Teraz jest 19 mar 2024, o 10:52

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 22 paź 2010, o 14:17 
Offline
Vice-roi d'Italie
Vice-roi d'Italie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 17:37
Posty: 1315
Witam,
Postanowiłem otworzyć nowy temat, aby produkcji telewizyjnych nie mieszać z filmowymi. Dzięki linkowi z napoleon-series trafiłem na wieloodcinkową rosyjską produkcję telewizyjną zatytułowaną "Imperium rosyjskie". Nakręcone sprawnie, opowiedziane także ciekawie, prowadzenie a'la Wołoszański :lol: . Tylko, że... jak na polski gust zbyt to "imperialne", ale czego w końcu można wymagać... :? Niemniej odrzucając uprzedzenia, można się dowiedzieć kilku ciekawych rzeczy na temat Piotra I, Katarzyny II czy cara Pawła... Niestety nie znalazłem odcinków o Aleksandrze I czy Mikołaju I. Trzeba przyznać, ze autorzy mają czasami dystans do własnej historii (kapitalne są np. wyliczenia jaki procent krwi rosyjskiej płynął w żyłach carów :lol: ). Oglądanie części odcinka o Katarzynie II poświęconego rozbiorom Rzeczpospolitej wymaga od polskiego widza mocnych nerwów (kiedy np. dowiadujemy się, ze autorem polskiego hymnu narodowego jest... Michał Kleofas Ogiński). Trzeba jednak przyznać, że przyczynę samych rozbiorów autorzy nie upatrują jedynie w słabości Polski (sama się prosiła... :evil: ), ale także w intrydze rosyjsko-prusko-austriackiej. To już krok naprzód... Wprawdzie Targowica to kolejna konfederacja szlachty polskiej (taka jak np. barska), tyle, ze prorosyjska i wymierzona w króla; nie ma rzezi Pragi ale za to znów peany nad wielkodusznością Suworowa wobec pokonanych powstańców. Autorom spodobały się bardzo "Popioły" Wajdy 8-)
Polecam bardzo odcinek 5 na temat panowania Pawła, gdzie m.in. dość szczegółowo omówiony został zamach i można nawet zobaczyć ową złotą tabakierę dzięki której car doznał "apopleksji".
Tu są odcinki o panowaniu Katarzyny II:
http://video.google.com/videoplay?docid=6784414268137954850#docid=8658909474660063918
A tutaj o Pawle:
http://video.google.com/videoplay?docid=6784414268137954850#docid=9164373027372906984
pzdr - apacz

_________________
Trzeba być uprzejmym i dowcipnym wieczorem na balu, a nazajutrz rano umieć polec w bitwie
Stendhal


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 paź 2010, o 21:27 
Godne obejrzenia, chociażby z przyczyn poszerzenia wiedzy jak nas widzą sąsiedzi.
Dziękuję i pozdrawiam


Góra
  
 
PostNapisane: 24 paź 2010, o 10:02 
Offline
Vice-roi d'Italie
Vice-roi d'Italie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 17:37
Posty: 1315
Witam,
Na Youtubie można jednak znaleźć prawie wszystko...
http://www.youtube.com/watch?v=0AFRw9Gdpro
Tu jest odcinek o Aleksandrze I (gdyby link nie "chodził" wystarczy wpisać w Youtubową wyszukiwarkę "russian empire alexander"). Odcienek jest podzielony na 10 min. fragmenty, trzeba je wyświetlać po kolei.
A sam odcinek - szczerze polecam! :)
Wprawdzie "sprawa polska" przy okazji wojen napoleońskich w zasadzie tu nie istnieje (dopiero przy okazji Kongresu Wiedeńskiego autorzy poświęcili jej trochę miejsca), brak jest też przyczyn wojny 1812 r, ale za to są niezwykle ciekawe epizody o okupacji Francji przez wojska rosyjskie, kompanii rosyjsko-amerykańskiej (m.in. o kolonii w Kalifornii! :o ), wojnie na Kaukazie, czy tajemnicy śmierci cara. Można dzięki temu zobaczyć miejsca spotkania Napoleona z Aleksandrem w Tylży czy Erfurcie, dom w Taganrogu w którym mial umrzeć car itp.
Moim zdaniem warto obejrzeć :!: Żal tylko, że żadna nasza telewizja nie potrafi wyjść poza schemat "gadających głów" i nakręcić czegoś podobnego np. na temat Polski pod zaborami :?
pzdr - apacz

_________________
Trzeba być uprzejmym i dowcipnym wieczorem na balu, a nazajutrz rano umieć polec w bitwie
Stendhal


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 paź 2010, o 16:35 
...już go widziałam - właśnie tak szukając "...russian empire..." w Youtube i Dailymotion (też ciekawe rzeczy m. in. pierwsza wersja - jeszcze niema "Wojny i Pokoju" z 1912 roku, a raczej epizody, lecz co za wartość dokumentacyjna, szczególnie kawaleria).
Polecam też na stronie "Napocinepedia" - tak wpisać do przeglądarki i dalej pokieruje - wielce "...smakowite..." łacze do "The Conquest" o pani Walewskiej z 1937 roku, tudzież "Capitaine Jean-Roch Coignet" (mogę oglądać "...tam i z powrotem..." średnio raz w tygodniu)
Generalnie naszej telewizji - nie oglądam bo :evil:
Pozdrowienia


Góra
  
 
PostNapisane: 24 lis 2010, o 00:44 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 24 lis 2010, o 00:40
Posty: 1
Witam
Mam nadzieję, że wklejam link do ciekawego obrazu :
http://www.youtube.com/watch?v=ieQgKtWu ... re=related
bez trudu można znaleźć inne filmy historyczne z tej serii, polecam tylko szkoda, że po niemiecku
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 sie 2011, o 18:46 
Offline
Vice-roi d'Italie
Vice-roi d'Italie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 17:37
Posty: 1315
Na kanale Viasta History trafiłem przypadkiem na odcinek serialu o wielkich wodzach, poswięcony Napoleonowi. Rzecz dotyczy samego początku kariery Bonapartego, czyli wydarzeń pod Tulonem. Przyznam, że film wzbudził we mnie mieszane uczucia. Plusem jest moim zdaniem nieschematyczne odtworzenie samej postaci młodego Napoleona (Tom Burke) i ukazanie jego bliskich relacji z rodziną. Główną postacią, mającą największy (wręcz decydujący) wpływ na przyszłego cesarza jest jego matka (świetna rola Alice Krige). Podobały mi się przemowy Napoleona do żołnierzy - można zrozumieć dlaczego młody porucznik zdobył ich szacunek. Minusem jest typowo angielskie ukazanie rewolucji francuskiej (chaos, anarchia, wszędzie albo gilotyny, albo plutony egzekucyjne). Jest też dziwaczny Junot :shock: Niemniej rzecz warta obejrzenia (moim zdaniem).
Tu jest w oryginalnej wersji językowej (może ktoś znajdzie z polskim lektorem?)
http://www.youtube.com/watch?gl=PL&v=amrqI7xcqz8
http://www.youtube.com/watch?v=ibxmRxpZ ... re=related
(resztę odcinków możecie już sami znaleźć ;) )
pzdr - apacz

_________________
Trzeba być uprzejmym i dowcipnym wieczorem na balu, a nazajutrz rano umieć polec w bitwie
Stendhal


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 sie 2011, o 21:32 
Film ten ukazał się na płycie DVD w serii BBC "Wielcy wodzowie - Napoleon" z polskimi napisami. Rzeczywiście bardzo dobrz pokazane początki kariery wojskowej przyszłego cesarza. Anglicy jednak w Tulonie dostali "...łupnia..." więc nie mają powodów do dumy.


Góra
  
 
PostNapisane: 22 sie 2011, o 17:22 
Offline
Tambour
Tambour

Dołączył(a): 26 lut 2011, o 23:39
Posty: 159
A gdzie można tą płytę kupić ? I ile kosztuje ?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 sie 2011, o 17:30 
...prawdę powiedziawszy - nie wiem. Ja nabyłam to w EMPIK-u w Warszawie i przypuszczam tam jeszcze bywa, albo jest w sprzedaży. Na pewno w serii o wielkich wodzach (komplet DVD) pod auspicjami BBC. Cena pojedyńczej wynosiła ok. 30 zł


Góra
  
 
PostNapisane: 22 sie 2011, o 17:40 
Offline
Tambour
Tambour

Dołączył(a): 26 lut 2011, o 23:39
Posty: 159
Ja mieszkam na południu polski na śląsku ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL