Teraz jest 23 kwi 2024, o 20:32

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 21 kwi 2024, o 11:44 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 22 mar 2024, o 22:44
Posty: 1
Dzień dobry,

poszukuję informacji o szwadronie szaserów francuskich 12 pułku którym dowodził kapitan Desperamond / Desperamound. Szwadron działał w okolicy Pilicy w 1808 - 1809 roku. Natrafiłem tylko na jedną wzmiankę o szwadronie i kapitanie w opisie Ignacego Dominika Radziszewskiego który w tym czasie przebywał w okolicy. Przekopałem dane Ministerstwa Wojny niestety nie znalazłem wzmianek o kapitanie i jego dokonaniach, jedyne nazwiska Desperamond / Desperamound były powiązane z późniejszymi okresami. Powodem tych poszukiwań jest fakt że w tym oddziale walczył mój przodek Augustyn Morel który przybył na ziemie Księstwa w okolicy 1780 roku z Francji i osiadł we wsi Dzibice. Dotarliśmy do przekazów które wspominają o nominacji Augustyna na podporucznika Wojsk Francuskich w Częstochowie w połowie roku 1809 przez samego Marszałka Davouta. Za zasługi dostał również ziemię w okolicy Dzibic która to do tej pory jest własnością naszej rodziny.
Będę wdzięczny za wszelkie informacje które pomogą doprowadzić do ustalenia szczegółowych danych Augustyna Morel, niestety nie dotarliśmy do żadnych dokumentów potwierdzających datę i miejsce jego urodzenia które pozwoliłby szukać kolejnych pokoleń już we Francji. Ministerstwo Wojny dysponuje kilkoma danymi o różnych Augustynach Morel niestety są to ludzie dużo młodsi i nie powiązani z naszymi okolicami.
Z góry dziękuję za jakakolwiek pomoc.
Darek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: dzisiaj, o 15:12 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 lut 2010, o 19:07
Posty: 1257
Jeśli wersja przedstawiana przez pana z awansem jest prawdziwa to znaczy, że owy oficer awansował z "szeregów" w ramach tego pułku i informacje na jego temat powinny znajdować się w księdze pułkowej (registres matricules). Jeśli się zachowała pewnie znajduje się w archiwum w Vincennes.

_________________
Pole bitwy jest miejscem gdzie króluje chaos. Zwycięża ten kto potrafi ujarzmić ten chaos, zarówno jego własny jak i przeciwnika.
- Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL