Nasza księgarnia

Polecamy! Odwiedzając sklepy internetowe pomagasz utrzymać nasz serwis!

PACTHOD Michel-Marie

Opublikowano w Dostojnicy Cesarstwa

Michel-Marie PACTHOD(16.01.1764-24.03.1830)

Sabaudia

hrabia Cesarstwa,  generał dywizji - piechota

Kawaler Orderu Couronne de Fer  - 07.05.1810

Oficer Wyższy Legii Honorowej – 22.07.1813

Nagrobek Pacthoda
Le Cimetière du Père Lachaise

 

1786-1792 – w korpusie gwardii króla Sardynii

1792-1793 – w Armii Alp

1793 – kapitan (04.), lieutenant-colonel (01.05.) 2.batalionu ochotników Mont-Blanc, uczestnik oblężenia Lyonu i Tulonu

1794 – adiutant generalny szef brygady (05.01.) – nominacja prowizoryczna dokonana w Armii Italii

1795 – z-ca szefa sztabu ekspedycji wysłanej na Korsykę i komendant placu w Marsylii (16.01.)

1795 - generał brygady (26.05.) – nominacja prowizoryczna – zatwierdzenie: 06.06.; w Armii Alp i Italii

1797 – na reformie (18.03.); powrót do czynnej służby w Armii Renu i Mozeli

1798 – komendant okręgu Landau, następnie komendant placu Strasbourga; na reformie (24.05.)

1799-1802 – w Armii Batawii (01.09.1799-03.06.1802)

1803-1805 – w Armii Hanoweru

1805-1807 -  dowódca 1.brygady - 2.dywizja piechoty - I.korpus (02.08.1805), ranny pod Morągiem

1808 – baron Cesarstwa (05.06.); dowódca 1.brygady – 3.dywizja piechoty – I.korpus – Armia Hiszapnii (07.09.); generał dywizji (16.11.)

1809 – powrót do Paryża (08.03.); dowódca 3.dywizji piechoty – VI.korpus - armia królestwa Włoch (28.04.-nominacja, 13.05.-objęcie stanowiska)

1810 – dowódca dywizji armii królestwa Neapolu (09.05.); bez przydziału służbowego (23.12.)

1812 – dowódca 2.dywizji Armii Dalmacji w Raguzie (16.03.)

1813 – dowódca 2.dywizji piechoty – IV.korpus – Wielka Armia (03.03.), przekształconej w 13.dywizję piechoty – XII.korpus (24.04.); hrabia Cesarstwa (20.05. -patent: 09.10.); dowódca 1.dywizji piechoty młodej gwardii (28.09.), ranny pod Sachsenhausen (30.10.)

1814 – dowódca dywizji Gwardii Narodowej – VII.korpus (24.01.), ranny i wzięty od niewoli w bitwie pod Fere-Champenoise, gdzie jego bohaterska obrona wzbudziła uznanie cara Aleksandra; zwolniony z niewoli (04.)

1814-1815 – komendant 4.okręgu wojskowego (26.05.1814-10.05.1815)

1815 – dowódca 22.dywizji piechoty – VII.korpus (18.05.-12.06.), nie objął stanowiska z powodu choroby

1816 – naturalizacja we Francji (14.08.)

 

Opracował: Kamp