Teraz jest 28 mar 2024, o 20:01

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Komiksy
PostNapisane: 7 sty 2021, o 02:30 
Offline
Roi de Westphalie et duc de Frioul
Roi de Westphalie et duc de Frioul
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 13:53
Posty: 1727
Cytuj:
Sorry, ale przekaz dla mnie jest dość jasny: obrazki są "ble", słowo pisane rządzi.
Przeczytałem dokładnie ten sam fragment i dla mnie przekaz też jest jasny: Kamp krytykował komiksową formę przekazu, a nie albumy czy warstwę ilustracyjną w książkach.

Pozdrawiam :)

_________________
e-mail: Duroc@poczta.fm
"Oddal się Najjaśniejszy Panie, to Cię zbyt udręcza!"
Geraud Christophe Duroc, książę Friulu, wielki marszałek pałacu
Ostatnie słowa... :(


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Komiksy
PostNapisane: 7 sty 2021, o 13:28 
Offline
Chevalier
Chevalier

Dołączył(a): 14 lut 2010, o 13:40
Posty: 3567
Trochę sztuczny ten problem, a raczej nieporozumienie. Nie ma sensu bić piany, gdy chodzi o wyższość komiksów na książkami czy odwrotnie. Uważam, że każda forma "reklamowania" czy też zachęcania młodego czytelnika do zgłębienia wiedzy o epoce napoleońskiej jest dobra. Warto tylko jednak promować komiksy jako wstęp do poznania epoki a nie jako ostateczną wersję. Czy to się uda? Pewnie w znikomym zakresie, ale i tak uważam, że na 10 zwolenników komiksów 1 osoba sięgająca głębiej jest sukcesem. Pauperyzacja społeczeństwa (nie tylko polskiego) jest niestety faktem światowym. Czy chcemy czy nie, niestety w obecnym świeci ". Wchodzimy na powrót na drzewo", bo wszystko załatwia za nas Internet. Prawda objawiona jest w Internecie. I tu jest problem, brak krytycznego podejścia do źródła, bo brak możliwości intelektualnych wynikających z bezkrytycznego podejścia do informacji z sieci.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Komiksy
PostNapisane: 7 sty 2021, o 15:01 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 lut 2010, o 19:07
Posty: 1252
sewer napisał(a):
Wchodzimy na powrót na drzewo", bo wszystko załatwia za nas Internet. Prawda objawiona jest w Internecie. I tu jest problem, brak krytycznego podejścia do źródła, bo brak możliwości intelektualnych wynikających z bezkrytycznego podejścia do informacji z sieci.


Tym bardziej, że według badań jedynie polowa użytkowników Internetu weryfikuje uzyskane stamtąd informacje, przy czym często metodą weryfikacji jest korzystanie z innych źródeł internetowych. Dodając do tego algorytmy, mechanizm stron polecanych itp. wychodzi dość smutny obraz.

_________________
Pole bitwy jest miejscem gdzie króluje chaos. Zwycięża ten kto potrafi ujarzmić ten chaos, zarówno jego własny jak i przeciwnika.
- Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Komiksy
PostNapisane: 9 sty 2021, o 20:04 
Offline
Colonel
Colonel

Dołączył(a): 22 lis 2010, o 22:21
Posty: 383
To, co krytykował Kamp, to pewnie on sam wie najlepiej. Natomiast nie wyrywając z kontekstu jego wypowiedzi dość wyraźnie pisał, że "kultura obrazkowa" jest czymś złym. Chciałbym więc zapytać, gdzie są zasadnicze różnice w obrazkach istniejących w komiksach opartych na wydarzeniach historycznych, a ilustracjach z albumów przedstawiających wydarzenia z epoki. Czy głównym problemem jest forma dialogu i brak obszernych opisów?

Przy okazji śmieszy mnie okrutnie fakt krytykowania czegoś, czego jak rozumiem Kamp nie miał nawet w swoich rękach, a opiera się jedynie na tym, że komiks to dla niego jakaś infantylna i niedorobiona forma prezentowania wiedzy, która dodatkowo uwstecznia czytelnika.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Komiksy
PostNapisane: 9 sty 2021, o 20:27 
Offline
Roi de Baviere et de Wurtemberg
Roi de Baviere et de Wurtemberg
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 22:11
Posty: 7371
Santa, a zdążyłeś zauważyć, że ta część forum nazywa się "Komiksy" ? Temu (i tylko temu!!) tematowi były poświęcone moje wcześniejsze posty.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Komiksy
PostNapisane: 10 sty 2021, o 15:39 
Offline
Colonel
Colonel

Dołączył(a): 22 lis 2010, o 22:21
Posty: 383
Zwróciłem uwagę. niemniej pewnie Ty też zwróciłeś uwagę, że rozmawiano tutaj również używając argumentów porównawczych do literatury historycznej, czy internetu. Domyślam się więc, że takie słowa nie są zakazane w tym temacie, podobnie jak porównywanie komiksów z innymi rodzajami twórczości. Prosiłbym więc, żebyś mi przedstawił łaskawie różnice, jakie widzisz między tymi rzeczami. Oczywiście nie masz takiego obowiązku, może Ci się coś nie podobać "z zasady" i nie musisz tego ubierać w pewne słowa. W tym momencie skończymy dyskusję i tyle. Ja uznam, że jesteś do komiksów uprzedzony, bo dla Ciebie jest to kultura niska, podobnie jak niskie jest szukanie wiadomości w internecie i ogólnie pokolenie młodzieży, które nie sięga do źródeł historycznych, a przynajmniej opracowań naukowych w celu zaczerpnięcia wiedzy.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Komiksy
PostNapisane: 10 sty 2021, o 19:57 
Offline
Roi de Baviere et de Wurtemberg
Roi de Baviere et de Wurtemberg
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 22:11
Posty: 7371
Cytuj:
Ja uznam, że jesteś do komiksów uprzedzony,

Ja nie jestem uprzedzony do komiksów, ale uważam, że jeśli chodzi o rozpowszechnianie wiedzy historycznej, to nie tędy droga. I ten pogląd starałem się wyrazić w moich postach. Ale nikt nie musi się z nim zgadzać, bo przecież każdy ma prawo do własnych poglądów.
I zgadzam się z przedmówcą, że na tym powinniśmy zakończyć tę dyskusję.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Komiksy
PostNapisane: 12 sty 2021, o 01:03 
Offline
Colonel
Colonel

Dołączył(a): 22 lis 2010, o 22:21
Posty: 383
Cytuj:
I ten pogląd starałem się wyrazić w moich postach.


To niestety, bardzo Ci nie wyszło. Podobnie jak z wykazywaniem, że nie jesteś uprzedzony. Zgodnie z życzeniem nie poruszam już tematu i koniec.

Aha, jeszcze na marginesie, jest to kolejny powód, dla którego to forum umiera. Taka moja opinia.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL