Teraz jest 29 mar 2024, o 01:57

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 55 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 1 lut 2018, o 17:09 
Offline
Sergent-Major
Sergent-Major
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 sty 2017, o 11:39
Posty: 171
Lokalizacja: Leszno, powiat wschowski, departament poznański
Jutro, w Poznaniu...


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 sty 2021, o 13:42 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 lut 2010, o 19:07
Posty: 1252
W dniach 14-15 maja tego roku na Uniwersytecie Warszawskim odbędzie się konferencja z okazji 200. rocznicy śmierci Cesarza. Więcej informacji na stronie konferencji na facebooku: https://www.facebook.com/konfnapoleon/.

_________________
Pole bitwy jest miejscem gdzie króluje chaos. Zwycięża ten kto potrafi ujarzmić ten chaos, zarówno jego własny jak i przeciwnika.
- Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 6 maja 2021, o 17:41 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 lut 2010, o 19:07
Posty: 1252
Ukazał się właśnie program przyszłotygodniowej konferencji. Z racji, że nikt go jeszcze nie zamieszczał na forum pozwolę go sobie wkleić poniżej. Myślę, że nie muszę zachęcać do udziału, tym bardziej, że wystąpi kilka osób obecnych tu na forum, w tym, co tu dużo mówić, moja skromna osoba :D

Dzień pierwszy – piątek, 14 maja 2021 r.
10:00-10:15 – Otwarcie wydarzenia, przywitanie Gości przez Dziekana Wydziału Historii UW, przemówienie Ambasadora Republiki Francuskiej Frédérica Billeta.

10:15-10:45 Wykład inauguracyjny – prof. UW dr hab. Jarosław Czubaty.

10:45 – 11:00 – dyskusja/przerwa

11:00-12:50 – Wpływ propagandy na pamięć o epoce napoleońskiej
- 11:00-11:20 – prof. dr hab. Norbert Kasparek (UWM) – „Czarna legenda” Napoleona w pamiętnikach oficerów Księstwa Warszawskiego;
- 11:20-11:40 – mgr Jakub Kubasik (UŚ) – Rola propagandy w kształtowaniu pozytywnego wizerunku Napoleona Bonaparte i Wielkiej Armii;
- 11:40-12:00 – dr hab. Rafał W. Kowalczyk (UŁ) – Mechanizmy propagandy w Księstwie Warszawskim, najdalej wysuniętym na wschód bastionie napoleońskiej Europy;
- 12:00-12:20 – dr Agnieszka Fulińska (UJ) – L’Angleterre prit l’aigle et l’Autriche l’aiglon: dwie legendy czy jedna?
12:20-12:50 – Dyskusja.

12.50-13.05 - przerwa kawowa

13:05-14:25 – Epoka napoleońska w oczach europejskich społeczeństw
- 13:05-13:25 – Hubert Korzeniowski (UW) – Nowe cesarstwo kontra monarchia ancien régime’u – dwa oblicza Francji na drodze do „lotu Orła”;
- 13:25-13:45 – mgr Kamil Szadkowski (UJ) – „Cesarza już nie ma!... ale jego duch nie umarł”. Legenda Napoleona we Francji w latach 1821–1870;
- 13:45-14:05 – Jakub Kucz (UW) – Najniebezpieczniejszy wróg korony brytyjskiej? Obraz i legenda Napoleona Bonaparte oczami brytyjskiej opinii publicznej na przykładzie „The Times” w latach 1796-1914;
14:05-14:25 – Dyskusja.

14:25-15:05 – przerwa obiadowa

15:05-16:45 – Pamięć o napoleońskich wojnach
- 15:05-15:25 – mgr Adam Paczuski (NID) – Obraz kampanii 1806/1807 w Polsce w dziełach tworzonych na zlecenie cesarskiego „ministra sztuki” Dominique Vivant Denona;
- 15:25-15:45 – Izabela Andrzejewska (UG) – Od bohaterki do maskotki. Historia postrzegania kobiet we francuskiej armii w latach 1789-1914;
- 15:45-16:05 – dr Jacek Jędrysiak (UWr) – Złowrogi „duch Napoleona”? – recepcja i wpływ kampanii napoleońskich na pruską myśl wojskową 1815-1914;
- 16:05-16:25 – dr Dawid Madziar (UŚ) – Dywizja Polska [Księstwa Warszawskiego] w świetle nowych badań – czy o polskiej obecności w Hiszpanii można pisać inaczej?;
16:25-16:45 – Dyskusja.

Zakończenie obrad plenarnych dnia pierwszego.

Dzień drugi – sobota, 15 maja 2021 r.

10:00-10:55 – Pamięć o epoce napoleońskiej w historiografii
- 10:00-10:20 – dr Aleksandra Oniszczuk (UW) – Historiografia zaangażowana? Narracje o statusie Żydów w napoleońskiej Francji i Księstwie Warszawskim na przestrzeni dwóch stuleci;
- 10:20 – 10:40 – mgr Marta Tomczak (UW) – Obraz Księstwa Warszawskiego we współczesnej historiografii anglosaskiej;
10:40-10:55 – Dyskusja.

10:55-11:05 – przerwa kawowa

11:05-12:25 – Pamięć o epoce napoleońskiej między pierwszą a drugą wojną światową
- 11:05-11:25 – dr Wiktor Węglewicz (BN) – Obchody setnej rocznicy wojny 1812 r. w szkołach guberni radomskiej na przykładzie szkół powiatów sandomierskiego i opatowskiego;
- 11:25-11:45 – dr Arkadiusz Malejka – Obchody stulecia śmierci Napoleona I w II Rzeczypospolitej;
- 11:45-12:05 – mgr Marcin Wietrzniok (UO) – Napoleon I Bonaparte w szkolnej edukacji historycznej okresu międzywojennego;
12:05-12:25 – Dyskusja.

12:25-13:00 – przerwa obiadowa

13:00-14:20 – Od szkolnych podręczników po internetowe memy: epoka napoleońska współcześnie
- 13:00-13:20 – dr Joanna Mercik (UŚ) – Obraz epoki napoleońskiej prezentowany w podręcznikach do historii dla szkoły podstawowej;
- 13:20-13:40 – mgr Dawid Gralik (UAM) – Epoka napoleońska jako tematyka treści w polskojęzycznym Internecie;
- 13:40-14:00 – mgr Jakub Spiechowicz (UW) – Od J.L.Davida do mema. Semiotyczna analiza znaku ikonicznego na przykładzie legendy bonapartystycznej;
14.00-14:20 – Dyskusja, zakończenie konferencji.

_________________
Pole bitwy jest miejscem gdzie króluje chaos. Zwycięża ten kto potrafi ujarzmić ten chaos, zarówno jego własny jak i przeciwnika.
- Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 7 maja 2021, o 22:54 
Offline
Roi des Espagnes et des Indes
Roi des Espagnes et des Indes
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:01
Posty: 1363
Program interesujący, tylko ile można powiedzieć przez 20 min.?
Najbardziej interesuje mnie:
Cytuj:
dr Dawid Madziar (UŚ) – Dywizja Polska [Księstwa Warszawskiego] w świetle nowych badań – czy o polskiej obecności w Hiszpanii można pisać inaczej?;

Czy będzie nagranie na you tubie?

_________________
"Historia jest wersją przeszłych wypadków, na które ludzie zdecydowali się zgodzić."
"Tak oto rodzą się bajki zwane umownie historią."


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 8 maja 2021, o 13:56 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 lut 2010, o 19:07
Posty: 1252
Nie, obrady nie będą nagrywane, ale będzie można wziąć udział w wydarzeniu na żywo. Konferencja odbędzie się na pośrednictwem Google Meet i jeśli chciałbyś Janie wziąć udział w obradach w charakterze widza musisz zapisać się przez poniższych formularz, aby wysłano ci link do spotkania: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdGL-yf4xNuvEEesCLq1WNR-ZgShuTkSLtRAOH-lK3NrrtNbw/viewform.

_________________
Pole bitwy jest miejscem gdzie króluje chaos. Zwycięża ten kto potrafi ujarzmić ten chaos, zarówno jego własny jak i przeciwnika.
- Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 maja 2021, o 23:56 
Offline
Roi des Espagnes et des Indes
Roi des Espagnes et des Indes
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:01
Posty: 1363
Chciałbymn podzielć sie z Wami paru refleksjami na temat w.w. konferencji.
Możliwośc wysłuchania prezentowanych tam wystąpień było dla mnie prawdziwym świętem pośród szarości pandemicznych dni. Miałem okazję zaznać atmosfery uniwersyteckiego sympozjum, czego nie doświadczałem od lat 40, więc była to dla mnie prawdziwa uczta intelektualna. Mówię to najzupełniej szczerze.
Spektrum prezentowanych tematów nie pozwalało na nudę, a wirtualne spotkanie z ciekawymi ludźmi reprezentujacymi różne ośrodki uniwersyteckie było niezwykłym kontrastem do wszechobecnych pseudointelektulistów świata polityki.
Niezwykle interesujace były również dyskusje pomiędzy kolejnymi częściami. Tyle satysfakcji, ale sa też refleksje mniej.
optymistyczne.
Po pierwsze, dziwie sie, że jakby nie było ogólnopolska konferencja skupiła uwagę tak małej liczby słuchaczy (maksymalnie chyba 56), a przecież prelegenci mają jaichś swoich studentów...? Pamiętam z czasów studenckich atmosferę sesji naukowych, które gromadziły pełna aulę, a ludzie siedzieli nawet na stopniach audytorium. A przecież wydawać by sie mogło, że forma zdalna jest bardzo wygodna, zwłaszca dla studentów z różnych miast, którzy aby usłyszeć i zobaczyć profesora Nawrota albo Czubatego musieliby peregrynować pomiędzy uczelniami.
Po drugie, doznałem paru osobistych rozczarowań, choć właściwie nie powinno mnie dziwić, że "oficjalny nurt wiedzy" nie pokrywa się z moimi przeświadczeniami. Okazało się, że światpolskiej nauki uległ dziwnym, według mnie tezom hiszpańskiej uczonej, profesor Krisitny Gonzarez Caizan, kwestionującej autentyczność anonimowego pamiętnika znanego pod tytułem "Saragossa w roku 1809". W swojej naiwności wierzyłem, że moja polemika z tezami Pani Profesor coś zmienią, ale okazuje się, że pomiedzy magistrem filologii polskiej a profesorem historii jest przepaść nie do przebycia. (Dala zainteresowanych podaję link do strony Arsenału:
http://arsenal.org.pl/saragossa-w-roku-1809-polemika ).
Z pewnych wątków dyskusji wynikało też, że moje starania o zmianę spojrzenia na somosierrę też nie odniosły skutku. W tym kontekście dziękuje koledze Muratowi za wspomnienie w soim wystąpieniu o naszej (mojej i R. Małowieckiego) próbie weryfikacji faktów dotyczących zdobycia Somosierry. Niestety, nikt nie zwrócił na to uwaji i chyba nawet nie wiedział, o co chodzi prelegentowi.
Miałem też małą sarysfakcje z oczekiwanego przeze mnie wystąpienia na temat dywizji Księstwa Warszawskiego. Prelegent zwrócił uwage na potrzebe całościowego opracowania udziału tej dywizji w walkach w Hiszpanii i moge powiedzieć, że skończyłem I tom mojego opracowania "Polacy w Hiszpanii 1808 - 1814", gdzie jest opis i bitwy pod Almonacid, i pod Okaną, a nawet wyjaśnienie kontekstu uwagi na temat krytycznej oceny Polaków jako złych piechurów, co wywołało pewien oddźwięk w dyskusji.
Na koniec chciałbym też wyrazić uznanie dla "naszego" apacza, z odkrywcze, według mnie, opracowanie tematu ilustracji graficznych "I wojny polskiej" 1806 - 1807. To jest kierunek poszukiwań, który jest mi bliski. Brawo!
Powiem jeszce, że niech żałują ci, którzy podarowali sobie udział w tej konferencji.

_________________
"Historia jest wersją przeszłych wypadków, na które ludzie zdecydowali się zgodzić."
"Tak oto rodzą się bajki zwane umownie historią."


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 maja 2021, o 14:38 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 lut 2010, o 19:07
Posty: 1252
Zenobi napisał(a):
Po pierwsze, dziwie sie, że jakby nie było ogólnopolska konferencja skupiła uwagę tak małej liczby słuchaczy (maksymalnie chyba 56), a przecież prelegenci mają jaichś swoich studentów...? Pamiętam z czasów studenckich atmosferę sesji naukowych, które gromadziły pełna aulę, a ludzie siedzieli nawet na stopniach audytorium. A przecież wydawać by sie mogło, że forma zdalna jest bardzo wygodna, zwłaszca dla studentów z różnych miast, którzy aby usłyszeć i zobaczyć profesora Nawrota albo Czubatego musieliby peregrynować pomiędzy uczelniami.


Akurat chyba prof. Czubaty wspominał, że wśród słuchaczy znajdują się jego seminarzyści, tak więc jakiś udział ze strony zainteresowanych był, aczkolwiek - i mówię na podstawie mojego prawie 10-letniego doświadczenia - te ponad 50 osób to relatywnie sporo jak na dzisiejsze konferencje naukowe poświęcone zagadnieniom innym niż XX wiek. Myślę, że prof. Czubaty miał rację mówiąc, że wiedza o epoce napoleońskiej ma obecnie charakter elitarny, aczkolwiek nie zgadzam się zupełnie z nim, czego niestety nie zdołałem wyartykułować w trakcie obrad, ze jest to stan permanentny, gdyż zależy on od obecności danej epoki w kulturze - znakomitym przykładem jest Korona królów, która mimo tego że jest przeciętnym serialem zwiększyła zainteresowanie średniowieczem. Epoka napoleońska jak tlenu potrzebuje kilku dużych produkcji kinowych, aby zyskać zainteresowanie przeciętnego odbiorcy spośród których będą rekrutować się przyszli pasjonaci i badacze epoki.

Zenobi napisał(a):
Z pewnych wątków dyskusji wynikało też, że moje starania o zmianę spojrzenia na somosierrę też nie odniosły skutku. W tym kontekście dziękuje koledze Muratowi za wspomnienie w soim wystąpieniu o naszej (mojej i R. Małowieckiego) próbie weryfikacji faktów dotyczących zdobycia Somosierry. Niestety, nikt nie zwrócił na to uwaji i chyba nawet nie wiedział, o co chodzi prelegentowi.


Dziękuję za ciepłe słowa Janie, niestety tak jak wspominasz sprawy mają się jak się mają. Zresztą zamierzam, o ile możliwości pozwolą, zająć się szerzej kwestią recepcji najnowszych badań (nie tylko nad epoką napoleońską). Przykład Twojej pracy będzie dobrym punktem wyjściowym.

Zenobi napisał(a):
Miałem też małą sarysfakcje z oczekiwanego przeze mnie wystąpienia na temat dywizji Księstwa Warszawskiego. Prelegent zwrócił uwage na potrzebe całościowego opracowania udziału tej dywizji w walkach w Hiszpanii i moge powiedzieć, że skończyłem I tom mojego opracowania "Polacy w Hiszpanii 1808 - 1814", gdzie jest opis i bitwy pod Almonacid, i pod Okaną, a nawet wyjaśnienie kontekstu uwagi na temat krytycznej oceny Polaków jako złych piechurów, co wywołało pewien oddźwięk w dyskusji.


Świetna wiadomość! Czekam z niecierpliwością na publikację :)

Zenobi napisał(a):
Na koniec chciałbym też wyrazić uznanie dla "naszego" apacza, z odkrywcze, według mnie, opracowanie tematu ilustracji graficznych "I wojny polskiej" 1806 - 1807. To jest kierunek poszukiwań, który jest mi bliski. Brawo!


W pełni się podpisuję pod tą opinią, również serdecznie gratuluję p. Adamowi znakomitego wystąpienia.

_________________
Pole bitwy jest miejscem gdzie króluje chaos. Zwycięża ten kto potrafi ujarzmić ten chaos, zarówno jego własny jak i przeciwnika.
- Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 maja 2021, o 17:35 
Offline
Vice-roi d'Italie
Vice-roi d'Italie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 17:37
Posty: 1315
Dzięki panowie za miłe słowa, choć sam miałem wrażenie, że trema mnie nieco zżarła :) Trochę żałuję, że nie będzie, z tego co wiem, publikacji materiałów pokonferencyjnych...
Jeśli zaś chodzi o samą konferencję, to miałem przeważnie pozytywne, a niekiedy nawet bardzo pozytywne wrażenia. Jedynie przy trzech-czterech prelekcjach ciśnienie mi gwałtownie skoczyło, czemu też dałem chyba wyraz w dyskusji... Bardzo ciekawy był wykład inauguracyjny prof. Czubatego wskazujący na wiele aspektów badań nad epoką, które należałoby opracować albo przynajmniej poruszyć. To głównie kwestie społeczne, kulturowe i gospodarcze. Zgadzam się też z końcową obserwacją prof. Nawrota, że poziom wielu młodych badaczy epoki dobrze wróży na przyszłość. Zaś ekipa organizująca tę konferencję - mgr Marta Tomczak i p. Hubert Korzeniowski, pomimo nieprzewidywalnych niewielkich kłopotów technicznych, na pewno stanęła na wysokości zadania, i mam nadzieję, że dadzą się namówić aby w przyszłym też zorganizować podobne spotkanie na UW. Bardzo mi brakowało dyskusji w "realu", bo wówczas wiele z poruszonych kwestii można by doprecyzować lub rozwinąć.
Miałem nadzieję Janku, że po wspomnieniu Montbruna i Somosierry odezwiesz się w dyskusji... No i Włodek milczał jak zaklęty ;)
Podsumowując - to była naprawdę dobra sesja i ciekawe doświadczenie.
pzdr - apacz

_________________
Trzeba być uprzejmym i dowcipnym wieczorem na balu, a nazajutrz rano umieć polec w bitwie
Stendhal


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 maja 2021, o 18:43 
Offline
Roi des Espagnes et des Indes
Roi des Espagnes et des Indes
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:01
Posty: 1363
Cytuj:
Miałem nadzieję Janku, że po wspomnieniu Montbruna i Somosierry odezwiesz się w dyskusji...

No i wydało się... ;) Muszę sie przyznać, że ze względów rodzinnych musiałem parę wykładów opuścić i być może ta kwestia padła w którymś z nich, bo jakoś nie kojarzę. Korciło mnie natomiast przy innych okazjach, ale ostatecznie wrodzona nieśmiałość wzięła górę.

_________________
"Historia jest wersją przeszłych wypadków, na które ludzie zdecydowali się zgodzić."
"Tak oto rodzą się bajki zwane umownie historią."


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 maja 2021, o 21:56 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 lut 2010, o 19:07
Posty: 1252
apacz napisał(a):
Trochę żałuję, że nie będzie, z tego co wiem, publikacji materiałów pokonferencyjnych...


Faktycznie szkoda, bo patrząc na poziom konferencji mogłoby wyjść ciekawe wydawnictwo.

apacz napisał(a):
Zaś ekipa organizująca tę konferencję - mgr Marta Tomczak i p. Hubert Korzeniowski, pomimo nieprzewidywalnych niewielkich kłopotów technicznych, na pewno stanęła na wysokości zadania, i mam nadzieję, że dadzą się namówić aby w przyszłym też zorganizować podobne spotkanie na UW. Bardzo mi brakowało dyskusji w "realu", bo wówczas wiele z poruszonych kwestii można by doprecyzować lub rozwinąć.


Mam dokładnie takie same odczucia, ewidentnie brakowało czasu na dyskusję czy też klasycznych "kuluarów", gdzie można by na spokojnie porozmawiać. I również mam nadzieję, że jeśli konferencja będzie za rok to będzie już normalnie.

_________________
Pole bitwy jest miejscem gdzie króluje chaos. Zwycięża ten kto potrafi ujarzmić ten chaos, zarówno jego własny jak i przeciwnika.
- Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 55 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL