Teraz jest 27 sty 2021, o 00:39

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 5 lut 2010, o 12:42 
Offline
Roi de Lituanie et Duc de Valmy
Roi de Lituanie et Duc de Valmy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:16
Posty: 515
Andrzej 80, 30.01.2007, 16:07

Witam :)
Zakładam ten temat aby przedstawić i spróbować opisać róznego rodzaju odznaczenia i ordery wojeskowe państw uczestniczących w kampaniach napoleońskich.

1.Księstwo Warszawskie

Order Virtuti Militarii
Najwyższe polskie odznaczenie wojskowe ustanowione przez stanisława Augusta Poniatowskiego.Nadane poraz pierwszy w 1792r.Miał V klas
1 klasa--Krzyż wielki z gwiazdą
2 klasa--Krzyż komandorski
3 klasa--Krzyż Kawalerski
4 klasa--Medal złoty
5 Klasa--Medal Srebrny
!794 odznaczone zostało zawieszone przez Katarzynę II. 26.XII 1807 na prośbe ks. Józefa Poniatowskiego dekretem król przywraca to odznaczenie pod nazwą Order Wojskowy Księstwa Warszawskiego.Pierwsze miejsce wręczenia miało miejsce 1808 drugie 1810 a trzecie 1812. Miał pieć klas
1 klasa--Krzyż wielki z gwiazdą
2 klasa--Krzyż komandorski
3 klasa--Krzyż Kawalerski
4 klasa--Krzyżl złoty
5 Klasa--Krzyż Srebrny
Statut początkowo określał, że ordery wyższych klas otrzymywali automatycznie oficerowie w zależności od rangi. I tak Krzyż Komandorski (II klasa) otrzymywał generał dywizji,Krzyż Kawalerski (III klasa) – generał brygady, pułkownik i major
W sumie w okresie Księstwa Warszawskiego nadano łącznie 2569 orderów Virtuti Militari, w tym:
I klasy – Krzyż Wielki – 2(ks.józef Poniatowski i marsz. Davout)
II klasy – Krzyż Komandorski – 10, (m in Jan.H.Dąbrowski,Józef Zajączek,Józef Chłopicki, Karol Kniaziewicz)
III klasy – Krzyż Kawalerski – 504(m.in Karol Kniaziewicz,Mikołaj Bronikowski,Eustachy Sanguszko,Józef Zajączek)
IV klasy – Krzyż Złoty – 23,
V klasy – Krzyż Srebrny – 1130.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/comm...litari_1792.JPG
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/comm...4%85browski.JPG

Order Orła Białego
najstarsze i najwyższe odznaczenie państwowe Polski nadawane za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla pożytku Rzeczypospolitej Polskiej, położone zarówno w czasie pokoju jak i w czasie wojny.Order Orła Białego noszony jest na wstędze błękitnej przewieszonej przez lewe ramię do prawego boku. Gwiazdę Orderu, niegdyś haftowaną, nosi się na lewej piersi.
Order Orła Białego nadano na rozkaz carycy Katarzyny II wielu Rosjanom. Order wygasł po III rozbiorze.Ponownie został ustanowiony w 1807 jako najwyższe odznaczenie Księstwa Warszawskiego.otrzymał go m .in.
Józef Poniatowski,Wincenty Krasiński,Ludwik Napoleon Józef Bonaparte

Order św.Stanisława
polski order rycerski, ustanowiony przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1765 jako order jednoklasowy.Do otrzymania orderu należało m.in. udowodnić szlachectwo.1794 zniewsiony ustanowiony w 1807 ponownie w czasach księstwa Warszawskiego.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/comm...is%C5%82awa.JPG

2. Rosja
Order Św. Andrzej Powołańca(Opдeнъ cв. Aндpeя Пepвoэвaннoгo)
Najwyższy order cesarstwa rosyjskiego. Ustanowiony 20.III 1699 przez Piotra Wielkiego. Za Aleksandra I nadawany był wyłącznie oficerom mający nie wyższy stopień jak gen-ltn za pomyslne przeprowadzanie kampanii lub za wyróżnienie sie w ważnej bitwie.
Order św. Andrzeja jest jednym z najpiękniejszych orderów świata.
Order noszona był na jasnobłękitnej szarfie z prawego ramienia na lewy bok lub na łańcuchu (kollanie). Na ramionach krzyża znajdowały się (łacińskie) litery S.A.R.P. (Sanctus Andreas Russiae Patronus). Rewers pokazywał tylko orła carskiego. Odznaka orderu była zawieszona na złotej koronie carskiej. Gwiazda orderu jest srebrna i ośmiopromienna i posiada w swym środkowym medalionie orła rosyjskiego.
Przy nadawaniu orderu za zasługi wojenne umieszczano dwa skrzyżowane złote miecze pod koroną zawieszenia. Jako wyjątkowe wyróżnienie św. Andrzej był nadawany z brylantami na odznace i gwieździe.
W 1812-14 otrzymało go ośmu wyższych generałów:
1.Leontij Bennigsen-order św.Andrzeja Powałańca
2.Michaił Barcley de Tolli
3.Aleksandr Tormasow
4.Piotr Witgenstein
5.Michaił Miłoradowicz
6.Fabian Osten-Sacken
7.Matwiej Płatow
8.Nikołaj Rajewski
inni znani jego posiadacza którzy otrzymali ten order wcześniej To:
Michaił Kutuzow, Aleksandr Suworow,Aleksadr Prozorowski,Aleksadr Langeron,Piotr Bagration
Nie rosyjscy jego posiadacze to Napoleon I otrzymał od cara w 1807,
Arthur Wellesley książe Wellington w 1815 a także posiadali je Charles-Maurice de Talleyrand-Périgord, Hieronim Bonaparte, marsz.Joachim Murat
Order ten tak wygląda
http://www.museum.ru/museum/rorden/torden09.html

Order Św. Aleksandra Newskiego(Opдeнъ cв. Aлeкcaндpa Heвcкoгo)
Drugi najwyższy order cesarsrski ustanowiony 30.VIII 1724 przez Piotra Wielkiego.
Posiadanie orderu aleksandrowskiego było warunkiem nadania orderu św. Andrzeja. Kawalerowie tego odznaczenia nosili św. Aleksandra na szyi. Nadawany był zarówno za zasługi cywilne jak i wojskowe.
Insygniami orderu są krzyż i gwiazda. Krzyż jest typu krzyża maltańskiego, wykonany w złocie i emaliowany na czerwono. Na środku krzyża znajduję się wizerunek świętego w złotej zbroi, na koniu.
Między ramionami krzyża znajdują się ukoronowane dwugłowe orły rosyjskie typu kolistego.
Gwiazda orderu jest srebrna i ośmiopromienna i posiada w środku okrągły medalion z (łacińskim) monogramem świętego S A i otoczony dewizą orderu ЗA TPYДЫ И OTEЧECTBO. Za zasługi wojskowe nadawano order ze złotymi mieczami.
Jako dowód wyjątkowej łaski cara order nadawany był z brylantami(z ałmazami), którymi pokrywano orły krzyża i całą gwiazdę.
Wsród posiadaczy tego orderu można wymienić:
Karla Baggawouta,Michaiła Barcleya de Tolliego,Fedora Wintzegrodego,Michaiła Woroncewa,Aleksandra Tormasowa,Piotra Kapcewicza, Michaiła Miłoradowicza,Dmitria Dochturowa.
Za Aleksandra I przyznano ten order 100 osobom w tym 48 za kampanię 1812r.
Wygląd
http://www.museum.ru/museum/rorden/torden18.html

Order Św.Jerzego-pełna nazwa Wojskowy Order św. Męczennika Zwycięskiego Jerzego (Военный Орден Св. Великомученика и Победоносца Георгия)
Wysoki order Cesarstwa rosyjskiego ustanowiony przez Katarzynę II. Za Pawła I nie był przyznawany,przywrócił go aleksander I.
Order był nadawany w 4 klasach
I klasa--szarfa z przemiennymi trzema czarnymi i dwoma żółtopomarańczowymi pasami, noszonej przez prawe ramię pod mundurem, na której zawieszony był duży złoty krzyż i czterokątna gwiazda
II klasa--duży krzyż i czterokątna gwiazda noszone na szarfie zawieszonej na szyi
III klasy: mały krzyż na wąskiej szarfie na szyi http://www.7podarkov.ru/product500.html
IV klasy: mały krzyż na wstążce
http://www.7podarkov.ru/product498.html
podaje stronę na której jest prezentowane rozmieszczenie orderów I, II, III i IVklasy na mundurze.Wazna jest 1 strona pozostałe cześć o dzieje orderu po rosyjsku.
http://collection.rin.ru/article/i/_121sp.html
http://www.museum.ru/museum/rorden/torden39.html[/url]
Orderem mogli być nagradzani oficerowie za wybitne odznaczenie się w boju. Order czwartego stopnia początkowo można było także uzyskać za odpowiednią wysługę 25 lat w służbie polowej.
Nad orderem czuwała kapituła rosyjskich carskich orderów, której wielkim mistrzem był car. O nadaniu orderu I i II klasy decydował jedynie car aklasy II i III nadawała rada (Duma) złożona z kawalerów orderu.Do odznaczenia przedstawiał bezpośredni przełożony oficera, w ciągu 4 tygodni od wydarzenia zasługującego na odznaczenie.Order dawał liczne przywileje w służbie i na dworze carskim. Najstarszym kawalerom orderu przysługiwała roczna pensja.

Order Św. Włodzimierza pełna nazwa Order Świętego Równego Apostołom Księcia Włodzimierza (Opдeнъ cв. Paвнoaпocтoльнoгo Kняэя Bлaдимиpa)
Order św. Włodzimierza został ufundowany 22 IX 1782 (3. X - wg datowania nowego stylu) przez carycę Katarzynę II z okazji 20 jubileuszu jej panowa.
Miał Cztery klasy
I klasa-- krzyż na wstędze o szer. 10 cm, przewieszonej przez prawe ramię na lewą pierś; gwiazda na lewej piersi
http://www.museum.ru/museum/rorden/torden57.html
II klasa-- krzyż na wstędze o szer. 5,5 cm, noszonej na szyi; gwiazda również na lewej piersi
http://www.7podarkov.ru/product463.html
http://www.7podarkov.ru/product464.html-z mieczami
III klasa--krzyż na wstędze o szer. 4,5 cm, noszonej na szyi
http://www.7podarkov.ru/product467.html
http://www.7podarkov.ru/product468.html z mieczami
IV klasa--krzyż na wstążce orderowej o szer. 2,2 cm i podk
Odznaka orderu to emaliowany na czerwono z czarnymi brzegami krzyż maltański z rozszerzonymi prostymi brzegami.W medalionie środkowym awersu znajduje się malowany farbą emaliową rozwieszony, ukoronowany płaszcz książęcy podbity gronostajami, a na nim monogram księcia.
Gwiazda orderu (tylko dla I i II klasy) jest srebrna.ośmiopromienna, z czterema srebrnymi i czterema złotymi promieniami. Jej medalion środkowy pokazuje złoty krzyż orderu

Order Św.Anny
był od r. 1735 do 1797 orderem domowym i orderem zasługi holsztyńskiej dynastii Schleswig-Holstein-Gottorp panującej w księstwie Gottorf, w Szwecji oraz w r. 1762 i ponownie od 1796 w Imperium Rosyjskim. W roku 1797 car Paweł I wcielił go do systemu orderów carskich jako Opдeнъ cв. Aнны i przydzielił mu najniższe miejsce w ich hierarchii.

I klasa to order i krzyż noszony na szarfie na lewym ramieniu na prawym boku
http://www.museum.ru/museum/rorden/torden67.html
http://www.7podarkov.ru/product475.html a tu z mieczami
http://www.7podarkov.ru/product478.html a tu z mieczami i z koroną
II klasa to krzyż
http://www.7podarkov.ru/product479.html
III klasa była orderem wojskowym i noszono ją jako miniaturę na rękojeści szabli

Order holsztyński to krzyż grecki z ramionami obłożonymi czerwonym szkłem, z medalionem przedstawiającym św. Annę w środku, z trzema srebrnymi kulkami na każdym zakończeniu ramienia i ze stylizowanymi złotymi sercami między ramionami.
Insygnia orderu carskiego to krzyż i order.
Krzyż, z rozszerzonymi ramionami, nie posiadał kulek na ich szpicach i emaliowany był na czerwono. W środkowym medalionie awersu posiadał malowaną farbą emaliową figurę św. Anny z krzyżem w dłoni.
I i II klasę nadawano także z brylantami, którymi okładano płomienie i otoczkę środkowego medalionu lub z mieczami

Order św.Jana Jerozolimskiego
order ten był przyznawany za czasów Pawła I. Był krzyż komandorski i kawalerski.
Krzyż komandorski orderu tego dostali m.in:
Piotr Bagration,Nikołaj Deprierowicz,Iwan Inzow,Fiodor Uwarow
Krzyż ten wyglądał tak
http://www.museum.ru/museum/rorden/torden84.html

złote krzyże za wzięcie Oczakowa http://www.museum.ru/museum/rorden/torden32.html
złote krzyże za wzięcie Izmaił
http://www.museum.ru/museum/rorden/torden34.html
zloty krzyż za Pruską Iławę
http://www.museum.ru/museum/rorden/torden43.html
istniał jeszcze złoty krzyz za wzięcie Pragi.
Za szczególne wyróżnienie w boju przyznawano również
złotą szpade lub złotą szpadę z ałmazami i złotą szpadę z ałmazami i lawrami
złotą szablę i złotą szablę z ałmazami
Istniały tez takie(podziękowania dla Equesa :) ) medale rosyjskie z lat 1812
http://bibliotekar.ru/rusOrden/30.htm


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 5 lut 2010, o 12:49 
Offline
Roi de Lituanie et Duc de Valmy
Roi de Lituanie et Duc de Valmy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:16
Posty: 515
Andrzej80, 30.01.2007, 17:07

3.Prusy

Order czarnego orła( Hoher Orden vom Schwarzen Adler)
Najwyższe odznaczenie Pruskie.
Król Fryderyk I ustanowił w dniu ogłoszenia królestwa także jednoklasowy Order Czarnego Orła, najwyższe i wówczas jedyne odznaczenie nowego państwa
Order był początkowo orderem rycerskim i mógł liczyć tylko 30 członków.
Insygniami orderu są emaliowany na niebiesko krzyż maltański z czarnymi orłami między ramionami, w medalionie awersu którego znajduje się na złotym tle spleciony monogram założyciela FR.Order noszony jest na pomarańczowej Wielkiej Wstędze z lewego ramienia na prawy bok.Kawalerowie Czarnego Orła nosili zawsze krzyż komandorski Orderu Czerwonego Orła jako dekorację na szyi.
Miał w czasach napoleońskich dwie klasy
Otrzymał go 1807 car Aleksander I


Order Czerwonego Orła
drugie odznaczenie pruskie zostało ustanowione 17 XI 1705 r. przez Jerzego Wilhelma Hohenzollerna.Król Fryderyk Wilhelm II Hohenzollern nadał mu status drugiego najwyższego orderu rycerskiego w Królestwie Pruskim, po Orderze Czarnego Orła.
http://www.netdialogue.com/yy/Europe/Germa...dEagleGCcrl.jpg

Order Luizy(Königlich Preußischer Louisenorden)
Order został ustanowiony 3 sierpnia 1814 r., w czasie wojen z Napoleonem I przez króla Prus Fryderyka Wilhelma III dla uczczenia pamięci jego zmarłej w r.1810 małżonki Luizy i był przeznaczony wyłącznie dla kobiet.Odznaką pierwotnie jednoklasowego orderu był złoty krzyż grecki z rozszerzonymi ramionami emaliowany na czarno, z literą L otoczoną siedmioma złotym gwiazdkami w niebieskim medalionie awersu. W medalionie rewersu znajdowały się najpierw daty 1813 - 1814.

Pour le Mérite
jeden z wysokich odznaczen pruskich.Order został ustanowiony przez Fryderyka Wielkiego w 1740 roku podczas wojny z Austrią jako najwyższe odznaczenie wojskowe. Dopiero od stycznia 1810 król Fryderyk Wilhelm III przeznaczył ten order jedynie dla oficerów za wybitne zasługi wojskowe na polu bitwy. W 1816 liczba odznaczonych wynosiła ok. 1000
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/comm...e_Neilebock.jpg

krzyż kulmski
odznaczenie ustanowione przez Fryderyka III za zasługi w bitwie pod Kulmem


4.Austria
Order Leopolda (niem. Leopoldsorden)
austriacki order ustanowiony 8 I 1808 r. przez cesarza Franciszka I. Przyznawany był za szczególne zasługi wojskowe.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/comm.../Leopoldso.jpeg lub
http://www.ordenskunde.at/leopoldsorden.html


Order wojskowy Marii Teresy( Militär-Maria-Theresia-Orden)
austriacki order ustanowiony przez Marię Teresę w 1757r. Przyznawany był za osągnięcia wojskowe.Miał dwie klasy.
Odznaczeni tym orderem Aleksandr Suworow, Piotr Bagration i książe Wellington, Аleksander I
http://de.wikipedia.org/wiki/Bild:Maria-Theresia-Orden.jpg
istniały również różne austriackie medale przyznawane za różne zasługi.
Złoty medal z 1792 za walke austriackiej armii w Belgii,ustanowiony przez Franciszka II
Medal honoru"LEGE ET FIDE" z 1792.Medal za bitwe pod Neerwinden w 1793r.
Medal Tyrolski z 1796r.Był srebrnym medalem dla żołnierzy i oficerów.
Medal za Olmutz 1796r
Medale mobilizacyjny z 1797r. Medale Franciszaka I z 1809r. i 1812-13. Istniało kilka pomniejszych medali z lat 1813-14.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 5 lut 2010, o 12:50 
Offline
Roi de Lituanie et Duc de Valmy
Roi de Lituanie et Duc de Valmy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:16
Posty: 515
Andrzej80, 30.01.2007, 18:51

5. inne ordery

Badeński order zasług
Order ten został ustanowiony w 1807r. Wyrózniano nim tych co wyróżnili się szczególnym męstwem.Posiadał 3klasy.Dewiza orderu widniejąca na środku
FÜR BADENS EHRE
http://www.netdialogue.com/yy/Europe/Germa.../MeritCFIS2.jpg
III klasa http://www.netdialogue.com/yy/Europe/Germa.../MeritCFIII.jpg

Badeński order Wierności
order ustanowiony został w 1715r. przez badeńskiego margrabiego Karla Friedricha Baden-Durlacha.Wielokrotnie wręczany w latach 1803-40. Wręczany był w formie orderu lub krzyża. Miał dwie klasy.
http://www.netdialogue.com/yy/Europe/Germa.../FidelityI3.jpg

Bawarski wojenny order Maksymiliana Józefa
Order ten został ustanowiony w 1806r. Odznaczono nim za wojenne wojenne czyny. Na monogramie znajdującym się na środku widnieją inicjały V PP(virtuti pro patria).
wśród wyróżnionych tym orderem generałów rosyjskich można wymienić:
Fiodora Uwarowa,Piotra Konownicyna,Nikołaja Dieprerowicza,Karla Budberga czy Pawła Kutuzowa.
http://www.netdialogue.com/yy/Europe/Germa...MMJO/MMJOIS.jpg
http://www.netdialogue.com/yy/Europe/Germa.../MMJO/MMJOR.jpg

Bawarski order św.Huberta
Order ustanowiony w XVIIIw. Jest jednym z najwyższych bawarskich odznaczeń.Odznaczano nim ksążąt i hrabiów bawarii członków rodziny panującej jak i wojskowych nie tylko bawarskich za szczególne zasługi. Istniał bawarski order św.Huberta z koroną. Odznaczony nim został między innymi Aleksandr Suworow czy w 1813 sam car Aleksander I
Order ten jest w formie krzyża zrobionego ze złota.Na środku krzyża znajduję się postać św.Huberta. Dewiza orderu jest napis:IN TRAU VAST. Na odwrocie znajduje się napis:In memoriam recuperatae dignitalis avitae.
http://www.netdialogue.com/yy/Europe/Germa...ert/Hubert2.jpg
http://www.netdialogue.com/yy/Europe/Germa...ert/HubertB.jpg

Saksoński Order Domowy Korony Rucianej(Hausorden der Rautenkrone)
order ten ustanowił król Saksonii Fryderyk August I 1807 za namową cesarza Napoleona Bonapartego.Order nadawany był jako odznaczenie za zasługi osobom co najmniej w randze generała. Sascy książęta krwi otrzymywali go poprzez narodzenie. Insygniami jednoklasowego orderu są krzyż i gwiazda.Krzyż typu krzyża maltańskiego jest emaliowany na zielono z białymi brzegami. W medalionie środkowym znajdują się uwieńczone koroną królewską inicjały założyciela FA.
gwiazda jest ośmioramienna i srebrna nosi w środku medalion z dewizą orderu otoczoną zielonym rucianym wieńcem.Order noszony jest na zielonej wstędze z lewego ramienia na prawy bok.
Tak wygląda:
http://www.muenzauktion.com/huesken/item.php5?id=6188

Królewski Saski Order Wojskowy św. Henryka (Königlich Sächsischer Militär St.Heinrichsorden)
Najwyższe odznaczenie saksońskie.Order ustanowiony został 7. XI 1736 r. na zamku Hubertusburg przez króla Polski i elektora Saksonii Augusta III w dzień jego 40 urodzin i ku czci cesarza św. Henryka II, ostatniego władcy Świętego Cesarstwa Rzymskiego z dynastii saskiej.
Przeznaczony był wyłącznie dla oficerów za zasługi na polu walki lub za 50 lat wiernej służby.
Krzyż orderu (różnej wielkości w różnych klasach) to złoty krzyż maltański z białymi brzegami, z podobizną św. Henryka w medalionie środkowym.otoczoną napisem Fridericus Augustus D.G. Rex Saxoniae instauravit, i z saskim Herbem Rucianym w medalionie rewersu otoczonym dewizą orderu Virtuti in belli. Między ramionami krzyża znajdują się zielone wianki ruciane.
Ośmiopromienna złota gwiazda I i II klasy nosi na sobie awers krzyża otoczony dewizą orderu. Order noszony był na niebieskiej wstędze z żółtymi paskami po bokach, przy I klasie z prawego ramienia na lewy bok

Order wojskowych zasług Hessen-Kassel
Ustanowiony 25.II 1769 przez Langrafa Fryderyka II. Przyznawany jedynie oficerom.Był to krzyz z koroną i czterema lwami.

Order złotego lwa
order ustanowiony przez langrafa Fryderyka II 1790. Była to srebrna gwiazda z niebieską tarczą na środku a na niej widniał biało-czerwony lew.
istniało jeszcze kilka orderów księstw niemieckich:
Hanowerski order Welfów,Heski order Order Złotego Lwa czyorder Ludwika, meklemburski order gryfa,Weimarski Order Białego Sokoła, wirtenberski Order Zasług Wojskowych.

szwedzki wojskowy order Miecza
Order nadawany za zasługi wojenne.order został ustanowiony 23.II 1748 przez króla Fryderyka I. Nadawany był Szwedom i cudzoziemcom za zasługi w dziedzinie wojskowośc.Posiadał trzy klasy, z których II i III podzielona była na dwa osobne stopnie, i dwa specjalne stopnie.
Insygnia orderu Miecza to odznaka, gwiazda i łańcuch.
Odznaka to położony ukośnie emaliowany na biało złoty krzyż maltański zawieszony na złotej koronie królewskiej. W błękitnym medalionie awersu znajdują się trzy korony herbu Szwecji otaczające skierowany ostrzem do góry miecz.Między ramionami krzyża znajdują się złote korony królewskie, pod koroną zawieszenia dwa skrzyżowane złote miecze skierowane na dół.
Insygnia kawalerów Wielkiego Krzyża (nadania wojenne) to krzyż orderowy typu I i II klasy noszony na szyi i dwa skrzyżowane srebrne miecze (I klasa) lub jeden miecz (II klasa) noszone na lewej piersi.
Gwiazda orderu I klasy to srebrny krzyż maltański z medalionem awersu w swym środku i ze złotymi koronami między ramionami, gwiazda II klasy nie posiada koron. Wśród odznaczonych generałów rosyjskich można wymienić:
Michaiła Barcleya de Toliego, Grigorija Emmanuela, Leontija Benigsena,Piotra Kapcewicza,Jermoła Kerna czy Fiodora Witzengrodego.
http://www.ww2awards.com/award/2024


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 5 lut 2010, o 12:51 
Offline
Roi de Lituanie et Duc de Valmy
Roi de Lituanie et Duc de Valmy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:16
Posty: 515
Andrzej80, 30.01.2007, 19:52

6.Francja
Legia Honorowa
odznaczenie ustanowione przez 11.VII 1804 przez Napoleona Bonaparte.Było to najwyższe francuskie odznaczenie. Było to 5-ramienny krzyż z wizerunkiem cesarza zawieszoby ba czerwonej wstędze. Miał cztery klasy
1.Krzyż Wielki (Grands Croix)
2.Oficer Wyższy (Grands Officier)
3.Komandor (Commandeur)
4.Oficer (Officier)
5.Kawalerrski ustanowiony potem.
O przyznaniu decydował sam cesarz i na jego ręce składano postulaty o przyznanie tego odznaczenia.Napoleon odznaczył tym orderem w latach 1804-15 kilkadziesią osób wojskowych wsród nich byli jego marszałkowie car Aleksander I. a także wielu polaków walczących po stronie Napoleona.
Motto orderu to Honneur et Patrie (fr., Honor i Ojczyzna).
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/comm...izierskreuz.jpg

order Św.Ludwika
order ustanowił 1693 Ludwik XIV.Posłużyl on Napoleonowi jako wzrów do ustanowienia Legii honorowej. W czasie cesarstwa nie przyznawany. Odnowił go Ludwik XVIII w 1814 przyznająć je oficerom walczącym przeciw Napoleonowi a tym dawali wyraz wierności dla nowej władzy.
Order ten wsród orderó legii honorowej
http://www.saint-louis.info/, znajduje się tu m.in. wyszukiwarka osób odznaczonych.


order Почетного Легиона
http://www.yerevan.ru/news/?task=detailed&id=4749


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 5 lut 2010, o 12:52 
Offline
Roi de Lituanie et Duc de Valmy
Roi de Lituanie et Duc de Valmy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:16
Posty: 515
Louis Nicolas, 31.01.2007, 04:01

7. Dania

Order Dannebroga (Dannebrogordenen)*

Wysokie odznaczenie duńskie, jego pradzieje sięgają średniowiecza. Król Waldemar II podczas bitwy pod Lyndanisse, 15 czerwca 1219 roku miał zobaczyć na niebie czerwoną flagę z białym krzyżem, która dała Duńczykom wiarę w zwycięstwo. Barwy zostały przyjęte za narodowe i nazywane są właśnie Dannebrog (oznacza to mniej więcej "tkanina Duńczyków"). Wtedy powstać miał pierwowzór orderu, który inny monarcha Chrystian V ustanowił 12 października 1671, a następnie zreformował 1 grudnia 1693.

Jednak order w postaci nowożytnej wykreował się dopiero w epoce napoleońskiej. Dokonał tego Fryderyk VI, król Danii i Norwegii, który został dopiero co koronowany (13 marzec 1808), ale już od 1784 roku rządził jako książe-regent z powodu choroby umysłowej swego ojca, Chrystiana VII. Właśnie on podjął się reorganizacji orderu, która polegał m.in. na rozszerzeniu jego dostępności (od 1693 otrzymywali go tylko: król z racji pełnienia funkcji Wielkiego Mistrza Orderu i jego synowie oraz pięćdziesięciu szlachciców), by jak to sam określił "uznać zasługujące na pochwałę postawy obywatelskie wszystkich poddanych bez względu na stanowisko czy szlachectwo". Strukturę orderu zmieniono listem patentowym 28 lipca 1808 roku. Od tego momentu miał on cztery klasy (wcześniej tylko jedną):

- Wielki Komandorski (zobacz)

- Krzyż Wielki Kawalerski (zobacz)

- Komandorski (zobacz)

- Kawalerski (zobacz)

W epoce napoleońskiej pierwszą klasę miało tylko 3 osoby. Wielkimi Komandorami Orderu Dannebroga byli:

- Fryderyk VI (jednocześnie Wielki Mistrz Orderu) 28 VII 1808

- Chrystian August, książe Schleswig-Holstein-Sonderburg-Augustenburg (od 1809 następca szwedzkiego tronu, wcześniej duński wicekról w Norwegii) 14 XII 1808

- Fryderyk, książę Hessen-Cassel (szwagier i kuzyn Fryderyka VI) 16 XII 1813


Kilka słów o wyglądzie odznaczenia. Posiada ono białą wstążkę o czerwonym brzegu. Na awersie znajdziemy dewizę: "Gud og Kongen" (czyli "Bóg i Król") oraz monogram C 5 (tj.Chrystian V). Na rewersie natomiast umieszczono monogram F VI (tj. Fryderyk VI) oraz trzy najważniejsze daty dla historii orderu (1319, 1671 i 1808). Na samym środku natomiast zlokalizujemy monogram W (czyli Waldemar II), znajduje się też on na awersie gwiazdy orderu Dannebroga.


Jako ciekawostkę zamieszczam, takie oto ilustracje:

- uroczysty strój Kawalera Wielkiego Krzyża (zobacz)

- codzienny strój Kawalera Wielkiego Krzyża (zobacz)

Obydwaj noszą orderu na łańcuchu i jego gwiazdę przypiętą do piersi.

- uroczysty strój członek korpusu halabardników (zobacz)

- uroczysty strój herolda Królewskich Orderów (zobacz)


Pośród Francuzów Wielkim Krzyżem Orderu Dannebroga odznaczono:

- Etienne-Maurice Gerard (1808)

- Pierre-Guillaume Gratien (1809)

- Francois-Nicolas Fririon (1810)


Kilka linków do ilustracji przedstawiających ordery we wszystkich istniejących klasach i kombinacjach:

http://www.medals.org.uk/denmark/denmark002.htm

http://revens.com/Orders%20of%20Denmark%20...20Dannebrog.htm

http://www.royaldenmark.us/pages/7/index.htm


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 5 lut 2010, o 12:53 
Offline
Roi de Lituanie et Duc de Valmy
Roi de Lituanie et Duc de Valmy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:16
Posty: 515
Louis Nicolas, 1.02.2007, 23:56

7. Dania (c.d.)

Order Słonia (Elefantordenen)*

Najwyższe odznaczenie duńskie, jego pratwórcą miał być podobno król Kanut VI, czyniąc to w dowód waleczności duńskich krzyżowców w wyprawach przeciw pogańskiej Finlandii (1191) i Estonii (1197) . Obranie dość osobliwego zwierzęcia jak na skandynawski klimat, wiązało się ściśle z funkcjonowaniem słonia bojowego jako symbolu obrony chrześcijaństwa, pobudzonego na widok krwi Chrystusa, a także symbolu cnoty i niewinności. Order w nowożytnym znaczeniu został powołany w 1462 roku przez Chrystiana I, króla powiązanych unią kalmarską królestw Danii, Norwegii i Szwecji (spotkałem się też z datą 1458 lub 1478 z adnotacją jakoby okazją do tego był zaślubiny jego syna następcy, Jana). Inny władca z dynastii oldenburskiej, Chrystian V (pamiętamy go już z orderu Dannebroga) stworzył status, według którego przyznawano odznaczenie (też 1 grudnia 1693 roku), obowiązuje on do czasów współczesnych. Na jego mocy order przyznaje się członkom rodzin królewskich (dodane w XIX wieku: lub szefom rządów), może w wyjątkowych okolicznościach otrzymać go jednak osoba o niższym statusie społecznym. Król Danii jest Wielkim Mistrzem Orderu Słonia, a książęta duńscy otrzymują to odznaczenia poprzez urodzenie. Order ma tylko jedną klasę, a noszący go otrzymuję tytuł kawalera.


Na insygnia orderu składaja się cztery elementy:

- odznaka to słoń ze złota pokryty białą i niebieską emalią. Na prawym boku umieszczono diamentowy krzyż, na lewym (zazwyczaj nie eksponowanym) monogram władcy, który rządzi akurat w Danii. Na plecach zwierzęcia zamocowana jest baszta, ozdobna w diamenty, a tuż przed nią siedzi poganiacz z włócznią; cała odznaka ma wysokość 5 cm (zobacz)

- łańcuch, wykonana jest ze złota, tworzą ją ułożone na przemian słonie i baszty; słonie na bokach maja lierkę "D" co oznacza nie Danię, lecz jej średniowieczną nazwę, z łaciny Dacia (zobacz)

- gwiazda, wykonana w srebrze (obecnie jak i w epoce napoleońskiej) lub ze złota, ośmioramienna, na samym środku znajduje się czerwony medalion z krzyżem, otoczony wieńcem wawrzynowym ze srebra; noszona na lewej piersi (zobacz)

- szarfa, barwy jasnoniebieskiej, o szerekości 10 cm, przewieszona przez lewe ramię, wtedy nie nosi się kolię z orderem, a tylko gwiazdę; w epoce napoleońskiej nie stosowano jej (zobacz jak się nosi :P)


Dewiza orderu to "Magni animi pretium". Herby kawalerów orderu umieszczane są w kaplicy zamku Frederiksberg (siedziba duńskich monarchów). Po śmierci kawalera insygnia powracają do Danii (jeśli był to obcokrajowiec).


Stroje kawalerów Orderu Słonia:

- uroczysty strój (zobacz)

- codzienny strój (zobacz)

Obydwaj przedstawieni są także z orderem Dannebroga i jego gwiazdą na piersiach.


Odznaczeni w epoce napoleońskiej, m.in. :

- Jean-Baptiste Bernadotte, książe Ponte-Corvo, marszałek francuski, następca tronu szwedzkiego

- Leontij Leontiewicz Bennigssen, hrabia, od 1813 feldmarszałek rosyjski (1815)

- Chrystian Detlew Fryderyk Reventlow, hrabia, polityk dunski (1803)

- Piotr Michajłowicz Wołkoński, książe, generał, a od 1850 feldmarszałek rosyjski


Kilka ciekawych linków:

- model gwiazdy obowiązujący w latach 1808-1909 (zobacz)

- model gwiazdy z roku 1820 zobacz)

- zestaw zobacz


********************************************************************

Z tego co wiem Orderem Słonia uhonorowano tylko dwóch Polaków: Stanisława Wojciechowskiego i Lecha Wałęsę.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 5 lut 2010, o 12:57 
Offline
Roi de Lituanie et Duc de Valmy
Roi de Lituanie et Duc de Valmy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:16
Posty: 515
Andrzej80, 31.01.2007, 12:57

<span style='font-size:14pt;line-height:100%'>7.Holandia</span>

Order królewskiej unii
order ustanowiony 23.XI 1807 przez Ludwika Bonaparte króla Holandii na miejsce Królewskiego orderu Holandii.Była to osmioramienna gwiazda z cesarskimi pszczołami i zwieńczajającą wszystko koroną.Widnianła ni nim dewiza"Endragt Maakt Magt".Został zniesiony w 1811r.

Order Wojskowy Wilhelma
order ustanowiony w 1815r przez króla Wilhelma I.Przyznawany był oficerom i żołnierzom za odwagę,dowodzenie i lojalność.Posiadał 4 klasy.Otrzymali go mi in:
pruski gen.Friedrich Wilhelm Bülow von Dennewitz, feldmarsz.August Neidhardt von Gneisenau,Arthur Wellesley książe Wellington
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/nl/c...Willemsorde.jpg

<span style='font-size:14pt;line-height:100%'>8.Hiszpania </span>

Order Królewski Hiszpanii
order ustanowiony w 1808 przez Józefa Bonapartego.Przyznawany hiszpanom którzy opowiedzieli się po jego stronie.Była to pięcioramienna czerwona gwiazda pośrodku której widniał lew Aragonii,wieża Kastylii oraz dewiza"Jos.Nap.Hisp et Ind.Rex Ins". Zniesiony po wycofaniu się Francuzów w 1813r.

Order Izabeli Katolickiej(Orden de Isabel la Catolica)
odznaczenie wojskowe ostanowione przez Ferdynanda VII w 1815 nadawany za zasługi w obronie kolonii hiszpańskich w okresie napoleońskim.

Order Św.Hermenegildy(Orden de San Hermenegildo)
order ustanowiony przez Ferdynanda VII w 1815. Przyznawany za zasługi wojenne w walce z Francją.Miał 3klasy.

Order wojskowy Św.Ferdynanda(Orden de San Fernando)
order ustanowiony przez kortezy w 1811 a zatwierzony w 1815 przez Ferdynanda VII.Przyznawany za walkę z Francuzani.Mia 5klas.Odznaczony nim został m.in książe Wellington

<span style='font-size:14pt;line-height:100%'>9.Ordery włoskie</span>

Order Żelaznej Korony
order ustanowiony przez Napoleona Bonapartego 23.V 1805 w kilka dni po jego koronacji w Mediolanie na króla Italii.Przeznaczony był dla Włochów ale wręczany był i Francuzom.Była to stylizowana żelazna korona lombardów.Nad koroną widniał orzeł cesarski.Order miał 3klasy
1.kawalerski(korona wykonana ze srebra)
2.komandorski(korona wykonana ze złota)
3.wielkiego oficera(korona wykona równiez ze złota)
Przyznawana była za zasługi dla Italii. Order ten otrzymał m.in J.H.Dabrowski.
Zniesiony w 1814r

Order Św.Ferdynanda i zasługi
odznaczenie królestwa obojga Sycyli ustanowione w 1800r przez Ferdynanda IV.Był to krzyż z sześcioramienną gwiazdą noszopny był na wstędze ciemnoniebieskiej x porpurowymi brzegami.Miał 3klasy.

Order Królewski oboga sycylii
order ustanowiony w 1808 przez Józefa Bonaparte.Zachowany przez Murata.Była to pięcioramienna gwiazda z czerwoną emalią.Posrodku widniał koń i dewiza. Gwiazdę zwieńczał orzeł nad którym była korona. zniesiony w 1819r po powrocie Burbonów.

sardyński order Maurycego i Łazarza
order sardyński mający 2klasy.
Order ten otrzymali m in rosyjscy generałowie:
Piotr Bagration,Michaił Borozdin,Aleksandr Rozen,Nikołaj Kretow czy Fiodor Wintzegrode
duński order słonia który w 1815 otrzymał rosyjski feldmarszałek Leontij Bennigsen: http://www.netdialogue.com/yy/Europe/Denma...t/ElephantC.jpg


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 5 lut 2010, o 12:58 
Offline
Roi de Lituanie et Duc de Valmy
Roi de Lituanie et Duc de Valmy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:16
Posty: 515
Eques, 2.02.2007, 12:43

Ordo Velleris Aurei

Najwysze odznacznie na świecie. Rozumiemy to tak, że gdyby Czukcza miał wszystkie ordery świata (a niepodległa Czukotka takowych nie nadawała) to ono byłoby noszone najwyżej.
Historia powstania orderu (czy też Zakonu) wiąże sie z osobą Karola Śmiałego, księcia Burgundii (niekiedy podawany jest jego ojciec Filip Dobry). Po zniszczeniu Burgundii przeszła na Habsburgów, a po wygaśnięciu lini hiszpańskiej tego rodu - też na hiszpańskich Burbonów.
Ordery te nadawał także Józef I Bonaparte, jednak po restauracji, zastały te nadania (Hieronim Bonaparte, Michał Józef de Azana, Manuel de Negrete, Józef de Mazarredo y Gortazar, Gonzales O’Farril y Herrera, Marian Ludwik de Urquijo y Murga ) anulowane.
Proponowano (bo jak to nazwać?), także ten order Franciszkowi Franco Bahamonde, ale tn przytomnie stwierdził, że póki on żyje nikt mu go nie może nadać, a potem będzie go nie interesuje (gdzie jestem ja nie ma śmierci, gdzie jest śmierć nie ma mnie).
Order w interesujacej na epoce otrzymali (min):
Napoleon I
Józef I Bonaparte
Ludwik I Bonaparte,
Feliks Baciocchi
Kamil ######hese
Józef Fesch
Joachim Murat
Eugeniusz Beauharnais
Artur Wellesley, lord Wellington
Alexander I Romanow
Fryderyk Wilhelm III
Karol Talleyrand

A.G. Macdonnel błednie pisze, że Jan Boży Soult został przez Józefa I Bonaparte odznaczony tym orderem. Otrzmał on je jednak dopiero od uzurpatorki Izabeli II, za wsparcie jakie udzieliła jej Francja w wojnie z Karolem Marią (Karolem V)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 5 lut 2010, o 13:00 
Offline
Roi de Lituanie et Duc de Valmy
Roi de Lituanie et Duc de Valmy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:16
Posty: 515
Duroc, 2.02.2007, 18:01

Cytuj:
Najwysze odznacznie na świecie.

;)

Cytuj:
je jednak dopiero od uzurpatorki Izabeli II

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 5 lut 2010, o 13:01 
Offline
Roi de Lituanie et Duc de Valmy
Roi de Lituanie et Duc de Valmy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:16
Posty: 515
Eques, 2.02.2007, 18:46

Ojejku ;) dla jasności: najwyższe w.g niesformalizowanej gradacji sa trzy ordery: Runo, Podwiązaka i Duch Św. I jeśli sie posiada wszystkie trzy (nikt nigdy) to nosi je w wymienionej przeze mnie kolejności.
Jednak będąc Polakiem i posiadając Runo i np VM to nosimy wyżej VM jako najwyższe polskie odznaczenie.

Cytuj:
je jednak dopiero od uzurpatorki Izabeli II


Durocu, ta kwestia była specjalnie dla Ciebie :)


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL