Teraz jest 29 mar 2024, o 02:13

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 247 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 ... 25  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 25 lut 2015, o 10:19 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 lut 2010, o 21:07
Posty: 1269
Pułkownik Księstwa Warszawskiego:
Załącznik:
Pułkownik KW.jpg


I akwarela Rupniewskiego:
http://polona.pl/item/5048036/0/


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 cze 2015, o 02:53 
Offline
Roi de Danemark
Roi de Danemark
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:58
Posty: 736
Miniatura ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie.
Adiutant - major jednego z pułków ułanów Księstwa Warszawskiego.
Załącznik:
indeks.jpg


http://katalog.muzeum.krakow.pl/pl/work ... an%C3%B3w-

Ten mundur to najprawdopodobniej frak, lub jakiś rodzaj nieregulaminowej kurtki, o czym świadczyć może wycięcie z widoczną kamizelka i "okrągłe" wykończenia rabatów.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 lip 2015, o 14:19 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 lut 2010, o 21:07
Posty: 1269
Portret huzara 10 pułku:

http://www.jaegy-theoleyre.com/gallery.php?id=537


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 lip 2015, o 14:07 
Offline
Roi de Danemark
Roi de Danemark
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:58
Posty: 736
Piękna ta miniaturka. Gdyby jeszcze człowiek miał stuprocentową pewność, że to na pewno nasz. Kolor szamerunków, konfederatka wskazywały by na 10 pułk, ale co chwila jakiś diabełek szepce do ucha, że może to tylko przypadkowa zbieżność.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 sie 2015, o 09:44 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 lut 2010, o 21:07
Posty: 1269
Kilka ilustracji Grammonta:

http://gallica.bnf.fr/ark:/12148/btv1b7200268n/f41.image

Niestety nie wiem kiedy powstały te obrazki i kim był autor :( Mam nadzieję, że Zuzu coś napisze...

Swoją drogą te neapolitańskie mundury tak podobne do naszych, że można się pomylić...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 sie 2015, o 16:27 
Offline
Roi de Danemark
Roi de Danemark
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:58
Posty: 736
Autorem tych prac jest Emmanuel Grammont działający... No i tu mamy problem, bo udało mi się ustalić tylko jego datę urodzin: rok 1862. Jak większość badaczy tego okresu (koniec dziewiętnastego i początek dwudziestego wieku) nie podawał źródeł swoich inspiracji, przez co nie jest dziś traktowany jako wiarygodne źródło informacji. Miłośnicy epoki z forum napoleon-series twierdzą, że prace Grammonta powstawały przy wyraźnej inspiracji plansz Richarda Knötela publikowanych w cyklu Uniformenkunde, co w wypadku przedstawień Polaków wydaje się tu dość ważne. Niestety trudno to jednoznacznie rozstrzygać ponieważ pan Emmanuel nie tylko ich nie uźródłowił, ale też i nie datował.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 sie 2015, o 20:33 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 lut 2010, o 21:07
Posty: 1269
Czyli słabe? Ale u nas nie było...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 sie 2015, o 21:00 
Offline
Roi de Danemark
Roi de Danemark
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:58
Posty: 736
Kto mówi ze słabe... Wszystkie prace gdzie są nasi, zasługują moim zdaniem na uwagę. Zachodnich badaczy mało ten temat interesował i nadal nie interesuje. Starczy porównać ilość wydawanych tam książek na temat niewielkich, często tylko batalionów księstewek niemieckich, a naszej sporej armii. A była to przecież w swoim najlepszym okresie blisko sto tysięcy chłopa.

I jeszcze jedna sprawa. Czy ściągnąłeś może Desaix'sie drogi tego huzara 10. pułku? Ja się niestety spóźniłem i link przestał działać.

Pozdrawiam serdecznie,
Z.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 sie 2015, o 22:13 
Offline
Roi de Baviere et de Wurtemberg
Roi de Baviere et de Wurtemberg
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 22:11
Posty: 7372
Cytuj:
Starczy porównać ilość wydawanych tam książek na temat niewielkich, często tylko batalionów księstewek niemieckich,

Ja wprawdzie nie na temat, tylko z małą dygresją.
Drogi Zuzu, poza publikacjami jednego saskiego pasjonata (Jörg Titze) publikującego (i chyba finansującego z własnej kieszeni) niewielkie książeczki (za to bardzo szczegółowe i interesujące) poświęcone armii saskiej publikacji takich nie dostaniesz nawet na receptę. Niemieccy wielbiciele i znawcy epoki napoleońskiej bardzo zazdroszczą nam pozycji spółki A. Paczuski / R. Morawski poświęconych armii Księstwa Warszawskiego.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 sie 2015, o 00:05 
Offline
Roi de Danemark
Roi de Danemark
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:58
Posty: 736
Ja mówiłem jedynie o popularnych wydawnictwach typu Osprey i tym podobnych, wychodzących na przestrzeni paru już dobrych lat. No ale to właśnie one kształtują munduroznawczą opinię publiczną epoki napoleońskiej, jeżeli oczywiście coś takiego istnieje. Obserwuję trochę to wszystko,co ludzie zamieszczają na blogach, na forach, na "Pinesce" i tym podobnych publikatorach, no i wydaje mi się, że armia Księstwa Warszawskiego jest tam traktowana trochę po macoszemu. Oczywiście wszystko kręci się tam w wokół ilustracji i fotografii eksponatów. Trudno też, poza paroma wyjątkami oczekiwać po tych miejscach jakichś poważnych analiz, czy opracowań. No ale trendy i dostępność takich a nie innych materiałów można wyczuć. Sam na własne potrzeby skompletowałem sobie prawie wszystkie dostępne w sieci przedstawienia mundurowe państw Związku reńskiego i to do poziomu poszczególnych pułków, a nawet i kompanii. Te źródłowe, te późniejsze i te już współczesne. Wydaje mi się, że również stan wiedzy na temat tych i innych jednostek, choćby włoskich, rosyjskich, holenderskich, czy nawet duńskich, nie mówiąc już o francuskich u przeciętnego miłośnika barwy i broni ulubionej przez nas wszystkich epoki, jest znacznie wyższy, niż o tych naszych. A przecież mamy na koncie i samodzielnie wygraną wojnę w 1809 i pokaźny militarny wkład w kampanie 1812, 1813 i 1814 roku, zasłużony polski pułk starej gwardii, niebagatelny wkład w wojnę na półwyspie iberyjskim. To naszym formacjom należny przypisać renesans zapomnianej broni jaką była lanca, no i oczywiście popularność polskiej czapki i kurtki, która pokutowała przez cały wiek dziewiętnasty we wszystkich armiach europy i świata. Trudno mi, oczywiście wyrokować, co jest tego przyczyną. Może należałoby się uderzyć i we własne piersi. No ale jeden Osprey o armii księstwa i jeden o szwoleżerach to moim zdaniem zdecydowanie za mało. Na domiar wszystkiego na okładce tego drugiego szarżę w wąwozie Somosierry prowadzi Francuz. Wydawnictwa pana Morawskiego, choć przeeleganckie i to jak piszesz drogi Kampie wydane w chwili gdy na rynku niemieckim trwa w tej chwili munduroznawcza posucha, niestety zbyt dużo tu nie zmienią. To trochę tak, jak, oczywiście przy zachowaniu pewnych proporcji, z tymi nieszczęsnymi "polskimi "obozami śmierci. Nasz głos jest trochę za słaby, aby przebił się do przeciętnego i niezbyt wnikliwego odbiorcy medialnej papki.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 247 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 ... 25  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL