń historycznych, ich kontekstu i swym odautorskim komentarzem. Książka jest pierwszą częścią napoleońskiego cyklu, którego kontynuacją są Towarzysze Jehu i Kawaler de Sainte-Hermine, a składa się z czterech "pod-części" o nader wymownych tytułach : Prusacy nad Renem, Trzynasty vendémiaire’a, Osiemnasty fructidora i Ósma wyprawa krzyżowa...
Na tym właściwie poprzestanę prezentowanie zawartości Białych i Niebieskich. Jeśli potrzeba, mogę napisać więcej :-)
Dorzucę jeszcze tylko ciekawostkę istotną dla polskiego czytelnika, że jest to bodaj jedyna książka Dumasa, gdzie występuje polski bohater – Gdańszczanin, były żołnierz Kościuszki, który zgłasza się do generała Pichegru by walczyć z wrogami Francji, którzy są jednocześnie naszymi zaborcami.

To moje pierwsze tak dużych rozmiarów (dwa tomy po kilkaset stron) tłumaczenie z francuskiego na polski. Zachęciły mnie do tego w szczególności trzy czynniki : obecność Polaka u Dumasa (jednego z moich ulubionych autorów), dotychczasowy brak polskiego przekładu oraz wydawca.

Książka ma się ukazać w bieżącym tygodniu
http://jamakasz.wixsite.com/index/biblioteka-andrzeja---szlakiem-przygody
Zatem jeśli ktoś byłby nią zainteresowany, a w szczególności prezentacją Napoleona przez pisarza, który miał powody (osobiste) by być mu niechętnym (a raczej tego nie okazuje), to zachęcam do skontaktowania wydawnictwa JAMAKASZ.

Z napoleońskimi pozdrowieniami
kajot

PS: Żałuję, że nie mogłem przybyć na LKP. Może następnym razem się uda...

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/