https://napoleon.org.pl/forum/

Prośba o pomoc. Kalendarium Napoleona ?
https://napoleon.org.pl/forum/viewtopic.php?f=9&t=1331
Strona 1 z 1

Autor:  Robert Szatkowski [ 8 paź 2015, o 18:07 ]
Tytuł:  Prośba o pomoc. Kalendarium Napoleona ?

Witam specjalistów od epoki napoleońskiej. Jak tutaj nie uzyskam odpowiedzi to już chyba nigdzie :) Jakiś czas temu nieodżałowany doktor Nieuważny Z UMK w Toruniu w jakiejś rozmowie ze mną powiedział, że istnieje zapis życia Napoleona w formie pamiętnika ? diariusza ? kalendarium ? Gdzie dokładnie jest zapisane co do dnia gdzie Napoleon przebywał. Niestety nie zapisałem sobie ani nazwy ani gdzie to odszukać.
Jest mi to potrzebne do sprawdzenia kilku legend związanych z pobytem Napoleonem w Bydgoszczy i okolicach ale pewnie wielu innych również by się tym zainteresowało. Jak znacie państwo taki dokument a może jest jego wersja cyfrowa online na przykład archiwach francuskim będę wdzięczny za wszelkie informacje. Bardzo dziękuję. Robert Szatkowski, Prezes Stowarzyszenia Bydgoski Wyszogród

Autor:  ChLasalle [ 8 paź 2015, o 18:29 ]
Tytuł:  Re: Prośba o pomoc. Kalendarium Napoleona ?

Marszrutę Napoleona znajdziesz w dziele: Jean Tulard, Louis Garros, Itinéraire de Napoléon au jour le jour 1769-1821. Jest to praca oparta na nowych badaniach i to jej przewaga w stosunku do ponad 100-u letniej pracy: Albert Schuermans Itinéraire général de Napoleon Ier przy czym tę ostatnią powinieneś znaleźć w bibliotekach cyfrowych - były co najmniej 2 wydania. Pewną wskazówkę co do dat i miejsc stanowi Korespondencja. Można też poszukać na http://www.napoleon-empire.net/napoleon-itineraires.php ale nie wiem na czym ta baza się opiera.

Autor:  Robert Szatkowski [ 9 paź 2015, o 12:41 ]
Tytuł:  Re: Prośba o pomoc. Kalendarium Napoleona ?

Marszruta, tego słowa mi brakło :) Bardzo dziękuję za pomoc. Teraz trzeba będzie się trochę wgryźć we francuski :)

Autor:  apacz [ 9 paź 2015, o 14:22 ]
Tytuł:  Re: Prośba o pomoc. Kalendarium Napoleona ?

Skrócona wersja z datami pobytu w poszczególnych miejscowościach na terenie Polski znajduje się w katalogu "Napoleon a Polska, Polacy a Napoleon" Roberta Bieleckiego, ale wspomniani przez kolegów Tulard i Schuermans są z pewnością bardziej kompetentni.
Napoleon w Bydgoszczy? Ciekawe... A oprócz legend są na to jakieś dokumenty?

Autor:  Robert Szatkowski [ 13 paź 2015, o 09:37 ]
Tytuł:  Re: Prośba o pomoc. Kalendarium Napoleona ?

Dość prawdopodobna jest legenda, że obserwował przeprawiające się wojska pod Fordonem (obecnie część Bydgoszczy ) 6 czerwca 1812. Istnieje też legenda, że oglądał urządzenia kanału bydgoskiego latem 1807. Coś w tym może być bo marszruta jest dość dziwna, w jeden dzień jest w Kwidzynie a kolejnego w Mogilnie pod Poznaniem. Mógł się zatrzymać w Bydgoszczy bo raczej w tamtych czasach wątpię aby w jeden dzień przejechano taki odcinek.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/