https://napoleon.org.pl/forum/

Po drugiej stronie.Polacy w wojnie 1812.
https://napoleon.org.pl/forum/viewtopic.php?f=19&t=733
Strona 1 z 1

Autor:  FRIANT [ 6 lut 2012, o 09:21 ]
Tytuł:  Po drugiej stronie.Polacy w wojnie 1812.

Po drugiej stronie.Polacy w wojnie 1812.chciałbym poruszyć temat,może dla niektórych drażniący,ale warty do przedyskutowania.chodzi mi tutaj o polaków walczących w armii carskiej.Jak wiadomo Polacy służyli W pułkach kawaleryjskich ułańskich;tatarskim,litewskim wolyńskim,polskim,czugujewskim,huzarskich;łubniańskim,grodzieńskim.odsetek Polaków w tych pułkach był duży.Szlak bitewny w kampanii 1812 roku świadczy o niezwykłej zaciętości z jaką te pułki walczyły np.huzarzy grodzieńscy pod Filipowem i Klasticami,ułani polscy pod borodinem,czirikowem,krasnem.Jednak równie często zdarzały się dezercje do oddziałów Polskich np ułanów litewskich.ferment w tym pułku musał być wielki skoro nawet sam bagration pisał o nieufności do tego pułku.Czy ktoś ma jakieś informacje na temat oficerów,podoficerów.żołnierzy polskich służących w tych pułkach,odsetkach polaków służących w nich,szlakach bitewnych,dezercjach do oddziałów polskich itp.

Autor:  bavarsky [ 6 lut 2012, o 10:58 ]
Tytuł:  Re: Po drugiej stronie.Polacy w wojnie 1812.

Wprawdzie posiadam listy imienne oficerów rosyjskich odznaczonych za bitwę pod Możajskiem, [każdy korpus sporządził takową], lecz jak mam ocenić czy dany żołnierz był pochodzenia polskiego? Polskim pułkiem ułanów dowodził oficer pułkownik Guriew, odznaczony krzyżem św. Anny 2-ej klasy za boje toczone w ariergardzie rosyjskiej. Litewskim pułkiem ułanów na czas bitwy z 7.IX, dowodził oficer oddelegowany z noworosyjskiego dragońskiego pułku podpułkownik Sztaklenberg.

W kronice pułkowej litewskiego pułku można odnaleźć dokładne listy imienne, ale bez podania wyznania.

Autor:  FRIANT [ 6 lut 2012, o 13:16 ]
Tytuł:  Re: Po drugiej stronie.Polacy w wojnie 1812.

Na pewno jest to trudne,ale słyszałem,że dużo byłych oficerów i żołnierzy po rozbiorach wstąpiło do organizowanych pułków konnopolskiego i tatarsko-litewskiego,które powstały w 1797r.w armii rosyjskiej.w 1803 powstał z pułku tatarsko-litewskiego pułk litewski i tatarski oraz polski pułk ułanow przemianowany z konnopolskiego.od 1807 stopniowo pułki traciły swój narodowy charakter-polski.ciekawe zachowanie pułku konnopolskiego zaistniało podczas bitwy pod Heilsbergiem,gdzie pułk mógł wyrządzić wielką i tak już powstałą krzywdę zdziesiątkowanej kawalerii Murata.Pułk ten jednak wstrzymał atak,z jakiego powodu?podczas kampanii 1812 kilkudziesięciu żołnierzy z polskiego pułku ułanów zdezerterowało do brygady księcia Sułkowskiego.kim byli? i co śię pużniej z nimi stało?Wiadomo także,że podczas bitwy pod czirikowem polacy starli się z tym pułkiem.tak jak pod Wagram mogło dojść do wyzwisk z obu stron w rodzimej mowie.Ile razy dochodziło do bratobójczych walk Polaków w 1812? Czy jednostki ksiestwa warszawskiego brały w czasie walk jeńców-polaków i jaki był ich stosunek do nich.czy istnieją jakieś wspomnienia,pamiętniki polaków mówiące coś na ten temat?ZAPRASZAM DO DYSKUSJI.

Autor:  grenadier [ 6 lut 2012, o 20:51 ]
Tytuł:  Re: Po drugiej stronie.Polacy w wojnie 1812.

FRIANT napisał(a):
Na pewno jest to trudne,ale słyszałem,że dużo byłych oficerów i żołnierzy po rozbiorach wstąpiło do organizowanych pułków konnopolskiego i tatarsko-litewskiego,które powstały w 1797r.w armii rosyjskiej.w 1803 powstał z pułku tatarsko-litewskiego pułk litewski i tatarski oraz polski pułk ułanow przemianowany z konnopolskiego.od 1807 stopniowo pułki traciły swój narodowy charakter-polski.ciekawe zachowanie pułku konnopolskiego zaistniało podczas bitwy pod Heilsbergiem,gdzie pułk mógł wyrządzić wielką i tak już powstałą krzywdę zdziesiątkowanej kawalerii Murata.Pułk ten jednak wstrzymał atak,z jakiego powodu?

Z łatwo dostępnej obecnie pozycji S.Skowronka.Guttstadt i Heilsberg.Działania w rejonie Dobrego Miasta i Lidzbarka Warmińskiego 4-12 czerwca 1807r.nieco się dowiesz.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/