https://napoleon.org.pl/forum/

Identyfikacja żołnierzy z obrazu "Walka ułana z piechurem"
https://napoleon.org.pl/forum/viewtopic.php?f=9&t=1312
Strona 1 z 1

Autor:  postrzelony [ 1 kwi 2015, o 23:11 ]
Tytuł:  Identyfikacja żołnierzy z obrazu "Walka ułana z piechurem"

Witam. Mam ogromną prośbę. Chodzi mi o rozpoznanie do jakich pułków i z jakiego okresu są żołnierze przedstawieni na obrazie Wojciecha Kossaka, "Walka ułana z piechurem". Czy są to autentyczne mundury z danego okresu czy też po części twórczość własna malarza. Szukałem sam i trochę marnie mi to wychodzi. Za wszelkie informacje bardzo dziękuję.

Autor:  obergurt [ 17 cze 2015, o 16:46 ]
Tytuł:  Re: Identyfikacja żołnierzy z obrazu "Walka ułana z piechure

Scena przedstawia potyczkę z okresu powstania listopadowego pomiędzy polskim ułanem 2 pułku a kanonierem bądź bombardierem rosyjskiej artylerii pieszej gwardii. Mundury są przedstawione dość ściśle. Ułan jest ubrany w mundur polowy (czapka w pokrowcu ceratowym, była biała), zapięte wyłogi na piersiach i szare rajtuzy. Zgadza się też maść konia - pułk ten używał koni maści siwej. Trochę gorzej jest z wojakiem rosyjskim - pętlice na kołnierzu i łapakach rękawów wskazują na gwardzistę, co kłóci się trochę z czerwonym pomponem - takowe nosiła artyleria liniowa, gwardia zaś nosiła wysokie czarne kity (tzw. sułtany).

Autor:  irek [ 17 cze 2015, o 22:20 ]
Tytuł:  Re: Identyfikacja żołnierzy z obrazu "Walka ułana z piechure

Zgadza się , poza tym w tym czasie Rosjanie nosili płaszcze zrolowane na tornistrach a nie przez pierś .

Autor:  postrzelony [ 25 cze 2015, o 21:14 ]
Tytuł:  Re: Identyfikacja żołnierzy z obrazu "Walka ułana z piechure

Panowie, niezmiernie ogromnie wam dziękuję. Samemu z lekkim trudem udało mi się dojść do tego kim jest ułan, ale zidentyfikowanie piechura mnie przerosło nawet przy pomocy rosyjskich stron. Czy możecie mi powiedzieć gdzie mogę znaleźć jakieś dokładniejsze informacje na temat tych dwóch rosyjskich formacji?

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/