Teraz jest 28 mar 2024, o 15:56

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 69 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2 wrz 2010, o 00:40 
Offline
Roi de Danemark
Roi de Danemark
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:58
Posty: 736
Na rysunku Białkowskiego, oraz na portrecie Sułkowskiego patek nie ma. Nie przewidywał ich również pierwszy przepis ubiorczy z marca 1807. Nie ma też ich na związanej z nim ikonografii. Stąd moje przypuszczenie, że w 1806 też ich nie było. A czy łapki nie powinny być na przykład „ostre” tego niestety nie wiem. U Białkowskiego, jeżeli oczywiście wierzyć kopii Gembarzewskiego, są okrągłe. Na portrecie Sułkowskiego, niestety trudno to jednoznacznie określić.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2 wrz 2010, o 00:44 
Offline
Roi de Hollande et grand-duc de Luxembourg
Roi de Hollande et grand-duc de Luxembourg
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 01:27
Posty: 495
Zuzu,
To zrozumiałe , że ciężko coś napisać , skoro tak mało wiemy ...
Nie wiadomo , czy tak ten żołnierz wyglądał .
Ważne , że miałeś odwagę coś zaproponować , swoją wizję , interpretację dostępnych informacji.
Bardzo niewielu na to się odważyło do tej pory.
Gratuluję .

PS
W opisie do tablicy IV rozbawiło mnie:
4. Chlebak, który zgodnie z relacjami pamiętnikarskimi w wielu wypadkach używany był do noszenia ładunków karabinowych.

Trochę to przypomina stary dowcip wojskowy:
Chlebak , jak sama nazwa wskazuje , służy do noszenia granatów.

Ale chyba tak już to musi zostać.

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2 wrz 2010, o 01:01 
Offline
Roi de Danemark
Roi de Danemark
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:58
Posty: 736
Co do dowcipów koszarowych, to ja najbardziej lubię ten o wzgórzu:
-Co to jest wzgórze i w jaki sposób?
-Wzgórze jest to teren pofałdowany w sposób nieregularny.

Dziękuje i pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2 wrz 2010, o 14:39 
Offline
Chevalier
Chevalier

Dołączył(a): 11 lut 2010, o 10:42
Posty: 35
Lokalizacja: Warszawa
Ja takoż jestem pod wrażeniem!!!
Najszczersze gratulacje i podziękowania, wszak wśród tablic widnieje i mój pułk :D

a`propos, Zuzu, mam dwa zapytania;
primo, to na czym oparłeś interpretację koloru kołnierza?

secundo - chodzi o obuwie - w oryginale są "ciżmy"? Bo w moje ręce trafił przekaz o "dzinnach", których nie umaiłem jakoś zinterpretować?

pzdr.
O.v.K.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2 wrz 2010, o 21:25 
Offline
Roi de Danemark
Roi de Danemark
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:58
Posty: 736
Cytuj:
a`propos, Zuzu, mam dwa zapytania;primo, to na czym oparłeś interpretację koloru kołnierza?


Powiem szczerze- na niczym. Obrazek ten, jak wszystkie z tłem przeznaczony był do części "literackiej". Tam też opisane będą wszystkie
ewentualne interpretacje raportu Fiszera i to w tekście i bezpośrednio pod obrazkiem. Zresztą wszystko tu, po za pruskim kaszkietem i kolorem guzików to hipoteza. No bo co tak naprawdę oznacza "kurtka właściwego kroju". Ja przyjąłem że to coś „w podobie” polskiej kurtki
piechoty. Podobnie z całą resztą. Jeżeli pułk wyposażono w czerwone, więc najprawdopodobniej pruskie halsztuki to czemu nie w pruskie getry. Odcień zieleni też jest hipotetyczny. Założyłem, że jeżeli dobierano go do ciemnego granatu, to powinien to być, tak zwany weldragon, czyli mniej więcej zieleń trawy. W przeciwnym razie Fiszer (oczywiście prawdopodobnie) określił by ją jako jasną lub ciemną. Może kiedyś uda się ustalić coś więcej. Zresztą to moja najbardziej kontrowersyjna rekonstrukcja. Właściwie miałem poprzestać na opisie, ale strasznie mnie kusiło....
Cytuj:
secundo - chodzi o obuwie - w oryginale są "ciżmy"? Bo w moje ręce trafił przekaz o "dzinnach", których nie umaiłem jakoś zinterpretować?

Boty, trzewiki, ciżmy... Warto by to jakoś usystematyzować.
Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 wrz 2010, o 00:12 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 2 lip 2010, o 13:40
Posty: 17
To co zrobił Zuzu jest naprawdę potrzebne i ważne . Serdecznie gratuluję !!!
W związku z tymi planszami nasunęlo mi się parę uwag .
- Mozna było wykorzystać dla porównania mundur oficera piechoty prawdopodobnie z lat 1807-1810 z Muzeum
Narodowego w Krakowie gdzie rabaty sięgają do wyłogów pół .Wyłogi napierśne są białe . guziki cynowe (autor opisu podaje , że posrebrzane ), kołnierz i mankiety ( bez patek !) żółte (!) z białą wypustką . Zdjęcie
w albumie ,,Polsti mundur wojskowy " Żygulskiego i Wieleckiego .
W albumie ,,Napoleon i Polacy" ten sam mundur jest podpisany jako kurtka szeregowego kompanii woltyżerów 3. Pułku Piechoty ( !? ). Do tego są spodnie krótkie białe spinane pod kolanami 4 guziczkami .
Ciekawe czy spodnie są od kompłetu ?
- Na portrecie plk Antoniego Sułkowskiego żyłka złota na czapce jest zdecydowanie szersza ,a kita wyższa .
Przy kołnierzu , wylogach pół i mankietach jest wąska biała wypustka ! Kokarda jest umieszczona na żyłce.
U lewego boku końce szarfy siegają aż do kolana . Wyłogi napierśne (rabaty ) są w orginale raczej węższe .
Skoro pulkownik ma karmazynowy kolnierz to może zolnierze 1 pulku tez powinni ?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 wrz 2010, o 01:49 
Offline
Roi de Danemark
Roi de Danemark
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:58
Posty: 736
Bardzo słuszne uwagi. Zacznę może od wypustek przy mundurze Sułkowskiego. Otóż to bardzo dziwne wypustki. Strasznie wąskie i wręcz niemożliwe do wszycia przez ówczesnych krawców. Co ciekawe nie na wszystkich elementach można je zobaczyć. Wygląda to trochę tak jakby artysta niezdarnie próbował położyć światło na krawędziach i to nie wszystkich wyłogów. Gdybym spróbował namalować je tak jak zrobił to autor obrazu wyglądało by to niezbyt nieprzekonywująco. Gdybym zaś zrobił je tak jak wypustki wyglądać powinny, trochę zakłamał bym tę relację. Dlatego też odniosłem się do tego w tekście którego…no właśnie, jeszcze nie napisałem. Postaram się też, jeżeli oczywiście nasz wódz okaże się na tyle cierpliwy, napisać o tym w podpisie do ilustracji. Co do czapki też zgoda. Z tym że to znowu bardzo dziwna czapka. Bez wzmocnienia u szczytu kwater, oraz jeżeli odnieść ja do proporcji na przykład głowy nienaturalnie niska. A co do żyłki i kokardy to to akurat da się naprawić ;). Zresztą proporcje w tym portrecie są mocno zachwiane. Wystarczy spojrzeć na przykład na nienaturalnie małe stopy. Nie powiedział bym jednak że klapy są za szerokie. Te moje rozszerzają się tylko nieco ku górze, jak w kurtce gwardii eskortującej napoleona z 1806 roku. Te na portrecie Sułkowskiego, gdyby odnieść je do reszty elementów miały by w swojej górnej partii zaledwie parę centymetrów. Co do końców szarfy, to przyznam się że ich nie zauważyłem. Szukałem ich bowiem z drugiej strony, a więc tam gdzie je zwykle wiązano. Jest to jedyny znany mi wypadek przedstawienia gdzie wiązanie to występuje z prawej, lub patrząc z pozycji portretowanego z lewej strony.
Co do kurtki 1 pułku to na ilustracji Białkowskiego, jeżeli oczywiście wierzyć kopii Gembarzewskiego, kołnierz jest granatowy. Jest to tez jedyna ilustracja pozwalająca zorientować się, jak krojono wówczas kurtki. Wyłogi na piersiach nie dochodzą tam do dolnego brzegu , ale kończą się nieco wyżej pozostawiając miejsce na rozcięcie zapinane na dwa guziki. Stąd na tą właśnie kurtkę powołuje się przy rekonstrukcji kurtek całej legii poznańskiej. A co do munduru o którym piszesz to przyznam że niewiele o nim wiadomo. Który i kiedy pułk jej używał? Czy był to pułk 3. legii poznańskiej, czy 3. ale po reorganizacji, a wiec z legii warszawskiej. Zresztą pułki numerowano wtedy na dwa sposoby: w ramach danej legii i całej armii. Sam mundur oczywiście bardzo ciekawy i nie widzę nic naprzeciw żeby go narysować, jednak nie czuję się na siłach, aby przyporządkować go do jakiegoś okresu.
Dziękuję i pozdrawiam,
Z.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 wrz 2010, o 11:21 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 2 lip 2010, o 13:40
Posty: 17
Bardzo dziękuję za odpowiedź , w całej tej sprawie najlepsze jest to, że wiele przesłanek można różnie interpretować ! Szkoda tylko , że maszerująca piechota w tle obrazu Sułkowskiego jest tak słabo widoczna , można tylko rozróżnić wysokie kity na czapkach i to wszysko .
pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 wrz 2010, o 11:59 
Offline
Roi de Danemark
Roi de Danemark
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:58
Posty: 736
Faktycznie, brak materiału porównawczego, lub choćby jakiejś poszlaki to w tym wypadku duży problem. Dlatego nie zazdroszczę kolegom rekonstruktorom, którzy jednoznacznie muszą ustalić krój fason i sposób noszenia takiego czy innego munduru, bez możliwości odniesienia się do ewentualnych kontrowersyjnych elementów w podpisie, lub bez możliwości uszycia drugiej alternatywnej wersji. Zresztą fakt że bawimy się w internecie, daje prócz innych i tę możliwość, że po dyskusji i ewentualnym ustaleniu nowych szczegółów, plansze jak i tekst można zawsze przerobić. Tak było w wypadku szwoleżerów, kiedy trochę dokładniej przyjrzeliśmy się czapkom. Dlatego tak często ( choć teraz może trochę rzadziej ) zachęcam do dyskusji.
Dziękuję i pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 wrz 2010, o 17:32 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 2 lip 2010, o 13:40
Posty: 17
A oto moja (przyznaję bardzo nieudolna :oops: ) próba rekonstrukcji munduru fizyliera 1. pułku piechoty i żołnierza 4. pułku w płaszczu . Proszę wybaczyć niedoskonałości warsztatowe ale dopiero próbuję swych sił . :oops:


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 69 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL