Teraz jest 29 mar 2024, o 00:11

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 7 wrz 2018, o 13:33 
Offline
Roi de Hollande et grand-duc de Luxembourg
Roi de Hollande et grand-duc de Luxembourg
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 01:27
Posty: 495
W mojej artykułu prof. Smolińskiego (http://napoleon.org.pl/index.php/9-uncategorised/772-o-historiografii-kawalerii) napisałem , że oczekuję na komentarze, uwagi, polemiki i uzupełnienia.
Równocześnie zapomniałem otworzyć nowy wątek do tego przeznaczony i dlatego teraz poprawiam to zaniedbanie. ;)

Wiem , że nie było do tej pory w zwyczaju dyskutować na temat materiału ze Strony Głównej portalu , ale właśnie wakacje są za nami i może właśnie teraz uda mi się nieco rozruszać nasze senne forum. :D

Ciekaw jestem , czy tematyczna analiza bibliografii , jak ta przygotowana przez prof. Andrzeja Smolińskiego jest dla Was pomocna. :?:
Jeeli jest, to można bowiem pomyśleć o innych tego rodzaju zestawieniach. Może nie tak „ambitnych” ze względu na rozległość tematu jak „Kawaleria”.
Natomiast można wyłowić opracowania w polskojęzycznej literaturze dotyczące np. „Roku 1807” , „Wojny 1809 r.” czy „Artylerii” etc. :idea:
Może ktoś chciałby się tym zająć ?

Domyślam się, że być może wiele ciekawych pozycji nie zauważyłem. Niektóre z nich miałem na półce, niedaleko ode mnie , inne w postaci elektronicznej na dysku.
Może ktoś też uważa , że jakaś ważna pozycja została pominięta . W tym wątku możemy je dodawać,
żeby potem np. za rok lub dwa dołączyć do już istniejącej listy.
Tyle , że tym razem może warto raczej skupić się na szeroko rozumianym przełomie XVIII/XIX wieku (okres przedrozbiorowy, epoka napoleońska , Królestwo Polskie) , pomijając okresy je poprzedzające i po nich następujące.

Na koniec chciałbym zauważyć , że wiele ciekawych opracowań nie pochodzi już z Warszawy czy Krakowa. Natomiast takie ośrodki jak Białystok, Częstochowa, Olsztyn, Przemyśl czy Toruń mają bardzo ciekawe propozycje.
Byłem bardzo mile zaskoczony znalezieniem w internecie takich wydawnictw jak np. Białostockie Teki Historyczne , Częstochowskie Teki Historyczne czy Rocznik Przemyski.
Warto pogrzebać.

Poniżej artykuły i opracowanie, które pominąłem (poza ostatnim J. Wielhorskiego, wszystkie dostępne w internecie w PDF :!: ) :

Tomasz Strzeżek, Kawaleria Królestwa Polskiego w powstaniu listopadowym- mobilizacja i podstawy funkcjonowania w wojnie, Olsztyn 2010.
Tomasz Strzeżek, Kawaleria Księstwa Warszawskiego w wojnach napoleońskich - organizacja i szlak bojowy, "Echa Przeszłości" t. 9, 2008.
Tomasz Strzeżek, Udział kawalerii Królestwa Polskiego w Wielkim Tygodniu Polaków (29 XI - 5 XII 1830 roku), "Echa Przeszłości", t. 8, 2007.
Maciej Trąbski, Kawaleria narodowa w latach 1776- 1788. Początki odrodzenia jazdy polskiej, Zeszyty Historyczne ??? Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.
Maciej Trąbski, Pułki przedniej straży wojska koronnego w latach 1768-1794, Zabrze , Tarnowskie Góry, 2012.
Maciej Trąbski, Rozkazy i wspomnienia generała Dominika Dziewanowskiego - źródła do historii wojny 1812 roku, Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Jagielońskiego 2013.
Maciej Trąbski, Zarys organizacyjny kawalerii francuskiej w epoce napoleońskiej, Zeszyty Historyczne 2014, t. XIII Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.
Janusz Wielhorski, Szable w dłoń. Przyczynki do rodowodów koronnej jazdy polskiego autoramentu, zaczem jazdy narodowej koronnej ... 1773-1794, Dawna Broń i Barwa nr 7 (specjalny), Melocheville, Tarnowskie Góry 1991.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 7 paź 2018, o 15:06 
Offline
Caporal-Fourrier
Caporal-Fourrier

Dołączył(a): 13 lut 2010, o 17:46
Posty: 64
Mogę udostępnić bibliografię mojej pracy magisterskiej gdzie mam sporo pozycji o kawalerii z przełomu XVIII i XIX wieku. Chociaż będzie się częściowo pokrywać z tym co jest u Smolińskiego (mój promotor zresztą ;) ).


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 8 paź 2018, o 19:53 
Offline
Roi de Hollande et grand-duc de Luxembourg
Roi de Hollande et grand-duc de Luxembourg
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 01:27
Posty: 495
Oczywiście , opublikuj proszę.
Jeżeli możesz opuścić te pozycje , które już się pojawiły , to bardzo dobrze.
Szczególne ten właśnie okres , przełom XVIII i XIX wieku , jest dla mnie intresujący.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 paź 2018, o 00:21 
Offline
Roi de Hollande et grand-duc de Luxembourg
Roi de Hollande et grand-duc de Luxembourg
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 01:27
Posty: 495
Nie bardzo wiedziałemm gdzie ten temat włożyć , a skoro mamy już taki post o kawalerii , to postanowłem właśnie tutaj go umieścić.

Znalazłem przypadkiem ciekawą stronę pt. L'Union Nationale de l'Arme Blindée Cavalerie Chars
co można przetłumaczyć jako Narodowy Związek Broni Pancernej Kawalerii Czołgów.
Nie ma tego w nazwie, ale chodzi oczywiście o Francję.
https://www.unabcc.org/

Nie będę się rozwodził nad celami tej organizacji , która zrzesza 70 federacji i stowarzyszeń francuskich.
Można je streścić jako propagowanie tradycji , wzmocnienie wewnętrznych więzi aktywnego personelu , ich reprezentacja i praca dla przyszłości , czyli rekrutacja nowych.

Strona jest b. interesująca i zawiera szereg ciekawych informacji , nawet dla tych , którzy nie znają francuskiego , np. dane techniczne pojazdów używanych przez wojska francuskie.

Warto zaglądnąć pod zakładkę Historique gdzie znajdziemy historię , rodowody pułków kawalerii których tradycję przejęły współczesne jednostki , ilustracje etc .
Ciekawa przygoda , polecam …


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 paź 2018, o 11:31 
Offline
Caporal-Fourrier
Caporal-Fourrier

Dołączył(a): 13 lut 2010, o 17:46
Posty: 64
Jak mówiłem tak zrobiłem. Wrzucam to co miałem w swojej bibliografii, może się do czegoś komuś przyda.

Baczkowski Michał, W służbie Habsburgów. Polscy ochotnicy w austriackich siłach zbrojnych 1772-1815, Kraków 1998.
Baczkowski Michał, Szarży podobnej dawno nie widziały dzieje! Ułani galicyjscy 1778-1815, Kraków 2011.
Baczkowski Michał, Kawaleria austriacka i Austro-Węgierska w latach 1792-1914, [w:] Do szarży marsz, marsz… Studia z dziejów kawalerii, t. 2, pod. red. A. Smolińskiego, Toruń 2012.
Bauer Krzysztof, Wojsko koronne powstania kościuszkowskiego, Warszawa 1981.
Chojnecki Stefan, Polska sztuka wojenna 1795-1864, Warszawa 2000.
Czerwiński Aleksander, Dudek Lesław, Szabla żołnierza polskiego XIX i XX wiek w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Wrocław 1988.
Dempsey Guy, U boku Napoleona. Jednostki cudzoziemskie w armii francuskiej w czasach Konsulatu i Cesarstwa 1799-1814, Warszawa 2005.
Fuiński Zbigniew, Bośniacy, towarzysze, ułani czyli Polacy w armii pruskiej 1740-1807, „Studia do dziejów dawnego uzbrojenia i ubioru wojskowego”, 2005, t. XII.
Grobicki Jerzy, Reorganizacja kawalerii polskiej za panowania Stanisława Augusta do roku 1792, „Przegląd Kawaleryjski”, 1928, nr 3.
Grobicki Jerzy, Jazda polska za Sasów i powody jej upadku w tym czasie, „Przegląd Kawaleryjski”, 1928, nr 4.
Grobicki Jerzy, Kawalerzyści polscy w służbie u obcych mocarstw w dobie napoleońskiej (1799-1815), „Przegląd Kawaleryjski”, 1930, nr 4.
Grobicki Jerzy, Rozwój i dzieje kawalerii Księstwa Warszawskiego, „Przegląd Kawaleryjski”, 1934, nr 4-5.
Hofschroer Peter, Prussian Cavalry of the Napoleonic Wars (I) 1792-1807, London 1987.
Karpowicz Michał, Filipiak Mirosław, Elita jazdy polskiej, Warszawa 1995.
Kirkor Stanisław, Pod sztandarami Napoleona, Londyn 1982.
Kroczyński Hieronim, Wojsko Polskie na Pomorzu Zachodnim i Krajnie 1807, Warszawa 1990.
Kukiel Marian, Zarys historii wojskowości w Polsce, Londyn 1949.
Łukasiewicz Mariusz, Armia księcia Józefa 1813, Warszawa 1986.
Machynia Mariusz, Kawaleria litewska w początkowym okresie działań Komisji Wojskowej Rzeczypospolitej Wielkiego Księstwa Litewskiego. Lata 1765-1766, [w:] Do szarży marsz, marsz… Studia z dziejów kawalerii, t. 2, pod red. A. Smolińskiego, Toruń 2012.
Maciejewski Marian, Broń palna wojsk polskich 1797-1831, Wrocław 1980.
Nagielski Mirosław, Upadek staropolskiej sztuki wojennej w dobie wojny północnej, [w:] Rzeczpospolita w dobie wielkiej wojny północnej, pod red. J. Muszyńskiej, Kielce 2001.
Rezler Marek, Kawaleria wielkopolska w okresie Księstwa Warszawskiego, [w:] Lance do boju. Szkice historyczne z dziejów jazdy wielkopolskiej X wiek- 1945 r., pod. red. B. Polaka, Poznań 1986.
Siemiradzki Michał, Polskie chorągwie towarzyskie w służbie pruskiej i austriackiej, „Przegląd Historyczno-Wojskowy”, 1937, t. IX, z. 3.
Staszewski Janusz, Kaliski wysiłek zbrojny 1806-1813, Kalisz 1931.
Staszewski Janusz, Kawaleria polska prawego skrzydła Wielkiej Armii 1812, „Przegląd Historyczno- Wojskowy”, 1935, T. VII.
Trąbski Maciej, Ciężka kawaleria w epoce napoleońskiej (na przykładzie formacji francuskich, rosyjskich, austriackich, pruskich i brytyjskich), [w:] Księstwo Warszawskie w historii i tradycji napoleońskiej (1807-2007) pod red. K. Bucholc-Srogosz, M. Trąbskiego, Częstochowa 2008.
Trąbski Maciej, Kawaleria autoramentu narodowego w armii Rzeczpospolitej Obojga Narodów w epoce stanisławowskiej. Lata 1775-1794, [w:] Do szarży marsz, marsz… Studia z dziejów kawalerii, t. 2, pod red. A. Smolińskiego, Toruń 2012.
Wąsicki Jan, Powstanie 1806/1807 roku, [w:] Dzieje Wielkopolski, t. II, pod red. W. Jakóbczyka, Poznań 1973.
Zacharewicz Zbigniew, Aleksander Rożniecki, PSB, t. 32, Wrocław-Warszawa-Kraków 1991.
Zych Gabriel, Armia Księstwa Warszawskiego 1807-1812, Warszawa 1961.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL