https://napoleon.org.pl/forum/

gen. Łukasz Biegański
https://napoleon.org.pl/forum/viewtopic.php?f=6&t=84
Strona 1 z 1

Autor:  Louis Nicolas [ 4 lut 2010, o 02:28 ]
Tytuł:  gen. Łukasz Biegański

Temat założył użytkownik Castiglione 8.06.2003

Oto zdjęcia grobu gen. Łukasza Biegańskiego na warszawskich Powązkach, które otrzymałem od JWK. Jak widać jest on dziś w fatalnym stanie. Może byłoby warto zainteresować potencjalnych sponsorów renowacją tego pomnika? Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? A może OSEN miałby jakieś pomysły w tej kwestii?

Obrazek
Obrazek

Autor:  Louis Nicolas [ 4 lut 2010, o 02:28 ]
Tytuł:  Re: gen. Łukasz Biegański

Post użytkownika Gipsy

:)

Witam

Widze dwie mozliwosci zaopiekowania sie grobem bohatera.
1) Zainteresować tym tematem jedna z Dzielnicowych Hufcow Harcerskich, z propozycja nadania ktorejs z druzyn harcerskich imiena Gen.Lukasza Bieganskiego. Zapoznania tej wybranej (wyróżnionej) druzyny z historia bohatera i zobowiazania jej do opieki nad grobem patrona. Harcerze bez problemu znajda srodki finansowe na restauracje grobu i pomnika, chociazby przez ogloszenie skladki w lokalnej szkole, pobliskich zakladach pracy itp.
2) Zainteresowac ktoras ze szkol, z podobna propozycja nadania imienia szkole co zobowiazuje do opieki nad grobem. Tyle ze to juz jest sprawa trudniejsza bo musi byc akceptacja na szczeblu ministerstwa.
W przypadku harcerzy to bylyby jeszcze zaciagane warty honorowe, w dniu Wszystkich Swietych, 1 listopada co by dodatkowo sciagnelo uwage ludzi na opuszczony grob. Skarbonka przy grobie z napisem np. "Na remont pomnika" w takim dniu z pewnoscia wypelnila by sie do pelna.
Chetnie bym sie zajal ta sprawa ale niestety nie mieszkam w warszawie.

Pozdrowienia
Gipsy

Autor:  Louis Nicolas [ 4 lut 2010, o 02:29 ]
Tytuł:  Re: gen. Łukasz Biegański

Post użytkownika horhe

To nie będzie takie proste,ponieważ ten piaskowiec się "sypie".Trzeba do tego uzyć specjalistycznych technologii konserwatorskich i uzupełnić ubytki w piaskowcu.Po każdej następnej zimie ten grobowiec będzie wyglądać gorzej,ponieważ zamarzająca woda w szczelinach rozsadza ten kamień.Ja też nie mieszkam w Warszawie,ale mogę na łamach tego forum podsunąć pomysł na działanie dla rekonstruktorów z 2.pułku piechoty i 1.pułku piechoty Legii Nadwiślańskiej ze stolicy.
Pozdrawiam
Horhe 8-)

Autor:  Louis Nicolas [ 4 lut 2010, o 02:30 ]
Tytuł:  Re: gen. Łukasz Biegański

Post użytkownika Santa

Ja bym stawiał na harcerzy, oni często mają niezłe wtyki. Mogę powęszyć po ludziach z ZHR-u. Może moi kumple mają tam jakichś znajomków.

Autor:  Louis Nicolas [ 4 lut 2010, o 02:38 ]
Tytuł:  Re: gen. Łukasz Biegański

Jakoś ta sprawa mi umknęła, ale okazuję się, że grób gen. Biegańskiego już odrestaurowano. Jak się okazuje już jakiś czas temu w ramach kwesty podczas Święta Zmarłych (w roku 2006) zebrano pieniądze na ten cel, o czym więcej w linku poniżej:

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80708,4634269.html

Pozdrawiam
Louis Nicolas

P.S. Jak zejdą śniegi ruszam na Powązki - sprawdzić ;)

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/