Teraz jest 28 mar 2024, o 17:37

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 117 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: d'Enghien
PostNapisane: 29 sty 2010, o 12:37 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika Joachim Murat

Cytuj:
Demokracja nie polega na bezwzględnych rządach większości, bo wtedy to także jest dyktatura...

No to Durocu teraz przesadziłeś :oops: Dyktatura owszem i polega na bezwzględnych rządach ale niekoniecznie większości. ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: d'Enghien
PostNapisane: 29 sty 2010, o 12:37 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika el inferno Picador

[quote=Savary,6.01.2005, 23:43]Muironie-twierdzisz,ze dzialania do stlumienia ktorych potrzeba bylo zabic wg roznych rachunkow od 1-2 milionow osób NIE BYLY dzialaniami na szeroka skale???[/quote]

Chodziło mi tylko o to, że działania kontrrewolucyjne nigdy nie objęły zasięgiem calego kraju. Poza tym liczba, którą wymieniasz to szacunkowa liczba ludzi, którzy zginęli w okresie całej rewolucji i po jej obu stronach a więc nie są to tylko dane dotyczace ofiar przeciwników rewolucji sensu stricto.

[quote=Savary]hm pieknymi deklaracjami podobno pieklo jest wylozone.Jesli dobrze sie orientuje to najbardziej humanitarna i liberalna konstytucja XX wieku byla konstytucja ZSRR.Gwarantowala nawet siemiogodzinny dzien pracy.[/quote]


No cóż dezawuować można wszystko w dodatku przybierając ton mentora. Mi jednak bardziej odpowiada wizja mieszkańców kraju pierwszy raz nazwanych i czujących się jego obywatelami a nie poddanymi i żołnierzy walczacych i ginących za ojczyznę a nie za króla.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: d'Enghien
PostNapisane: 29 sty 2010, o 12:38 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika Duroc

Cytuj:
Dyktatura owszem i polega na bezwzględnych rządach ale niekoniecznie większości.
Joachimie, przecież napisałem, że "wtedy to także byłaby dyktatura"... Stan, kiedy rządzaca większość tłamsi, dławi, niszczy przeciwników, czyli mniejszość, w sposób oczywisty jest dla mnie dyktaturą...
Cytuj:
Poza tym liczba, którą wymieniasz to szacunkowa liczba ludzi, którzy zginęli w okresie całej rewolucji i po jej obu stronach a
Muironie, ta liczba w ogóle jest fantastyczna...

Pozdr


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: d'Enghien
PostNapisane: 29 sty 2010, o 12:39 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika Unclean

Witam

Przeczytałem jeszcze raz wszystkie i posty i chcę przeprosić Forumowiczów za to, że próbowałem wyważyć dżwi, które stały i tak otworem. Zaczęło sie od postu Turenne:
Cytuj:
Za sprzymierzenie się z obcym państwem księcia d`Enghien można nazwać zdrajcą, a za to można zapłacić własną głową – Turenne 31. 2004, 11:2612.

i reakcja na te słowa przyćmiła mi obraz przedstawiany przez resztę Dyskutantów.

odp Equesa była moim zdaniem słuszna:
Cytuj:
Książę d'Enghien walczył z bronią w ręku przeciwko (w jego i mym mniemaniu) antyludzkiej i antyboskiej rewolucji. Nie był dywersantem ani szpiegiem. Nikogo nie zdradził, gdyż przysięgał królowi nie republice


Jak wiemy Eques ma cokolwiek inne poglądy od wielu z nas, więc sprawa zeszła na tory światopoglądu:
Cytuj:
No to pięknie. A jeśli dobro dynastii i Francji uznamy za tożsame?
i odpowiedź Rafalma:
Cytuj:
I tu jest pies pogrzebany Dla Equesa dobro Bourbonów było tożsame z dobrem Francji, nawet kosztem obcej interwencji, bo taki właśnie ma on światopogląd
i tu zacząłem się zastanawiać. Nie tyle poglądy Equesa są tu ważne ile poglądy ówczesnych rojalistów francuskich, którzy moim zdaniem mgli tak myśleć. I słusznym jest to co pisał Duroc:
Cytuj:
Oni chcieli zemsty I to krwawej! Nienawidzili i pogardzali wszystkim, co stało się po 1789 r. Wszystkim! I chcieli odwetu
i moja "ekwilibrystyka" Durocu dokładnie to przedstawia - "tylko na obcy, terrorystyczny, przeniewierczy, zdradliwy i kłamliwy! I nie kraj tylko na ludzi którzy dopuścili sie tego." Bourbonowie nienawidzieli tego i tak o tym myśleli i zacytuję sam siebie na końcu, bo widzę że niktórzy wzięli mnie za obrońcę monarchii i przeciwnika ludu:
Cytuj:
Uważam jednak że według ówczesnego prawa i sytuacji polityczno-militarnej jego śmierć była jak najbardziej przewidywalnym następstwem. Boskie prawa nie chroniły już przeciwników nie-bourbońskiej Francji nawet jeśli byli książętami. Zgadzam się tu z Equesem że zdrajcą d'Enghiena nazwać nie można - możemy go nazwać wrogiem ówczesnej Francji i za to został słusznie stracony
Tak więc walczyłem przeciwko nazywaniu d'Enghiena zdrajcą, tymczasem prawie nikt z was nie użył takiego określenia, dopiero w miare radykalizowania sie rozmowy wypłynęły porównania do Targowicy itp. Przepraszam za "ekwilibrystykę" , za wątpliwości w ocenie rewolucji, za próbę usprawiedliwienia Bourbonów - w tym temacie oddaję Wam rację i nie odzywam sie więcej.
pozdr


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: d'Enghien
PostNapisane: 29 sty 2010, o 12:40 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika Duroc

Uncleanie, nie przesadzaj z tą samokrytyką... ;) :lol:
Cytuj:
przeciwnika ludu
Francji Uncleanie, Francji patriotycznej, narodowej, walczącej z wrogimi armiami, z którymi ramię w ramię maszerowali rojaliści...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: d'Enghien
PostNapisane: 29 sty 2010, o 12:42 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika Rafalm

Cytuj:
Przepraszam za "ekwilibrystykę" , za wątpliwości w ocenie rewolucji, za próbę usprawiedliwienia Bourbonów - w tym temacie oddaję Wam rację i nie odzywam sie więcej.

Przywracasz mi Uncleanie wiarę w ludzi :lol: a już chciałem wczoraj zadać Ci pytanie: czy Twoje wypowiedzi wynikają z faktu, że uległeś rojalistycznej propagandzie Equesa, czy chcesz "na siłę" podtrzymać temat ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: d'Enghien
PostNapisane: 29 sty 2010, o 12:43 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika Savary

Cytuj:
No cóż dezawuować można wszystko w dodatku przybierając ton mentora. Mi jednak bardziej odpowiada wizja mieszkańców kraju pierwszy raz nazwanych i czujących się jego obywatelami a nie poddanymi i żołnierzy walczacych i ginących za ojczyznę a nie za króla.



Muironie-wydaje mi sie,ze zbytnia wage przywiazujesz do slow.A slowa to najtansza rzecz na swiecie.Wydaje mi sie,ze dzisiaj poddanym brytyjskim nie zyje sie gorzej niz obywatelom francuskim czy niemieckim.Tym ostatnim z pewnoscia jest gorzej niz poddanym rodziny Grimaldich czy ksiecia von Lichtenstein.W przeciwnym wypadku we Francji nie byloby ustawy ZAKAZUJACEJ obywatelom francuskim zostawania poddanymi ksiecia Monako.Dlatego by uniknac bandytyzmu fiskalnego swojej republiki musza oni przyjmowac obywatelstwo roznych republik bananowych czy nawet poddanstwo u arabskich emirow.Poddani ksiecia Monako zas modla sie usilnie by ow rod nie wygasl bo wtedy zostaliby OBYWATELAMI co drogo by ich kosztowalo.

Jesli zas chodzi o umieranie za krola badz ojczyzne,to naprawde nie sadze by kogos,kto wlasnie dostal kulke w bebechy obchodzilo w danym momencie czy umiera za jedno,drugie czy tez w napadzie na kantor.Tylko na filmach umieranie za ojczyzne jest slodkie i zaszczytne.
Poza tym umieranie za krola bylo DOBROWOLNE na podstawie podpisania listy zacieznych.Nawet Ludwik XIV nie oglosil sie wlascicielem zywotow wszystkich swoich poddanych.Zycie obywateli natomiast do nich nie nalezalo lecz do republiki wiec bierz kmieciu muszkiet i zaiwaniaj pod Moskwe o ktorej pieerwszy raz w zyciu slyszysz.A jak sie nie podoba to pan Samson nie ma pelnej obsady na jutro.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: d'Enghien
PostNapisane: 29 sty 2010, o 12:44 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika Rafalm

Cytuj:
Jesli zas chodzi o umieranie za krola badz ojczyzne,to naprawde nie sadze by kogos,kto wlasnie dostal kulke w bebechy obchodzilo w danym momencie czy umiera za jedno,drugie czy tez w napadzie na kantor.Tylko na filmach umieranie za ojczyzne jest slodkie i zaszczytne.

Powiedz to islamskim ekstremistom :wacko:

Cytuj:
Zycie obywateli natomiast do nich nie nalezalo lecz do republiki wiec bierz kmieciu muszkiet i zaiwaniaj pod Moskwe o ktorej pieerwszy raz w zyciu slyszysz.A jak sie nie podoba to pan Samson nie ma pelnej obsady na jutro.

ciekawy jestem za której republiki kazano kmieciom iść na Moskwę (?)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: d'Enghien
PostNapisane: 29 sty 2010, o 12:46 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika Savary

Cytuj:
Cytuj:
Jesli zas chodzi o umieranie za krola badz ojczyzne,to naprawde nie sadze by kogos,kto wlasnie dostal kulke w bebechy obchodzilo w danym momencie czy umiera za jedno,drugie czy tez w napadzie na kantor.Tylko na filmach umieranie za ojczyzne jest slodkie i zaszczytne.

Powiedz to islamskim ekstremistom ;)

Nie rozumiem powiazania.


Cytuj:
Zycie obywateli natomiast do nich nie nalezalo lecz do republiki wiec bierz kmieciu muszkiet i zaiwaniaj pod Moskwe o ktorej pieerwszy raz w zyciu slyszysz.A jak sie nie podoba to pan Samson nie ma pelnej obsady na jutro.

ciekawy jestem za której republiki kazano kmieciom iść na Moskwę (?)


Za pierwszej republiki to kazano isc na Bruksele, Rzym i Wieden.Dlatego prosze cie Rafale- nie czepiaj sie moich przenosni.
PS.Poniewaz ks. d'Enghien zniknal nam z oczu jakies 20 postow temu proponuje zamknac ten topic lub koncowke inaczej zatytulowac.Ja narazie sie wylaczam.
PS.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: d'Enghien
PostNapisane: 29 sty 2010, o 12:46 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika Rafalm

Cytuj:
Za pierwszej republiki to kazano isc na Bruksele, Rzym i Wieden.Dlatego prosze cie Rafale- nie czepiaj sie moich przenosni.

Dokładnie mi o to chodzi, bo "kmieć" idący w barwach republikańskich na Brukselę, Rzym czy Wiedeń zdawał sobie bardzo dobrze sprawę po co tam idzie i o co idzie walczyć, a ja zrozumiałem z Twojego postu, że był to "ciemny chłop" pędzony przez potworów rządzących Republiką wbrew swojej woli. :mrgreen:
A tak poza tym to faktycznie od pewnego czasu off-topicujemy :oops:


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 117 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL