Teraz jest 19 mar 2024, o 06:01

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 23 sty 2014, o 17:26 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 23 sty 2014, o 14:39
Posty: 4
Witam wszystkich bardzo serdecznie. Piszę jako kompletny laik, który pogubił się zupełnie w mundurach - za dużo tego dla mnie, siedzę trzy dni i nie doszłam do żadnych konkretów. Jak już znajdę odpowiedni krój rabatów, to nie pasują mi patki przy wyłogach rękawów i tak dalej. Do rzeczy: staram się opisać krótko obraz, nad którym pracowałam i choć nie muszę robić tego bardzo dokładnie, to zaintrygowały mnie szczegóły. Nie będą one łatwe do ustalenia, bo nie wiadomo, w którym roku cała rzecz się dzieje. Obraz (przepięknie malowany zresztą) pochodzi z roku 1886 i zatytułowany jest "Opowiadanie starego wiarusa". Wiarus na obrazie ma ok. osiemdziesiątki, ale nie jest powiedziane, że sytuacja pochodzi z lat 80tych XIX wieku, może być trochę wcześniejsza. Malarz pochodził z Krakowa, to może być jakaś wskazówka, ale nie musi. W czasie malowania obrazu miał 31 lat, więc jakąś wiedzę na temat umundurowania i wojska mógł posiąść spokojnie. Wiem, że do muduru piechoty rosyjskiej dołożył szable jazdy, co w rzeczywistości zdaje się, miejsca mieć nie mogło. Mnie jednak interesuje bardziej mundur wiarusa. Poproszę Państwa o łaskawe spojrzenie, może to nie jest takie trudne, jak mi się wydaje. Zastanawiam się czy to jest mundur z końca XVIII wieku, czy raczej z początku XIX. Wiem, że był spory bałagan w tym temacie. Ułan? Mało szczegółow, spodni nie widać, nakrycia głowy nie ma. Jak znajduję coś podobnego, to wyłogi rękawów są albo z białą patką, albo zakończone w szpic, a tu patka jest karmazynowa.
Bardzo się polecam w sprawie. Obraz jest na tyłe ładny, że warto na niego chociaż popatrzeć. Pozdrawiam serdecznie.
Edit: niechcący załączyłam fragment obrazu w trakcie pracy, ale to nie ma na szczęście wpływu na widoczność munduru.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 sty 2014, o 22:00 
Offline
Roi de Danemark
Roi de Danemark
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:58
Posty: 736
Na moje oko, ci żołnierze wkoło weterana to jednak kawalerzyści i to chyba mniej więcej z tego okresu w którym powstał obraz, lub ciut wcześniejszego. Plus minus dziesięć, piętnaście lat. Kolor furażerki i jej otoku, oraz naszywek na kołnierzu i pagonów, najprawdopodobniej pomógł by nam dokładniej stwierdzić jaka to formacja i pułk. Coś mi świta, że zielone furażerki nosili dragoni, no ale równie dobrze mogą to być na przykład kozacy. Klapy munduru weterana, wydają mi się skrojone tak jak te u ułanów z czasów królestwa kongresowego i powstania listopadowego, szerokie przy muszelkowym wycięciu na szczycie i zwężające się ku dołowi. Co do łapki to u ułanów były wycięte w szpic, ale były też równie wąskie.. Trzeba by jeszcze poszperać.
To tyle, tak na pierwszy rzut oka. Poza tym to nie moja epoka.
Zastanawiam się tylko co w tym czasie robili Rosjanie u bosonogiego krakowiaka?
Pozdrawiam,
Z.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 sty 2014, o 22:19 
Offline
Roi de Danemark
Roi de Danemark
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:58
Posty: 736
I jeszcze coś takiego:
Załącznik:
ijndex.jpg

To przedstawienie pochodzi mniej więcej z późnych lat osiemdziesiątych XIXw.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 sty 2014, o 22:56 
Offline
Vice-roi d'Italie
Vice-roi d'Italie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 17:37
Posty: 1315
Umundurowanych słuchaczy bardzo trafnie rozpoznał zuzu - Brawo! :) Ja dodałbym jedynie, że mundur "wiarusa" może mieć tu znaczenie całkowicie symboliczne, nie odzwierciedlające rzeczywistego uniformu jakiejś formacji. W mojej ocenie to miał być w intencji autora mundur z okresu napoleońskiego, co biorąc pod uwagę okres powstania płótna potwierdzony rozpoznaniem uniformów dragońskich przez zuzu, byłoby jak najbardziej uzasadnione. Taki 60-70 letni wiarus mógłby opowiadać o Somosierze albo Raszynie (albo Smoleńsku ;) ) Gdyby autor chciał przedstawić weterana powstania listopadowego, raczej zdecydowałby się na lepiej kojarzony z armią KP mundur z żółtymi wyłogami, a nie czerwonymi. Ale to tylko przypuszczenia... :roll:

_________________
Trzeba być uprzejmym i dowcipnym wieczorem na balu, a nazajutrz rano umieć polec w bitwie
Stendhal


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 sty 2014, o 00:40 
Offline
Duc de Castiglione
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 02:17
Posty: 1175
Ja stawiam na Somosierrę :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 sty 2014, o 00:50 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 23 sty 2014, o 14:39
Posty: 4
Dzięki ogromne!!! Tak właśnie podejrzewałam, że ten mundur weterana niekoniecznie ma odsyłać precyzyjnie do danej formacji, ale, że ułan napoleoński to mi świtało. W końcu było o czym opowiadać!
Natomiast błędnie założyłam, że żołnierz jeżdżacy na koniu nie powinien mieć długiego płaszcza, który by mu się majtał i wydawało mi się, że autor połączył szablę z piechurem tylko dla efektu. Bardzo dziekuję za ilustrację. Zaraz sobie dopiszę poprawki do opisu.
Mam jednak wrażenie, że nawet gdyby autor weterana malował czysto symbolicznie, to kurtka musiała być rekwizytem - jest bardzo realistycznie oddana, podobnie jak całość obrazu. Może jeszcze ktoś kiedyś zerknie i pomoże. Tak już dla zaspokojenia czystej, babskiej ciekawości. Podejrzewam, że krakowski rodowód malarza może tu mieć znaczenie, ale pojęcia nie wiem jaki sentyment kierował człowiekiem :-)
BTW - nie miałam do tej pory pojęcia, że taki bałagan panował w umundurowaniu i że było tak wiele wariantów kolorystycznych. Zdaje się, że byłoby co robić w archiwach do końca życia wielu osób...
Jeszcze raz BARDZO dziękuję za pomoc.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 sty 2014, o 00:56 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 23 sty 2014, o 14:39
Posty: 4
Castiglione napisał(a):
Ja stawiam na Somosierrę :)

Ale jak patrzę na Suchodolskiego, to tam takich kurtek nie ma. Mam jednak nieodparte wrażenie, że Suchodolski nie za bardzo drążył temat mundurów.
Miałam kiedyś okazję pracować przy jednym z jego obrazów (Napoleon w wąwozie Somosierry) i jakkolwiek to była duża przyjemność, to ten obraz ( z weteranem) jest malowany nie o niebo, ale o cały kosmos lepiej. Natomiast gdyby przydało się zdjęcie Suchodolskiego - służę. :-)
Hmm, a kolega historyk obstawiał delikatnie legiony włoskie w przypadku tego weterana.
I tylko jeszcze dodam, że na obrazie jest raczej kaczma, więc może Rosjanie przyszli się po prostu napić. Pierwowzór tej izby był w Medyce, ale tam z kolei nie byłoby bosonogiego Krakusa :-)
I jeszcze - byłam pewna, że źle widzę, bo na różnych bitwach rekonstruowanych przez pasjonatów Rosjanie są w jasnoszarych płaszczach. Te plaszcze wydawały mi się jakieś bure, lekko oliwkowe i bingo! W opisie ilustracji jest kolor jasnoszary albo zółtobrązowy. No to kamień z serca.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 sty 2014, o 01:36 
Offline
Roi de Danemark
Roi de Danemark
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:58
Posty: 736
Może i mundur weterana jest ahistoryczny, ale jako praktyk muszę przyznać rację olemu. Namalować taki czy inny kostium z niczego, a więc z głowy raczej trudno. Na dodatek w bardzo wymagającym oświetleniu. Dlatego stawiałbym na inspirację konkretnym mundurem. Do argumentu o szerokich góra i zwężających się ku dołowi klapach, dodam więc kolejny. Jest nim odległość dzieląca pierwszy guzik od pozostałych sześciu. W polskich mundurach ułańskich z okresu wojen napoleońskich odległość ta była znacznie mniejsza. Za to w Kongresówce...
Załącznik:
PIC00113.jpg

Załącznik:
05-000151-1001_1312970737350.jpg

A co do krakowiaków, to w zaborze rosyjskim, raczej trudno ich było uświadczyć, nawet w karczmie ;)


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 sty 2014, o 01:55 
Offline
Roi de Danemark
Roi de Danemark
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:58
Posty: 736
No i jeszcze coś.
Jeżeli akcja przedstawienia rozgrywa się powiedzmy w 1885, o czym świadczyć mogą mundury Rosjan, a nasz weteran w 1812 miał np. dwadzieścia lat to w chwili rozmowy w karczmie powinien mieć 93 lata.
A do pojawienie się na rynku "biovitalu" mamy jeszcze jakieś sto lat...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 sty 2014, o 10:27 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 23 sty 2014, o 14:39
Posty: 4
A jak tak jeszcze myślę, że akcja może przecież rozgrywać się wcześniej, nawet 10 lat "zrobi" różnicę weteranowi :-) A mundury Rosjan chyba też będą wtedy dobre. Biovitalu to nie było, ale McDonald'sa też nie. Ja bym dała weteranowi szansę :D Autor obrazu przeżył 85 lat w dobrym zdrowiu, 12 dni przed śmiercią jeszcze malował.
I jeszcze coś - jedno mi z munduru ułańskiego nie pasuje. Kurtka jest zakończona prosto, natomiast na obrazie widać dziwnie układający się trochę ten wywinięty trójkącik na dole. Ułani takie mieli? On tak leży, jakby ta kurtka była lekko przedłużona, inaczej nie byłoby szansy, żeby widoczne to było z przodu podczas siedzenia. Poły kurtki poszłyby do tyłu. Tak technicznie sobie rozważam.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL