Teraz jest 28 mar 2024, o 22:05

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 87 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 9 sty 2013, o 21:18 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 lut 2010, o 19:07
Posty: 1252
A włączając się do dyskusji szanownych Duroca i Towarzysza...

Ważnym aspektem, może niedocenianym przy okazji walk powstania warszawskiego jest aspekt możliwości Armii Czerwonej do przeprowadzenia ofensywy w sierpniu-wrześniu '44 roku. Przede wszystkim należy pamiętać, iż przed samym powstaniem na wschodnim brzegu Wisły rozpoczęła się bitwa pancerna pomiędzy Niemcami i Sowietami. Sowieci, wykończeni wielesetkilometrowym pościgiem (operacja "Bagration") stanęli do walki nie mając wystarczającej przewagi nad Niemcami. Zdobycie Pragi, przypominam, miało miejsce dopiero w połowie września. Przy czym stan wojsk sowieckich w tym okresie nie należy uznać za dobry. Jednocześnie należy pamiętać, że Warszawa w przeciągu dotychczasowych walk niemiecko-sowieckich stała się ważnym węzłem przerzutowym. 1 sierpnia Niemcy przerzucali przez Warszawę duże siły (w tym np. batalion słynnych Tygrysów I), co dodatkowo im pomogło w pierwszych dniach walk. Tak samo wzmocnienie sił sowieckich atakujących Bałkany nie było głupim pomysłem - wszak Rumunia była największym producentem ropy dla III Rzeszy. Jej odłączenie się od osi było bolesnym dla niej ciosem. Tak więc niezależnie od nienawiści Stalina do AK jego decyzje miały także czysto militarne podstawy.

_________________
Pole bitwy jest miejscem gdzie króluje chaos. Zwycięża ten kto potrafi ujarzmić ten chaos, zarówno jego własny jak i przeciwnika.
- Napoleon


Ostatnio edytowano 10 sty 2013, o 00:09 przez Murat, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 9 sty 2013, o 23:31 
Offline
duc de Sandomierz, Maréchal d'Empire
duc de Sandomierz, Maréchal d'Empire
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2010, o 22:42
Posty: 5316
Lokalizacja: galicyjskie ciemności
Mała wstawka:Udział Jasnej Góry w zmaganiach o wolność narodu w czasie Powstania Styczniowego.
Dzisiaj o 21.45 w R.M.

Polecam szczególnie cierpiącym na narodową megalomanię,mesjanizm itp.odchylenia.

_________________
,,Messieurs,prevenez les grenadiers que le premier d'entre eux qui m'amene un Prussien prissonier ,je le fais fusiller''.Gen.Roguet.Ligny.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 sty 2013, o 15:06 
Offline
Roi de Hollande et grand-duc de Luxembourg
Roi de Hollande et grand-duc de Luxembourg
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 01:27
Posty: 495
Duroc,
Cytuj:
Ten tak hołubiony przez Ciebie artykuł jest po prostu alternatywą historyczną. Autor napisał to, co napisał, mógł napisać coś innego - jego prawo, gdyż jak powiedziałeś przedstawił autorską interpetację faktów .

No wiesz, hołubiony , to przesada , Twoja "autorska interpetacja" ... Po prostu mi się podoba , nie kryję .
Nie lubię , kiedy coś się wartościuje , bez argumentów . Sam staram sie tego nie robić , nie tylko w zyciu zawodowym , ale prywatnym.
A Twoje argumenty , które ostatecznie przedstwiłeś , są przekonujace. Tym bardziej , że II Wojną Światową mało się interesuję.
Dlatego Twoje i Murata argumenty postaram się przesłać autorowi artykułu i o ile uzyskam odpowiedź uczciwie przedstawić na forum.
Na razie nic nie rozstrzygam.

Cytuj:
Tajne układy, traktaty i porozumienia to nie są teorie spiskowe.

Tu pełna zgoda.
Jedne teorie spiskowe okazują się fantazją , inne faktem.
Znane już powszechnie tajne układy, traktaty i porozumienia są ich materialnym spełnieniem .
Znowu się mylę ?

No właśnie , nie od dzisiaj mam problem z definicją co juz jest , a co jeszcze nie jest "teorią spiskową"
To rodzaj argument-"pałki" w dyskusji , którego nie lubię , a który ma całkowicie powalić dysktanta i zakończyć rozmowę.

Podobnie jak "niepoprawność polityczna" ("tak nie wolno mówić , a nawet myśleć").
Miałem kolegę , który wyleciał ze szkoły oficerskiej w Zegrzu , kiedy zapytał na szkoleniu politycznym:
"Panie pułkowniku , a czy są plany obronne Polski , gdybyśmy zostali sami , bez Zwiazku Radzieckiego ?"
Odpowiedź: - "Tak nie wolno mówić , a nawet myśleć".
Potem było wezwanie do komendanta szkoły , relegowanie ... i dwa lata zasadniczej służby.

Wracając do "teorii spiskowej " , jest taki dowcip , który ją może tłumaczy :
Dwie świnie rozmawiają w chlewie.
Jedna mówi : " Ty wiesz , ludzie nasz karmią , tuczą , a potem zabijają i robią z nas kiełbasy !"
Na to druga: " Eh Ty , i te Twoje teorie spiskowe ..."

Pozdrawiam
T.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 sty 2013, o 16:01 
Offline
Roi des Espagnes et des Indes
Roi des Espagnes et des Indes
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:01
Posty: 1363
Cytuj:
Podobnie jak "niepoprawność polityczna" ("tak nie wolno mówić , a nawet myśleć").
Miałem kolegę , który wyleciał ze szkoły oficerskiej w Zegrzu , kiedy zapytał na szkoleniu politycznym:
"Panie pułkowniku , a czy są plany obronne Polski , gdybyśmy zostali sami , bez Zwiazku Radzieckiego ?"
Odpowiedź: - "Tak nie wolno mówić , a nawet myśleć".
Potem było wezwanie do komendanta szkoły , relegowanie ... i dwa lata zasadniczej służby.

Wracając do "teorii spiskowej " , jest taki dowcip , który ją może tłumaczy :
Dwie świnie rozmawiają w chlewie.
Jedna mówi : " Ty wiesz , ludzie nasz karmią , tuczą , a potem zabijają i robią z nas kiełbasy !"
Na to druga: " Eh Ty , i te Twoje teorie spiskowe ..."


Nie mam zamiaru brać udziału w tej dyskusji, ale za powyższe przykłady Dziękuję!

_________________
"Historia jest wersją przeszłych wypadków, na które ludzie zdecydowali się zgodzić."
"Tak oto rodzą się bajki zwane umownie historią."


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 sty 2013, o 19:24 
Offline
Major
Major
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 gru 2012, o 23:22
Posty: 589
Kiedy byłem małym chłopcem zwykle 1 września szedłem pierwszy raz po wakacjach do szkoły, jak zresztą każdy z nas. Bardzo mnie to cieszyło, te pachnące książki i kredki w tornistrze, duże czerwone jabłko od babci, po drodze można było zerwać parę słodziutkich "węgierek" i ogolnie było fajnie do momentu, kiedy ustawiano nas do apelu.
Wtedy wyły syreny, leciały bomby, nadchodziła koma 6, Westerplatte się broniło ale nas na koniec zawsze pobili, pomordowali i tak dalej. Na domiar złego wzdłuż szeregów chodziła starsza, wysoka pani od polskiego i waliła po łapach linijką każdego, kto się śmiał albo rozmawiał. Potem niby skończyło się dobrze, ale dziadek mówł, że nie, ale nie ma się co przejmować, bo to niby dobre się nie utrzyma. I tak było co roku.
Po paru latach, wypracowaniu pt "Pierwszy dzień w szkole" czy coś takiego, napisałem że bardzo mi się ten dzień podoba, ale wolałbym, zeby szkoła zaczynała sie 15 lipca. Uzasadniłem to tym, ze wtedy wyrżnęlismy wszystkich Krzyżaków i moglibyśmy się w tym dniu cieszyć. I dostałem pierwszą w życiu dwóję. Postawiła mi ją ta pani z linijką.
Wyrosłem w kulcie i księcia Józefa, i powstania styczniowego. Pierwszą książką, jaką przeczytałem zanim jeszcze poszedłem do szkoły była "Bitwa pod Raszynem " Przyborowskiego, zaraz potem dziadek podarował mi album Grottgera. Jak człowiek tak zacznie, to mu zostaje na całe życie. Mmimo wszystko nie chciałbym, żeby rok 2013 był rokiem powstania albo rokiem księcia Józefa. Trzeba to wszystko czcić , wspominać, anlizować i badać, ale trzymać gdzieś w jakimś małym puzderku koło serca a nie wieszać na sztandarach, bo pod takimi sztandarami nigdzie na zajdziemy.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 sty 2013, o 22:34 
Offline
Caporal-Fourrier
Caporal-Fourrier

Dołączył(a): 26 sty 2012, o 00:39
Posty: 87
http://www.tokfm.pl/blogi/storytelling/2013/01/komorowski_i_kaczynski_wyrywaja_sobie_porazke/1#BoxSlotII3img

_________________
http://www.facebook.com/33deligne


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 sty 2013, o 23:19 
Offline
duc de Sandomierz, Maréchal d'Empire
duc de Sandomierz, Maréchal d'Empire
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2010, o 22:42
Posty: 5316
Lokalizacja: galicyjskie ciemności
RynszTOK.

_________________
,,Messieurs,prevenez les grenadiers que le premier d'entre eux qui m'amene un Prussien prissonier ,je le fais fusiller''.Gen.Roguet.Ligny.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 sty 2013, o 18:35 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 lut 2010, o 19:07
Posty: 1252
Powiem tak: niby rządzą nami historycy (zarówno prezydent jak i premier), ale jakoś często zapominają oni chyba o swoim wykształceniu.

_________________
Pole bitwy jest miejscem gdzie króluje chaos. Zwycięża ten kto potrafi ujarzmić ten chaos, zarówno jego własny jak i przeciwnika.
- Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 sty 2013, o 19:57 
Offline
Sergent-Major
Sergent-Major

Dołączył(a): 1 lut 2010, o 23:07
Posty: 180
grenadier napisał(a):
RynszTOK.

Nic dodać.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 sty 2013, o 20:59 
Offline
Colonel
Colonel

Dołączył(a): 22 lis 2010, o 22:21
Posty: 383
Nie wdając się w polityczną pyskówkę na temat jakości danego radia, czy gazety chciałem nawiązać do głosowania na Złotą pszczołę. Otóż pojawiła się grupa ludzi, którzy zarejestrowali się na forum tylko po to, żeby głosować na jedną pozycję. Wyciągnąłem taki wniosek na podstawie tego, że są to ich jedyne posty na forum. Nie czytałem tej książki, może jest wartościowa, może powinna wygrać nawet. Ale to chyba trochę bez sensu, jak ktoś nie będący zasadniczo osobą w jakikolwiek sposób poza głosowaniem udzielającą się na forum rejestruje się po to, żeby oddać głos. Jak już mówiłem do samej książki nic nie mam, żadnej z pozycji nie napisałem, więc chyba nie będę brany pod uwagę jako osoba, zwalczająca konkurencję. Ot takie zapytanie głównie do administratorów, nad sensownością tego rodzaju głosowania. Z góry podporządkowuję się ich decyzji, nawet jeśli będzie uargumentowana na zasadzie "bo tak" ;).


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 87 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL