https://napoleon.org.pl/forum/

Varsovie i Związek Reński
https://napoleon.org.pl/forum/viewtopic.php?f=5&t=129
Strona 1 z 1

Autor:  Louis Nicolas [ 11 lut 2010, o 20:55 ]
Tytuł:  Varsovie i Związek Reński

Temat założony przez użytkownika Castiglione 12.12.2002

Pamiętam, że ktoś na forum (może Stary?) pytał kiedyś o potwierdzenie informacji jakoby Księstwo było częścią Związku Reńskiego. Nie wiem czy to coś pomoże, ale ni stąd, ni zowąd dostałem właśnie maila z takim adresem: Zobacz

Obrazek

Autor:  Louis Nicolas [ 11 lut 2010, o 20:55 ]
Tytuł:  Re: Varsovie i Związek Reński

Post użytkownika Stary

Witam
To rzeczywiście byłem ja.
Po naszej dyskusji poprosiłem kumpla z roku, obecnie prowadzącego zajęcia na UMCS-ie, żeby swoim studentom zadał taki właśnie temat: "czy Księstwo Warszawskie należało do Związku Reńskiego". Odpowiedź nie nadeszła do tej pory. Ne spodziewam się zresztą nic wielkiego bo to tylko wydział prawa (historia doktryn politycznych i prawnych), a nie historii.
Pzdr
Stary

Autor:  Louis Nicolas [ 11 lut 2010, o 20:56 ]
Tytuł:  Re: Varsovie i Związek Reński

Post użytkownika Stary

Mam i kolejne (co prawda marne) potwierdzenie na to, że Księstwo w jakimś sensie związane było ze Związkiem Reńskim. Niestety nadal nic ze źródeł (myślę, że konieczny byłby tu Dziennik Praw Księstwa Warszawskiego, Warszawa 1810 - a do tego niestety w tej chwili dostępu nie mam). N. Davies w "Bożym igrzysku", w którym nota bene roi się od licznych błędów, pisze na ten temat:
"Francuską konstytucję Księstwa - powstałą przy znacznym udziale polskiej strony - podpisał Napoleon 21 lub 22 lipca 1807 roku w Dreźnie. Fryderyk August, król saski, został mianowany dziedzicznym księciem. Jego władzę określono niejednoznacznie jako "absolutną, pod protektoratem Związku Reńskiego".
Marne to potwierdzenie, bo konstytucja nic na ten temat nie mówi, a Davies, jak to Davies - czasem pisze, co mu atrament na pióro przyniesie. Myślę jednak, że warto jakoś to potwierdzić.
Horhe, ty jako adept nauk historycznych, masz teraz najbliżej do biblioteki. Zerknij może przy okazji do tegoż "Dziennika Praw Księstwa Warszawskiego" i zakończ nasze jałowe dyskusje. :D

Autor:  Louis Nicolas [ 11 lut 2010, o 20:57 ]
Tytuł:  Re: Varsovie i Związek Reński

Post użytkownika Stary

Witam
Widzę, że dyskusja nabiera rumieńców, przypomnę zatem o co mi chodziło.
Nie o to czy Księstwo było czy nie było w Związku Reńskim, lecz o to, dlaczego całkowicie milczą na ten temat podręczniki historii.
Przeczytałem ponownie swój post i doszedłem do wniosku, że studenci prawa mogą się czuć nim obrażeni. Wyjaśniam zatem - nie ma większych leserów niż studenci prawa. Wiem to z własnego doświadczenia.
Pzdr.
Stary

Autor:  Louis Nicolas [ 11 lut 2010, o 21:24 ]
Tytuł:  Re: Varsovie i Związek Reński

Przeniosłem ten bardzo stary ;) wątek, w międzyczasie czytając go znowu i teraz siedzę we wspomnianym przez Wodza Dzienniku Praw Księstwa Warszawskiego po uszy. Szukam i jak znajdę cokolwiek nowego w wiadomej materii podzielę się z koleżeństwem...

Autor:  mendik [ 3 gru 2019, o 19:32 ]
Tytuł:  Re: Varsovie i Związek Reński

Miałeś przenieść ten wątek.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/