Teraz jest 29 mar 2024, o 02:32

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 30 lip 2019, o 22:22 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 26 sie 2013, o 17:14
Posty: 7
Poszukuję książki o epoce napoleońskiej (z ewidentnym wskazaniem na wojny) dla mojego 9-letniego syna i zwróciłem uwagę na "Wojny napoleońskie" Leśniewskiego. Nie mogę jednak znaleźć w sieci żadnego fragmentu, tak aby ocenić, czy się nada. Co sądzicie? Są jakieś inne możliwości?

P.S. "Potop" Leśniewskiego mi osobiście się podoba. Syn jakieś dwa lata temu czytał z wypiekami na twarzy "Wspomnienia Czerwonego Barona" - szukam czegoś mniej więcej podobnego.
P.P.S. Widziałem też "Napoleon - Bóg wojny" tego samego autora, ale to jest aktualnie nie do kupienia.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 lip 2019, o 22:42 
Offline
Roi des Espagnes et des Indes
Roi des Espagnes et des Indes
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:01
Posty: 1363
Chętnie bym poradził, ale nie znam pozycji. :oops:

_________________
"Historia jest wersją przeszłych wypadków, na które ludzie zdecydowali się zgodzić."
"Tak oto rodzą się bajki zwane umownie historią."


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 lip 2019, o 22:53 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 26 sie 2013, o 17:14
Posty: 7
A ewentualnie jakieś pozycje alternatywne o podobnej charakterystyce?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 lip 2019, o 22:57 
Offline
Roi des Espagnes et des Indes
Roi des Espagnes et des Indes
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:01
Posty: 1363
Dla mnie objawieniem w ostatnim okresie była książka Andrew Robertsa, Napoleon Wielki. Cały Napoleon w jednej cegle, 915 stron. Może jednak warto poczekać na opinie innych.

_________________
"Historia jest wersją przeszłych wypadków, na które ludzie zdecydowali się zgodzić."
"Tak oto rodzą się bajki zwane umownie historią."


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 lip 2019, o 23:16 
Offline
Chevalier
Chevalier

Dołączył(a): 14 lut 2010, o 13:40
Posty: 3567
Skoro Lesniewski przypadł do gustu, to polecam tegoż "Napoleoński amok Polaków", opis fascynacji Napoleonem naszych rodaków z uwzględnieniem także "czarnej legendy".


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 lip 2019, o 23:17 
Offline
Roi des Espagnes et des Indes
Roi des Espagnes et des Indes
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:01
Posty: 1363
Znam. Popieram.

_________________
"Historia jest wersją przeszłych wypadków, na które ludzie zdecydowali się zgodzić."
"Tak oto rodzą się bajki zwane umownie historią."


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 lip 2019, o 23:27 
Offline
Roi des Espagnes et des Indes
Roi des Espagnes et des Indes
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:01
Posty: 1363
Mała uwaga: z wyjątkiem rozdziału o Somosierze :twisted:

_________________
"Historia jest wersją przeszłych wypadków, na które ludzie zdecydowali się zgodzić."
"Tak oto rodzą się bajki zwane umownie historią."


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 lip 2019, o 23:29 
Offline
Duc de Castiglione
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 02:17
Posty: 1175
A ja polecam trylogię Gąsiorowskiego:

Huragan (czytaj fragment)
Rok 1809
Szwoleżerowie Gwardii

Literatura najlepszej próby... i do tego tanio :D


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 lip 2019, o 09:09 
Offline
Roi de Naples et de Sicile
Roi de Naples et de Sicile
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 13:43
Posty: 393
Nie róbcie tego 9-latkowi i nie polecajcie mu Andrew Robertsa "Napoleona Wielkiego" czy też "Napoleoński amok Polaków" Leśniewskiego na początek. W dobrym kierunku poszedł nasz administrator polecając trylogię Gąsiorowskiego na początek. Chociaż tutaj też mam wątpliwości - z dwóch powodów: o ile się dobrze orientuję obecnie do dostania jest jedynie tego autora "Pani Walewska" i jakieś pomniejsze dziełka niezwiązane z epoką. A Huraganu i pozostałych części trzeba by było szukać w antykwariatach. Skoro 9-latka interesują wojny napoleońskie to lepiej niech sięgnie do mającego się ukazać komiksu na podstawie "Bitwy" Ramboud. Nie wiem czy nie lepiej byłoby ewentualnie zainteresować 9-latka kolorowymi Ospreyami o barwie i broni. Gąsiorowski może jednak okazać się trochę przestarzały dla 9-latka. Dzisiaj są na temat wojen napoleońskich dobre gry komputerowe, bitewne (modelarstwo),planszowe, albumy, filmy...aby złapać bakcyla. Potem można sięgać po pozycje bardziej złożone, w tym po Gąsiorowskiego, książki wydawnictwa napoleonv itp. itd. Czytałem zarówno "Napoleona Wielkiego" jak i "Napoleoński amok" i oceniam, że nie zachęcą one 9-latka zainteresowanego aspektem wojennym do epoki. Przypuszczam, że ciężko mu będzie przebrnąć przez te książki. Nie są to pozycje na początek przygody z epoką, a w przypadku "amoku" Leśniewskiego to raczej pozycja ogólna dla osób, które chcą się jednorazowo zapoznać z zagadnieniem i nie dla tak młodego czytelnika. Mogę się mylić, ale sam miałem podobne zainteresowania w wieku tego 9-latka. Sięgnąłem wówczas po Gąsiorowskiego m.in. dlatego, że niewiele więcej było wówczas na rynku księgarskim.

_________________
(...)Jak cicho, w białym słowniku bez słów
Nie słychać nawet najlżejszego
Szelestu odwracanej kartki,
Z którego by tłumacz skorzystał,
Nim słowa, jakie jeszcze zostały,
Zanikną w nadchodzącej ciemności.

(Ch.Simic "Blues o śnieżnym poranku")


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 lip 2019, o 12:47 
Offline
Duc de Castiglione
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 02:17
Posty: 1175
Chevau-léger napisał(a):
W dobrym kierunku poszedł nasz administrator polecając trylogię Gąsiorowskiego na początek. Chociaż tutaj też mam wątpliwości - z dwóch powodów: o ile się dobrze orientuję obecnie do dostania jest jedynie tego autora "Pani Walewska" i jakieś pomniejsze dziełka niezwiązane z epoką. A Huraganu i pozostałych części trzeba by było szukać w antykwariatach.


I tu się mylisz. Cała trylogia Gąsiorowskiego jest dostępna w postaci e-booka już za niewielkie pieniądze:
Huragan
Rok 1809
Szwoleżerowie Gwardii
Trylogia (całość)


Cytuj:
Skoro 9-latka interesują wojny napoleońskie to lepiej niech sięgnie do mającego się ukazać komiksu na podstawie "Bitwy" Ramboud.


Miałem okazję zapoznać się z tym komiksem i z pewnych względów uważam, że nie jest to dobra lektura dla 9-latka. To lektura raczej na 16+

Natomiast biorąc pod uwagę moje doświadczenia z lat dzieciństwa, to uważam, że najlepiej będzie dać mu poczytać "Szatan z 7 klasy" Makuszyńskiego. To było moje pierwsze spotkanie z epoką napoleońską... I tak już zostało.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL