Teraz jest 28 mar 2024, o 18:50

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 100 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 3 mar 2015, o 19:38 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 2 mar 2015, o 22:35
Posty: 17
Przeczytałem że Holendrzy też byli w Gdańsku w 1813 roku.Po zakończeniu walk było ich 3500 razem z żołnierzami z Nadrenii.
Guziki napoleońskie to wspaniałe hobby.Ja dopiero zaczynam.Kilka znalazłem osobiście ten ostatniej niedzieli.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 9 mar 2015, o 21:21 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 2 mar 2015, o 22:35
Posty: 17
Tak to już pewne jest to holenderski 6 pp.Zapewne brał udział w obronie Gdańska w 1813 roku.
W podanym linku takie same guziki z nr 8 przy mundurze oficera.
http://www.napoleon-online.de/html/orig ... lland.html
Czy ktos ma informacje dotyczące tego pułku?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 mar 2015, o 16:52 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 lut 2010, o 19:07
Posty: 1252
valens napisał(a):
Tak to już pewne jest to holenderski 6 pp.Zapewne brał udział w obronie Gdańska w 1813 roku.
W podanym linku takie same guziki z nr 8 przy mundurze oficera.
http://www.napoleon-online.de/html/orig ... lland.html
Czy ktos ma informacje dotyczące tego pułku?


Armia holenderska jako samodzielny twór w czasie obrony Gdańska nie istniała od czasu aneksji tego kraju przez Francję w 1810 roku. Owszem istniały pułki holenderskie (np. 2 pułk szwoleżerów-lansjerów Gwardii), ale w ramach armii francuskiej.

_________________
Pole bitwy jest miejscem gdzie króluje chaos. Zwycięża ten kto potrafi ujarzmić ten chaos, zarówno jego własny jak i przeciwnika.
- Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 mar 2015, o 15:41 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 2 mar 2015, o 22:35
Posty: 17
Tak oczywiście zgadzam się tym.Na tym polu znajdywałem też guziki 5 pp K.W. i guzik z armatką Bawarczyków.Wchodzili w skład tzw Dywizji Gdańskiej też na żołdzie francuskim.
Guzik z szóstką wg tego co wyszukałem należał do Holendra z 6 pp.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 kwi 2015, o 20:08 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 2 mar 2015, o 22:35
Posty: 17
Na początku obstawiałem Włochów a teraz mam wątpliwości.To jest następny guzik tego rodzaju znaleziony w okolicy Gdańska.Jak wiadomo 1813 roku to była Wieża Babel z wojskami 22 narodowości.
Ale jest też pewne podobieństwo do guzików 5 pp KW (cyfra 5).Czy to możliwe aby funkcjonował 3 wzór guzików w tym pułku?
Wiadomo labry,wężyk no i teraz cesarska korona .Może jest to związane z przejściem tego pułku na żołd francuski?
Jakby trafiła się 11 z tym motywem to bingo!
A tak to tylko hipoteza.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 kwi 2015, o 22:21 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 2 mar 2015, o 22:35
Posty: 17
Czyżby 3 wzór guzika dla 5 pp KW?
Guzik jaki przedstawiłem powyżej i który dotychczas był uznawany za nieznany powoli chyba odsłania tajemnicę pochodzenia.
Początkowo sugerowano podobieństwo do guzika Duńskiego z I w.ś. Oczywiście wygląd wskazuje na okres napoleoński.
Więc ten trop odpadł na starcie.Dlaczego więc 5 pp KW?
1 Krój 5 jest podobny do tych z "wężykiem".
2 Znajdywane są razem
3 Znajdywane są w miejscach pobytu 5 pp ( min Gdańsk)
4 Posiadany przeze mnie znaleziony został w opisanej okolicy i tu cytat:
Korzystny przebieg walk dodał gen. Rappowi otuchy i zaczął on myśleć o działaniach ofensywnych, których celem byłoby poprawienie sytuacji prowiantowej garnizonu. 24 marca gen. Devilliers wykonał ataki pozorowane na pozycje rosyjskie, w których wziął udział także polski 11 pułk piechoty. W tym samym czasie główny atak na wieś Maczków (tutaj błąd MAĆKOWY) wykonywał gen. Bachelu z 5 polskim pułkiem piechoty i baterią artylerii. Wioskę zajęli polscy woltyżerowie biorąc do niewoli szereg Rosjan. Mimo, że natarcie zakończyło się sukcesem i zajęciem kilku wsi, nie powiódł się główny cel akcji – zaprowiantowanie garnizonu – gdyż zajęte miejscowości były całkowicie splądrowane przez przeciwnika. Polacy wykazali się w walce, zwłaszcza o przedmieście Gdańska Święty Wojciech, gdzie 24 marca doszło do zaciętych starć. Z oficerów brygady gen. ks. M. Radziwiłła najbardziej wyróżnił się szef batalionu z 11 pułku piechoty major Piotr Szembek [23]

Czyli jest już konkret byli dokładnie tam i walczyli.Byłem tam w okolicy z wykrywaczem i sporo kulek tylko mi wyszło :(
5 Pewna dowolność w umundurowaniu pułków KW mogła spowodować wystąpienie 3 wzorów w 5pp
6 Brak znalezisk na wschodzie (chyba tylko jedno) spowodowany jest bardzo małą ich ilością nawet u nas.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 kwi 2015, o 07:39 
Offline
Vice-roi d'Italie
Vice-roi d'Italie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 17:37
Posty: 1315
A wziąłeś pod uwagę, że guzik może pochodzić od jeńca duńskiego z wojny 1864 r.? O ile pamiętam byli oni też internowani w Gdańsku.

_________________
Trzeba być uprzejmym i dowcipnym wieczorem na balu, a nazajutrz rano umieć polec w bitwie
Stendhal


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 kwi 2015, o 08:29 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 2 mar 2015, o 22:35
Posty: 17
Tak jak napisałem stylistyka pasuje do początku XIX wieku i jest podobna do innych guzików 5 pp (krój 5)
Znajdywane są razem z innymi tego pułku.Znajdywane są też np na Mazowszu.Duńczycy odpadają.
http://odkrywca.pl/guzik-5-z-korona,734033.html#734033


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 lip 2015, o 23:05 
Offline
Roi de Vénétie et duc d'Arcole
Roi de Vénétie et duc d'Arcole
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 kwi 2010, o 16:15
Posty: 364
Lokalizacja: Xięstwo Warszawskie
valens napisał(a):
Czyżby 3 wzór guzika dla 5 pp KW?


Z pewnością nie. O ile guziki "z wężem" w stylistyce nawiązują do kształtu guzików używanych w armiach "napoleonoidalnych" a przypominam, że 5 pułk używał też zwykłych guzików z labrami to korona na guziku jednego pułku XW jest raczej wykluczona i pewną "dowolnością" w umudurowaniu występowania tego guzika uzasadniać nie można. Ciekawa jaka jest korona - nie wygląda mi ona na cesarską napoleońską nie widzę na niej stylizowanych orłów u podstawie pałąków korony ale to może zbyt prosty rysunek i orłów na niej nie zaznaczono. Krój cyfry to też zbyt słaba poszlaka aby na niej budować jakiekolwiek hipotezy. Jest ona zgodna ze stylistyką epoki czyli przełomu XVIII/XIX w. i lat późniejszych. Według mojej opinii a guzikami napoleońskimi zajmuję się od wielu lat nie jest to guzik polski.

_________________
O Francyo...
Gdzie zmarzły biegun, strefy płomieniste,
Tagus, Kon, Tyber toczą swe potoki,
Gdzie strony Wołgi, bory jej cieniste,
Gdzie szczyt gmachów egipskich przebija obłoki,
Walczących za cię, sępom zostawione,
Sterczą Polaków kości rozrzucone....


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 lip 2015, o 00:34 
Offline
Caporal-Fourrier
Caporal-Fourrier

Dołączył(a): 12 wrz 2012, o 10:20
Posty: 50
też tak uważam, że nie jest to guzik polski ale któregoś z księstw utworzonych przez napoleona, sama korona to symbol patronatu ...


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 100 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL