Teraz jest 29 mar 2024, o 02:52

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 12 lut 2010, o 11:34 
Offline
Roi de Danemark
Roi de Danemark
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:58
Posty: 736
Pierwotny autor WPK:

Ostatnio zauważyłem na odwiedzanej od czsu do czsu stronie
Histofig-Premier Empire, że zaczynają się pojawiać informacje o poszczególnych pułkach piechoty francuskiej (Histofig - Premier Empire).
Na razie są informacje o dwóch 5 i 18 ale konstrukcja strony zapowiada dosyć ambitne przedsięwzięcie prezentacji wszystkicj pułków.
W związku z prezentowanymi planszami nasuwają mi się dwa pytania :
1. Na planszach prezentowane są sylwetki zarówno fizylierów, woltyżerów jak i grenadierów z białymi getrami. Wydawało mi się dotychczas, że białe getry były pewnym przywilejem gwardii i były noszone przez nią do munduru wielkiego. Czy ktoś z was mógłby rozwiać moje wątpliwości?

2. Na planszy 18 pułku prezentowane są mundury fizyliera, grenadiera i woltyżera po reformie mundurowej w 1806.
W zasadzie wszystko się zgadza z wyjątkiem koloru kołnierza kurtki woltyżera. Jest cały czerwony co jest odstępstwem od przyjętego schematu oznaczania poszczególnych pułków. Gdzieś kiedyś czytałem o tym, że reforma z 1806 niejasno precyzowała ten szczegół lub wręcz, że go w ogóle nie precyzowała. Czy coś wiecie na ten temat ?

pozdrawiam WPK


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lut 2010, o 11:36 
Offline
Roi de Danemark
Roi de Danemark
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:58
Posty: 736
Pierwotny autor Ela81:

Witam.

Ten czerwony kołnierz, to typowe zjawisko tego okresu.
Pułki miały aspiracje aby się wyróżniać od innych.
Często oddolne inicjatywy były póżniej akceptowane przez górę.
Dotyczyło to również nakryc głowy - odmienne blachy itp.
Kamasze stosowano białe i czarne. Trafiały się też szare i brązowe


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lut 2010, o 11:37 
Offline
Roi de Danemark
Roi de Danemark
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:58
Posty: 736
Pierwotny autor WPK:

Powiem szczerze, że zrozumiałbym żółty lub ewentualnie zielony jako kontynuacja pewnej tradycji w formacjach woltyżerów ale czerwony kołnierz nie tylko nie wyróżniał od innych pułków ale upodabniał mundur pułku 18 do 17.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lut 2010, o 11:40 
Offline
Roi de Danemark
Roi de Danemark
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:58
Posty: 736
Pierwotny autor apacz:

Witam!

Cytuj:
W zasadzie wszystko się zgadza z wyjątkiem koloru kołnierza kurtki woltyżera. Jest cały czerwony co jest odstępstwem od przyjętego schematu oznaczania poszczególnych pułków. Gdzieś kiedyś czytałem o tym, że reforma z 1806 niejasno precyzowała ten szczegół lub wręcz, że go w ogóle nie precyzowała. Czy coś
wiecie na ten temat ?

Z informacji jakie posiadam, reforma mundurowa w 1806 r. (dekret z 25 kwietnia) jak najbardziej precyzowała tego typu szczegóły, i nie były one bynajmniej kwestią fantazji. W skrócie miało to wyglądać następująco:
Kolory przy białych mundurach zostały podzielone zgodnie z następującym kodem:
pułki 1-8 ciemna zieleń (tzw. imperialna), pułki 9-16 czerń, pułki 17-24 szkarłat, pułki 25-32 jasny brąz (tzw. Capucine), pułki 33-40 fiolet, pułki 41-48 błękit, pułki 49-56 różowy, pułki 57-64 pomarańczowy (tzw. Aurore), pułki 65-72 ciemnoniebieski, pułki 73-80 żółty, pułki 81-88 zieleń jasna (tzw. Vert-de-Pre), pułki 89-96 czerwień jasna, pułki 97-104 karmazynowy, pułki 105-112 szary.
Pierwsze cztery pułki z każdej grupy miały mieć guziki z "żółtego" metalu, cztery następne z "białego". Pierwszy regiment z danej "czwórki" miał mieć przypisany mu kolor na mankietach, kołnierzu i wyłogach, drugi na wyłogach i mankietach, trzeci na wyłogach i kołnierzu, czwarty jedynie na kołnierzu i mankietach.
Białe uniformy według w/w systemu wprowadzono jedynie w 11 pułkach: 3, 4, 8, 14, 15, 17, 18, 19, 21, 22, 33. Istnieją podobno dane iż białe mundury pojawiły się także w pułkach 12 i 53, choć nie ma ich na oficjalnej liście dystrybucyjnej. Zmiana mundurów trafiała jednak na wielkie trudności, a przede wszystkim niechęć samych żołnierzy, którym białe uniformy kojarzyły się z dawną armią królewską. W końcu w maju 1807 r. zawieszono program przebierania kolejnych regimentów.
Tyle teoria "dekretowa". W praktyce wyglądało to pewnie bardzo różnie. Mimo to, wyłogi, mankiety i kołnierz woltyżera 18 p.p. były jak najbardziej regulaminowe. Ale dlaczego w takim razie na ilustracji z Histofig grenadier i fizylier mają białe kołnierze? Przyznam się, że nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie. Być może, aby odróżnić ich grenadierów od woltyżerów noszących już czerwone kołnierze.
To, jak reforma "białomundurowa" weszła w użycie może zaświadczyć tzw. "Otto Manuscript" datowany na 1807 r. Mamy tam m.in. grenadiera 3 p.p. z zielonym kołnierzem, mankietami i wyłogami (ale woltyżer z tego samego pułku ma już kołnierz żółty) czy woltyżera 22 p.p. z czerwonymi wyłogami i mankietami (kołnierz również nieprzepisowo żółty)
Mam nadzieję, że przynajmniej naprowadziłem na właściwy trop
pzdr - apacz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lut 2010, o 11:41 
Offline
Roi de Danemark
Roi de Danemark
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:58
Posty: 736
Pierwotny autor WPK:

Dzieki Apaczu za zainteresowanie tematem jak zwykle jesteś niezawodny.

Cytuj:
Mimo to, wyłogi, mankiety i kołnierz woltyżera 18 p.p. były jak najbardziej regulaminowe


W tym rzecz Apaczu,że pułk 18 jest drugi w trzeciej ósemce czyli powinni mieć kołnierze białe a nie czerwone, a więc kołnierz grenadiera i fizyliera są prwidłowe.
A do opisanej przez Ciebie reformy mundurowej dodać tylko można, że pierwsza czwórka w ósemce miała poziome kieszenie na połach kurtki a druga czwórka pionowe oraz, że drugi i szósty pułk w ósemce miał białą patką pod guzikami mankietowymi.

P.S.
Pisząc, że reforma nie precyzowała koloru kołnierzy nie miałem na myśli kołnierzy w ogólności a jedynie kołnierze woltyżerów.

pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lut 2010, o 11:42 
Offline
Roi de Danemark
Roi de Danemark
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:58
Posty: 736
Pierwotny autor apacz:


Cytuj:
Mimo to, wyłogi, mankiety i kołnierz woltyżera 18 p.p. były jak najbardziej regulaminowe


W tym rzecz Apaczu,że pułk 18 jest drugi w trzeciej ósemce czyli powinni mieć kołnierze białe a nie czerwone, a więc kołnierz grenadiera i fizyliera są prwidłowe.

Oczywiście, masz pełną rację WPK , trochę się pośpieszyłem .
pzdr - apacz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lut 2010, o 11:43 
Offline
Roi de Danemark
Roi de Danemark
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:58
Posty: 736
Pierwotny autor Ela81:

Witam.

Czerwony kołnierz woltyżera 18 pp. po 1806, jest podany jako odstępstwo od regulaminu w: P.Haythornwaite "NAPOLEON'S LINE INFANTRY".
Dodatkowo kołnierz ma wypustkę zielona (słabo widoczna w HISTO.FIG),
może dla podkreślenia "woltyżera".

Pozdrawiam Ela81


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lut 2010, o 11:44 
Offline
Roi de Danemark
Roi de Danemark
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:58
Posty: 736
Pierwotny autor WPK:

Cytuj:
Czerwony kołnierz woltyżera 18 pp. po 1806, jest podany jako odstępstwo od regulaminu w: P.Haythornwaite "NAPOLEON'S LINE INFANTRY".



Dziękuje za informację, właściwie wyjaśnia wszystkie moje wątpliwości. Gdybym dostrzegł zieloną wypustkę na kołnierzu pewnie nie byłoby problemu ale cóż oczy juz nie te co dawniej.

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL