Teraz jest 28 mar 2024, o 14:25

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 28 gru 2021, o 15:41 
Offline
Duc de Castiglione
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 02:17
Posty: 1175
Sprawdzam forum, bo ktoś zgłasza błędy w bazie danych.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 gru 2021, o 17:42 
Offline
Colonel
Colonel

Dołączył(a): 22 lis 2010, o 22:21
Posty: 383
Szkoda, że się spóźniłem, ale pan Mazowski napisał srogiego posta na fb, pod linkiem do mojej recenzji. Niestety, moderator już go skasował. Natomiast była tam mowa o tym, że nie jest Caulaincourtem z naszego forum, ale zgadza się z jego wypowiedziami. Tak więc albo się tego wypiera, albo występował pod innym nickiem, albo czytuje forum (z bliżej niewiadomych przyczyn). Pisał też, że znajdują się tutaj głównie sympatycy Cesarza, w związku z tym jego twórczość jest oceniania krytycznie, bo przecież my patrzymy tutaj przez różowe okulary i nie dostrzegamy wad Napoleona. Jest to szczególnie zabawne w kontekście tego, że sam przyznaje się do antynapoleońskiego podejścia. Dlatego też stwierdził, że ja jestem do niego uprzedzony, gdyż miałem z nim dyskusję na forum (aczkolwiek tutaj akurat na historycy.org.), w której mieliśmy odmienne zdanie przez co napisałem recenzję pod tezę. Jeden komentarz na fb ocalał, pozwolę sobie go wrzucić dla tych, co nie korzystają z tego medium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 gru 2021, o 17:48 
Offline
Colonel
Colonel

Dołączył(a): 22 lis 2010, o 22:21
Posty: 383
"Krzysztof Edward Mazowski skomentował Twój post: "No cóż, łatwiej jest napisać złą recenzję niż dobrą książkę Ale... z kilkoma uwagami nawet się zgadzam. Obiecuję, że na razie nie będę więcej pisać o Hiszpanii, gdyż istotnie musiałbym się powtarzać przedstawiając cały kontekst... Zrezygnowałem z napisania o Somosierze bo dopiero by mi się dostało! Dziękuję wszystkim, którzy wytrwali do końca czytając "Saragossę" Pozdrawiam wszystkich świątecznie!"

Tak więc jak widzicie pocieszny to człowiek :).

Cytuj:
Prosiłbym o informację, jak to jest możliwe, że pomimo tak słabej bibliografii, braku jakichkolwiek pozycji francuskojęzycznych, słabej jakości przedstawienia działań stricte wojennych (w mojej ocenie opis działań polega na przywoływaniu anegdot), książki Pana Mazowskiego są dalej wydawane? Z tego co ja widziałem, to jest tam tylko przywoływana bibliografia anglo i polskojęzyczna. Nie ma tam nawet żadnych map, do których jesteśmy raczej przyzwyczajeni i bez których bardzo trudne jest śledzenie przebiegu jakichkolwiek działań wojennych. Jak to jest możliwe?


Bellona niestety już dość dawno obniżyła loty, jak tu zresztą pisał Murat. Natomiast co do francuskojęzycznych pozycji to nie byłbym tak krytyczny, bo są dwie (wspomnienia Peleta i Pradta), a kilka, to tłumaczenia francuskich prac na angielski (wspomnienia Marbota, Bourienne'a, Las Casesa, Jomini, Foy i opracowanie Thiersa). Są też dwie lub trzy prace w języku portugalskim. Natomiast bardziej bym się czepiał ich wykorzystania, które często nie istnieje w tekście (z niewiadomych dla mnie przyczyn) i zasadniczo przypisy są robione dość specyficznie, nie a bazie wiarygodności prac, ale jakby po to, żeby pokazać, że z nich skorzystał. Zresztą chyba nie wszystkie są wykorzystane w przypisach.

Cytuj:
Nadmienię, że czytałem tylko "Kadyks" i "Torres Vedras". Niektóre fragmenty tej drugiej pozycji były wprost ściągnięte z pierwszej.


Jakoś mnie to nie dziwi w związku z tym co pisałem wcześniej. Bardziej zaskakuje postawa Bellony, gdzie redakcja chyba już konkretnie leży, skoro nikt nie zwraca na to uwagi, że facet przepisuje sam od siebie.

Cytuj:
Tak przy okazji, natknąłem się jakiś czas temu na artykuł Pana Mazowskiego odnośnie książki Adama Zamoyskiego o Napoleonie. Krytyka bardzo ostra, nie tylko odnośnie meritum ale i osoby Pana Zamoyskiego.


To też zaskakujące, bo przecież Zamoyski jest niezwykle krytyczny w stosunku do Napoleona, więc chyba Mazowskiemu powinno się to podobać.

Wybaczcie, że w dwóch częściach, ale coś mi uniemożliwiało zamieszczenie posta w całości.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 gru 2021, o 16:24 
Offline
Roi de Westphalie et duc de Frioul
Roi de Westphalie et duc de Frioul
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 13:53
Posty: 1727
Cytuj:
Natomiast była tam mowa o tym, że nie jest Caulaincourtem z naszego forum, ale zgadza się z jego wypowiedziami. Tak więc albo się tego wypiera, albo występował pod innym nickiem, albo czytuje forum
Lata temu zapytałem go o to otwarcie na historykach.org. Odpowiedzią był emoticon "puszczenie oczka".

Cytuj:
bo przecież my patrzymy tutaj przez różowe okulary i nie dostrzegamy wad Napoleona.
Typowe podejście zatwardziałych krytyków. Jeśli ktoś wyraża do kogoś sympatię, to znaczy, że nie dostrzega wad. Otóż dostrzegamy, ale zalety zdecydowanie przeważają
;)

_________________
e-mail: Duroc@poczta.fm
"Oddal się Najjaśniejszy Panie, to Cię zbyt udręcza!"
Geraud Christophe Duroc, książę Friulu, wielki marszałek pałacu
Ostatnie słowa... :(


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 gru 2021, o 19:36 
Offline
Caporal-Fourrier
Caporal-Fourrier
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 maja 2020, o 15:48
Posty: 59
Lokalizacja: Zagranica
Santa napisał(a):
Szkoda, że się spóźniłem, ale pan Mazowski napisał srogiego posta na fb, pod linkiem do mojej recenzji. Niestety, moderator już go skasował. Natomiast była tam mowa o tym, że nie jest Caulaincourtem z naszego forum, ale zgadza się z jego wypowiedziami. Tak więc albo się tego wypiera, albo występował pod innym nickiem, albo czytuje forum (z bliżej niewiadomych przyczyn). Pisał też, że znajdują się tutaj głównie sympatycy Cesarza, w związku z tym jego twórczość jest oceniania krytycznie, bo przecież my patrzymy tutaj przez różowe okulary i nie dostrzegamy wad Napoleona. Jest to szczególnie zabawne w kontekście tego, że sam przyznaje się do antynapoleońskiego podejścia. Dlatego też stwierdził, że ja jestem do niego uprzedzony, gdyż miałem z nim dyskusję na forum (aczkolwiek tutaj akurat na historycy.org.), w której mieliśmy odmienne zdanie przez co napisałem recenzję pod tezę. Jeden komentarz na fb ocalał, pozwolę sobie go wrzucić dla tych, co nie korzystają z tego medium.


Na marginesie uwagi Murata co do wydawania przez Bellonę zarówno Bieszka jak i Mazowskiego - dość ciekawym zbiegiem okoliczności podejście obu panów do dyskusji jest bardzo podobne, czyli nie dyskutuję, bo druga strona jest do mnie uprzedzona.

_________________
Historia Magistra Vitae Est


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2 sty 2022, o 12:41 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 25 gru 2021, o 12:22
Posty: 2
Myślę, że cała dyskusja jest na takim poziomie, że po prostu nie warto sobie zawracać głowy i tłumaczyć się z mniej czy bardziej wyimaginowanych błędów, czy cytowania "samego siebie", czyli po prostu przypominania tego samego kontekstu w kolejnych tomikach na podobny temat. Szczególnie, jeżeli ktoś pisze o mnie per "koleś" albo "pocieszny człowiek". Główna oś sporu to sam Napoleon, ale tu rękawicy już nikt z Was nie chce podejmować. :!:


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2 sty 2022, o 23:11 
Offline
Duc de Castiglione
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 02:17
Posty: 1175
Krzysztof Mazowski napisał(a):
Myślę, że cała dyskusja jest na takim poziomie, że po prostu nie warto sobie zawracać głowy...


Taa... Gdzież nam durniom pijać herbatę...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 sty 2022, o 02:09 
Offline
Caporal-Fourrier
Caporal-Fourrier
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 maja 2020, o 15:48
Posty: 59
Lokalizacja: Zagranica
Krzysztof Mazowski napisał(a):
Myślę, że cała dyskusja jest na takim poziomie, że po prostu nie warto sobie zawracać głowy i tłumaczyć się z mniej czy bardziej wyimaginowanych błędów, czy cytowania "samego siebie", czyli po prostu przypominania tego samego kontekstu w kolejnych tomikach na podobny temat. Szczególnie, jeżeli ktoś pisze o mnie per "koleś" albo "pocieszny człowiek". Główna oś sporu to sam Napoleon, ale tu rękawicy już nikt z Was nie chce podejmować. :!:


Mając na uwadze chociażby podane wyżej konkretne zarzuty pana podejście jest co najmniej dziwne. Sam chętnie zobaczyłbym/przeczytał merytoryczną dyskusję, ale widzę że idzie pan śladami autorów pokroju (wydawanych zresztą w tym samym wydawnictwie) Bieszka i Szydłowskiego...

P.S.
I proszę sobie wyguglować pojęcie sarkazmu, bo chyba z tym środkiem retorycznym mamy do czynienia przy "pociesznym człowieku".

_________________
Historia Magistra Vitae Est


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 sty 2022, o 04:36 
Offline
Colonel
Colonel

Dołączył(a): 22 lis 2010, o 22:21
Posty: 383
A, więc autor się jednak pojawił. Szkoda, że nie odpisał bardziej na temat, ale cóż...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 5 sty 2022, o 10:26 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 25 gru 2021, o 12:22
Posty: 2
[quote]Tak przy okazji, natknąłem się jakiś czas temu na artykuł Pana Mazowskiego odnośnie książki Adama Zamoyskiego o Napoleonie. Krytyka bardzo ostra, nie tylko odnośnie meritum ale i osoby Pana Zamoyskiego.

To też zaskakujące, bo przecież Zamoyski jest niezwykle krytyczny w stosunku do Napoleona, więc chyba Mazowskiemu powinno się to podobać.[quote]

Chyba nie rozumiesz, co napisałeś!
Po pierwsze nie krytykuję Zamoyskiego, ani nawet jego książki, tylko raczej przekład i redakcję książki, która puściła kilka błędów, które czytelnik może potem odebrać jako błędy autora - więc jak się czyta coś to warto rozumieć tekst. To odnosi się także do moich tekstów.
Po drugie - jeżeli już nawet "jesteśmy po tej samej stronie" co Zamoyski odnośnie osoby Cesarza, to nie znaczy, że coś mi się może w Jego publikacji nie podobać! A Twój wniosek jest taki, że jeżeli ktoś jest "nasz" to go nie krytykujemy nawet jeżeli robi błędy. Czyli doktryna Sławomira Neumanna! Gratulacje!


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL