Teraz jest 28 mar 2024, o 16:14

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1082 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66 ... 109  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 8 sie 2016, o 22:33 
Offline
Sous-lieutenant
Sous-lieutenant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sty 2014, o 22:19
Posty: 281
Witam,
w ferworze walki z moim blaszakiem straciłem namiary na korespondencje Napoleona z kampanii 1812 r.
Aby nie było łatwo, była przetłumaczona na angielski.

Serdecznie proszę o pomoc i z góry dziękuję.

_________________
"Odmaszerować w normalnym tempie! Zrozumiano? W normalnym tempie!" - gen. H.F. Delaborde.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 wrz 2016, o 09:36 
Offline
Chef de bataillon
Chef de bataillon
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 kwi 2010, o 19:18
Posty: 415
Czy któryś z forumowiczów jest zainteresowany wyjazdem na inscenizację bitwy pod Austerlitz? Wyjazd z Górnego Śląska, koszty to paliwo, winieta i wstępy do muzeum, na bitwę w tym roku wstęp jest bezpłatny. Pozdrawiam i czekam na chętnych.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 paź 2016, o 10:52 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 lut 2010, o 21:07
Posty: 1269
Czy mógłby ktoś sprawdzić u Łozy, kiedy Michał Świda otrzymał Legię Honorową?

Dziękuję z góry...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 paź 2016, o 11:03 
Offline
Comte de Lobau et Maréchal d'Empire
Comte de Lobau et Maréchal d'Empire
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 lut 2010, o 02:48
Posty: 138
desaix napisał(a):
Czy mógłby ktoś sprawdzić u Łozy, kiedy Michał Świda otrzymał Legię Honorową?

Dziękuję z góry...


Krzyż kawalerski 11 X 1812, dalej informacja jest niepełna ("Of.", ale bez daty).

_________________
Mon Mouton est un lion
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 lis 2016, o 01:25 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 2 wrz 2013, o 12:14
Posty: 4
Czy Szanowne Towarzystwo zna może jakieś wspomnienia, w których opisano zdobycie Stettina przez kawalerię Lasalle?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 8 gru 2016, o 13:20 
Offline
Caporal-Fourrier
Caporal-Fourrier

Dołączył(a): 10 mar 2010, o 11:14
Posty: 53
Mam pytanie - gdzie można znaleźć wykaz stanów osobowych oraz ogólnie działania 18 brygady lekkiej kawalerii w kampanii jesiennej 1813 do bitwy pod Lipskiem włącznie? Chodzi głównie o materiały w sieci, ponieważ dostęp do literatury drukowanej mam marny. Nie ukrywam, że zaintrygowało mnie rzekome rozbicie czworoboków pruskiej piechoty pod Dennewitz przez szwadron ułanów Siemiątkowskiego i zmierzam do ustalenia faktów. Kanwą tych rozważań jest znany artykuł Radosława Sikory, który, jak dość powszechnie wiadomo, ma dość swobodny stosunek do faktów: http://historia.wp.pl/martykul.html?wid ... aid=11839b

18 dywizja lekkiej kawalerii,dowodzona przez Krukowieckiego, składała się z 2 i 4 pułku ułanów (ten ostatni powstał z rekonstrukcji 4 PSK). Wg Nafzigera pod Dennewitz stanęła w liczbie ośmiu szwadronów (4 szwadrony kwalifikuje jako 4 PSK), jednak Strzeżek podaje, że kilka dni wcześniej jeden ze szwadronów ułanów został doszczętnie zniesiony. 18. DLK wchodziła w skład dywizji Dąbrowskiego, ale współpraca chyba nie układała się za dobrze, ostatecznie skończyło się nie do końca wyjaśnionym oddaleniem kawalerii Krukowieckiego pod Lipskiem, co niektórzy poczytywali za dezercję, jednak książę Poniatowski generała usprawiedliwił, więc chyba jego argumenty były dość przekonujące. W tym kontekście interesuje mnie, kto wydał rozkaz do szarży - Krukowiecki, Morand, czy była to samowola Siemiątkowskiego.

Na razie ustaliłem:
1. Rzecz dotyczy 3. Reserve Infanterie Regiment, w brygadzie von Lindenaua, IV korpus von Tauenziena.
2. Szarża miała miejsce nie na początku bitwy (która zaczęła się około godz. 9.00), lecz po godzinie 13.00, w odpowiedzi na nieudaną szarżę dwóch szwadronów landwery na oddziały dywizji Moranda.
3. Pruski regiment poniósł duże straty (ok. 950 ludzi, w tym 9 oficerów) i musiał być wycofany do drugiej linii. Wbrew wspomnienom Lelewela wiadomo, że toczył w pierwszej linii od rana ciężkie boje z oddziałami Moranda, więc nie wiadomo, jakie straty poniósł od kawalerii, a jakie od ognia piechoty i artylerii. Dzień wcześniej regiment stracił w walce 300 żołnierzy, ucierpiał także dwa tygodnie wcześniej pod Gross Beeren i nieco później pod Juterbog.
4. W szarży brało udział: 1 (Sikora), 4 (Strzeżek) lub więcej szwadronów. Wg Strzeżka były to 3 szw. 2 pułku i 1 szw. 4 pułku, którego dowódca Siemiątkowski prowadził całą szarżę. Akcja skończyła się fatalnie dla tego ostatniego szwadronu, bowiem wrócił tylko dowódca, dwóch trębaczy i 12 ułanów. O pozostałych szwadronach informacji brak. Opracowania pruskie w ogóle nie podają liczby jednostek, biorących udział w szarży, tylko podkreślają całkowite ich zniszczenie. Nigdzie nie ma też informacji, jakoby piechota sformowała czworoboki, wręcz przeciwnie - z opisów wynika, że stała rozwinięta w linię i toczyła walkę ogniową, a szarżą zaskoczona została do tego stopnia, że tyralierzy nie zdążyli cofnąć się do linii, tylko chowali się w jakichś dołach po glinie.

Aby to jakoś wiarygodnie wyjaśnić (także to, na ile był to sukces), potrzebne są stany osobowe jednostek sprzed i po bitwie, także wzajemne stosunki Krukowieckiego, Dąbrowskiego i Moranda oraz jakiś całościowy opis działań brygady w tym okresie. Po stronie pruskiej opracowania są dość obszerne, choć do precyzyjnych danych liczbowych nie dotarłem - na razie wiem, że korpus Tauenziena przed Gross Beeren liczył ok. 13 tys. ludzi, po tej bitwie ok. 12 tys., a do walki pod Dennewitz przystąpił w liczebności góra 8 tys. piechoty (11 bat) i 2 tys. kawalerii (15 szw.), bowiem 4 bataliony, dwa szwadrony i 2 baterie ciężkich dział zostały pod Juterbog i nie brały udziału w walce.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 7 sty 2017, o 22:15 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 lut 2010, o 21:07
Posty: 1269
Może ktoś się spotkał.... Czy istnieje polski przekład pamiętników Karola Turno z lat 1811 - 1814 ?


Ostatnio edytowano 8 sty 2017, o 21:14 przez desaix, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 8 sty 2017, o 20:50 
Offline
Sous-lieutenant
Sous-lieutenant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sty 2014, o 22:19
Posty: 281
Zajrzyj do: A.M. Skałkowski, Fragmenty,
a w środku Z pamiętnika Adama Turny, s. 79-195

_________________
"Odmaszerować w normalnym tempie! Zrozumiano? W normalnym tempie!" - gen. H.F. Delaborde.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 8 sty 2017, o 21:15 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 lut 2010, o 21:07
Posty: 1269
Mi chodzi o Karola Turno... Tego od publikacji "Karol Turno w świetle swych pamiętników z okresu adjutantury przy W. Ks. Konstantym (1814-1830)"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 8 sty 2017, o 22:24 
Offline
Sous-lieutenant
Sous-lieutenant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sty 2014, o 22:19
Posty: 281
Przepraszam. Moje niedopatrzenie :cry:

_________________
"Odmaszerować w normalnym tempie! Zrozumiano? W normalnym tempie!" - gen. H.F. Delaborde.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1082 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66 ... 109  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL