https://napoleon.org.pl/forum/

Projekt A. THIERS ''Historia Konsulatu i Cesarstwa'' - 2012
https://napoleon.org.pl/forum/viewtopic.php?f=8&t=586
Strona 1 z 1

Autor:  Goldville [ 17 sty 2012, o 13:10 ]
Tytuł:  Projekt A. THIERS ''Historia Konsulatu i Cesarstwa'' - 2012

Witam.

A może udałoby się nam, przy pomocy na przykład Ambasady Francuskiej w Polsce, wydać dzieło A. Thiers'a pt. ''Historia Konsulatu i Cesarstwa'' ?

Po dyskusji, ocenie pomysłów i wyłonieniu wydawnictwa moglibyśmy wspólnie napisać list do ambasadora Francji, aby spróbował uzyskać na ten projekt jakieś dotacje z Unii Europerjskiej. Trzeba byłoby tę sprawę pilotować i naciskać dyplomatycznie na Ambasadę Francuską w RP. Teraz są rocznice napoleońskie: 200 lat wyprawy na Moskwę, niedługo Bitwa Narodów, pokój 1814 roku i upadek cesarza po Waterloo (albo upadek wilkołaka z Korsyki) itd. Na fali rocznic można by coś zdziałać.
W końcu Francuzi nam, Polakom zawdzięczają, że Katarzyna II nie zmiotła ich krwawej rewolucji w 1794 roku, że uratowaliśmy resztki Wielkiej Armii nad Berezyną w 1812, że car Mikołaj I nie dotarł do Holandii i Paryża w 1830 (a nie mówię o II wojnie światowej) itd...
Może jest to projekt do zrealizowania ? Unia Europejska, z Francją na czele, łoży znaczne sumy na muzułmanów kolonizujących Europę, niszczenie tradycji katolickiej, demoralizację pokoleń itd., więc może i my zdołamy coś zyskać ? Tym razem coś dobrego, oczywiście.

Mogłoby to być limitowane wydanie. Można byłoby nawet zastosować przed-wpłatę itd. Polskie wydawnictwo jakieś by się znalazło (jestem tego pewien), które podjęłoby się tego zadania.

Tak czy siak najpierw powinna zdecydować starszyzna na Forum, czy projekt jest możliwy. No, i powinna być zgoda między Polakami, a nie jak legioniści w 1801/2 we Włoszech (kłótnie, niezgoda, zawiść, oskarżenia, a potem wysyłka -na własne życzenie- na Haiti i zagłada całej 113-tej Półbrygady).

Przecież w Polsce istnieje wiele napoleońskich stowarzyszeń. A pierwsze polskie wydanie Thiers'a już istnieje: wystarczyłoby trochę wypolerować język polski + nakłonić jakiego dobrego historyka, aby całość opracował pod kątem komentarzy i polskiego punktu widzenia. A właściwie do współpracy należałoby zaprosić kilku historyków, aby każdy z nich opracował swoją własną część. Na przykład: tom z Somosierrą mógłby skomentować pan A. Nieuważny, tom o Księstwie Warszawskim pan J. Czubaty, walki w Hiszpanii komentowałby pan R. Małowiecki itd. To tylko przykład. Samo nasze Forum mogłoby zaprosić do współpracy naszych historyków, ale uczestniczenie w tym projekcie byłoby dobrowolne.

Ambasador Francji raczej nie będzie chciał dofinansowywać wydania na przykład książki St. Kirkora o Legii Nadwiślańskiej, ale może się zaangazuje w o wiele większy projekt.

Co Wy na to ?

Pozdrawiam.
Goldville

Autor:  Eques [ 24 sty 2012, o 09:45 ]
Tytuł:  Re: Projekt A. THIERS ''Historia Konsulatu i Cesarstwa'' - 2012

Mi jako szaro-czarnemu ludowi pomysł wydaje się nader ciekawy, ale przerażą mnie ewentualny koszt.
Przekonała mnie ta wzmianka o "podebraniu" pieniędzy muslimom ;)

Autor:  France Gall [ 26 sty 2012, o 00:11 ]
Tytuł:  Re: Projekt A. THIERS ''Historia Konsulatu i Cesarstwa'' - 2012

Moim skromnym zdaniem relatywnie większe szanse [ i chyba mniejsze koszty ] miałby reprint, niż opracowywanie tego na nowo. Dochodzi jeszcze kwestia czasu. To jest masa tekstu. Widzimy w jakim tempie wydawany jest Memoriał. Edycja kolejnych "obrabianych" na nowo tomów Thiersa zajęłaby podejrzewam kilka/nascie lat.....

Paradoksalnie najszybciej doczekamy się tego pewnie [ w edycji pierwotnej ] w wersji elektronicznej - od razu skonwertowanych na formaty czytane przez e-book readery i tablety.

____________________________________________

Le Club Dumas

Autor:  XJP [ 7 mar 2014, o 20:31 ]
Tytuł:  Re: Projekt A. THIERS ''Historia Konsulatu i Cesarstwa'' - 2

No i w istocie wszystkie tomy poza 1 są dostępne.
Pewnie większość zainteresowanych już o tym wie, tutaj link http://fbc.pionier.net.pl/owoc/results?queryType=-6&query=%22application/octet-stream%22&hostsId=n23&roleId=format&action=DistributedSearchAction

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/