Teraz jest 19 mar 2024, o 13:17

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 80 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 1 lip 2012, o 20:11 
Offline
Roi de Vénétie et duc d'Arcole
Roi de Vénétie et duc d'Arcole
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 kwi 2010, o 16:15
Posty: 364
Lokalizacja: Xięstwo Warszawskie
Już od dawna zabierałem się do stworzenia takiego wątku. Dzięki szybko rozrastającemu się ruchowi "detektorystów" czyli pasjonatów szukających zabytków a pomocą wykrywaczy metali co rusz dochodzi na szlaku kampanii 1812 r. do nowych odkryć elementów wyposażenia i mundurów wojska Księstwa warszawskiego. Chciałbym zgromadzić je tutaj, ku pociesze zainteresowanych i swojej wygodzie :mrgreen:


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

_________________
O Francyo...
Gdzie zmarzły biegun, strefy płomieniste,
Tagus, Kon, Tyber toczą swe potoki,
Gdzie strony Wołgi, bory jej cieniste,
Gdzie szczyt gmachów egipskich przebija obłoki,
Walczących za cię, sępom zostawione,
Sterczą Polaków kości rozrzucone....


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2 lip 2012, o 11:11 
Offline
Roi de Vénétie et duc d'Arcole
Roi de Vénétie et duc d'Arcole
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 kwi 2010, o 16:15
Posty: 364
Lokalizacja: Xięstwo Warszawskie
Znalezisko, o którym nie wiem co sądzić. Pogięta blacha i jej rekonstrukcja wskazjąca związek przedmiotu z armią XW.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

_________________
O Francyo...
Gdzie zmarzły biegun, strefy płomieniste,
Tagus, Kon, Tyber toczą swe potoki,
Gdzie strony Wołgi, bory jej cieniste,
Gdzie szczyt gmachów egipskich przebija obłoki,
Walczących za cię, sępom zostawione,
Sterczą Polaków kości rozrzucone....


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2 lip 2012, o 23:56 
Offline
Roi de Danemark
Roi de Danemark
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:58
Posty: 736
Trochę tych poloników, z rosyjskich forów już tu, a właściwie piętro niżej ( BBiB) podpiąłem. No ale, jak to mówią od przybytku głowa nie boli. Wydaje też mi się, że skoro i ty i ja od pewnego czasu krążymy wokół tego tematu, to może warto by było pokusić się, na przykład o zestawienie wszystkich odnalezionych przez Rosjan orłów, aby przyjrzeć się im, zwłaszcza w kontekście tego wszystkiego co na ten temat możemy znaleźć w tak zwanej oficjalnej historiografii. Orły hulają po rosyjskich forach „wykopkowych” już od ponad roku, a my wciąż krążymy wokół klasycznej już polemiki Zaręby z Bocheńskim z początku lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 lip 2012, o 09:30 
Offline
Vice-roi d'Italie
Vice-roi d'Italie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 17:37
Posty: 1315
Witam,
Ja także od pewnego czasu obserwuję fora "kładoiskatieli" zza wschodniej granicy w poszukiwaniu poloników. Rzeczywiście, w różnych miejscach "wychodzą" tam z ziemi orły dalekie od tych "fantazyjnych" z kontrowersyjnych czapek, za to stylistycznie odpowiadających epoce i zgodnych z ikonografią. Tu kilka przykładów (nie tylko tych z czapek)
pzdr - apacz
Załącznik:
4efc6d84dcd6.jpg

Załącznik:
1007f7656af6.jpg

Załącznik:
395177d970b9.jpg

Załącznik:
1099358.jpg

Załącznik:
1111646.jpg

Załącznik:
patronentaschen8.jpg

Załącznik:
post-43-1290193335.jpg

Załącznik:
smolensk_2.jpg


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

_________________
Trzeba być uprzejmym i dowcipnym wieczorem na balu, a nazajutrz rano umieć polec w bitwie
Stendhal


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 lip 2012, o 15:26 
Offline
Roi de Vénétie et duc d'Arcole
Roi de Vénétie et duc d'Arcole
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 kwi 2010, o 16:15
Posty: 364
Lokalizacja: Xięstwo Warszawskie
zuzu napisał(a):
Trochę tych poloników, z rosyjskich forów już tu, a właściwie piętro niżej ( BBiB) podpiąłem. No ale, jak to mówią od przybytku głowa nie boli. Wydaje też mi się, że skoro i ty i ja od pewnego czasu krążymy wokół tego tematu, to może warto by było pokusić się, na przykład o zestawienie wszystkich odnalezionych przez Rosjan orłów, aby przyjrzeć się im, zwłaszcza w kontekście tego wszystkiego co na ten temat możemy znaleźć w tak zwanej oficjalnej historiografii. Orły hulają po rosyjskich forach „wykopkowych” już od ponad roku, a my wciąż krążymy wokół klasycznej już polemiki Zaręby z Bocheńskim z początku lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku.


Świetny pomysł! Temat orłów z rogatywek żołnierzy armii XW nie daje mi spokoju od dłuższego czasu. Może w takim razie przemianować ten wątek i przenieść go do "Biblioteki Broni i Barwy" tam się nim zająć. Pospieszyłem się z założeniem mojego wątku i dopiero po tym jak powstał zobaczyłem materiały "wykopkowe", które zamieściłeś tak więc nie będzie żadnej szkody jeśli w jego miejsce utworzony zostanie całkiem nowy, poświęcony orłom. Czas ku temu jest najwyższy bowiem rosyjscy i białoruscy poszukiwacze, tak jak to napisałeś, dostarczają w tym względzie coraz to nowe eksponaty i obecnie wydaje się pewne, że "dziwne orły" z polemiki Bocheńskiego i Zaręby są falsyfikatami. Z tego powodu sam niedawno odpiąłem jego kopię z mojej rogatywki 4pp i zastąpiłem go inną repliką, wzorowaną na orle znanego z rogatywki podoficera 2 pp, która nawiasem mówiąc również zaczyna budzić wątpliwości.

Apaczu, cudeńka tu zamieściłeś, cymelia! :)

_________________
O Francyo...
Gdzie zmarzły biegun, strefy płomieniste,
Tagus, Kon, Tyber toczą swe potoki,
Gdzie strony Wołgi, bory jej cieniste,
Gdzie szczyt gmachów egipskich przebija obłoki,
Walczących za cię, sępom zostawione,
Sterczą Polaków kości rozrzucone....


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 lip 2012, o 19:12 
Offline
Roi de Danemark
Roi de Danemark
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:58
Posty: 736
Moim zdaniem należało by wszystkim tym znaleziskom nadać jakiś status, który umożliwił by im dalsze funkcjonowanie na równych, bądź przybliżonych prawach, z innymi tego typu eksponatami, posiadającymi muzealne metryczki. W przeciwnym razie wszystkie te cudeńka pozostaną na zawsze „ciekawymi fotkami z netu”. Należało by więc ustalić gdzie dane znaleziska zostały wykopane, z czego i jak zostały zrobione, ile mierzą i ważą, ile mają kamieni, ile guzów, jak przebiegają szlaki, oraz przypuszczalnie jakiego rodzaju broni dotyczą. Później zaś udostępnić szerszemu gronu, choćby i w postaci serwisowego artykułu, aby w dalszych dyskusjach i polemikach było się do czego odnosić i na co powoływać.
Mainstreamowi historycy i munduroznawcy, o ile zdążyłem się zorientować, raczej nie są tą sprawą zainteresowani, a więc jeżeli my tego nie zrobimy, to pewnie nikt nigdy się za to nie weźmie.
To tyle , tak na szybko....
Pozdrawiam,
Z.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 lip 2012, o 20:27 
Offline
Vice-roi d'Italie
Vice-roi d'Italie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 17:37
Posty: 1315
Cytuj:
Moim zdaniem należało by wszystkim tym znaleziskom nadać jakiś status, który umożliwił by im dalsze funkcjonowanie na równych, bądź przybliżonych prawach, z innymi tego typu eksponatami, posiadającymi muzealne metryczki.

Na to raczej szans nie ma. Ludzie, którzy zamieszczają zdjęcia swoich "znalezisk" BARDZO rzadko podają nawet region z którego one pochodzą. Moim zdaniem powinniśmy być zadowoleni, że w ogole mamy dostęp do tych ilustracji. Już sama częstotliwość występowania jakiegoś typu znaleziska daje do myślenia. To właśnie przypadek orłów na czapki piechoty XW, których sama liczba podważa, w mojej opinii, wiarygodność "fantazyjnych" czapek.
Z atrybucją znalezisk przez znalazców też jest kłopot, co najlepiej ilustruje to zdjęcie :| :lol:
Załącznik:
610609.jpg


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

_________________
Trzeba być uprzejmym i dowcipnym wieczorem na balu, a nazajutrz rano umieć polec w bitwie
Stendhal


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 lip 2012, o 22:53 
Offline
Roi de Vénétie et duc d'Arcole
Roi de Vénétie et duc d'Arcole
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 kwi 2010, o 16:15
Posty: 364
Lokalizacja: Xięstwo Warszawskie
apacz napisał(a):
Cytuj:
Moim zdaniem należało by wszystkim tym znaleziskom nadać jakiś status, który umożliwił by im dalsze funkcjonowanie na równych, bądź przybliżonych prawach, z innymi tego typu eksponatami, posiadającymi muzealne metryczki.

Na to raczej szans nie ma. Ludzie, którzy zamieszczają zdjęcia swoich "znalezisk" BARDZO rzadko podają nawet region z którego one pochodzą. Moim zdaniem powinniśmy być zadowoleni, że w ogole mamy dostęp do tych ilustracji. Już sama częstotliwość występowania jakiegoś typu znaleziska daje do myślenia. To właśnie przypadek orłów na czapki piechoty XW, których sama liczba podważa, w mojej opinii, wiarygodność "fantazyjnych" czapek.
Z atrybucją znalezisk przez znalazców też jest kłopot, co najlepiej ilustruje to zdjęcie :| :lol:
Załącznik:
610609.jpg


Myślę jednak, że szanse takie są. Trzeba by zwracać się do właścicieli odkrytych przedmiotów o te informacje i być może choćby niektórzy będą skłonni je udzielić. Trzeba przynajmniej spróbować.
Apaczu!
Ogromna prośba. Podobno to Ty znalazłeś fotkę poniższego orła znalezionego pod Tarutino. Potrzebna by była jego dokładniejsza fotografia i rozmiary, których to informacji zapewne nie posiadasz lecz może pamiętasz źródło, z którego zaczerpnąłeś zdjęcie tego orzełka?


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

_________________
O Francyo...
Gdzie zmarzły biegun, strefy płomieniste,
Tagus, Kon, Tyber toczą swe potoki,
Gdzie strony Wołgi, bory jej cieniste,
Gdzie szczyt gmachów egipskich przebija obłoki,
Walczących za cię, sępom zostawione,
Sterczą Polaków kości rozrzucone....


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 lip 2012, o 23:26 
Offline
Roi de Danemark
Roi de Danemark
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:58
Posty: 736
Parę namiarów:
http://www.pugoviza.ru/cgi-bin/yabb2/Ya ... 1201715171
http://smolbattle.ru/index.php?showtopic=5162
http://smolbattle.ru/index.php?showtopic=6264
http://smolbattle.ru/index.php?showtopic=4898
http://smolbattle.ru/index.php?showtopic=10245
A tu nawet specjalny topik angielsko-polski:
http://smolbattle.ru/index.php?showtopic=2772
No i warto by było zdobyć w końcu pierwszy i drugi numer "Patronentaschen".
http://www.modelsbooks.ru/index.php?categoryID=194
A co do orła i blachy, to być może wykopane zostały gdzieś pod Smoleńskiem. Poniatowski zdobywał przecież to miasto od strony zachodniej, a Berling od wschodniej ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 lip 2012, o 14:51 
Offline
Roi de Vénétie et duc d'Arcole
Roi de Vénétie et duc d'Arcole
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 kwi 2010, o 16:15
Posty: 364
Lokalizacja: Xięstwo Warszawskie
Nr 2 "Patronentaschen" posiadam.

_________________
O Francyo...
Gdzie zmarzły biegun, strefy płomieniste,
Tagus, Kon, Tyber toczą swe potoki,
Gdzie strony Wołgi, bory jej cieniste,
Gdzie szczyt gmachów egipskich przebija obłoki,
Walczących za cię, sępom zostawione,
Sterczą Polaków kości rozrzucone....


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 80 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL