Teraz jest 28 mar 2024, o 18:47

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: orlątko i inni
PostNapisane: 11 lut 2010, o 23:29 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Temat założony przez użytkownika icewind 30.09.2003

Witam,

nie tak dawno rozpocząłem temat napoleoński a jestem świeżo po lekturze biografii Napoleona napisanej przez Maxa Gallo, proszę o podpowiedź co powinienem przeczytać aby zgłębić temat napoleoński. Prawdę powiedziawszy chciałbym zacząć od początku aby sobie dobrze poukładać w głowie.

Ps. Interesują mnie również losy orlątka (co się stało że zmarł w wieku 21 lat) oraz rustana razy i constanta (dlaczego nie wyjechali na św. Helenę (a gdzie się podziali ) skoro byli tak długo i blisko z cesarzem ?
Będę wdzięczny za zainteresowanie
Icewind

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lut 2010, o 23:30 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika Duroc

Cytuj:
skoro byli tak długo i blisko z cesarzem ?

Dlugo - OK., ale chyba nie tak blisko, skoro obaj dali noge w kwietniu 1814, nawet sie nie pozegnawszy...
Dodatkowo Constant "zabezpieczyl" zastawe i pewna sumke Cesarza...
Szkoda, ze nie mam czasu, bo o Orlatku to fajny temat...

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lut 2010, o 23:30 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika icewind

dzięki za zainteresowanie Duroc ale mam nadzieję, że jak znajdziesz trochę czasu to mogę liczyć na rozwinięcie tematu (a może wskazanie gdzie mam szukać) jak również na odpowiedź co do pierwszego pytania z postu........

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lut 2010, o 23:34 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika -apacz

Drogi icewind!
Nie znam niestety "naukowej" biografii Orlątka w języku polskim, ale jest taka, nazwijmy ją "literacka". Znajdziesz ją w książce Jadwigi Dackiewicz "Synowie Napoleona". A temat rzeczywiście jest bardzo ciekawy i swego czasu mnie także pasjonował. Odezwę się zatem niebawem z dłuższym postem o ks. Reichstadtu.
pozdr - apacz

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lut 2010, o 23:34 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika icewind

dzięki Apaczu za wiadomość, trzymam cię za słowo i czekam na kolejnego posta

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lut 2010, o 23:35 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika -apacz

"Orlątko" to temat tak melodramatyczny, że nie dziwi, że przyciągało różnych gryzipiórków i artystów (obrazy, grafiki, wiersze, sztuki teatralne itp). Mnie jednak najbardziej interesuje motyw polski w historii ks. Reichstadtu, mianowicie plany usadowienia go na tronie polskim. Po śmierci Aleksandra, kiedy pojawiały się różne pomysły na obsadzenie tronu po nim, na terenie Polski pojawiły się litografie przedstawiające syna Napoleona albo odzianego w strój koronacyjny królów polskich z podpisem "Napoleon II herzog Reichstadtu, król Polski", albo też konno w stroju polskim. Policje trzech zaborców wykazały w tej sprawie wyjątkową gorliwość i współpracę, i zdołały podobno zebrać wszystkie egzemplarze tej grafiki, a kamień litograficzny zniszczyć. Cała sprawa znana jest pewnie kolegom historykom jako "spisek Smagłowskiego". Ja nadal mam nadzieję, że może gdzieś w jakimś magazynie muzealnym albo archiwum przetrwał choć jeden egzemplarz tego arcyciekawego wyobrażenia. Może w jakichś archiwaliach policji w Wiedniu? To dopiero temat do pracy! rolleyes.gif
Tak przy okazji, to będąc swego czasu nad "pięknym modrym Dunajem" zajrzałem oczywiście do Muzeum Armii, gdzie przekonałem się, że Austriacy nie zapomnieli o Napoleonie II, i poświęcili mu nawet oddzielną gablotę (moją amatorską fotkę zamieści tu niebawem Castiglione - dzięki!)
pozdrawiam -
apacz

Obrazek

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lut 2010, o 23:36 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika Duroc

Zeby wspomniec chocby "Orlatko" Rostanda... :cry:
Apacz, gdzieś widziałem taka rycinę... Tylko gdzie :?: O Smaglowskim pisał także któryś z naszych "wielkich": Skalkowski albo Handelsmann...
Te pomysły chyba były najbardziej rozważane w 1831 r., po detronizacji Mikołaja...

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lut 2010, o 23:40 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika -apacz

Drogi Durocu! Nie jesteś pierwszym, który mi mówi iż widział tę grafikę, ale nie pamięta gdzie :| . A ja niestety jak niewierny Tomasz - jak nie zobaczę, to nie uwierzę. Dlatego bardzo proszę - odśwież swą pamięć gdzie widziałeś Napoleona II w stroju polskim :) . Te grafiki raczej na pewno pochodziły jeszcze z lat 20-tych XIX w, także raczej dotyczyły schedy po Aleksandrze. Wygrzebałem w papierach, że artykuł o tym napisał Ernest Łuniński (ten od albumu "Napoleon, Legiony i Ks. Warszawskie"). Inna sprawa, że pod koniec powstania niektórzy d-cy planowali sprowadzić ks. Reichstadtu na tron polski, ale rozmyślili się i wezwali przyszłego Napoleona III (który już podobno gotował się do wyjazdu do Polski, ale wcześniej uprzedziła go wiadomość o upadku Warszawy). Nie wiem niestety jacy to generałowie - może ktoś zna ten epizod?
Syn Napoleona interesował się wydarzeniami w Polsce i jak zanotował jego ówczesny przyjaciel - mjr Prokesh von Osten: "Kochał ten naród dla jego cnót wojskowych, a także pełen wdzięczności za przywiązanie, jaki okazywał jego ojcu... Byłby dokonał cudów, gdyby stanął na jego czele". Pięknie brzmi - nieprawdaż? :oops: Ale nawet gdybyśmy pokusili się o "gdybanie" to i tak było to mało realne. Rosja nigdy nie zgodziłaby się na Napoleonidę na tronie polskim, a gdyby Orlątku udało się wydostać ze "złotej klatki" w Schoenbrunnie to tylko za zgodą Metternicha. Ten zaś nie mógł sobie pozwolić na europejską wojnę o Polskę. Za to były podobno całkiem realne projekty wsadzenia go na tron grecki.
A co do Napoleona w sztuce, to Rostand nie był jedyny monsieur marechal! August Barthelemy za poemat "Syn człowieczy", poświęcony Orlątku (którego wiedział w wiedeńskim teatrze, i do którego próbował osobiście dotrzeć) został przez francuski sąd skazany na 3 lata więzienia. Poemat ten swego czasu określano jako "biblię bonapartyzmu". Świadkiem procesu był młody Victor Hugo, który chyba też coś napisał o Napoleonie II.
pzdr - apacz :)

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lut 2010, o 23:42 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika Duroc

Jezeli chodzi o moja pamięć do rzeczy, ktore gdzies kiedys widzialem, to raczej nie liczyłbym na sukces ;) Po prostu zbyt dużo tego juz bylo...
Jestem natomiast prawie pewien, ze o Smaglowskim pisał chyba Skalkowski... :? Po powrocie do Polski postaram się sprawdzić...

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lut 2010, o 23:43 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika Pułkownik

Witam wszystkich po miesiacach nieobecnosci. Nie mam zielonego pojęcia o losach Orlatka. Dziwi mnie jedno...czy nikt mu nie powiedzial czyim byl synem :o ? Czy moze zapomnial? Jak on mogl bezczynnie chowac sie po Austrii...nie probowal sie wydostac, zrobic czegos samemu?

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL