https://napoleon.org.pl/forum/

Inne pytanie o ARTYLERIE (Old - stare forum)
https://napoleon.org.pl/forum/viewtopic.php?f=3&t=326
Strona 1 z 1

Autor:  Castiglione [ 29 lis 2010, o 22:22 ]
Tytuł:  Inne pytanie o ARTYLERIE (Old - stare forum)

Uwaga! Temat ze starego forum: Inne pytanie o ARTYLERIE - (kliknij aby przeczytać!)

Autor:  Krzysztof63 [ 1 gru 2010, o 14:16 ]
Tytuł:  Re: Inne pytanie o ARTYLERIE (Old - stare forum)

Kilka uwag:

Cytuj:
Mnie natomiast bardzo interesuje to, czy artyleria potrafiła
"przenosić", czyli razić wroga spoza linii swoich ugrupowań np. zza swojej piechoty. Wiem na pewno, że w epoce fryderycjańskiej o "przenoszeniu" nie mogło być mowy ...

Nieprawda. W okresie fryderycjańskim obie strony stosowały ogień przenoszony, wykorzystując wzniesienia za własnymi liniami. Prusacy w bitwach pod Dobromierzem (4.06.1745) i Lovosicami (30.09.1756) ustawili baterie armat dwudziedziestoczterofuntowych, które strzelały w czasie bitwy. Austriacy pod Pragą, strzelając ze wzgórza Homole nad własnymi grenadierami, rozstrzelali atak dywizji Schwerina (sam Schwerin poległ). W bitwie pod Burkatowem (21.07.1762) Prusacy strzelali z dziesięciofuntowych haubic nad atakującą dywizją Moellendorfa.

Cytuj:
ile potrzeba bylo koni(ewentualnie zolnierzy), aby przenosić 24-funtową armatę?

W warunkach bojowych do obsługi pruskiej dwudziestoczterofuntówki trzeba było 16 koni i dwudziestu kilku ludzi.

Cytuj:
Ile czasu bylo potrzeba w latach wojen napoleonskich na oddanie armatniego strzalu.

Wg Scharnhorsta na strzał kulą pełnolaną z armaty sześciofuntowej - 15 sekund. Strzał granatem z haubicy dziesięciofuntowej - 50 sekund. Różnica brała się stąd, że kule pełnolane były razem z prochem zespolone w gotowy ładunek. Natomiast amunicja do haubicy była ładowana rozdzielnie.

Cytuj:
czym oprócz wyrobu różniły się działa żelazne od spiżowych?

Ceną przede wszystkim. W armii pruskiej działa polowe wykonywano z brązu, gdyż lufy były lżejsze, więc łatwiej było nimi manewrować. Ale tam, gdzie ta łatwość manewru był wartością drugoplanową, stosowano lufy żeliwne (artyleria ciężka, oblężnicza, forteczna). Wynika to z własciwości metali - brąz jest o wiele bardziej odporny na rozciąganie, niż żeliwo. Mozna więc stosować znacznie cieńsze ścianki luf, co skutkuje mniejszą wagą całego działa. Nie zmienia to jednak faktu, że jest znacznie droższe.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/