Teraz jest 29 mar 2024, o 11:22

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 4 lut 2010, o 20:13 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika scharfschütze

Cytuj:
I ostatni dokument z 1812 r. dotyczący 12 ppl. Również francuski, ponawiam prośbę o przetłumaczenie.


12 pułk piechoty, 1 baon, 1 kompania
bon na 65 racji po 1/2 funta mięsa na wyżywienie dla oficera i 64 podoficerów i żołnierzy, na dzień 27 IV 1812.
komendant kompanii (niestety słabo widać podpis coś jak B. Camon?)

Gdzie to trafiłeś. masz coś więcej na temat zaprowiantowania?

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 lut 2010, o 20:14 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika el inferno picador (Muiron)

Cytuj:
Gdzie to trafiłeś. masz coś więcej na temat zaprowiantowania?


Pojawiło się to na Allegro razem z kilkoma innymi dokumentami z epoki. Niestety zagapiłem się i nie kupiłem sad.gif Ściągnąłem tylko fotkę.

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 lut 2010, o 20:21 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika el inferno picador

Kolejny dokument z epoki. List zawiadamiający o śmierci żołnierza 108 pułku piechoty Wielkiej Armii, który zmarł w 1808 r. w poznańskim szpitalu św. Józefa.

http://forum.gery.pl/index.php?act=attach&type=post&id=7537
Załącznik:
110663096.jpg


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Ostatnio edytowano 4 lut 2010, o 20:36 przez Louis Nicolas, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 lut 2010, o 20:23 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika Sorcouf de Boisgris

Cytuj:
Witam,

Dla podreperowania nam wszystkim morale (ostatnio nadszarpniętego sad.gif ) , proponuję widoczek rozkazu napisanego w obozie 3-ciego grudnia 1805 i podpisanego przez Napoleona , zaczynającego się od słów:

Cytuj:
"Żołnierze , jestem z was zadowolony."



Pzdr :)
T.


Witam,

Czy ktoś władający językiem francuskim moglby przetłumaczyć ten dokument? Ewentualnie posiada polski odpis? Bylbym bardzo zobowiazany Panowie:)

Pozdrawiam.

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 lut 2010, o 20:23 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika Kamp

Jest to chyba najbardziej znany biuletyn napoleoński (przynajmniej jeden z naczęściej cytowanych).
Jego polski tekst znajdziesz między innymi:
1.Bonaparte - "Mowy i rozkazy" - Warszawa 2002
2.Rogacki - "Austerlitz 1805" - Nakło 1997

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 lut 2010, o 20:24 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika Jean Baptiste Bernadotte

Oto polska wersja ww. dokumentu:

Austerlitz, 12 frimaire, roku XIV [3 XII 1805]
Żołnierze!
Jestem z was zadowolony. W dniu bitwy pod Austerlitz daliście z siebie wszystko, czegom się spodziewał po waszej odwadze. Okryliście swe orły wieczną chwałą. Stutysięczna armia, dowodzona przez cesarzy Rosji i Austrii, została w niecałe cztery godziny odcięta bądź rozproszona. To, czego nie dosięgła wasza szpada, utonęło w jeziorach. Czterdzieści chorągwi, sztandary rosyjskiej gwardii cesarskiej, sto dwadzieścia dział, dwudziestu generałów, ponad trzydzieści tysięcy jeńców — oto plon tego dnia, wsławionego po wieczne czasy. Owa piechota, tak wychwalana i liczniejsza od was, nie zdołała się oprzeć waszemu natarciu. I od tej chwili nie macie już rywali, których moglibyście się lękać. W ten sposób w dwa miesiące trzecia koalicja została pokonana i unicestwiona. Pokój jest bliski. Ale, jak to obiecałem memu ludowi, zanim przeszedłem Ren, zawrę tylko taki pokój, który da nam gwarancję, a naszym sprzymierzeńcom zapewni zadośćuczynienie.
Żołnierze, kiedy lud francuski włożył na mą głowę cesarską koronę, zwróciłem się do was, by ją utrzymać w blasku najwyższej chwały, która jedynie daje jej wartość w mych oczach. A w tym samym czasie wrogowie nasi myśleli, jak by ją zniszczyć i podeptać! I chcieli mnie zmusić, bym tę koronę z żelaza, zdobytą krwią tylu Francuzów, włożył na głowę waszych najokrutniejszych wrogów! Plany to zuchwałe i niedorzeczne, które akurat w rocznicę koronacji waszego cesarza unicestwiliście i pokrzyżowali! Pokazaliście im, że łatwiej jest prowokować nas i nam grozić niż nas pokonać. Żołnierze, kiedy zrobimy wszystko, co konieczne, dla zapewnienia szczęścia i pomyślności ojczyzny, wrócicie ze mną do Francji. Tam będziecie przedmiotem mej najserdeczniejszej troski. Mój lud powita was z radością i wystarczy, że powiecie: «Walczyłem pod Austerlitz», a usłyszycie: «Oto bohater»."


Tym samym to mój pierwszy post na tym wspaniałym forum znawców najbarwniejszej epoki w historii... Długo szukałem czegoś takiego, miejsca gdzie mógłbym spotkać prawdziwych pasjonatów doby Empiru...

Pozdrawiam serdecznie, będę starał się odwiedzać to miejsce jak najczęściej :)

Ps: Sorcoufie - wydaje mi się, że pomyliłeś sie w pisowni swojego nick'a. Mam wrażenie, ze chodziło Ci o słynnego Surcoufa de' Boisgris'a - korsarza o niezwykłej sławie pływającego pod bandera francuska...

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 lut 2010, o 20:26 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika -apacz

Witam,
Na stronie kolegów rekonstruktorów ze wschodu
http://www.reenactor.ru/index.php?showtopic=1523
pojawił się taki oto ciekawy dokument :roll:

Załącznik:
18_p.p.lit._przepustka_od_Chodkiewicza.jpg


Zwraca uwagę ciekawa forma orła na pieczęci pułkowej, który na piersiach ma tarczę z Pogonią.
pzdr - apacz


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 lut 2010, o 20:29 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika Castiglione

Otrzymałem niedawno pewną prośbę:

Cytuj:
Wszedłem w posiadanie dość ciekawego dokumentu związanego z Napoleonem i z okresem kiedy pełnił funkcje Konsula. Dokument ten nadaje rentę w wysokości 200 franków pani Collete Cauvin za zmarłego męża w wyniku ran odniesionych na polu walki przez podporucznika szaserów 1 Batalionu de la Manche o nazwisku Pilles lub Piller. Dokument podpisany (i tu ciekawostka) przez Consula Bonaparte ministra De la Guerre Berthiera oraz 1 sekretarza Hugnes B. Mareta
Prubóję ustalić jak najwięcej faktów dotyczących tego dokumentu, podpisy 100% autentyczne porównywałem z dokumentem nominacji generalskiej z tego samego okresu to jest ( 6 floreal roku 6), jeśli chodzi o znaki wodne na papierze również pewne, co zaś się tyczy żołnierza na dokumencie jest napisane, że służył prawdopodobnie 9 lat i 3 miesiące, więc stary wiarus. Niestety poza zidentyfikowaniem podpisów oraz odczytaniem (mam nadzieje że prawidłowym) dokumentu stanąłem na 1 Batalionie szaserów de la Manche, nie mogę zidentyfikować jednostki, a co za tym idzie jej szlaku bojowego i stanu osobowego. Wiem, że moje pytania są bardzo szczegółowe i nie oczekuje na nie prostych odpowiedzi (choć czemu nie), ale sam szukam już od paru tygodni i nic, ale jestem dobrej myśli.
Z góry dziękuje za pomoc. Artur.


Szukałem u Kujawskiego. Niestety nie natrafiłem tam na szaserów de la Manche :(
Może ktoś inny pomoże?

http://forum.gery.pl/index.php?act=attach&type=post&id=14414

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 lut 2010, o 20:31 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika Kamp

Jak podaje Bielecki (Wielka Armia) bataliony ochotnicze, formowane z członków gwardii narodowej, zaczęto tworzyć w 1791 roku. 1.batalion ochotników departamentu La Manche (1er bataillon Volontaires de la Manche) w 1796 roku w ramach amalgamatu wszedł w skład 183 półbrygady (183e demi-brigade de bataille) którą w 1803 roku przekształcono w 28.pułk piechoty liniowej (28e Regiment d'Infanterie de Ligne).

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 lut 2010, o 20:37 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Post użytkownika Muiron

Akt z 1810 r.znaleziony przypadkowo przy okazji innych poszukiwań dotyczący ślubu Łukasza Czarneckiego "Grenadyera Pułku Szóstego Jazdy".
Ciekawa lektura.

http://forum.gery.pl/index.php?act=attach&type=post&id=14417

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL