Teraz jest 28 mar 2024, o 11:36

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Komiksy
PostNapisane: 22 mar 2020, o 20:16 
Offline
Roi de Baviere et de Wurtemberg
Roi de Baviere et de Wurtemberg
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 22:11
Posty: 7371
W głosowaniu na napoelońską książkę roku przeczytałem taki wpis jednego z kolegów:
Cytuj:
Swoją drogą to dobry początek (mowa o komiksie. Somosierra 1808 - dod. mój) Może kiedyś doczekamy takich czasów, że będziemy czytać komiksy o bitwie pod Raszynem, o szlaku V-go Korpusu księcia Józefa w 1812, pod Lipskiem, San Domingo, Maida, Fuengirola itd.
Co prawda nie dożył żaden nasz major Faber du Faur albo Albrecht Adam (no, to były w sumie pierwsze reportaże z 1812), ale Pan Bóg może natchnąć inspiracją i innych artystów !!!

Moje włosy na głowie stanęły niemalże dęba. Wbrew opinii autora tych słów mam nadzieję, przypuszczalnie płonną, że wspomniane "dzieło" będzie wyjątkiem. Czemu/komu mają służyć owe produkty? Wychowaniu pokolenia, które bez pomocy smartfona albo Wikipedii nie potrafi podać bezbłędnie własnej daty urodzenia? (przesada zamierzona). Dla którego przeczytanie tekstu dłuższego niż trzy zdania są wysiłkiem przekraczającym jego intelektualne możliwości?
Czasy analfabetyzmu w Polsce już dość dawno minęły. Czyżbym się jednak mylił?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Komiksy
PostNapisane: 23 mar 2020, o 14:18 
Offline
Roi de Westphalie et duc de Frioul
Roi de Westphalie et duc de Frioul
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 13:53
Posty: 1727
Cytuj:
Czasy analfabetyzmu w Polsce już dość dawno minęły. Czyżbym się jednak mylił?
Teraz mamy epokę analfabetyzmu wtórnego... ;)
Natomiast odnosząc się do tematu to sądzę, że same komiksy historyczne nie są złe, a nawet wydaje mi się, że mogą mieć znaczenie edukacyjne w określonej grupie czytelników. Być może u części z nich powstanie chęć sięgnięcia po coś więcej, być może w ogóle pojawi się zainteresowanie historią... Ja sam pamiętam z lat 80-tych komiksy o Piastach, które bardzo zainteresowały mnie tamtą epoką...

Jedynym dla mnie zastrzeżeniem związanym z poruszonym przez Kampa zagadnieniem jest umieszczenie tej pozycji w plebiscycie na "książkę roku"... Czy naprawdę komiks, czyli rzecz lekka, mocno popularna, wręcz rozrywkowa, powinna konkurować w zestawieniu na najlepszą pozycję książkową o epoce? Cóż, sprawa do dyskusji... Gdyby takich wydawnictw było więcej mógłby powstać plebiscyt na najlepszy komiks historyczny roku... Zresztą, czy takiego konkursu już nie ma?

Pozdr
D

_________________
e-mail: Duroc@poczta.fm
"Oddal się Najjaśniejszy Panie, to Cię zbyt udręcza!"
Geraud Christophe Duroc, książę Friulu, wielki marszałek pałacu
Ostatnie słowa... :(


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Komiksy
PostNapisane: 23 mar 2020, o 16:25 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 lut 2010, o 19:07
Posty: 1252
Jako osoba, która również oddała głos na Somosierrę 1808 pozwolę sobie odnieść się do komentarza szanownego Kampa. Mój głos na tą pozycję wynika z dwóch zasadniczych powodów:
1. Jest to po prostu dzieło bardzo solidne, zwłaszcza w warstwie graficznej.
2. Moim skromnym zdaniem powinniśmy jako społeczność Forum wspierać każdą formę promocji epoki napoleońskiej, bowiem w porównaniu z innymi okresami historycznymi - nie tylko II wojną światową, ale także średniowieczem czy nowożytności, jest ona niemal nieobecna w przestrzeni publicznej - brakuje literatury popularnej, filmów, seriali czy gier osadzonych w epoce.

Komiks, z racji tego że wpisuje się w obecne trendy tzw. kultury popularnej i jest medium dość popularnym, zwłaszcza w sferze komiksów superbohaterskich, jest narzędziem odpowiednim i skutecznym, mogącym dotrzeć do tzw. typowego Kowalskiego tym bardziej, ze Somosierrę wydał Egmont, czyli największy wydawca komiksów w Polsce.

Faktem jest, że nie ma tu porównania z innymi nominowanymi pracami, aczkolwiek wyżej wymienione czynniki w mojej opinii uprawniają do traktowania komiksu na równi z innymi pozycjami z listy.

_________________
Pole bitwy jest miejscem gdzie króluje chaos. Zwycięża ten kto potrafi ujarzmić ten chaos, zarówno jego własny jak i przeciwnika.
- Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Komiksy
PostNapisane: 23 mar 2020, o 18:44 
Offline
Chevalier
Chevalier

Dołączył(a): 14 lut 2010, o 13:40
Posty: 3567
Plebiscyt na Złotą Pszczołę odnosi się do pozycji wydanych w poprzedzającym roku kalendarzowym dotyczących epoki napoleońskiej. Zważywszy, że z roku na rok ukazuje się ich mniej (bez względu czy to są dzieła z zeszłego stulecia czy żyjących autorów). Pozycja zgłoszona do listy książek, na które można głosować ma takie same prawa w punktacji i wyborze forumowiczów. Sądzę, że nie tyle wybór komiksu, lecz komentarz wzbudził niepokój Kampa. Komentarz podkreślający specjalne walory komiksu jako pozycji naukowej lub popularnonaukowej epoki być może nie był potrzebny. Samym komiksem napoleońskim w ograniczonym stopniu już bawił się Arsenał (o ile mnie pamięć nie myli w latach 80 -tych), a każda forma promocji jest na wagę złota. Prawdą Poliszynela jest fakt, że mamy coraz bardziej do czynienia z pokoleniem "klik i już" bez refleksji nad tym co było. Może komiks w epoce obrazkowej zmusi jakiś ułamek klikaczy do głębszego poszukiwania wiedzy?...szczerze mówiąc sam nabyłem komiksy i jestem z nich zadowolony, i nie mam zamiaru poddawać ich naukowym porównaniom z przekazem naukowym (choć zdaję sobie z nich sprawę), ale traktuję je jako ciekawą formę czytania o epoce napoleońskiej. Problem chyba tkwi w tym, aby komiks nie traktować jako jedyne i ostateczne źródło informacji o epoce, bo to prowadzi do przekłamań i stereotypów.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Komiksy
PostNapisane: 23 mar 2020, o 22:49 
Offline
Duc de Castiglione
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 02:17
Posty: 1175
Murat napisał(a):
... tym bardziej, ze Somosierrę wydał Egmont, czyli największy wydawca komiksów w Polsce.

Egmont wydał "Bitwę" Rambauda, Richauda i Gila, natomiast Somosierrę wydał Anons Press.

Od jakiegoś czasu Złotą Pszczołą się nie zajmuję więc nie chcę się wypowiadać, co do sensowności umieszczania jakiejś pozycji wśród nominacji. Tym bardziej, że w przypadku "Bitwy" dołożyłem swoje trzy grosze do jej powstania i choć nie uważam, że to Najlepsza Napoleońska Książka Roku, ale polecam ją nawet Kampowi ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Komiksy
PostNapisane: 23 mar 2020, o 22:55 
Offline
Roi de Baviere et de Wurtemberg
Roi de Baviere et de Wurtemberg
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 22:11
Posty: 7371
Cytuj:
ale polecam ją nawet Kampowi

dziękuję, ale ... nie skorzystam. Już dość dawno minęły te lata, kiedy moja ocena książki opierała się na jakości i ilości obrazków.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Komiksy
PostNapisane: 23 mar 2020, o 23:02 
Offline
Duc de Castiglione
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 02:17
Posty: 1175
Kamp napisał(a):
Cytuj:
ale polecam ją nawet Kampowi

dziękuję, ale ... nie skorzystam.


Nie zmuszam. Stwierdzam tylko, że poziom tegoż komiksu jest na tyle wysoki, że nie w ilości i jakości obrazków tkwi jego wartość.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Komiksy
PostNapisane: 23 mar 2020, o 23:08 
Offline
Roi des Espagnes et des Indes
Roi des Espagnes et des Indes
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:01
Posty: 1363
Tak sobie pomyślałem, w kontekście tej dyskusji, czy nie byłoby dobrze podczas następnej emisji Złotej Pszczoły wprowadzić wstępną eliminację (głosowanie), a do finalnego głosowania dopuścić 3 - 5 pozycji?


Cytuj:
Nie zmuszam. Stwierdzam tylko, że poziom tegoż komiksu jest na tyle wysoki, że nie w ilości i jakości obrazków tkwi jego wartość.


A tu mnie, Włodku trochę zaskoczyłeś. Możesz to jakoś rozwinąć?

_________________
"Historia jest wersją przeszłych wypadków, na które ludzie zdecydowali się zgodzić."
"Tak oto rodzą się bajki zwane umownie historią."


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Komiksy
PostNapisane: 23 mar 2020, o 23:23 
Offline
Duc de Castiglione
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 02:17
Posty: 1175
Zenobi napisał(a):
A tu mnie, Włodku trochę zaskoczyłeś. Możesz to jakoś rozwinąć?


Mogę. To bardzo dobra literatura autorstwa Patricka Rambauda. Tyle, że polskie tłumaczenie tej powieści wydanej przez FINNĘ jest godne największego ubolewania. Komiks został przetłumaczony znacznie lepiej.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Komiksy
PostNapisane: 23 mar 2020, o 23:25 
Offline
Roi des Espagnes et des Indes
Roi des Espagnes et des Indes
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:01
Posty: 1363
No tak, czytaj ze zrozumieniem! :lol: Moja pomyłka, bo myślałem, że mówisz o "Somosierze". :oops:

_________________
"Historia jest wersją przeszłych wypadków, na które ludzie zdecydowali się zgodzić."
"Tak oto rodzą się bajki zwane umownie historią."


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL