Teraz jest 28 mar 2024, o 13:27

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 24 lut 2010, o 21:30 
Offline
Duc de Castiglione
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 02:17
Posty: 1175
Zakładam ten topic w celu zamieszczania tutaj tajemniczych obrazów, grafik... et tutti quanti.

Na początek kompozycja, którą Apacz umiejscawia gdzieś we Francji w czasie kampanii 1814. Na razie nic więcej nie wiemy. Może ktoś inny będzie miał jakieś pomysły lub przemyślenia?


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lut 2010, o 22:19 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
Słuszny temat :P Sam mam kilka tajemniczych ilustracji .

Cytuj:
Na początek kompozycja, którą Apacz umiejscawia gdzieś we Francji w czasie kampanii 1814. Na razie nic więcej nie wiemy. Może ktoś inny będzie miał jakieś pomysły lub przemyślenia?

Apaczu, a dlaczego akurat Francja i rok 1814 :?: . Przecież równie dobrze może to być jedno z miast niemieckich (znad Morza Północnego) bronionych w 1813 przez Francuzów albo też jakieś Niderlandy. Tą ostanią opcję mogłaby wskazywać męska postać po prawej stronie, odziana w chodaki ;) A zresztą podobnie obute są kobiety umykające przed pikami kozackimi do wnętrza budynku...

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lut 2010, o 12:39 
Offline
Vice-roi d'Italie
Vice-roi d'Italie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 17:37
Posty: 1315
Drogi Louis Nicolas - oczywiście pewności nie mam, że to akurat Francja w 1814 a nie np. Holandia czy Szwajcaria. W krajach niemieckich kozaków przyjmowano na ogół życzliwie :? . Poza tym moją uwagę zwróciły detale "na uboczu" - jak np. drób który autor umieścił pod nogami kozackich koni. Niby nic takiego - ot kury, pisklęta i kogut... no właśnie kogut... galijski? ;) Takie symbole były w XVIII i XIX w. "chlebem powszednim" malarzy zajmujących się tematyką historyczną.
A chodaki nosili powszechnie także mieszkańcy Francji (Niektórzy Bretończycy do dzisiaj :lol: ). Odgrzebałem w swoim archiwum (nie najlepszej niestety jakości) obrazek Petera Hessa przedstawiający napad kozaków na uchodźców. Może ktoś jeszcze widział coś podobnego?
pzdr - apacz


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

_________________
Trzeba być uprzejmym i dowcipnym wieczorem na balu, a nazajutrz rano umieć polec w bitwie
Stendhal


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lut 2010, o 18:04 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 06:45
Posty: 1248
apacz napisał(a):
W krajach niemieckich kozaków przyjmowano na ogół życzliwie :? .

Dlatego zaznaczyłem, że Francuzi się bronią, w domyśle pozostawiając paniczną reakcję ludności cywilnej w odpowiedzi na dziką agresję Kozaków. Pewnie nieraz tak się zdarzało, że łupili i mordowali swoich sympatyków :shock:, zresztą ciężko się dziwić jeśli pośród cywilów znajdowali się też wojskowi.

apacz napisał(a):
Poza tym moją uwagę zwróciły detale "na uboczu" - jak np. drób który autor umieścił pod nogami kozackich koni. Niby nic takiego - ot kury, pisklęta i kogut... no właśnie kogut... galijski? ;) Takie symbole były w XVIII i XIX w. "chlebem powszednim" malarzy zajmujących się tematyką historyczną.

Zwróciłem uwagę na koguta, chodziła mi po głowie ta symbolika. Do dziś kibice "Tricolore" obnoszą po stadionach żywe koguty, podczas gdy ich pupile noszą ich podobiznę na piersiach ;)

apacz napisał(a):
A chodaki nosili powszechnie także mieszkańcy Francji (Niektórzy Bretończycy do dzisiaj :lol:

Jasne, że tak. Z chodakami tylko sobie żartowałem ze stereotypowego postrzeganie Holandii - wiatraki i chodaki :lol:

Oczywiście może to być kampania francuska 1814 roku, próbowałem włożyć kij w mrowisko i nieco pogdybać. W Niderlandach ludność specjalnie nie sympatyzowała ze sprzymierzonymi, a może raczej nie do tego stopnia co w Niemczech. Po architekturze ciężko coś wydedukować.

apacz napisał(a):
Odgrzebałem w swoim archiwum (nie najlepszej niestety jakości) obrazek Petera Hessa przedstawiający napad kozaków na uchodźców. Może ktoś jeszcze widział coś podobnego?

Jakbym gdzieś już to widział :( Przewertowałem trylogię Austina, ale tam nic podobnego nie ma. Przeszukam wieczorem moje komputerowe "archiwum" :P

_________________
"W polityce głupota nie stanowi przeszkody."
Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lut 2010, o 02:42 
Offline
Roi de Danemark
Roi de Danemark
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:58
Posty: 736
Witam serdecznie.

Szkoda że, temat ten nie powstał parę tygodni temu, bo miałbym dla kolegów małą zagadkę. Ale i tak jest coś, co w ścisłym kontekście do załączanej tu pracy, wciąż nie daje mi wciąż spokoju....

Załącznik:
m503501_d0503583-000_p.jpg


To że nie są to nasi lekkokonni, a niestety Holendrzy, domyśliłem się prawie od razu, ale potwierdzenie przypuszczenia, że autorem tego rysunku jest Theodore Gericaul, zajęło mi naprawdę sporo czasu.
A oto obraz, którego, jak mi się wydaje pierwszy, wstępny szkic możemy zobaczy wyżej.

Załącznik:
tg.jpg


Obraz nosi tytuł „Polski trębacz” i znajduje się obecnie w Glasgow Museums.

I tu moja wątpliwość. Czy rzeczywiście przedstawia on trębacza naszych lekkokonnych?
Oczywiście zdaje sobie sprawę, że artysta pokroju Gericaula, mierzył się tu z problemami o wiele bardziej skomplikowanymi niż kolor jakichś tam dodatków mundurowych. Dobrze też wiem że użyte tu złoto, (zresztą pewnie wydobyte bez użycia złotej farby), w wypadku tego właśnie płótna wydaje się wręcz oczywiste. Obraz to tak na prawdę, coś w rodzaju łamigłówki, której prawidłowe rozwiązanie świadczy zwykle o wielkości jego twórcy. No ale co innego zuzu esteta, a co innego zuzu od mundurów...


Na koniec przypomnę tylko, że złotych dodatków używał uwidoczniony na rysunku pułk holenderski.

Pozdrawiam.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lut 2010, o 12:18 
Offline
Vice-roi d'Italie
Vice-roi d'Italie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 17:37
Posty: 1315
Witam,
To rzeczywiście wbrew tradycyjnemu opisowi (daję skalp, że nie autorstwa Gericaulta), trębacz holenderskich szwoleżerów-lansjerów. Widać to na szczególe z tła 8-)
Gericault musiał lubić ten pułk, bo pojawia się on jeszcze w kilku jego pracach (załączam)
pozdrawiam - apacz


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

_________________
Trzeba być uprzejmym i dowcipnym wieczorem na balu, a nazajutrz rano umieć polec w bitwie
Stendhal


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lut 2010, o 13:41 
Offline
Roi de Danemark
Roi de Danemark
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 sty 2010, o 23:58
Posty: 736
A więc upierdliwość zuzu od mundurów okazała się, w tym wypadku, nie pozbawiona pewnych racji. No ale tak to już jest z obrazami oglądanymi w internecie, jak i z internetem jako takim.
A swoją drogą to dużo bym dał, żeby zobaczyć to wszystko "w realu". Bezpośredni kontakt z obrazem to jednak zupełnie inny świat.
Dziękuje i pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 9 mar 2010, o 22:35 
Offline
Vice-roi d'Italie
Vice-roi d'Italie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 17:37
Posty: 1315
Witam,
Aby zamknąć poboczny wątek o lansjerach Gericaulta - kolejny "polski" lansjer autorstwa tegoż ;)
pzdr - apacz


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

_________________
Trzeba być uprzejmym i dowcipnym wieczorem na balu, a nazajutrz rano umieć polec w bitwie
Stendhal


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 9 mar 2010, o 23:57 
Offline
Roi de Naples et de Sicile
Roi de Naples et de Sicile
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lut 2010, o 13:43
Posty: 393
Panowie- po pobieżnym zajrzeniu do tego tematu i zwróceniu uwagi na "lansjerskie" zagadki, szczególnie na zagadkowy tytuł obrazu z muzeum w Glasgow nasuwa mi się taka refleksja- może powodem takiego nazwania obrazu ("polski trębacz") gdy widoczny jest na nim żołnierz z pułku holenderskiego jest fakt, że określenie to "polski trębacz" przybiera niejako znaczenie rodzajowe, takie jak "jeździec/ żołnierz (tu: trębacz) umundurowany w polskim stylu".

_________________
(...)Jak cicho, w białym słowniku bez słów
Nie słychać nawet najlżejszego
Szelestu odwracanej kartki,
Z którego by tłumacz skorzystał,
Nim słowa, jakie jeszcze zostały,
Zanikną w nadchodzącej ciemności.

(Ch.Simic "Blues o śnieżnym poranku")


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 mar 2010, o 14:13 
Offline
Duc d'Elchingen
Duc d'Elchingen
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 lut 2010, o 00:01
Posty: 47
Lokalizacja: Pułk 4-ty Piechoty Księstwa Warszawskiego
Nie wiem czy coś to podpowie, ale na czako żołnierza najpewniej francuskiego widać blachę naczelną z cyfrą "4". 4 pułk piechoty liniowej? Można posprawdzać, choć może to być przypadek.

_________________
Nawet najlepsza pamięć jest mniej trwałą niż atrament


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL