Teraz jest 27 kwi 2024, o 23:06

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1085 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100 ... 109  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 26 kwi 2022, o 12:07 
Offline
Duc de Castiglione
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 02:17
Posty: 1178
WPK napisał(a):
Z tego co pamiętam ulubionym trunkiem Napoleona było pochodzące z Burgundii wino marki Chambertin. Ale nie pamiętam źródła z którego się tego dowiedziałem.


Owszem, Cesarz pijał „Chambertin” zwykle mieszając go z wodą (fuj!). To Pinot Noir z Burgundii z apelacji Gevrey Chambertin. Nazwa pochodzi ponoć od francuskiego słowa champ oznaczającego pole i średniowiecznego winiarza z Cotes de Nuits o nazwisku Bertin.
Innym ulubionym winem Napoleona był „Claret” z regionu Bordeaux. To z kolei kupaż szczepów 50% Merlot , 30% Cabernet Sauvignon i 20% Cabernet Franc.
Cesarz czasami pijał też szampana (tego z Szampanii rzecz jasna :)
Jednak jego największą namiętność stanowiła kawa.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 maja 2022, o 20:26 
Offline
Sergent-Major
Sergent-Major
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 sty 2017, o 11:39
Posty: 171
Lokalizacja: Leszno, powiat wschowski, departament poznański
Google pokazało mi coś takiego: "Discours prononcé le 30 mai 1812 sur la frontière entre Franstadt et Glogau par le senateur palatin Wybicki, nommé conjointement avec le senateur palatin Sobolewski pour saluer Sa Majesté l'Empereur Napoleon sur la frontière du Duché de Varsovie au nom de Sa Majesté le Roi de Saxe, Duc de Varsovie" autorstwa jak tytuł wskazuje Józefa Wybickiego. Czy ktoś może jest w stanie mi powiedzieć, gdzie odnajdę treść wyżej wspomnianego dokumentu?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 maja 2022, o 22:19 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 lut 2010, o 19:07
Posty: 1257
le Brave des Braves napisał(a):
Google pokazało mi coś takiego: "Discours prononcé le 30 mai 1812 sur la frontière entre Franstadt et Glogau par le senateur palatin Wybicki, nommé conjointement avec le senateur palatin Sobolewski pour saluer Sa Majesté l'Empereur Napoleon sur la frontière du Duché de Varsovie au nom de Sa Majesté le Roi de Saxe, Duc de Varsovie" autorstwa jak tytuł wskazuje Józefa Wybickiego. Czy ktoś może jest w stanie mi powiedzieć, gdzie odnajdę treść wyżej wspomnianego dokumentu?


Sprawdzałeś w Archiwum Wybickiego wydanym przez Skałkowskiego?

_________________
Pole bitwy jest miejscem gdzie króluje chaos. Zwycięża ten kto potrafi ujarzmić ten chaos, zarówno jego własny jak i przeciwnika.
- Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 6 maja 2022, o 11:21 
Offline
Roi de Portugal et duc de Fuengirola
Roi de Portugal et duc de Fuengirola
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 lut 2010, o 10:36
Posty: 244
Wracając do korców. Wczoraj przypadkiem znalazłem w "Litwa i Napoleon w 1812 roku" Profesora Nawrota.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 6 maja 2022, o 17:49 
Offline
Roi de Hollande et grand-duc de Luxembourg
Roi de Hollande et grand-duc de Luxembourg
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 01:27
Posty: 499
Sądzę, że przydałby się na portalu zestaw jednostek miar z epoki ...
Są chętni ?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 maja 2022, o 19:56 
Offline
Roi de Vénétie et duc d'Arcole
Roi de Vénétie et duc d'Arcole
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 kwi 2010, o 16:15
Posty: 364
Lokalizacja: Xięstwo Warszawskie
Na podforum "Kampanie i bitwy" nikt nie odpowiedział na moje pytanie, może w takim razie tu mi się powiedzie uzyskać odpowiedź? Może ktoś z Was wie, jak się nazywał główny intendent VI korpusu Soulta w trakcie kampanii 1806-1807 w Polsce? Szukam tej informacji od dłuższego czasu, niestety bezskutecznie.

_________________
O Francyo...
Gdzie zmarzły biegun, strefy płomieniste,
Tagus, Kon, Tyber toczą swe potoki,
Gdzie strony Wołgi, bory jej cieniste,
Gdzie szczyt gmachów egipskich przebija obłoki,
Walczących za cię, sępom zostawione,
Sterczą Polaków kości rozrzucone....


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 maja 2022, o 20:21 
Offline
Roi de Baviere et de Wurtemberg
Roi de Baviere et de Wurtemberg
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 22:11
Posty: 7413
Cytuj:
Szukam tej informacji od dłuższego czasu, niestety bezskutecznie.

Może dlatego, że Soult dowodził IV Korpusem, a nie VI (dowódcą tego ostatniego był Ney)? ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 maja 2022, o 21:09 
Offline
Roi de Vénétie et duc d'Arcole
Roi de Vénétie et duc d'Arcole
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 kwi 2010, o 16:15
Posty: 364
Lokalizacja: Xięstwo Warszawskie
Kamp napisał(a):
Cytuj:
Szukam tej informacji od dłuższego czasu, niestety bezskutecznie.

Może dlatego, że Soult dowodził IV Korpusem, a nie VI (dowódcą tego ostatniego był Ney)? ;)

Oczywiście, poprzestawiały mi się cyfry, oczywiście chodzi o korpus IV i Soulta, a przede wszystkim o imię i nazwisko jego głównego intendenta. Dziękuję za zwrócenie uwagi.

_________________
O Francyo...
Gdzie zmarzły biegun, strefy płomieniste,
Tagus, Kon, Tyber toczą swe potoki,
Gdzie strony Wołgi, bory jej cieniste,
Gdzie szczyt gmachów egipskich przebija obłoki,
Walczących za cię, sępom zostawione,
Sterczą Polaków kości rozrzucone....


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 maja 2022, o 21:57 
Offline
Roi de Baviere et de Wurtemberg
Roi de Baviere et de Wurtemberg
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 22:11
Posty: 7413
Nasuwa się jednak pytanie, czy taka funkcja jak główny intendant korpusu w kampanii lat 1806-07 w ogóle istniała.
W Bibliothèque historique et militaire, tom 7 z 1853 roku, gdzie od str. 212 jesz zamieszczony bardzo dokładny skład Wielkiej Armii na dzień 1 kwietnia 1807 roku w składzie żadnego z korpusów nie występuje główny intendant.

https://books.google.de/books?id=fhAOAAAAQAAJ&pg=PA219&dq=capitain+Perrin+1807&hl=de&sa=X&ei=j7ARVdvcFOrgywPxyIDYDA&ved=0CE0Q6AEwCDge#v=onepage&q=capitain%20Perrin%201807&f=false


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 maja 2022, o 19:06 
Offline
Roi de Vénétie et duc d'Arcole
Roi de Vénétie et duc d'Arcole
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 kwi 2010, o 16:15
Posty: 364
Lokalizacja: Xięstwo Warszawskie
Kamp napisał(a):
Nasuwa się jednak pytanie, czy taka funkcja jak główny intendent korpusu w kampanii lat 1806-07 w ogóle istniała.
W Bibliothèque historique et militaire, tom 7 z 1853 roku, gdzie od str. 212 jesz zamieszczony bardzo dokładny skład Wielkiej Armii na dzień 1 kwietnia 1807 roku w składzie żadnego z korpusów nie występuje główny intendant.

https://books.google.de/books?id=fhAOAAAAQAAJ&pg=PA219&dq=capitain+Perrin+1807&hl=de&sa=X&ei=j7ARVdvcFOrgywPxyIDYDA&ved=0CE0Q6AEwCDge#v=onepage&q=capitain%20Perrin%201807&f=false


Kampie dziękuję Ci bardzo, BARDZO! Właśnie takiego źródła szukałem! W dokumencie z epoki (1807 r.) funkcja pełniona przez poszukiwaną przeze mnie osobę została z polska określona jako "ordonator" co sobie przetłumaczyłem na intendent. Tymczasem chodziło o "commissaire- ordonnateura", którym w IV korpusie był w trakcie kampanii 1806/07 Jacques Philippe Arcambal.

Dzięki książce, do której podałeś link znalazłem również funkcję jaką pełnił w IV korpusie płk Antoine Roussot.
Teraz pojawiły się jednak kolejne problemy. Jak prawidłowo przetłumaczyć na język polski znaczenie obu funkcji?

1. Commissaire- ordonnateur (Arcambal)
2. L'adjudant commandant w 3 dywizji (płk Rossot) - tutaj to chyba łatwiejsze: adiutant komendant.

_________________
O Francyo...
Gdzie zmarzły biegun, strefy płomieniste,
Tagus, Kon, Tyber toczą swe potoki,
Gdzie strony Wołgi, bory jej cieniste,
Gdzie szczyt gmachów egipskich przebija obłoki,
Walczących za cię, sępom zostawione,
Sterczą Polaków kości rozrzucone....


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1085 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100 ... 109  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL