https://napoleon.org.pl/forum/

Józef Feliks Łazowski - Kanał Sueski?
https://napoleon.org.pl/forum/viewtopic.php?f=6&t=1546
Strona 1 z 1

Autor:  Szwoleżer [ 5 mar 2019, o 23:56 ]
Tytuł:  Józef Feliks Łazowski - Kanał Sueski?

Doskonale zapewne wszystkim znany oficer, szef brygady inżynieryjnej, Józef Feliks Łazowski (1759-1812). Opisywany w rożnych publikacjach - od Kukiela, przez Skałkowskiego (poświęca mu choćby dużą część rozdziału o Polakach na Łuku Tryumfalnym, ale także dużą część pracy z opracowaniem listów - „Les Polonais en Égypte” z 1910 roku) po hasło u Bieleckiego.
I rzecz ciekawa — w Internecie jest sporo artykułów, które piszą o nim, jakoby miał być jednym z pierwszych projektantów Kanału Sueskiego i tym, który miał prawidłowy pomysł, w przeciwieństwie do Jacques’a Marie Le Père (czasem podawany jako Jean Baptiste). Wszystkie te teksty powtarzają praktycznie te same dwa zdania, które brzmią podobnie do zdania z Wikipedii: „W latach 1798–1800 wstępnie rozpoznał teren i wykonał pierwsze pomiary dla poparcia idei budowy kanału przez Przesmyk Sueski, której stał się gorącym rzecznikiem.”. I teraz pytanie — czy to gdziekolwiek w poważnej publikacji znajduje potwierdzenie? Ja nie znalazłem nigdzie. Czy to nie jest jakaś wyssana z palca legenda? Czy Skałkowski nie wspomniałby o tym, pisząc tak obszerny biogram w książce z 1910 roku?

Ukłony,
TNŁ

Autor:  Duroc [ 6 mar 2019, o 02:58 ]
Tytuł:  Re: Józef Feliks Łazowski - Kanał Sueski?

Cytuj:
szef brygady inżynieryjnej,
Szef brygady inżynierii lub wojsk inżynieryjnych.

Autor:  Szwoleżer [ 6 mar 2019, o 09:18 ]
Tytuł:  Re: Józef Feliks Łazowski - Kanał Sueski?

Duroc napisał(a):
Cytuj:
szef brygady inżynieryjnej,
Szef brygady inżynierii lub wojsk inżynieryjnych.


Wojsk inżynieryjnych...

Pozostaje pytanie zasadnicze — czy Łazowski faktycznie wykonywał jakieś prace związane z projektem Kanału Sueskiego? Przeszukałem to, co byłem w stanie, nigdzie nie znalazłem śladu. Korespondencja Łazowskiego urywa się w listopadzie 1788, kolejne listy to luty 1799. Wyprawa Napoleona i grupy Le Père’a to właśnie grudzień, styczeń. Łazowski pracował także przy stworzeniu nowej mapy Egiptu. Nigdzie jednak, w żadnych wspomnieniach, opisach, nie ma słowa o pracach nad kanałem S. Być może Łazowski wymierzał kanał... Ale ten dawny kanał, faraonów, na który natknęła się ekspedycja idąca na południe. Czy ktoś nie zrobił z tego „prac nad projektem Kanału Sueskiego”?

Tak, czy siak, mam wrażenie, że Łazowski jako „pomysłodawca” kanału, wykonujący pomiary itd. to może być taki internetowy „głuchy telefon”, w którym wiadomość zaczyna żyć własnym życiem i jest powtarzana w kolejnych artykułach o budowie kanału.

Autor:  Szwoleżer [ 6 mar 2019, o 21:47 ]
Tytuł:  Re: Józef Feliks Łazowski - Kanał Sueski?

A tu na okrasę rysunek — Łazowski ujęty z profilu przez rysownika wyprawy Le Père’a dotyczącej Kanału Sueskiego, André Dutertre. W memoriale złożonym Dyrektoriatowi po powrocie z Imperium Osmańskiego (via Genua, gdzie odbył kwarantannę), we wrześniu 1797, Łazowski wyłożył punkt po punkcie racje dla których należy zerwać dobre stosunki z Portą i przedsięwziąć wyprawę na Egipt. Memoriał miał w dużej mierze przyczynić się do zgody na wyprawę, której chciał Napoleon (poza np. oczywistą korzyścią z pozbycia się zbyt popularnego konkurenta do ręki opini publicznej etc.). Pośród argumentów (ekonomicznych, dotyczących eksploatacji bogactw i politycznych) znajdowało się także zdanie — „poza eksploatacją kraju najżyźniejszego na świecie, mielibyśmy możliwość nawigowania po Morzu Czerwonym, tej najkrótszej drodze ku morzom indyjskim” (tłum. własne)...

Ukłony,
TNŁ

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/