Teraz jest 28 mar 2024, o 18:28

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 25 lis 2010, o 03:08 
Offline
Soldat
Soldat

Dołączył(a): 25 lis 2010, o 02:43
Posty: 1
Witam!

Jest to mój pierwszy wpis na tym forum, niemniej nie oznacza, to , że nie przeglądałem od pewnego czasu tego miejsca. Ogólnie powiem, że jestem pod wrażeniem, ponieważ udało się wam stworzyć bardzo miła atmosferę, przy zachowaniu pełni profesjonalizmu.
Zanim jednak przejde do rzeczy wolałbym wspomnieć dwa fakty, po pierwsze - jestem laikiem w dziedzinie wojen napoleońskich, dlatego tez przepraszam, za wszystkie faux pas dotyczące moich luk w zakresie tego okresu, niemniej - co drugie - zajmuję się rekonstrukcją w bardzo szerokim spektrum od czasu, który uważam, że wystarcza mi okreslić się jako rekonstruktora już domorosłego.
Ale ad rem, moje pytanie, czy raczej prośba dotyczy pomocy w znalezieniu (czy też wogóle określeniu czy istniała) interesującej mnie jednostki z okresu wojen napoleońskich. Mianowicie - chodzi mi o jednostkę piechoty z podtypu wyborowych, ktra działała na terenie europy pod sztandarem polskim. (czyli w zasadzie nie powiedziałem nic :) ) Niemniej, to co mnie tak naprawdę interesuje, a nastręcza mi już od pewnego czasu problemu, to jest uzbrojenie. Mianowicie chodzi mi o jednostkę, która byla uzbrajana niejednolicie w broń myśliwską. Przykładem takiej jednostki, a nieco nowszej są strzelcy celni Dembowskiego - ktora niestety nie pochodzi z okresu który mnie interesuje.
Posprawdzałem kilka formacji woltyżerów (jednostki najbardziej odpowiadającej nomen omen) i kilku innych, niemniej nie potrafiłem znaleźć nigdzie tego nietypowego systemu uzbrojenia.
Informacje mi są potrzebne do rekonstrukcji, gdyż w niedalekiej przyszłości, mam ochotę także wziąć do ręki też fussil z epoki napoleońskiej.

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lis 2010, o 11:41 
Offline
Lieutenant
Lieutenant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 kwi 2010, o 10:06
Posty: 74
Mam wrażenie, że kolega ma broń i chce do niej dorobić ideologię ;)
Z tego co wiem jedynie podoficerowie saperów mieli pełną dowolność w wyborze broni. Pozostają jeszcze jacyś insurgenci...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lis 2010, o 12:13 
Offline
Vice-roi d'Italie
Vice-roi d'Italie
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 17:37
Posty: 1315
Samodzielne kompanie lub bataliony strzelców uzbrojonych w sztucery (czyli jak wówczas mawiano "sztućce") formowano podczas kampanii 1806/1807, 1809 i 1812. Nie znalazły się one jednak na "stałym" etacie wojsk XW, i po zakończeniu działań wojennych były wcielane do pułków piechoty. Najbardziej chyba znana była kompania strzelców departamentu poznańskiego dowodzona przez kpt Gołaszewskiego, która w większości poległa (razem ze swym dowódcą) bohatersko osłaniając odwrót własnej kawalerii z Tczewa 27 stycznia 1807 r.
pzdr - apacz

_________________
Trzeba być uprzejmym i dowcipnym wieczorem na balu, a nazajutrz rano umieć polec w bitwie
Stendhal


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lis 2010, o 12:33 
Offline
Obrist
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lut 2010, o 22:29
Posty: 52
Tak jak napisał apacz takie formacje miały charakter tymczasowy. W 1806 r. w dep. płockim na rozkaz Napoleon płk Ignacy Zieliński (bądź zalewski nie pamiętam dokładnie nazwiska) formował ochotniczy pułk strzelców pieszych (prawdopodobnie w oparciu o łowczych), jak i przy poszczególnych legiach formowano kompanie strzelców pieszych, łączone doraźnie w bataliony.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lis 2010, o 13:13 
Offline
Roi de Lituanie et Duc de Valmy
Roi de Lituanie et Duc de Valmy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sty 2010, o 10:16
Posty: 515
Nie wolno też zapominać o litewskich strzelcach pieszych. We wrześniu 1812 Komisja Rządu nakazała by każdy strzelec zgłosił się ze strzelbą myśliwską "jakiej, który używał".

Ale nie wszystkie doraźnie formowane oddziały strzelców były kompletnie uzbrojone w broń myśliwską. Gen. Kosiński pisał w sierpniu 1812 r.: "departament lubelski bardzo porządnie ubrał bataljon strzelców: szare kurtki z zielonemi obszlegami, białe czechczery, chacot na głowie; szkoda, że nie mamy dla nich broni, karabinki szaserskie lub huzarskie byłyby najlepsze."


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lis 2010, o 12:16 
Offline
Chef de bataillon
Chef de bataillon
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2010, o 15:50
Posty: 414
Ewentualnie możesz pomyśleć o czasach trochę późniejszych np. wojny polsko rosyjskiej 1831 roku.
Oprócz pełnych jednostek pułków, batalionów i szwadronów, wchodzących do programu mobilizacyjnego, utworzono szereg małych oddziałów nie należących do wielkich jednostek operacyjnych. Działając samodzielnie, wypełniały one program wojny partyzanckiej, pozostając jednocześnie na drugich liniach obrony.

Był to szereg tzw. oddziałów strzelców celnych, tj. formujących się z leśniczych, pograniczników, łowczych. Mimo "partyzanckiego" charakteru oddziały te były swego rodzaju elitą.
Choćby wspomnieć o strzelcach celnych sandomierskich, którzy pod komendą mjra Eustachego Grothusa, brali udział w bitwie pod Firlejem dnia 9 maja 1831 roku.
W trakcie jej trwania, wraz z 5. pułkiem piechoty, doszczętnie rozbili 3. brygadę pieszą z 24-tej dywizji, pod dowództwem jen. Fasiego, kładąc trupem i raniąc przeszło 300 chłopa, a 570 biorąc w niewolę.

Pozdr.
B.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL