Teraz jest 28 mar 2024, o 12:37

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 92 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 19 mar 2011, o 13:11 
Offline
Vice-roi d'Italie
Vice-roi d'Italie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 17:37
Posty: 1315
Moim zdaniem to NA PEWNO nie jest Pepi. Oficer jest w mundurze pułkownika 6 puł - a zatem, skoro to scena spod Borodino (co potwierdzam) to jest to raczej płk Pągowski
pzdr - apacz

_________________
Trzeba być uprzejmym i dowcipnym wieczorem na balu, a nazajutrz rano umieć polec w bitwie
Stendhal


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 mar 2011, o 16:08 
Offline
Vice-roi d'Australie et d'Oceanie
Vice-roi d'Australie et d'Oceanie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 07:27
Posty: 602
Cytuj:
Moim zdaniem to NA PEWNO nie jest Pepi

Tak przypuszczalem. Jak widac to nie tylko ja. :D
Ciekawe ze nikt z historykow i specjalistow od malarstwa nie skoryguje tego oficjalnie.
Taki podpis na obrazie w muzeum wprowadza w blad zwiedzajacych......

Poczet sztandarowy (podczas odwrotu z pod Moskwy 1812) - mal. Wojciech Kossak
Załącznik:
Poczet_sztandarowy _ Wojciech Kossak.jpg


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

_________________
"Najjasniejszy Panie, Trzeci Korpus bedzie dla Ciebie zawsze tym, czym Legia Dziesiata dla Cezara".
Marszalek - Ludwik Davout


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 mar 2011, o 18:25 
Offline
Vice-roi d'Italie
Vice-roi d'Italie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 17:37
Posty: 1315
Cytuj:
Ciekawe ze nikt z historykow i specjalistow od malarstwa nie skoryguje tego oficjalnie.
Taki podpis na obrazie w muzeum wprowadza w blad zwiedzajacych......

Ech... drogi Gipsy, to niestety zdarza się, i to nierzadko. Aby skorygować tytuł obrazu (nadany często nie wiadomo kiedy i przez kogo), to trzeba zmienić zapis w księdze inwentarzowej i jeszcze klilku dokumentach, więc lepiej "niech zostanie tak jak jest". Wielokrotnie zwracałem uwagę na bląd w podpisie do tej akwareli Juliusza Kossaka, która opisywana jest nadal jako walka ułana nadwiślańskiego z rosyjskim kirasjerem. Tymczasem każdy średnio zorientowany w mundurach może stwierdzić że kirasjer jest austriacki. I ten błędny tytuł tuła się po różnych wydawnictwach od lat...
Załącznik:
Potyczka.jpg

A przy okazji - ten poczet sztandarowy z muzeum w Lublinie (jeśli mnie pamięć nie myli) jest wyciętym fragmentem panoramy "Berezyna". Z kolei zamieszczony wcześniej zaprzęg artylerii jest albo fragmentem pociętego szkicu do panoramy, albo też wariacją na jego temat 8-) Przy okazji daję inny fragment z "Berezyny" ze strzelcem konnym gwardii
Załącznik:
W.Kossak - huzar z Berezyny.jpg

pzdr - apacz


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

_________________
Trzeba być uprzejmym i dowcipnym wieczorem na balu, a nazajutrz rano umieć polec w bitwie
Stendhal


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 mar 2011, o 18:58 
Offline
Vice-roi d'Australie et d'Oceanie
Vice-roi d'Australie et d'Oceanie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 07:27
Posty: 602
Cytuj:
ten poczet sztandarowy z muzeum w Lublinie (jeśli mnie pamięć nie myli) jest wyciętym fragmentem panoramy "Berezyna". Z kolei zamieszczony wcześniej zaprzęg artylerii jest albo fragmentem pociętego szkicu do panoramy, albo też wariacją na jego temat

Zgadza sie, obydwa obrazy sa fragmentami z panoramy "Berezyna".

Ponizej jeszcze trzy nastepne obrazy bedace fragmentami panoramy "Berezyna".

Kuchnia polowa - mal. Wojciech Kossak
Załącznik:
95. Kuchnia_polowa - Wojciech Kossak.jpg

Dwaj huzarzy - mal. Wojciech Kossak (jak dla mnie to wygladaja raczej na kirasjerow, ale taki jest oficjalny podpis)
Załącznik:
96. Dwaj_husarzy - mal. Wojciech Kossak.jpg

Huzar na sniegu - mal. Wojciech Kossak
Załącznik:
97. Huzar_na_sniegu - W.Kossak.jpg


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

_________________
"Najjasniejszy Panie, Trzeci Korpus bedzie dla Ciebie zawsze tym, czym Legia Dziesiata dla Cezara".
Marszalek - Ludwik Davout


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 mar 2011, o 19:50 
Offline
Vice-roi d'Italie
Vice-roi d'Italie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 17:37
Posty: 1315
Przepraszam Gipsy, ale ten ostatni obraz nie jest fragmentem "Berezyny". Zresztą to płótno z początków kariery młodszego Kossaka. 8-)

Te obrazy też nie pochodzą z właściwej panoramy, lecz - albo ze szkicu do niej, albo też zupełnie oddzielnie, powielając jedynie użyte przy panoramie kompozycje (zresztą samych "paleń sztandarów" było kilka wersji :lol: )
pzdr - apacz
Załącznik:
panorama Berezyny_agraart_11_07.jpg

Załącznik:
kossak-wojciech-sinistre mascerade.jpg


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

_________________
Trzeba być uprzejmym i dowcipnym wieczorem na balu, a nazajutrz rano umieć polec w bitwie
Stendhal


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 mar 2011, o 02:14 
Offline
Vice-roi d'Australie et d'Oceanie
Vice-roi d'Australie et d'Oceanie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 07:27
Posty: 602
Cytuj:
Przepraszam Gipsy, ale ten ostatni obraz nie jest fragmentem "Berezyny". Zresztą to płótno z początków kariery młodszego Kossaka.

Nie wiem jak to jest dokladnie z ta panorama ale ten obraz znajduje sie w Muzeum Narodowym w Warszawie i oficjalny podpis pod nim to: "Huzar francuski na sniegu". Szkic do panoramy "Berezyna"". - mal. Wojciech Kossak

Wiosna 1813 - mal. Wojciech Kossak
Załącznik:
Wiosna 1813 - Wojciech Kossak.jpg


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

_________________
"Najjasniejszy Panie, Trzeci Korpus bedzie dla Ciebie zawsze tym, czym Legia Dziesiata dla Cezara".
Marszalek - Ludwik Davout


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 mar 2011, o 03:55 
Offline
General de brigade et baron de l'Empire
General de brigade et baron de l'Empire
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 lut 2011, o 03:15
Posty: 61
Apacz:
"Przepraszam Gipsy, ale ten ostatni obraz nie jest fragmentem "Berezyny". Zresztą to płótno z początków kariery młodszego Kossaka. 8-)"

...racja, widac tu jeszcze bardzo duze niedociagniecia...wplyw Bronislawa Gembarzewskiego (co do barwy i broni), w pozniejszych pracach Artysty jest widoczny.

Gipsy:
""Dwaj huzarzy - mal. Wojciech Kossak (jak dla mnie to wygladaja raczej na kirasjerow, ale taki jest oficjalny podpis)
Załącznik:""

...sa to raczej Karabinierzy (niezle oddani),..oprocz czerwonych dodatkow na szabrakach, mantelzakach, furazerce i futrze na siodle...co do odcienia koloru niebieskiego, mozna to uznac za...swiatlo zimowe.

Apacz:
"Ech... drogi Gipsy, to niestety zdarza się, i to nierzadko. Aby skorygować tytuł obrazu (nadany często nie wiadomo kiedy i przez kogo), to trzeba zmienić zapis w księdze inwentarzowej i jeszcze klilku dokumentach, więc lepiej "niech zostanie tak jak jest". Wielokrotnie zwracałem uwagę na bląd w podpisie do tej akwareli Juliusza Kossaka, która opisywana jest nadal jako walka ułana nadwiślańskiego z rosyjskim kirasjerem. Tymczasem każdy średnio zorientowany w mundurach może stwierdzić że kirasjer jest austriacki. I ten błędny tytuł tuła się po różnych wydawnictwach od lat...
"
...swieta racja!

Gipsy:
"Wiosna 1813 - mal. Wojciech Kossak"

...moim zdaniem, jeden z najlepszych obrazow Mistrza Wojciecha!

_________________
Haut les tetes, Jarnidiou! Ce sont des boulets, pas de la merde!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 mar 2011, o 11:15 
Offline
Vice-roi d'Italie
Vice-roi d'Italie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 17:37
Posty: 1315
Cytuj:
Gipsy:
""Dwaj huzarzy - mal. Wojciech Kossak (jak dla mnie to wygladaja raczej na kirasjerow, ale taki jest oficjalny podpis)
Załącznik:""

...sa to raczej Karabinierzy (niezle oddani),..oprocz czerwonych dodatkow na szabrakach, mantelzakach, furazerce i futrze na siodle...co do odcienia koloru niebieskiego, mozna to uznac za...swiatlo zimowe.


Nie chciałem się znęcać.... ale skoro już o tym mówimy, to trudno :twisted: Lepic ma oczywiście rację - to grupa karabinierów ze sztandarem. Pierwotnie Kossak wyciął fragment na którym było 4 karabinierów (dwaj pozostali też na koniach - jeden w kirysie i czapce kozackiej, a drugi upada razem z koniem - i to na niego ogląda się ta postać z reprodukcji zamieszczonej przez Gipsy'ego - niestety nie mam pod ręką zdjęcia tego fragmentu, który też jest w zbiorach MNW). Pewnie miał trudności ze sprzedażą tak dużego płótna, więc jeszcze raz je podzielił - tym razem na dwa. A że postaci zachodziły na siebie, więc musiał dosztukować kawałek płótna (tu jest to lewy dolny róg - fragment przy zadzie i ogonie konia na pierwszym planie). Musial także obniżyć horyzont, więc pejzaż "horyzontalny" jest tak naprawdę nie Fałata a właśnie Kossaka, który nie bez satysfakcji zamalowywał partie swego dawnego kolegi, a wówczas zaciekłego rywala - Juliana Fałata. Mniej więcej 20 lat temu oglądając w Muzeum Narodowym w W-wie karty inwentarzowe owych "huzarów" zwróciłem uwagę na oczywisty błąd w tytule. No cóż - byłem jednak zwykłym studentem, więc jak widać, po prostu zlekceważono moje supozycje :lol:

Cytuj:
Cytuj:
Przepraszam Gipsy, ale ten ostatni obraz nie jest fragmentem "Berezyny". Zresztą to płótno z początków kariery młodszego Kossaka.


Nie wiem jak to jest dokladnie z ta panorama ale ten obraz znajduje sie w Muzeum Narodowym w Warszawie i oficjalny podpis pod nim to: "Huzar francuski na sniegu". Szkic do panoramy "Berezyna"". - mal. Wojciech Kossak


Zwróć uwagę Gipsy na dość oczywisty szczegół - "huzar na śniegu" powstał w 1885 r., natomiast panorama "Berezyna" powstawała w latach 1895-1896 a więc dziesięć lat później! Wojtek nawet nie miał takiego pomysłu (zgłosił go Fałat w 1894).
pzdr - apacz

_________________
Trzeba być uprzejmym i dowcipnym wieczorem na balu, a nazajutrz rano umieć polec w bitwie
Stendhal


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 mar 2011, o 13:41 
Offline
Vice-roi d'Australie et d'Oceanie
Vice-roi d'Australie et d'Oceanie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 07:27
Posty: 602
Cytuj:
Nie chciałem się znęcać.... ale skoro już o tym mówimy, to trudno

Nie znecasz sie. Jezeli w Muzeum Narodowym w Warszawie nie ma kto takich oczywistych bledow skorygowac, i robia turystom oraz studentom wode w mozgu. To przynajmniej tutaj sobie wyjasnimy rozne niedociagniecia i bledne opisy.
Zawsze myslalem ze kazde muzeum zatrudnia historyka sztuki i eksperta do oceny oraz opisu eksponatow ktore wystawiaja publicznie.
Jezeli muzeum eksponuje obraz "Huzar na sniegu" wiedzac ze powstal 10 lat wczesniej przed namalowaniem "Berezyny", to po jakiego diabla jest dopisek ze to jest szkic do panoramy?

Cytuj:
moim zdaniem, jeden z najlepszych obrazow Mistrza Wojciecha!

Z obrazow Wojciecha Kossaka ja najbardziej lubie ten:
Ranny kirasjer i dziewczyna.
Załącznik:
Ranny_kirasjer i dziewczyna - Wojciech Kossak.jpg


pzdr.
Gipsy


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

_________________
"Najjasniejszy Panie, Trzeci Korpus bedzie dla Ciebie zawsze tym, czym Legia Dziesiata dla Cezara".
Marszalek - Ludwik Davout


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 mar 2011, o 14:15 
Offline
Roi de Danemark
Roi de Danemark
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:58
Posty: 736
Kassak jako ilustrator- kilka napoleońskich motywów, pochodzących ze wspomnień pana Wojciecha, wydanych w Krakowie w 1913 roku.

Załącznik:
wspomnienia00koss_0139.jpg

Załącznik:
wspomnienia00koss_0162.jpg

Załącznik:
wspomnienia00koss_0313.jpg

Załącznik:
wspomnienia00koss_0151.jpg

Załącznik:
wspomnienia00koss_0043.jpg


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 92 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL