Teraz jest 28 mar 2024, o 15:05

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1082 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 26 paź 2022, o 23:38 
Offline
Roi de Naples et de Sicile
Roi de Naples et de Sicile
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 13:43
Posty: 393
Przyznam, że ja takiej pewności po konsultacji źródeł nie uzyskałem. Nie ukrywam, że najlepiej jakby wypowiedziała się na ten temat specjalistka od napoleońskiej służby zdrowia, która czasami zagląda na forum. Przejrzałem jednak dostępne mi źródła jej autorstwa i zauważyłem, że:

1. Terminy te nie były tłumaczone przez ówczesnych naszych wojskowych jeśli chodzi o polskie pułki w służbie cesarskiej. Z tego wynika pierwsza wskazówka, że być może dopuszczalnym byłoby pozostawienie tych nazw w ich wersji oryginalnej.

2. Istniały polskie przepisy dotyczące służby zdowia w tym czasie, częściowo wzorowane na regulacjach francuskich. Przepisy francuskie również w tym względzie się zmieniły i dla chirurgów, podobnie jak w przypadku polskich przepisów wprowadzono trzy klasy - I, II i III stanowiące niejako odpowiedniki wymienionych przez Ciebie. Druga wskazówka byłaby taka, że możnaby przyjąć, że poszczególne określenia to odpowiedniki naszych chirurgów I, II i III klasy występujących w polskich pułkach piechoty.

3. Można też spróbować podać funkcjonalne dzisiejsze odpowiedniki/ekwiwalenty tych terminów jak rozpocząłeś: główny chirurg pułkowy...Z tym, że w książkach autorstwa Pani Profesor Turos znalazłem określenie "pomocnik chirurga" jako niższy rangą chirurg, ale już chyba nie było tam "podchirurga" czy też "pomocnika podchirurga". Co ciekawe, w prasie warszawskiej tego okresu jest mowa np. o "Chirurg Major pułku szwoleżerów gwardyi Francuzkiey".

Dodatkową trudność z terminem "chirurg" ówcześnie wynika stąd, że (jeśli dobrze zrozumiałem) to wówczas jeszcze ten zawód funkcjonował jako zawód/relikt cechowy co dopiero wówczas się zmieniało tzn. poprzez studia medyczne, które jak się domyślam rónolegle z cechami kształciły chirurgów i lekarzy.

_________________
(...)Jak cicho, w białym słowniku bez słów
Nie słychać nawet najlżejszego
Szelestu odwracanej kartki,
Z którego by tłumacz skorzystał,
Nim słowa, jakie jeszcze zostały,
Zanikną w nadchodzącej ciemności.

(Ch.Simic "Blues o śnieżnym poranku")


Ostatnio edytowano 27 paź 2022, o 08:06 przez Chevau-léger, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 paź 2022, o 00:48 
Offline
Roi de Naples et de Sicile
Roi de Naples et de Sicile
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 13:43
Posty: 393
W polskim przekładzie "Służb tyłowych Wielkiej Armii w kampanii 1806-1807" roku tłumacz tak oto przełożył owe terminy - chirurg-major, adiutant major oraz jego zastępca/podadiutant. (w razie potrzeby dobierano także żołnierzy jako pomocników chirurgów).
Jest w tym pewna konsekwencja.

_________________
(...)Jak cicho, w białym słowniku bez słów
Nie słychać nawet najlżejszego
Szelestu odwracanej kartki,
Z którego by tłumacz skorzystał,
Nim słowa, jakie jeszcze zostały,
Zanikną w nadchodzącej ciemności.

(Ch.Simic "Blues o śnieżnym poranku")


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 lis 2022, o 15:24 
Offline
Roi des Espagnes et des Indes
Roi des Espagnes et des Indes
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:01
Posty: 1363
Jeden z francuskich jeńców na Cabrerze pisał, że specyfikami stosowanymi do leczenia na wyspie były: "kina et l'acide sulfurique". Czy ktoś wie, o co może tu chodzić?

_________________
"Historia jest wersją przeszłych wypadków, na które ludzie zdecydowali się zgodzić."
"Tak oto rodzą się bajki zwane umownie historią."


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 lis 2022, o 16:33 
Offline
Roi de Westphalie et duc de Frioul
Roi de Westphalie et duc de Frioul
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 13:53
Posty: 1727
Kina to z tego co pamiętam, jedno z określeń na chinę, czyli chininę. Do czego ona służy, wiadomo... :-)

Natomiast acide sulfurique to kwas siarkowy... Prawdopodobnie wówczas pod tą nazwą wówczas rozumiano coś nieco innego, niż dzisiaj.

_________________
e-mail: Duroc@poczta.fm
"Oddal się Najjaśniejszy Panie, to Cię zbyt udręcza!"
Geraud Christophe Duroc, książę Friulu, wielki marszałek pałacu
Ostatnie słowa... :(


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 gru 2022, o 18:19 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 lut 2010, o 19:07
Posty: 1252
Pytanie do szanownych kolegów:

W liście E. Żółkowskiego, wówczas dowódcy 3 pp XW, do F. Paszkowskiego, wówczas szefa sztabu Legii Warszawskiej z 28 IX 1808 r. natrafiłem na taki passus: W skutku decyzyi Xięcia Ministra Woyny, ciągnęli lossy kapitani na wyiści z Regimentu do służby zagraniczney; takowy padł na kapitana Grabskiego. Kapitan ten służył w Legiach, ale pomimo tego jest bardzo chory i nie jest w stanie ruszenia z izby od dwóch miesięcy; kapitan zaś Winnicki, ofiaruję dobrowolnie iść za niego, oczym uwiadamiając W. Półkownika; czekam nato rezolucyi Xiecia Ministra Woyny.

I teraz pytanie - czym miała być ta służba zagraniczna? Pierwszą myślą było wysłanie do Hiszpanii, ale z dostępnych na stronie list oficerów pułków "dywizji Księstwa" i Legii Nadwiślańskiej nie ma oficera o takim nazwisku (może jego "transfer" nie doszedł do skutku?). Jakieś inne sugestie?

_________________
Pole bitwy jest miejscem gdzie króluje chaos. Zwycięża ten kto potrafi ujarzmić ten chaos, zarówno jego własny jak i przeciwnika.
- Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 gru 2022, o 22:47 
Offline
Roi de Westphalie et duc de Frioul
Roi de Westphalie et duc de Frioul
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 13:53
Posty: 1727
Pozostaje jeszcze "dywizja gdańska" (5., 10. i 11. pułki piechoty) i 4. p. strzelców konnych. Mogła to też być "delegacja" indywidualna (przejście do armii francuskiej, lub którejś ze sprzymierzonych, np. saskiej lub westfalskiej). Z drugiej strony jest napisane, że czekają na decyzję lub pozwolenie ks. Poniatowskiego - może się nie zgodził i cała rzecz nie doszła do skutku...?

_________________
e-mail: Duroc@poczta.fm
"Oddal się Najjaśniejszy Panie, to Cię zbyt udręcza!"
Geraud Christophe Duroc, książę Friulu, wielki marszałek pałacu
Ostatnie słowa... :(


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 1 sty 2023, o 14:56 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 lut 2010, o 19:07
Posty: 1252
No właśnie pytanie czy jest ta służba zagraniczna. Pierwsza część zdania sugeruje, że Poniatowski wydał jakieś odgórne polecenie (zarządzenie losowania) tylko pytanie czy dotyczyło całej armii czy tego konkretnego pułku. Hiszpania byłaby tym bardziej prawdopodobna, że np. z relacji Rudnickiego wiemy, że oficerowie pułków "hiszpańskich" narzekali na wysyłanie oficerów z Księstwa, ale z drugiej strony jak wspomniałem rzeczonego oficera nie ma na liście...

_________________
Pole bitwy jest miejscem gdzie króluje chaos. Zwycięża ten kto potrafi ujarzmić ten chaos, zarówno jego własny jak i przeciwnika.
- Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 1 sty 2023, o 18:27 
Offline
Roi de Vénétie et duc d'Arcole
Roi de Vénétie et duc d'Arcole
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 kwi 2010, o 16:15
Posty: 364
Lokalizacja: Xięstwo Warszawskie
Murat napisał(a):
No właśnie pytanie czy jest ta służba zagraniczna. Pierwsza część zdania sugeruje, że Poniatowski wydał jakieś odgórne polecenie (zarządzenie losowania) tylko pytanie czy dotyczyło całej armii czy tego konkretnego pułku. Hiszpania byłaby tym bardziej prawdopodobna, że np. z relacji Rudnickiego wiemy, że oficerowie pułków "hiszpańskich" narzekali na wysyłanie oficerów z Księstwa, ale z drugiej strony jak wspomniałem rzeczonego oficera nie ma na liście...


Drogi Muracie! Według mojej wiedzy i przekonania chodzi w przypadku losowania do "służby zagranicznej" o pułki 4, 7 i 9 piechoty bowiem we wrześniu 1808 r. mogło ono dotyczyć raczej tylko tych regimentów. To co pisał Rudnicki odnosiło się do lat późniejszych, a więc roku 1809 i kolejnych. W momencie gdy pułki 4, 7 i 9 maszerowały przez Niemcy do Francji (wrzesień 1808 r.) ten problem jeszcze nie występował. Dlaczego kpt. Winnicki ostatecznie nie trafił "na służbę zagraniczną" trudno powiedzieć. Mogę tylko stwierdzić, że jeszcze w październiku 1808 r. dla ministra wojny XW nie było jasne jak ma wyglądać podległość pułków przekazanych Francji jego władzy i czy w ogóle będzie miał na nie jakiś wpływ. Te sprawy wyklarowały się później. Trzeba by zobaczyć jak przebiegała kariera wojskowa kpt. Winnickiego, ale przez najbliższe dni będę z dala od mojej literatury i nie będę mógł podjąć próby jej ustalenia. To co wiem na pewno to duże zmiany w składzie kadry oficerskiej pułku 4 piechoty, do których doszło latem 1808 r. W tym czasie wymieniono w nim ok. 30% oficerów. Można zatem przypuszczać, że wakaty jakie powstały po rezygnacji oficerów, którzy nie chcieli iść ze ze swoimi pułkami na służbę za granicą były zapełniane przez tych, którzy w wyniku losowania otrzymali przydział do regimentów przekazanych Francji.

_________________
O Francyo...
Gdzie zmarzły biegun, strefy płomieniste,
Tagus, Kon, Tyber toczą swe potoki,
Gdzie strony Wołgi, bory jej cieniste,
Gdzie szczyt gmachów egipskich przebija obłoki,
Walczących za cię, sępom zostawione,
Sterczą Polaków kości rozrzucone....


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 1 sty 2023, o 22:41 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 lut 2010, o 19:07
Posty: 1252
Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki. Generalnie zajmując się od kilku lat korpusem oficerskim armii XW odnoszę wrażenie, że te zależności od Francuzów jeśli chodzi o nominacje oficerskie nie były wcale tak prostym i dobrze opisanym zagadnieniem i mam tu na myśli nie tylko pułki "hiszpańskie" ale chociażby także te służącego w Gdańsku (mam skany ciekawych dokumentów z okresu oblężenia w 1813) czy z okresu formowania się wojska na przełomie 1806/7.

_________________
Pole bitwy jest miejscem gdzie króluje chaos. Zwycięża ten kto potrafi ujarzmić ten chaos, zarówno jego własny jak i przeciwnika.
- Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 sty 2023, o 00:12 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 lut 2010, o 19:07
Posty: 1252
Pytanie do Kolegów odnośnie dwóch postaci:

W projekcie etatu polskiej armii z 10 I 1807 r. jako planowany szef sztabu legii Zajączka widnieje adiutant komenderujący d’Henin. Czy ktoś z Kolegów dysponuje jakąś notą biograficzną na temat tej postaci?

I analogiczne pytanie dotyczące Hipolyte'a Blechampsa, ale tutaj interesuje mnie przede wszystkim data urodzenia i losy przed tym jak znalazł się w armii XW.

_________________
Pole bitwy jest miejscem gdzie króluje chaos. Zwycięża ten kto potrafi ujarzmić ten chaos, zarówno jego własny jak i przeciwnika.
- Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1082 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL