Teraz jest 29 mar 2024, o 01:56

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 29 lip 2010, o 15:09 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Temat założony przez użytkownika kuzy 27.11.2009

Weácan grenadierów polskich nosił w 1812 shakos lub nosiły czapki z futra.

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 lip 2010, o 15:09 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika Scout

Grenadierzy nosili bermyce, choć raczej w zwykłych pułkach XW, bo już np. w Legii Nadwiślańskiej tylko saperzy, a grenadierzy nie.

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 lip 2010, o 15:11 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika kuzy

Scout napisał(a):
Grenadierzy nosili bermyce, choć raczej w zwykłych pułkach XW, bo już np. w Legii Nadwiślańskiej tylko saperzy, a grenadierzy nie.

Te zdjęcia wyglądają jak grenadierów.

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 lip 2010, o 15:12 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika zuzu

I znów nie wiem czy dobrze Cię zrozumiałem...
Jedynym pułkiem Księstwa Warszawskiego, którego grenadierzy nie nosili bermyc ( przynajmniej w początkowym okresie swojego istnienia) był pułk 13. Nie brał on jednak udziału w kampanii roku 1812.

Załącznik:
13.pp XW.jpg


Również w początkowym okresie istnienia księstwa, a więc w 1807, nie wszystkie pułki używały bermyc, a to ze względu na braki w zaopatrzeniu i kształtujące się dopiero wzorce mundurowe.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 lip 2010, o 15:14 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika hr. Krzysztof Owca von Kozic

Zuzu,

Czy dysponujesz może podobnej jakości zdjęciem grenadiera i woltyżera 3ki według Kosińskiego?

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 lip 2010, o 15:21 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika zuzu

Plik z którego pochodzi ten fragmencik ściągnąłem z forum nieistniejącego już Poniatowskiego. Powiększyłem go jedynie i odrobinę uzdatniłem. Drugi plik na którym znajdują się żołnierze 3. pułku, był niestety o wiele gorszej jakości wiec i powiększenie nie wyszło najlepiej.


Załącznik:
13.pp XW (aut.Kosiński).jpg
Załącznik:
'.jpg

Załącznik:
'.jpg



Ale...
Parę lat temu natknąłem się, na te pracę i to bardzo dobrze reprodukowaną , w którymś z albumów wydawnictwa Kluszczyński . Najprawdopodobniej "Polska- dzieje wojenne", ale głowy za to nie dam.

Mam też jeszcze coś takiego:


Załącznik:
13.pp XW (aut.Kosiński)_.jpg

Załącznik:
'.jpg




Pozdrawiam serdecznie.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 lip 2010, o 15:22 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika hr. Krzysztof Owca von Kozic

Dziękuję ogromnie!

Jakość jest wystarczająca, aby dostrzec barwy i szczegóły - zatem w sam raz.
Szkoda, że ilustracje z "Sierżanta"(?) są czarno-białe, bo przy tym rozmiarze... :oops:

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 lip 2010, o 15:22 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika zuzu


Dla mnie największy problem, w wypadku tych reprodukcji stanowią wypustki przy rabatach i kołnierzu. Na kopiach w "Żołnierzu polskim", też nie jest to takie oczywiste. Dodatkowo grenadier 4. pułku ma tu rabaty wyraźnie białe, a u Gembarzewskiego żółte...

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 lip 2010, o 15:22 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika hr. Krzysztof Owca von Kozic


Podobnie niejasne są kołnierze woltyżerów 1.go i 2.go pułków - niegdyś dość długo dyskutowałem z kolegą, czy są one białe, czy też bardzo jasno-słomiane.
To prawda, wypustek rabatu praktycznie nie widać, ale przy kołnierzu grenadiera stawiałbym chyba na żółte...

Przy okazji - jak właściwie oceniasz wiarygodność relacji Kosińskiego? Bardzo jestem ciekaw Twojego zdania.

pzdr.
O.v.K.

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 lip 2010, o 15:23 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika zuzu

Moim zdaniem za dużo tu detali, żeby ot tak, ktoś wyssał to sobie z palca. Jest tu też za dużo pozornych sprzeczności, które moim zdaniem, paradoksalnie uwiarygodniają tę relację. Autor nie pierwszy raz widzi mundur, zdaje też sobie sprawę z funkcji i znaczenia przedstawianych przez siebie elementów. Jest też, moim zdaniem lepszym obserwatorem niż Zieliński, czy Stachowicz. Kokardy, pompony, orły, blachy, czy trąbki, są na swoim miejscu, co jednak automatycznie nie przekłada się, na fakt, że każdy grenadier ma blachę, a każdy woltyżer trąbkę. Również patki przy łapkach nie są u wszystkich z rozdzielnika białe.
Woltyżerowie pułków dywizji hiszpańskiej, prócz 3. mają na głowach francuskie czaka. No i co ciekawe jeden z pułków, (16) używa kurtki, czy też jakiegoś rodzaju półfraka z niespotykanym u szeregowych i podoficerów wycięciem z przodu. Są tam też, choć w drugim rzędzie, przedstawienia, nie budzące żadnych wątpliwości, jak weteran i inwalida, gwardziści narodowi i student szkoły artylerii.
Wydaje mi się też że akwarela ta, lub gwasz, bo różnie się tą prace specyfikuje, relacjonuje stan umundurowania, w ściśle określonym momencie. Jest więc to ( takie przynajmniej odnoszę wrażenie ), coś w rodzaju pierwszej przymiarki do rozporządzeń wydanego w prawdopodobnym roku powstania pracy (1810) nowego przepisu mundurowego. Inna sprawa, czy do całkowitej zgodności z jego wytycznymi w ogóle doszło. W przypadku niektórych pułków ( pułk2.- relacja Zielińskiego ) z pewnością tak.
Zastanawiałem się też kiedyś, co zrobili by pułkowi decydenci , próbując sposobem gospodarczym dostosować stare mundury do nowego przepisu . W wypadku legii pierwszej, wymieniając klapy, z żółtych na białe i kołnierze z pąsowych na granatowe, musieli by też wymienić łapki i to właśnie na żółte, tak aby pasowały do lamowanych na ten kolor starych mundurów dywizyjnych. Zależności te, mimo że nie do końca dziś czytelne, były podówczas oczywiste. W myśl tych kryteriów, grenadier pułku 5. musi mieć moim zdaniem, wypustki białe, czego na tej fatalnej reprodukcji nie sposób niestety stwierdzić.
Piąty pułk należał do legii drugiej, która do tego czasu, przynajmniej teoretycznie obszlegi, a więc i wypustkami miała karmazynowe. No i znowu jak z prognozą pogody, zgadza się ale tylko na parę dni do przodu. Po za tym zupełnie nie wiem co myśleć o pułku 4. No ale tak to już chyba w wypadku naszych militariów było i będzie.
Pozdrawiam.

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL