Teraz jest 28 mar 2024, o 14:44

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 117 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: d'Enghien
PostNapisane: 29 sty 2010, o 12:58 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika Savary

Cytuj:
A czy Ty w ogóle wiesz w którym roku to wprowadzono (?) Jak nie, to sobie znajdź. :oops:



Hurra wiem!!!
Przerazony glebia wlasnego nieuctwa natychmiast zciagnalem z polki pierwsza ksiazke z epoki jaka mi sie nawinela.Byla to wstyd przyznac-"Szuanska ballada"
I znalazlem odpowiedz :)
Dekret o poborze zostal uchwalony w lutym 1793 roku.
Czy dobrze ???
To tyle.Wiecej na ten topic pisac nie zamierzam.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: d'Enghien
PostNapisane: 29 sty 2010, o 12:59 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika Rafalm

Cytuj:
Czy dobrze ???

Źle :(
Podpowiedź: zajrzyj do EWN :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: d'Enghien
PostNapisane: 29 sty 2010, o 13:01 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika Eques

Cytuj:
Ksiaze d'Enghien i Burboni sa winni smierci tysiecy Francuzow, prowokujac i podzegajac do wojny z Francja ich odwiecznych wrogow, w imie wylacznie wlasnych interesow.

A mię się wydaje, że na odwyrtkę: Ci co stanęli przeciwko królowi i ładowi są winni tym śmierciom.

Jak mawiał tow. Ulianow, czytać czytać czytać...

I choć to nie jest proste
Some stagger and falls
after all it's not easy banging your heart against
some mad buggers wall

próbuję dyskutować, przeciwko niektórym z was, którzy nie posiadają argumentów...
wielu znas chodziło do LO/technikum za czasu epoki sprawiedliwości społecznej. <tu miały być komplimena pod adesem jednego z kolegów> ale nie przesadzajmy z wizją poszanowania praw człowieka i jednostki za Pierwszej Republiki.

Kamilu nazwisko, po mężu Pani Premier pisze się: Thatcher.
Ale to między nami ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: d'Enghien
PostNapisane: 29 sty 2010, o 13:03 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika Duroc

Brienne, Joachimie, spróbujcie odpowiedzieć, zamiast się oburzać (choć istotnie odraza Savary'ego dla okresu Rewolucji jest ogromna. Byłbyś wspaniałym rojalistą, książe Rovigo... ;))
Cytuj:
popraw mnie jeśli się mylę Mon Marchal,ale wydaje mi się,że za króla zaciąg BYŁ dobrowolny.
Oczywiście, był. Tylko że potem nikt juz nie pytał żołnierzy, gdzie ich posłać, ani co z nimi zrobić. Byli de facto zawodowcami, więc takie refleksje były im obce. Wbrew temu co sądzisz zołnierzy Republiki nikt kijami do przodu nie pędził. Oni z kolei traktowali to jako swój obowiązek, wynikający z faktu bycia obywatelem ojczyzny, która była atakowana przez wrogów...
Cytuj:
Skoro szedł tak dobrowolnie i z ochotą to po co pobór i losowania??.
Savary, pobór o którym cały czas wspominasz (luty 1793 r.) był jednorazowy i wynikał z konieczności uzupełnienia braków spowodowanych powrotami do domów żołnierzy z batalionów ochotników narodowych, którzy zakontraktowani byli na rok. Potem słuzba cały czas była ochotnicza, a w samym tylko roku II do szeregów trafiło ponad 700 tys. ochotników. To dzięki nim były możliwe zwycięstwa lat 1793-1794. Samą instytucję poboru wprowadzono na przełomie 1798 i 1799 r. kiedy w związku z wygaśnieciem walki z I koalicją i minięciem zagrożenia dla Francji, armia znacznie sie zmniejszyła a sytuacja międzynarodowa stawała się powoli dla Francji niekorzystna.
Cytuj:
Niemówiąc o wyrżnięciu całej prowincji niechętnej owym wycieczkom.
Tu juz ogromnie upraszczasz Savary. Wiesz dobrze, że lutowy pobór 1793 r. był tylko czynnikiem katalizującym wybuch buntu, a nie jego głębszą przyczyną. Te (przyczyny) były niezwykle złożone i leżały w sferach polityki, ideologii i gospodarki...
Cytuj:
I skąd te ciągłe narzekania w raportach na masowe dezercje jeszcze w czasach napoleońskich kiedy sytuacja w wojsku była już lepsza ?
Dezercja była zjawiskiem powszechnym w armiach masowych i wynikała z intensywności prowadzonych kampanii. Wsród setek tysięcy ludzi pod bronia maszerujących bardzo szybko zawsze znajdą się ci słabsi fizycznie lub psychicznie, którzy porzucą broń lub szeregi. Zjawisko to było także powszechne w armii fryderycjańskiej, która miałą jeden z największych jego współczynników mimo (a może własnie dzieki...) surowej dyscypliny.
Cytuj:
Co do potworów rządzących Republiką to zgadzam się z tobą w całej rozciągłości.
Istotnie parafrazując Cycerona:"W najgorszej paryskiej szulerni trudno byłoby skompletować równie odrażającą bandę"co "krwawy Maks" i jego kamraci.
Ta część wypowiedzi jest obrazem Twojej żywej antypatii, więc nie będę jej komentował, bowiem to Twoja osobista sprawa.
Cytuj:
W dodatku państwo pruskie było znacznie mniej zmilitaryzowane od Republiki więc ktoś kto nie chciał iść do wojska miał w Prusach na to większe szanse niż w kraju Cnoty i Rozumu.
Cóz, opinie historyków i specjalistów w dziedzinie wojskowości sa tutaj dokładnie odwrotne...
Cytuj:
W porównaniu z tym łachmaniarska armia Republiki to jeden obraz nędzy i rozpaczy.Wystarczy przeczytać w jakim stanie była Armia Włoska zanim Napoleon zrobił w niej porządek,albo o Żołnierzach Armii Zachodniej którzy z braku chleba i butów za dwieście franków dezerterowali do szuanów.
To prawda. Tym bardziej należy więc ja podziwiać, że odnosiła zwycięstwa pomimo takiego stanu...
Cytuj:
ale też bitew za starego reżymu było mniej i były zdecydowanie mniej krwawe.Żołnierz był drogi więc go oszczędzano.
I tutaj spudłowałeś Savary... Sposób prowadzenia wojny przez Fryderyka był całkowicie różny od standardów ancien regime'u. Fryc prowadził działania energicznie, na szeroką skalę, dążąc do generalnych batalii, które miały zniszczyć armię przeciwnika i wyeliminować go z wojny. Jego bitwy były najkrwawsze w XVIII stuleciu i dopiero wielkie starcia Napoleona przewyższyły je w tym względzie...

Pozdr :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: d'Enghien
PostNapisane: 29 sty 2010, o 13:04 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika Duroc

Cytuj:
A mię się wydaje, że na odwyrtkę: Ci co stanęli przeciwko królowi i ładowi są winni tym śmierciom.
I znowu sprawa, o której napisałem w jednym z wcześniejszych postów...
Cytuj:
Jak mawiał tow. Ulianow, czytać czytać czytać...
Equesie, większosć uczestników Forum czyta to samo. Kwestia w tym, że inaczej interpretuje...
Cytuj:
ale nie przesadzajmy z wizją poszanowania praw człowieka i jednostki za Pierwszej Republiki.
Oczywiście, zę była to w dużej mierze teoria. Ale przed 1789 r. nie było nawet jej...
Pozdr


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: d'Enghien
PostNapisane: 29 sty 2010, o 13:06 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika Eques

Oj Durocu Durocu...
Cytuj:
Cytuj:
ale też bitew za starego reżymu było mniej i były zdecydowanie mniej krwawe.Żołnierz był drogi więc go oszczędzano.

I tutaj spudłowałeś Savary... Sposób prowadzenia wojny przez Fryderyka był całkowicie różny od standardów ancien regime'u. Fryc prowadził działania energicznie, na szeroką skalę, dążąc do generalnych batalii, które miały zniszczyć armię przeciwnika i wyeliminować go z wojny. Jego bitwy były najkrwawsze w XVIII stuleciu i dopiero wielkie starcia Napoleona przewyższyły je w tym względzie...

O czym Ty do mnie rozmawiasz? Koszt wystawiena, jednego bezpończowchowca był naście razy niższy niż żołnierza Fryderyka. Co to znaczy energicznie? Poza pierwszą śląską wszystkie były przewlekłymi wojnami. Mając mnie za plecami takie "nieprawdy" wypisujesz? B) ;)

Cytuj:
Cytuj:
Niemówiąc o wyrżnięciu całej prowincji niechętnej owym wycieczkom.

Tu juz ogromnie upraszczasz Savary. Wiesz dobrze, że lutowy pobór 1793 r. był tylko czynnikiem katalizującym wybuch buntu, a nie jego głębszą przyczyną. Te (przyczyny) były niezwykle złożone i leżały w sferach polityki, ideologii i gospodarki...
What a' ya' readin My Lord?.........
Cytuj:
Cytuj:
Co do potworów rządzących Republiką to zgadzam się z tobą w całej rozciągłości.
Istotnie parafrazując Cycerona:"W najgorszej paryskiej szulerni trudno byłoby skompletować równie odrażającą bandę"co "krwawy Maks" i jego kamraci.

Ta część wypowiedzi jest obrazem Twojej żywej antypatii, więc nie będę jej komentował, bowiem to Twoja osobista sprawa.

Tutaj Cię Durocu Hegel ukąsił klasycznie. :P Jeśli nie komentujemy, to niekomentujemy, a nie mówimy, że niekometujemy. Nieładnie


PS Oj Casiglione ile demonów wywołałeś, a spodziewałeś się że je będziesz kontrolował ;)
Przypomina mi się Łysiak i jego opis konfliktu między endekami a piłsudczykami. "Jakby obaj wielcy stali za drzwiami i czekali"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: d'Enghien
PostNapisane: 29 sty 2010, o 13:06 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika Duroc

To juz może jutro Equesie...
Przy okazji: mnie ukąszono, czy ja ukąsiłem... :lol:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: d'Enghien
PostNapisane: 29 sty 2010, o 13:08 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
post użytkownika el Inferno picador

Cytuj:
Wniosek-obie armie istotnie są porównywalne choć pruska zebrała więcej plusików :)


Savary - stary Fryc byłby szcześliwy czytając Twoja apoteozę jego armii :evil:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: d'Enghien
PostNapisane: 29 sty 2010, o 13:09 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika Gipsy

:roll:

Cytuj:
Jak mawiał tow. Ulianow, czytać czytać czytać...
Equesie, większosć uczestników Forum czyta to samo. Kwestia w tym, że inaczej interpretuje...

Przepraszam, ale ja akurat tow. Ulianowa nie czytam :evil:
Ale zastanawiam sie czy nawet gdybym przeczytal wszystkie dziela tow. Lenina, to jaka musiala by byc "logiczna" interpretacja, zeby mnie natchnac idea monarchizmu :lol:

pzdr.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: d'Enghien
PostNapisane: 29 sty 2010, o 13:11 
Offline
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Roi de Saxe et duc de Varsovie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:49
Posty: 2723
Post użytkownika Rafalm

Cytuj:
Cytuj:
i nie zauważyłem Twojego Eques żadnego argumentu

:evil: wrrr nie powstrzymałem się...

a oto koronny argument:
Cytuj:
W każdym istnieje to co chrześcijanie nazywają sacrum miłosierdziem empatią, a niewierzący humanizmem i humanitaryzmem. W oparciu o tę cząstkę duszy Immanuel z Królewca stworzył konstrukcję imperatywu. Otóż imperatywem wtedy było zabić te potwory. I po to istniała armia książąt.

:P :lol: :lol:

Cytuj:
PS Oj Casiglione ile demonów wywołałeś, a spodziewałeś się że je będziesz kontrolował ;)

Eques, jak ja Cię lubię


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 117 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL