Nasza księgarnia

Polecamy! Odwiedzając sklepy internetowe pomagasz utrzymać nasz serwis!

DAVOUT Louis-Nicholas

Opublikowano w Dostojnicy Cesarstwa

Louis-Nicholas DAVOUT (10.05.1770 -01.06.1823)

absolwent Szkoły Wojskowej w Paryżu

książę Eckmühl (prince d´Eckmühl); książę Auerstädt (duc d’Auerstädt),  marszałek Cesarstwa

Nagrobek Davouta
Le Cimetière du Père Lachaise

 

1788 – podporucznik pułku kawalerii Royal-Champagne (od 1791: 19.pułk kawalerii)  

1791lieutenant-colonel 3.batalionu ochotników departamentu Yonne (22.09.)

1793 – adiutant generalny szef brygady, w Armii Wybrzeża La Rochelle (08.07.); generał brygady (30.07.)

1794-1795 - dowódca brygady kawalerii - Armia Mozeli (21.09.1794), następnie Armia Renu i Mozeli (07.06.1795), wzięty do niewoli austriackiej po kapitulacji Mannheim (18.09.), zwolniony „na słowo”

1796-1798 – w Armii Renu

1798 – w Armii Niemiec, przedstawiony przez gen.Desaix generałowi Bonaparte (22.03.)

1798-1800 – uczestnik kampanii egipskiej

1798 - dowódca brygady kawalerii - Armia Wschodu (14.04.); dowódca kawalerii dywizji gen.Desaix podczas wyprawy do Górnego Egiptu (11.07.-nominacja, z powodu choroby dołączył do ekspedycji dopiero 10.12.)

1800 – powrót do Francji z gen.Desaix (03.03.), wzięty do niewoli angielskiej, więziony przejściowo w Livorno; przybycie do Tulonu (06.05.); generał dywizji (03.07.); dowódca kawalerii Armii Italii (01.08.)

1801 – powrót do Francji (01.07.); inspektor generalny kawalerii (24.07.); dowódca grenadierów pieszych gwardii konsularnej (28.11.)

1803 – komendant obozu w Brugge (29.08.)

1804marszałek Cesarstwa (10.05.); colonel-generaux grenadierów pieszych gwardii (10.05.); komendant 4.kohorty Legii Honorowej (14.06.)

1805-1807 – dowódca III.korpusu Wielkiej Armii (23.09.1805), dowódca skrzydła Wielkiej Armii w bitwach pod Austerlitz i Eylau, pokonał główne siły armii pruskiej w bitwie pod Auerstädt

1807 - gubernator generalny Wielkiego Księstwa Warszawskiego (15.07.)

1808 - książę Auerstädt (28.03.-patent: 02.07.); dowódca Armii Renu (12.10.)

1809 - dowódca III.korpusu Wielkiej Armii (30.03.), dowódca skrzydła Wielkiej Armii w bitwie pod Wagram; książę  Eckmühl (15.08.-patent: 28.11.)

1810 – dowódca Armii Niemiec (01.01.); gubernator generalny miast Hanzy (01.12.)

1811-1812 – dowódca Korpusu Obserwacyjnego Łaby (19.04.1811)

1812 - dowódca I.korpusu (01.04.), ranny w bitwie pod Borodino

1813 – dowódca I.korpusu (12.03.), dowódca obrony Drezna (09.-19.03.); komendant 32.okręgu wojskowego (Hamburg)

1813 -1814 - dowódca XIII.korpusu (01.07.), organizator i dowódca obrony Hamburga, ewakuacja na rozkaz króla Ludwika XVIII (27.05.1814)

1815 - minister wojny (20.03.-08.07.), par Francji (02.06.); sygnatariusz układu o rozejmie i wycofaniu armii francuskiej z Paryża (03.07.); dowódca Armii Loary (05.07.-27.07.);

1815-1823 - po upadku Napoleona wydalony z Francji, pobyt na emigracji w Louviers (27.12.1815-22.06.1816), po powrocie do Francji osiedlił się w Savigny

 

Opracował: Kamp