Teraz jest 28 mar 2024, o 14:59

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: 28 sty 2010, o 23:57 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika Horche

Cytuj:
Cóż Horhe, akurat w tym temacie to się nie orientuję, ale może byś coś napisał o jej wyczynach, sukcesach?

Santa wedle życzenia :roll:

Otóz pod koniec 1808 roku została zawiązana Artyleria Konna Księstwa Warszawskiego,a dokladniej kompania artylerii konnej ufundowana przez hrabiego Włodzimierza Potockiego.Został on upoważniony do wybierania do tego oddziału artylerzystów,otrzymał rownież stopień kapitana i dowódcy tej kompanii.
1 XII 1808 został podpisany dekret organizujący artylerię konną
Cytuj:
Przychylając się do przełożenia Ministra naszego wojny,podanego Nam wyrachunku kosztu artyleryi konnej,którą ur. Włodzimierz hr.Potocki,wzbudzony przykładem ojca swego i przodków,wystawić obiecał własnym kosztem i Nas do wcielenia do wojska Księstwa Warszawskiego upraszał,My Król,obywatelski jego upominek mile przyjąwszy,stanowimy co następuje:(...)

Kadrę owej kompani stanowili:
kapitan-dowódca - Władysław hr. Potocki
porucznik - Władysław Ostrowski
podporucznicy - Adam Szubert i Kajetan Mikuszewski (wybrani z artylerii pieszej 4 XII 1808)
Stan kompanii artylerii konnej 1 I 1809 wynosił 50 ludzi i 75 koni
Z początkiem 1809 roku powrócił z Paryża ze szkoły politechnicznej Roman Sołtyk,który zdeklarował się ufundować drugą kompanię artylerii konnej.
1 IV 1809 nastąpiła nowa organizacja artylerii konnej.(jeden szwadron składający się z dwóch kompanii)
szef szwadronu - Władysław hr.Potocki
kapitanowie-dowódcy kompanii- Władysław Ostrowski i Roman Sołtyk
Każda z tych dwóch kompani była zorganizowana na wzór francuski i jako uzbrojenie posiadała 4 armaty 6-funtowe i dwie haubice 6-calowe na lekkich łożach(Gembarzewski podaje,że te haubice były 10-calowe.Autor musiał popełnić lub powielić błąd,bo nie było takich haubic.Artyleria konna używała lekkiego sprzętu.10-calowe były moździerze,ale używanie ich w artylerii konnej było zypełnie bezasadne).
Z początkiem wojny polsko-austriackiej w 1809 roku artyleria konna posiadała zaprzężonych 8 armat 6-funtowych, 4 haubice(granatniki) wraz z 24 wozami amunicyjnymi i 3 kuźnie.Stan osobowy nie jest mi w pełni znany :crazy:
Atmosferę zbliżającej się wojny dobrze odzwierciedla tekst źródłowy podany przez Gembarzewskiego.
Cytuj:
W miesiącu kwietniu po raz pierwszy odbywalismy ćwiczenia z ogniem na Pradze;wszystko szło ochoczo,gorliwie i bardzo dobrze,strzelaliśmy do tarczy,a później całą baterią do kominów spalonego domu.Dawaliśmy ognia sekcyami i ci,co najlepiej strzelali,dostawali w podarunku zegarki.Wróciwszy do koszar,które mieliśmy na ulicy Orlej w pałacu Wielopolskich,po opatrzeniu koni,zaledwieśmy kolo godziny 2-giej po południu objad jeść zaczęli,nagle alarm trąbić zaczęto i tak w naszych i Mirowskich koszarach ze wszystkiem w marsz zbierać się kazano.Włodzimierz Potocki poprowadził nasz szwadron za koszary artyleryi,tam wzięliśmy działa z kiesonami(jaszczami/jaszczykami) i upakowanymi do boju ładunkami i wyruszyliśmy drogą ku Raszynowi.Warszawianie błogosławili nas i żegnali płaczem...

Artyleria Konna Księstwa Warszawskiego odebrała chrzest bojowy 19 IV 1809 pod Raszynem,dzielnie odpierając ataki austriackiej piechoty w końcowej i najważniejszej fazie bitwy.
Wsławili się także 25 IV 1809 pod Grochowem.
Do dosyć ciekawego incydentu doszło 7 V 1809 pod Kockiem,gdzie bez wystrzału artylerzyści konni wzięli do niewoli 125 Austriaków(hehe prawdopodobnie z Galicji????) .
Kolejnym ciekawym faktem jest udział plutonu artylerii konnej w oblężeniu Zamościa.Otóż kapitan Roman Sołtyk, mający pod swoim dowództwem 2 haubice 6-calowe z obsługą,brał udział 18 V 1809 w szturmie na fortyfikacje Zamościa.W czasie tej obustronnej kanonady zostało strzaskane łoże jednej z 6-calowych haubic,wtedy to Sołtyk powierzył pod opiekę drugą haubicę kanonierom pieszym,a następnie wraz z 20 artylerzystami konnymi wpadł przez wybitą bramę do Zamościa,siekając nieprzyjaciól szablami.Była to pierwsza szarża artylerii konnej w historii polskiej wojskowości!!!! :o )To chyba wyjaśnia dlaczego Roman Sołtyk w IV 1811 roku przeszedł do 6 pułku ułanów!!!! :D
Podczas walk o Sandomierz w dniach 18-20 V 1809 został ranny Potocki,a komendę po nim objął major Ignacy Hauschild.
W toku tych działań wojennych odznaczyła się jeszcze kompania Sołtyka w walkach pod Wrzawami 12 VI 1809.
Mocą dekretu królewskiego z 30 III 1810 roku nastąpiła reorganizacja artylerii konnej.Utworzono Pułk Artylerii Konnej składający się z dwóch szwadronów,czyli w sumie z czterech kompanii.Początkowo zakład pułku był w Łęczycy,jednak później przeniesiono go do Łowicza.
W październiku 1810 roku hr.Władysław Potocki został zmuszony wziąć dymisję wobec zagrożenia utraty swych majątków na Ukrainie.Jednak w razie nagłej potrzeby miał się stawić w szeregach nie tracąc starszeństwa.
Stanowisko po Potockim objął pułkownik Józef Hurtig,przybyły z artylerii pieszej. Grossmajorem został Ignacy Hauschild.Komendę nad kompaniami sprawowali:Władysław Ostrowski,Roman Sołtyk,Adam Sołtan i Kajetan Mikuszewski.Z początkiem 1812 roku szefami szwadronów byli:Jan Szwerin(Szweryn) i Józef Sowiński.
W przededniu wojny 1812 roku pułk artylerii konnej liczył 691 oficerów i żołnierzy,902 konie i 24 działa.
Wtedy to podzielono artylerię konną pośród poszczególnych korpusów i tak:
Kompania 1. Władysława Ostrowskiego do dywizji Defrance 10 korpusu Macdonalda(kompania ta od 1811 roku stacjonowała w Gdańsku)
Kompanie 2.,3. i 4. przyłączono do 4-go korpusu rezerwy jazdy generała Latour-Maubourg'a.
Ponadto do nowoutworzonego korpusu Kośińskiego przyłączono 4 działa(2 plutony) artylerii konnej pod dow.porucznika Rościszewskiego.

1-sza kompania okryła się chwałą podczas walk w Inflantach,najpierw jako straż przednia,a podczas odwrotu jako straż tylna.Właśnie podczas tego odwrotu najbardziej się ta kompania wsławiła.Pod Labiau(Labiawa) 1/2 I 1813? doszło do ciężkich walk o przyczółek mostowy,gdzie Ignacy Ledóchowski utracił od kuli armatniej nogę.Stracono tam trzy działa.
W dniach 10-11 I 1813 pod Brandenburgiem bateria Ostrowskiego powstrzymywała ataki oddziałów gen.Szeplewa,tym samym osłaniając odwrót wojsk.17 I 1813 kompania artylerii konnej powróciła do Gdańska z pięcioma działami i pozostała w tej twierdzy do kapitulacji.Trzeba nadmienić,że w tej kompani służył młody podporucznik Józef Bem,który w czasie oblężenia dosłużył się stopnia porucznika.Prawdopodobnie latające nad Gdańskiem angielskie race kongrewskie zainspirowały Bema do badań nad rakietami w armii Królestwa Polskiego?Kanonierzy Borowski i Moszyński z tej kompani weszli w skład elitarnej "piekielnej kompanii" kpt. Chambura(tacy napoleońscy komandosi :o )
Inne kompanie artylerii konnej także się wsławiły w czasie wojny 1812 roku.
Szef baterii Józef Sowiński 5 IX 1812 pod Możajskiem w czasie walk utracił prawą nogę,a mimo to nadal wydawał rozkazy.Swą dzielność okupił rosyjską niewolą.Był to jeden z najbardziej krwawych dni polskiej artylerii konnej w toku tej kampanii.
Pod Medyną(gdzie to???) 25 X 1812 utracono aż 5 dział,jednak niestety nie znam bliższych okoliczności tego incydentu.
Po zakończonej kampani 1812 roku artyleria konna(12 dział) została przyłączona do oddziałów gen.Dąbrowskiego,oczywiście oprócz 1.kompanii pozostającej w oblężonym Gdańsku.
W VI 1813 w Zittau(Cytawa/Żytawa) doszło do reorganizacji wojska i tym samy też i artylerii konnej, z trzech kompanii utworzono dwie;pierwsza pod dowództwem szefa szwadronu Jana Szwerina została przyłączona do dywizji gen.Dąbrowskiego,drugą zaś, pod dowództwem kapitana Łukasza Dobrzańskiego,włączono w skład korpusu ks.Poniatowskiego.
O dzielności polskich artylerzystów konnych mogą świadczyć śmiałe działania w czasie kampani saskiej 1813 roku.
Pluton(2 działa) porucznika Wierzbińskiego był włączony do straży przedniej generała Umińskiego,walcząc u boku kirasjerów i krakusów.
Pluton porucznika Morawskiego z dywizji Dąbrowskiego wraz z jazdą Krukowieckiego brał udział w bitwie pod Dennewitz.
Obie kompanie artylerii konnej okryły się chwałą podczas "bitwy narodów" pod Lipskiem,a w szczególności kompania szefa szwadronu Jana Szwerina.
Ta ostatnia została zapomniana na polu bitwy,bez osłony.Ciągłymi strzałami kartaczowymi odpierali ataki piechoty pruskiej i szwedzkiej,które nacierały aż po wyloty luf armatnich.Bateria ta pozycję swą utrzymała,bez strat w sprzęcie i pod osłoną nocy umknęła nieprzyjacielowi udając się za Ren do Francji.
1 I 1814 roku w Sedanie polską artylerię konną zmniejszono do jednej kompanii pod dowództwem Tomasza Konarskiego.
Ta kompania odznaczyła się podczas walk pod Arcis-sur-Aube,Montmirail,Reims i Brienne (niestety mało jest opracowań o tych bitwach i udziale w nich Polaków!!!!)
W sierpniu 1814 roku szef szwadronu Jan Szwerin przyprowadził do Poznania resztki polskiej artylerii.
Wielu oficerów i żołnierzy służących w artylerii konnej Księstwa Warszawskiego później służyło w artylerii lub rakietnikach Królestwa Polskiego,a także wielu z nich brało udział w powstaniu listopadowym i wojnie 1831 roku,o Wiośnie Ludów nie wspomnę!

wykorzystano:
B.Gembarzewski: Wojsko Polskie,Księstwo Warszawskie,Warszawa 1905
J.Staszewski: Dywizja Gdańska w walkach nad Dźwiną i w obronie Gdańska (1812-1813),[w:] "Rocznik gdański",T.11,Rok 1937,Gdańsk 1938
C.Grzelak: Rola artylerii polskiej pod Raszynem,[w:] Studia i materiały do historii wojskowości,T.22, 1979
A.Ostrowski: Żywot Tomasza Ostrowskiego,T.2,Paryż 1840
Gdańsk Napoleoński-oblężenia 1807,1813 [Katalog wystawy],Gdańsk 2000


:o (ale się rozpisałem :o
Santa czy zaspokoiłem twój apetyt na tematy artyleryjskie??Ja tak mogę bez końca :blush:


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 sty 2010, o 23:59 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika Zbyszek

No post naprawde jak sie patrzy - jak artykul. Wszystko jest, detale, zrodla itd.
Ja sie kilka razy spotkalem z twierdzeniem ze artyleria konna byla kwiatem artylerii, no znaczy ze jej najlepszo jej czescio. Mowa o francuskiej.

Pozdrawiam i gratuluje wiedzy o artylerii

Zb


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 sty 2010, o 00:00 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika Horche

Cytuj:
Ta kompania odznaczyła się podczas walk pod Arcis-sur-Aube,Montmirail,Reims i Brienne

Zbyszku masz coś na temat udziału polskiej artyleri konnej w tych bitwach????
Artyleria konna to była elita,nie bez powodu właśnie do niej ściągano najlepszych kanonierów i oficerów z artylerii pieszej!!!!!
Tak w ogóle to jest tylko próbka tego co mozna by napisać,bo w korespondencji Księcia Józefa na pewno coś bym jeszcze wygrzebał!!!

I tu nasunęło się mi pytanie!!!!!
Czy istnieje jakaś korespondencja lub spadek piśmienniczy po panach:
Pelletier,Mallet,Bontemps
W końcu to byłi instruktorzy artylerii i inżynierii w Księstwie Warszawskim!!!!
(?) (?) (?) (?) (?) (?) (?) (?)
Może kiedyś ktoś na to przypadkiem trafił??Zadowoli mnie każdy ślad.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 sty 2010, o 00:01 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika Zbyszek

Cytuj:
Czy istnieje jakaś korespondencja lub spadek piśmienniczy po panach:
Pelletier,Mallet,Bontemps.


Najlepsze zrodlo na takie informacje (poza bibliotekami i archiwami) jest francuska gallica na internecie. Sporo tam papierow i roznych dokumentow.
A so Polacy ktorzy juz tam szperajo, ja znam przynajmniej dwoch. Mozesz i Ty sprobowac.

Zb


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 sty 2010, o 00:02 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika Horche

Cytuj:
Najlepsze zrodlo na takie informacje (poza bibliotekami i archiwami) jest francuska gallica na internecie. Sporo tam papierow i roznych dokumentow.
A so Polacy ktorzy juz tam szperajo, ja znam przynajmniej dwoch.

Poproszę o szczegóły jak i gdzie dokładnie szukać.
Z chęcią bym poznał tych Polaków :roll: mozemy sobie nawzajem pomóc (!)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 sty 2010, o 00:03 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika Zbyszek

Horhe, gallica jest oddzialem francuskiej biblioteki Narodowej
(Gallica - bibliothèque numérique de la Bibliothèque nationale)
Adres URL : http://gallica.bnf.fr/
Niestety wszystko (prawie) jest po francusku, i niestety w formacie PDF (glownie) ktory jest bardzo nieporeczny gdy sie uzywa internetowego tlumacza. No ale coz, tak juz jest.

Gallica jest zrodlem do ktorego teraz sie fatygujo pisarze z Anglii, USA i innych panstw. Daje wzglad w papiery i dokumenty ktore poprzednio byly tylko dostepne dla tych co odwiedzili Paryz i byli tam na miejscu w bibliotece. Ja jak na razie malo korzystalem z jej uslug (darmowe) ale moj kolega z Polski ma juz dziesiatki stronic przelane na papier za pomoco kopiarki, wlasnie rozne dokumenty, regulaminy, raporty itd.
Poszukiwanie na gallica.bnf.fr wymaga nieco doswiadczenia i prob.

Powodzenia
z


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 sty 2010, o 00:05 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika Santa

Wielkie dzięki Horhe i dobrze, że możesz tak bez końca. Pasja rządzi.
A co do Schwerina, to zdaje się, że z nim, przyjaźnił się bardzo Chłopicki.
Aha, a czytałeś może Łosia "Artylerie Królestwa Polskiego"?


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL