Teraz jest 29 mar 2024, o 16:40

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1082 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 104, 105, 106, 107, 108, 109  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 20 maja 2023, o 18:18 
Offline
Roi de Westphalie et duc de Frioul
Roi de Westphalie et duc de Frioul
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 13:53
Posty: 1727
Chodzi o kogoś poniżej ministra? A może dałoby się wrzucić skan dokumentu lub podpisu...?

_________________
e-mail: Duroc@poczta.fm
"Oddal się Najjaśniejszy Panie, to Cię zbyt udręcza!"
Geraud Christophe Duroc, książę Friulu, wielki marszałek pałacu
Ostatnie słowa... :(


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 maja 2023, o 21:39 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 lut 2010, o 19:07
Posty: 1252
lobau napisał(a):
Cześć,
Obsadę ministerstw znajdziesz w Almanach Impérial.
Wydania z różnych lat są dostępne w sieci m.in. na gallice i stronie Fondation Napoléon.
Pozdrowienia.


Dzięki, sprawdzę.

Duroc napisał(a):
Chodzi o kogoś poniżej ministra? A może dałoby się wrzucić skan dokumentu lub podpisu...?


Tak, dokument wyszedł z biura inspekcji (Bureau de L'Inspection) 4 wydziału? (division).

Skan podpisu poniżej (niestety ze względu na ograniczenia forum mogę dać tylko to):


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

_________________
Pole bitwy jest miejscem gdzie króluje chaos. Zwycięża ten kto potrafi ujarzmić ten chaos, zarówno jego własny jak i przeciwnika.
- Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 maja 2023, o 23:05 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 2 lip 2022, o 18:35
Posty: 17
Wygląda jak Herlaut.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 maja 2023, o 00:40 
Offline
Roi de Westphalie et duc de Frioul
Roi de Westphalie et duc de Frioul
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 13:53
Posty: 1727
W 1810 r. wyglądało to tak:
https://www.napoleon-series.org/research/almanac/chapter6/c_chapter6g.html Ale Herlaut jest tu w I wydziale...

_________________
e-mail: Duroc@poczta.fm
"Oddal się Najjaśniejszy Panie, to Cię zbyt udręcza!"
Geraud Christophe Duroc, książę Friulu, wielki marszałek pałacu
Ostatnie słowa... :(


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 maja 2023, o 00:52 
Offline
Général de brigade
Général de brigade
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 lut 2010, o 19:07
Posty: 1252
Duroc napisał(a):
W 1810 r. wyglądało to tak:
https://www.napoleon-series.org/research/almanac/chapter6/c_chapter6g.html Ale Herlaut jest tu w I wydziale...


Dokument, który analizuję jest z 1808 r. Sprawdzałem almanach za tamten rok i ten Herlaut faktycznie się tam znajduje (tzn. biuro inspekcji 4 wydziału). Dzięki panowie za pomoc.

_________________
Pole bitwy jest miejscem gdzie króluje chaos. Zwycięża ten kto potrafi ujarzmić ten chaos, zarówno jego własny jak i przeciwnika.
- Napoleon


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 maja 2023, o 19:57 
Offline
Caporal-Fourrier
Caporal-Fourrier
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 maja 2020, o 15:48
Posty: 59
Lokalizacja: Zagranica
Witajcie,

mam kolejne pytanie: czy jest jakaś praca/strona internetowa, gdzie znajduje się lista oficerów i żołnierzy szwadronu Elby (szczególnie interesują mnie to pod kątem kampanii 1815)?

_________________
Historia Magistra Vitae Est


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 maja 2023, o 20:16 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 2 lip 2022, o 18:35
Posty: 17
Jest taka mała ksiazeczka. Miałem kiedyś do niej dostęp, ale gdzieś mi się zapodziała. Jak ktoś ją znajdzie, to chętnie też skorzystam.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 maja 2023, o 00:20 
Offline
Roi de Hollande et grand-duc de Luxembourg
Roi de Hollande et grand-duc de Luxembourg
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 01:27
Posty: 495
Czy istnieje internetowa to nie wiem, ale "papierzana", to tak .
Robert Bielecki "Szwoleżerowie Gwardii" , W-wa 1996 , str.354.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 maja 2023, o 22:42 
Offline
Caporal-Fourrier
Caporal-Fourrier
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 maja 2020, o 15:48
Posty: 59
Lokalizacja: Zagranica
Towarzysz napisał(a):
Czy istnieje internetowa to nie wiem, ale "papierzana", to tak .
Robert Bielecki "Szwoleżerowie Gwardii" , W-wa 1996 , str.354.


Dziękuję, faktycznie dokładna lista tam jest :D

Przychodzę też z kolejnym pytaniem: czy w internecie (albo może ktoś ma w pdf i poratuje) da się gdzieś znaleźć wydanie regulaminu piechoty z 1807 r.? Uściślając, nie chodzi mi o wydanie "warszawskie" (to znam i mam pdf) tylko to drukowane na Jasnej Górze (Regulamen musztry dla woyska polskiego przełożony z francuzkiego na polskie). Chodzi mi o to, że czytałem artykuł Piotra M. Zalewskiego na portalu Do Broni, gdzie pisze m.in. że regulamin z 1807 r. różnił się treścią komend od późniejszych edycji tylko, że przejrzałem wersję "warszawską" z 1807 i 1811 i nie znalazłem większych różnic, nie licząc błędów drukarskich w tym pierwszym.

_________________
Historia Magistra Vitae Est


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 maja 2023, o 14:08 
Offline
Roi de Portugal et duc de Fuengirola
Roi de Portugal et duc de Fuengirola
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 lut 2010, o 10:36
Posty: 244
Nie spotkałem tego regulaminu w wersji cyfrowej, ale jest jego reprint z 2002 roku. Przygotowany do druku przez wspomnianego wyżej Piotra Zalewskiego.

Strona tytułowa nawiązuje do regulaminów z czasów I Rzeczpospolitej (charakterystyczne słowo "Regulamen")

W skrócie jest to wypis najistotniejszych informacji z francuskiego regulaminu dla piechoty z 1791 roku.
Najobszerniej przedstawiana jest w nim szkoła żołnierza i plutonu. Dużo skromniej szkoła batalionu i ewolucje linii. Cały regulamin to zaledwie 112 stron, co w porównaniu z dużo obszerniejszym regulaminem francuskim pokazuje jak bardzo jest ta wersja skrócona. Mimo to, według jego wskazań można szkolić nowych rekrutów w podstawowych poruszeniach. I o to zapewne chodziło ówczesnym władzom wojskowym - szybko wydać nawet skróconą wersję. Prace nad tłumaczeniem całości trwały nieco dłużej.

Ciekawostką w tym regulaminie jest dołączony na końcu krótki (7 stron) „Przepis początkowey mustry dla artylleryi”. W skrócie: jak rozmieścić żołnierzy przy armacie i jak z niej strzelić.
Drugą ciekawostką jest podany sposób nabijania broni z samopodsypującą się panewką (część zdobycznej broni pruskiej) Różni się on ilością temp (6 zamiast 12). Sposób ten jest potem podawany (jako przypisek) w kolejnych, pełnych edycjach regulaminów piechoty Księstwa. Jest w nim tylko zmieniona ilość temp z 6 na 8. Pruska broń cały czas jest przecież na wyposażeniu pułków.

Co do różnicy w „treści komend” to faktycznie można je znaleźć. Nie są to inne komendy niż w regulaminie francuskim. Ich kolejność, intonacja, wykonanie i celowość jest taka sama jak u Francuzów. W tej pierwszej wersji (Jasna Góra) są jedynie inaczej niż w później wydawanych regulaminach tłumaczone na polski niektóre słowa.
Przykładowo:
Jasna Góra – „W płask – Broń” później „ do nabijania – Broń”,
JS – „Dobądź – ładunek” później „Do – ładunku”,
JS – „Nazad – marsz” później „W tył – marsz”,
JS „skrzydłowy” to późniejszy „przewodni” (fr. guide)

Takich różnic jest zapewne dużo więcej. Być może te pierwsze tłumaczenie nawiązywało do komend z regulaminów I Rzeczpospolitej. Nie zmienia to jednak faktu, że regulamin ten implementuje w Wojsku Polskim regulamin francuskiej piechoty.

Serdecznie pozdrawiam
Piotrek


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1082 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 104, 105, 106, 107, 108, 109  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL