Nasza księgarnia

Polecamy! Odwiedzając sklepy internetowe pomagasz utrzymać nasz serwis!

Gwardia Cesarska. 1. Pułk Szwoleżerów-Lansjerów cz. 1

Opublikowano w Szwoleżerowie - Garde Impériale. 1-er Régiment de Chevau-Légers.

BIOGRAMY

Garde Impériale. 1-er Régiment de Chevau-Légers.

1-er volume. Nr. 1-500 (1807-1812).

1. ŁUSZCZEWSKI Franciszek [Henryk], ur. 4.10.1787 w Warszawie, s. Jana i Antoniny Lasockiej, 14.4.07 szwol. 1 komp., 1.5.07 wachm., 5.6.07 ppor. 5 komp., [21.8.09 por., 11.8.12 kpt. 3 p. szwol. gw., 11.4.13 kpt. 1 p. szwol. gw., odbył kampanie 1808-13 Wagram, otrzymał 7.5.11 LH, 13.8.13 wziął dymisję].

Łoza- Legia Honorowa nr 1056; Rembowski - Źródła nr47; Karpowicz - Elita jazdy polskiej.

2.GĄSIOROWSKI Antoni, ur. 13.6.1787 w Warszawie, s. Macieja i Józefiny Sieczkowskiej, 14.4.07 szwol. 1 komp., 1.8.12 bryg. 7 komp., 11.4.13 przeniesiony do 2 komp., odbył kampanie 1808-14, otrzymał 28.11.13 LH, [Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau, Brienne, Montmirail, Laon, Chateau-Thierry, Arcis-sur-Aube], 1.5.14 udał się z pułkiem do Polski. [Zm.18.6.58].

Łoza - Legia Honorowa nr 441.

 

3. KILIŃSKI Franciszek, ur. 13.11.1786, [wg Łozy 13.10.1787], w Warszawie, s. Jana, [przywódcy Insurekcjii Warszawskiej], i Marianny Czerwińskiej, 14.4.07 szwol.1 komp., 1.8.08 bryg., 21.8.08 wachm., 17.2.11 przeniesiony do 4 komp., 17.2.11 ppor., [26.6.12 por., odbył kampanie 1808-14, Wagram, Witebsk, Możajsk, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau, . Montmirail, Laon, Chateau-Thierry, Arcis-sur-Aube, otrzymał 14.4.13 LH nr 34859, udał się 1.5.14 z pułkiem do Polski],

Łoza - Legia nr 721; Rembowski - Źródła nr 106; Karpowicz-- Elita jazdy polskiej; PSB.

 

4. LEGENFELD Aleksander, ur. 15.4.1771 w Warszawie, s. Karola i Agnieszki Rogowskiej, 14.4.07 szwol. 1 komp., 1.5.07 bryg., 1.8.07 wachm., 28.5.09 wagmestr w małym sztabie, 25.11.11 por. 8 p. szwol.- lansjerów, odbył kampanie 1808-13.

Kirkor - Legia Nadwiślańska.

 

5. BALICKI Józef, ur. 1.10.1785 w Warszawie, s. Franciszka i Marianny Morawińskiej, 14.4.07 szwol. 5 komp., 1.7.09 urlopowany, odbył kampanię 1808, [nie wrócił do pułku, 21.1.13 ppor. 3 pp. Księstwa Warszawskiego, odbył kampanię 1813. W armii Królestwa Polskiego 3.2.15 ppor. 2 psp., potem por. 3 ppl.].

Rocznik wojskowy KP 1817-30; Gembarzewski - Wojsko Polskie 1807-14; Gembarzewski - Wojsko Polskie 1815-30.

 

6.RUDOWSKI Ignacy, ur. w Cieciersku, woj. płoc., s. Józefa i Anny Strachowskiej, 14.4.07 szwol. 1 komp., 19.5.07 bryg. w sztabie, 24.5.07 wachm., 1.8.07 wachm. st., 12.3.08 ppor., 28.10.08 przeniesiony do 4 komp., [potem w 3 komp., dow. plutonu, odbył kampanię 1808, poległ 30.11.08 pod Somosierra].

Rembowski - Źródła nr 16; Bielecki - Somosierra; Karpowicz - Elita jazdy polskiej.

 

7. COMOLI Maciej, ur. 3.5.1782 w Bodzentynie, s. Józefa i Zofii Dziubińskiej, 14.4.07 szwol. 5 komp., 26.6.07 bryg., 1.8.12 wachm., 11.4.13 à la suite, odbył kampanie 1808-14, [Wagram, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau, Brienne, Montmirail, Chateau-Thierry, Arcis-sur-Aube], udał się 1.5.14 z pułkiem do Polski.

 

8. WALIGÓRSKI Józef, ur. 9.2.1785 w Piórkowie, woj. sandom., s. Józefa i Brygidy Tomaszewskiej, 14.4.07 szwol. 5 komp., 1.5.07 wachm., 7.12.08 wachm. st., 29.1.12 zdegradowany na szwol., [odbył kampanie 1808-12], zaginął 12.12.12 w Kownie.

 

9. KUCHARSKI Józef, ur. 15.1.1787 w Wielkopolsce, s. Norberta i Katarzyny Straszewskiej, 14.4.07 szwol. 1 komp., 15.5.12 bryg. 9 komp., odbył kampanie 1808-12, [Wagram, Witebsk, Możąjsk, Berezyna], zaginął 6.12.12 w Wilnie.

 

10. KAMIŃSKI Kacper, ur. 5.1.1782 w Bilczy, woj. sandom., s. Aleksandra i Anny Ożarowskiej, 14.4.07 szwol. 1 komp., odbył kampanie 1808-12, [Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna], zaginął 6.12.12 w Wilnie.

 

11. MATŁASZYŃSKI Jakub, ur. 25.7.1784 w Wieluniu, s. Andrzeja i Marii Anny Manickiej, 14.4.07 szwol. 5 komp., 1 1.5.07 bryg., 1.4.08 wachm., 1 1.9.09 wachm. st, 4.5.11 ppor., [26.6.12 por.], odbył kampanie 1808-14, [Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau, Brienne, Montmirail, Laon, Chateau-Thierry, Arcis-sur-Aube, udał się 1.5.14 z pułkiem do Polski. W armii Królestwa Polskiego 29.3.15 por. w szwadronach wzorowych uł., kwatermistrz szwadronów wzorowych ul., 1816 kpt., 2.3.18 otrzymał dymisję].

Rocznik wojskowy KP 1817-18; Rembowski - Źródła nr 116; Filipiak - Elita jazdy polskiej.

 

12. LASKOWSKI Antoni, ur. 1.6.1790 w Ostrołęce, s. Filipa i Franciszki, 14.4.07 szwol. 1 komp., 1.4.11 bryg. 5 komp., odbył kampanie 1808-10, [Wagram], urlopowany i reformowany 21.4.11.

 

13. ORDON Jan, ur. 5.10.1792 w Warszawie, s. Jana i Marii Anny Denhoff, 14.4.07 szwol. 1 komp., 15.9.08 ppor. 1 p. Legii Nadwiślańskiej, odbył kampanie 1808-10, [dostał się do niewoli 10.3.10 pod Alventosą, więziony w Alicante, Palmie i na Ibizie].

Kirkor - Legia Nadwiślańska; Kirkor - Polacy w niewoli angielskiej.

 

14. KRZYŻANOWSKI Ignacy, ur. 15.2.1785 w Sierawce na Mazowszu, s. Jana i Teresy Bzowskiej, 14.4.07 szwol. 5 komp., odbył kampanie 1808-13, [Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau, Brienne, Montmirail, Laon, Chateau-Thierry, Arcis-sur-Aube], dostał się do niewoli 26.10.13.

 

15. ŚWIĘCICKI Wojciech, ur. w Ślepkowie, woj. płoc, s. Andrzeja i Marianny Grekowicz, 14.4.07 szwol. 5 komp., odbył kampanie 1808-12, [Wagram, Witebsk, Możajsk], zaginął 27.11.12 przy przejściu Bcrezyny.

 

16. ŚWIĘTOCHOWSKI Tomasz, ur. 7.5.1792 w Trzaskach, woj. płoc., s. Macieja i Katarzyny Brzyzanki, 14.4.07 szwol. 5 komp., odbył kampanie 1808-10, poległ 2.5.10 podczas rekonesansu wEscaray w prowincji Rjoja.

 

17. PIOTROWSKI Tomasz, ur. 18.3.1779 w Wieliczce, s. Józefa i Marii Konikowskiej, 14.4.07 szwol. 1 komp., 15.5.12 bryg. 10 komp., 11.4.13 wachm. 5 komp., 1.1.14 wachm. st. szwadronu Tatarów, [wrócił do p. szwol.], odbył kampanie 1808-14, odjechał 11.4.14 na Elbę, [wrócił z Napo-leonem do Francji, 25.4.15 lansjer 1 komp. 1 szwadronu 1 p. lansjerów gw., odbył kampanie 1808-15, Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau, Brienne, Montmi-rail, Laon, Chateau-Thierry, Arcis-sur-Aube, Ligny, Waterloo, 1.10.15 opuścił służbę franc, odjechał do Polski. Po powrocie do kraju nie uzyskał potwierdzenia stopnia oficerskiego, do czego miał prawo, będąc podof. w gw., odmówił przyjęcia dymisji w stopniu podof., zwolniony z wojska].

BUW 736 Kirkor - Pod sztandarami Napoleona.

 

18. KOPYCIŃSKI Wincenty, ur. 13.4.1790 wChotelu, woj. krak., s. Piotra i Magdaleny Cyrzanow-skiej, 14.4.07 szwol. 5 komp., 15.6.07 bryg., 1.8.09 wachm. 6 komp., 24.9.10 ppor. à la suite w Legii Nadwiślańskiej, [22.3.12 por., odbył kampanie 1808-14, Wagram, ranny 28.11.12 nad Berezyną, w armii Królestwa Polskiego 1815-25 kpt. 3 ppl].

Rocznik Wojskowy KP 1817-25; Gembarzewski - Wojsko Polskie 1815-30; Kirkor - Legia Nadwiślańska.

 

19. KUSZEL Bernard, ur. w Czaplinie na Podlasiu, s. Jana i Klary Zalewskiej, 14.4.07 szwol. 1 komp., 24.5.07 wachm., 15.4.08 wachm. st., odbył kampanie 1808-09, reformowany 15.2.10.

 

20. ŻENDZIAN [wł. RZĘDZIAN] Józef, ur. 1781 w Żendzianach na Podlasiu, s. Marcina i Magda-leny Kamińskiej, 14.4.07 szwol. 5 komp., odbył kampanię 1808, [zamordowany 4.8.08 przez Hiszpa-nów podczas postoju w Mirandzie], wykreślony 1.2.09 z kontroli.

Załuski - Wspomnienia, s. 108-109.

 

21. DROŻDŻYŃSKI Hieronim, ur. 1.1.1788 w Warszawie, s. Jakuba i Ewy Bagieńskiej, 14.4.07 szwol. 1 komp., 1.1.11 bryg. 3 komp., następnie wachm., odbył kampanie 1808-14, [Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau, Brienne, Montmirail, Laon, Chateau-Thierry, Arcis-sur-Aube], udał się 1.5.14 z pułkiem do Polski.

 

22. CIBOROWSKI Józef, ur. 1788 w Warszawie, s. Jana i Anny Piekarskiej, 14.4.07 szwol. 1 komp., [odbył kampanię 1808], 1.12.08 zamordowany w Hiszpanii.

 

23. GRONWALD Fryderyk, ur. 1786 [lub 1.11.1782] w Schotland, s. Chrystiana i Anny Zamoy-skiej, 14.4.07 szwol. 1 komp., 14.8.07 urlopowany, [wszedł ponownie 27.10.07 jako szwol. 5 komp., odbył kampanię 1808, odesłany 1.2.09 do linii].

 

24. ZAMOYSKI Michał Józef, ur. 7.4.1785 na Pradze pod Warszawą, s. Franciszka i Rozalii Głowackiej, 14.4.07 szwol. 5 komp., 1.9.07 bryg.-furier 7 komp., 15.5.11 wachm. 4 komp., 26.6.12 ppor. 5 komp., [11.8.12 por. 3 p. szwol. gw., 11.4.13 por. 1 p. szwol. gw.], odbył kampanie 1808-14, [Burgos, Samosierra, Madtyt, Santa Cruz, Benavente, Essling, Wagram, Znojmo, Almeida, Ciudra, Rodrigo, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau, Brienne, Montmi-rail, Laon, Chateau-Thierry, Arcis-sur-Aube], otrzymał 13.12.09 LH [nr 26941. W armii Królestwa Polskiego 13.2.15 por. 4 puł., 2.4.20 kpt, 1-5.30 otrzymał znak honorowy za 15 lat nieskazitelnej służby oficerskiej, 6.11.30 wziął dymisję w stopniu mjra z pozwoleniem noszenia munduru].

AGAD KRW 345; Lista imienna znakiem honorowym zdobionych; Rocznik wojskowy KP1817-30; Gembarzewski  Wojsko Polskie 1815-30; Łoza - Legia Honorowa nr 2080;.Rembowski -Zródla nr 135.

 

25. CHYCZOWSKI Walenty, ur. w Jazdowie na Mazowszu, s. Antoniego i Joanny Skorczyńskiej, 14.07 szwol. 5 komp.,1.5.07 bryg., 15.5.12 wachm. 9 komp., 11.4.13 przeniesiony do 4 komp., odbył kampanie 1808-14, [Wagram, Witebsk, Możajsk, Benzyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau, Brienne, Montmirail, Laon, Chateau-Thierry, Arcis-sur-Aube], wyruszył 1.5.14 z pułkiem do Polski.

 

26. ZAWIDZKI Dominik, ur. 4.8.1778 w Wornikach, .-i. sieradzkie, s. Andrzeja i Barbary Stawiń-skiej, -t.4.07 szwol. 1 komp., 1.5.07 bryg., 24.5.07 wachm., 3.4.09 przeniesiony do sztabu, 5.4.09 ppor. sztandarowy [4.5.11 por., 1812-13 dow. zakładu w Chantilly], odbył kampanie 1808-09, Wagram, zamordowany 30.3.13 w Chantilly.

Rembowski - Źródła nr 90; Karpowicz - Elita jazdy polskiej.

 

27. KIEŁKIEWICZ Dominik, ur. 17.3.1781 w Potominie, woj. grodz., s.Wojciecha i Salomei Irzelskiej, 14.4. 07 szwol. 1 komp., 1.8.07 bryg. 6 komp., 1.8.08 wachm. 8 komp., 11.9.09 wachm. st. 1 komp., 17.2.11 ppor.[1.0,12 por., 15.3.14. kpt., odbył kampanie 1808-14,Medina de Rio Seco,Wagram, Możajsk, Berezyna. Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau, Brienne, Montmirail, Laon, Chateau-Thierry, Arcis-sur-Aube], otrzymał 14.4.13 LH, a 16.3.14 krzyż oficerski LH za Berry-au-Bac, 27.2.14 Order Zjednoczenia. Zm. 26.6.58].

Łoza - Legia Honorowa nr 712; Rembowski - Źródła nr 97; Karpowicz - Elita jazdy polskiej.

 

28. SUCHODOLSKI Józef, ur. 1781 w Falatyczach, s. Michała i Anny Urbańskiej, 14.4.07 szwol. 1 komp., 1.8.07 bryg. 6 komp., 13.10.07 zwolniony. [w Wojsku Polskim Księstwa Warszawskiego 5.4.09 ppor. 11 pp., 17.7.11 por., odbył kampanię 1809, wziął 4.5.12 dymisję].

Gembarzewski - Wojsko Polskie 1807-14.

 

29. STANISZEWSKI Antoni, ur. 13.6.1780 w Zalesiu na Podlasiu, s. Wiktora i Anny Jaczewskiej, 14.4.07 szwol. 1 komp., 1.5.07 bryg., 1.8.07 wachm., 6.12.11 ppor., [11.8.12 por. 3 p. szwol. gw.], odbył kampanie 1808-12, [dostał się do niewoli ros. pod Słonimem].

Karpowicz - Elita jazdy polskiej.

 

30. HENDEL Antoni, ur. 20.6.1787 w Krakowie, s. Piotra i Barbary Bukowskiej, 14.4.07 szwol. 5 komp., 1.8.07 bryg., 1.4.08 wachm., 17.2.11 ppor. w sztabie, [przeniesiony do 7 p. szwol.-lansjerów, nie przyjął służby, 6.4.11 por. 8 p. szwol.-lansjerów, potem kpt., odbył kampanie 1808-14, Wagram. W armii Królestwa Polskiego 1815 przeniesiony na reformę. W powstaniu listopadowym 25.2.31 kpt. adiutant sztabu korpusu jazdy, 21.3.31 mjr i adiutant polowy gen. Umińskiego, wziął dymisję dla słabości zdrowia z pozwoleniem noszenia munduru, otrzymał 25.5.31 krzyż złoty nr 1204].

 BP 391, 392. 394; BUW Akc. 587; BOZ 3143 Rembowski - Zródla nr 102; Bielecki - Słownik oficerów t. 2; Karpowicz - Elita jazdy polskiej.

 

31. RUDNICKI Wincenty, ur. 1783 w m. Lipia, woj. krak., s. Wawrzyńca i Teresy Wolskiej, 14.4.07 szwol. 1 komp., 26.6.07 bryg., zm. 19.6.08 w szpitalu w Chantilly.

 

32. BALICKI Franciszek, ur. 1.10.1785 w Warszawie, s. Wawrzyńca i Anny Niewęgłowskiej, 14.4.07 szwol. 5 komp., 15.5.12 bryg. 9 komp., 1.2.14wachm. 3 komp., 1 1.4.14 przeniesiony do 4 komp. [odbył kampanie 1808-14], otrzymał 15.5.12 LH [nr 39473, Witebsk, Możajsk,Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau, Brienne, Montmirail, Laon, Chateau-Thierry, Arcis-sur-Aube], udał się 1.5.14 z pułkiem do Polski,

Łoza - Legia Honorowa nr 34.

 

33. LEWANDOWSKI Michał, ur. 1,1,1786 w Dąbrowie, woj. kal., s. Błażeja i Katarzyny Jankowskiej 14.4.07 szwol. 1 komp., 26.9.13 bryg., otrzymał 14.5.13 LH [nr 35334], odjechał 11.4.14 na Elbę, [wrócił z Napoleonem do Francji, 25.4.15 wachm. 1 komp. 1 p. szwol.-lansjerów gw., odbył kampanie 1808-1815, Wagram,Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau, Brienne, Montmirail, Laon, Chateau-Thierry, Arcis-sur-Aube, Ligny, Waterloo, 1.10.15 opuś-cił służbę franc., wyruszył do Polski. W armii Królestwa Polskiego umieszczony w szwadronie wzorowych uł., potem w psk. gw., 13.2.16 otrzymał dymisję].

BUW 736 Kirkor - Pod sztandarami Napoleona; Łoza - Legia Honorowa nr 983.

 

34. RACZYŃSKI Józef, ur. 1789, s. Józefa i Katarzyny Trompskiej, 14.4.07 szwol. 1 komp., 15.5.12 bryg. 9 komp., 1 1.4.13 przeniesiony do 4 komp., odbył kampanie 1808-14, [Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau, Brienne, Montmirail, Laon, Chateau-Thierry, Arcis-sur-Aube], udał się 1.5.14 z pułkiem do Polski.

 

35. PAWĘSKI Jan, ur. 1784 w Dąbrowie, woj. krak., s. Józefa Bogumiła i Franciszki Kaczyńskiej, 14.4.07 szwol. 1 komp., 19.5.07 bryg., 26.7.09 ppor. 2 Legii Nadwiślańskiej, [służył w 3 komp. fizy-lierów 1 batalionu 4 p. Legii, odbył kampanie 1809-13, Witemberga, 11.7.13 otrzymał LH nr 38153].

Kirkor - Legia Nadwiślańska, s. 457; Łoza - Legia Honorowa nr 1330.

 

36. KULESZA Jan, ur. 1778 w Warszawie, s. Jakuba i Teodory Kobyłeckiej, 14.4.07 szwol. 5 komp., 1.5.07 bryg., 1.8.07 wachm., zm. 28.8.08 w Vitorii.

 

37. POPŁAWSKI Fabian, ur. 1792 [wł. 1.1.1789] w m. Ziemia [wł. w Laskach], s. Marcina i Józefiny Zalewskiej, 14.4.07 szwol. 5 komp., 10.8.07 odesłany, [przyjęty ponownie 21.8.07 jako szwol. 1 komp., obył kampanie 1808-09, Wagram, reformowany 21.9.11 ].

 

38. MOGIELNICKI [Mogilnicki] Karol, ur. 1789 w Filipowie, s. Ignacego i Anny Zawiszanki, 14.4.07 szwol. 5 komp., 1.5.07 wachm., 12.3.08 ppor., [5.4.09por., odbył kampanie 1808-09, poległ 6.7.09 pod Wagram].

Rembowski - Źródła nr 58; Karpowicz - Elita jazdy polskiej.

 

39. DZIMIŃSKI Antoni, ur. 13.6.1787 [lub 10.6.1789] w Piotrowicach k. Łowicza, s. Stanisława i Palmiry Łuczyńskiej, 14.4.07 szwol. 1 komp., 13.12.09 furier, 1.3.11 wachm., 6.4.11 ppor. 8 p. szwol.-lansjerów, [10.12 por., odbył kampanie 1808-13, był w15 bitwach, ranny 6.7.09 pod Wagram i 18.10.13 pod Lipskiem, 13.12.09 otrzymał LH nr 26942. W Królestwie Polskim 1815-30kpt. w Głównym Dyżurstwie, otrzymał 24.5.30 znak honorowy za 15 lat nieskazitelnej służby oficerskiej. W powstaniu listopadowym kpt. 1 puł., odkomenderowany do sztabu gubernatora Warszawy, 6.2.31 mjr z pozostawieniem przy dotychczasowych obowiązkach, 1.3.31 odkomenderowany do pełnienia służby przy szpitalu wojskowym w koszarach aleksandryjskich, 11.8.31 adiutant polowy gen. Umińskiego, dow. korpusu rezerwowego. po kapitulacji Warszawy pozostał w mieście jako chory, stawił się przed KRW, ponowił przysięgę wierności carowi. 1832 kpt. korpusu weteranów, wykorzystam w Warsza-wie, 1835 umieszczony w komendzie inwalidów X okręgu straży wewnętrznej jako kpt., 1854 mjr. Zm. 22.4.64].

AGAD KRW 482; BUW 562 Rocznik wojskowy KP 1830, s. 43; Lisia imienna znakiem honorowym ozdobionych; Bielecki - Słownik oficerów t. 1; Gembarzewski - Wojsko Polskie 1815-30; Kirkor - Legia Nadwiślańska; Łoza - Legia Honorowa nr 382; Żychliński - Kronika żałobna.

 

40. GLINIECKI Izydor, ur. 21.12.1785 w Nowej Wsi na Śląsku, s. Antoniego i Anny Kuleszyńskiej, 14.4.07 szwol. 5 komp., odbył kampanie 1808-09, reformowany 21.6.10 na mocy decyzji ministra wojny, otrzymał jednorazową gratyfikację 150 fr., odjechał do Warszawy.

 

41. CHRZANOWSKI Dionizy, ur. 2.5.1771 w m. Łączna w Galicji, s. Jana i Franciszki Skórskiej, brat Stanisława, 19.4.07 szwol. 5 komp., odbył kampanie 1808-10, reformowany 21.9.11 z pensją 186 fr.

 

42. CHRZANOWSKI Stanisław, ur. w Łącznej w Galicji, s. Jana i Franciszki Skórskiej, brat Dioni-zego, 19.4.07 szwol. 1 komp., odbył kampanie 1808-10, reformowany 25.6.11 na mocy decyzji cesarza z gratyfikacją 150 fr.

 

43. KUJAWSKI Wojciech, ur. 24.4.1780 w Warszawie, s. Wojciecha i Katarzyny Moraszkiewicz, 19.4.07 szwol. 1 komp., 1.5.07 bryg., 20.1 1.08 przeniesiony do 7 komp., 1.6.12 ppor., 8.7.13 por., odbył kampanie 1808-14, [Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau, Brienne, Montmirail, Laon, Chateau-Thierry, Arcis-sur-Aube].

Karpowicz - Elita jazdy polskiej.

 

44. ŚMIETANKA Tomasz, ur. 9.12.1780 w m. Gekorzewa, s. Szymona i Marii Żytkiewicz, 19.4.07 szwol. 5 komp., 1.5.07 bryg-, 20.11.08 wachm. 6 komp., odbył kampanie 1808-09, [Wagram], odesłany 19.2.10.

 

45. PIETRASZEWSKI Aleksander, ur. 1785 w Łopienicy, woj. grodz., s. Aleksandra Franciszka i Franciszki Maliszewskiej. 19.4.07 szwol. 5 komp., 1.5.07 bryg., 15.9.08 ppor. 2 p. Legii Nadwiślań-skiej, [odbył kampanie 1808-11, ranny 5.11.11, dostał się do niewoli hiszp.].

Kirkor - Legia Nadwiślańska.

 

46. DELALANDE Józef, ur. 1783 w Warszawie, s. Ludwika i Anny Weisbach, 19.4.07 szwol. 5 komp., 19.5.07 furier, odbył kampanię 1808, zm. 1.09.

 

47. STRONCZYŃSKI Jan, ur. 18.11.1787 w Borownie k. Radomska, s. Łukasza i Marii Pstrokoń-skiej, 19.4.07 szwol. 1 komp., 1.9.08 bryg., 11.9.09 wachm. 5 komp., 6.4.11 ppor. 8 p. szwol.-lansjerów, [1812 przebywał w zakładzie w Sedanie, 27.2.13 posłany po rekrutów do Ks. Warszaw-skiego, odbył kampanie 1808-13, Wagram, ranny 29.12.08 pod Benavente i 22.5.09 pod Dessau, 5.4.09 otrzymał LH nr 23099. W armii Królestwa Polskiego kpt. żandarmerii].

Rocznik wojskowy KP 1819; Gembarzewski - Wojsko Polskie 1815-30; Kirkor - Legia Nadwiślańska; Łoza - Legia Honorowa nr 1733.

 

48. LIPIŃSKI Józef, ur. 1786 w Lipnie, woj. radom., s. Marcina i Salomei, 19.4.07 szwol. 5 komp., odbył kampanię 1808, stracił trzy palce pod Somosierrą, 30.9.09 reformowany z jednorazową gratyfikacją 150 fr.

Bielecki - Somosierra.

 

49. DASZKIEWICZ Onufry, ur. 4.4.1783 w Górnej Wsi, woj. krak., s. Tadeusza i Kunegundy Szpaszewskiej, 19.4.07 szwol. 1 komp., 1.9.08 bryg. 6. komp., 1.5.11 wachm., 1.7.12 wachm. st. 3 komp., 11.4.13 przeniesiony do 4 komp., 8.7.13 ppor., [15.3.14 por.,odbył kampanie 1808-14, Somosierra, Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau, Brienne, Montmirail, Laon, Chateau-Thierry, Arcis-sur-Aube, Paryż, ranny pod Brienne i Paryżem, otrzymał 18.2.14 LH nr 47307. W armii Królestwa Polskiego 1815-24 por. 4 puł. Zm. 6.1.24].

Rocznik wojskowy KP 1817-24; Gembarzewski - Wojsko Polskie 1815-30; Łoza - Legia Honorowa nr 287; Rembowski - Źródła nr 185; Karpowicz - Elita jazdy polskiej.

 

50. PIOTROWSKI Leopold, ur. 15.11.1783 w Warszawie, s. Karola i Agaty Zalewskiej, 19.4.07 szwol. 5 komp., 1.5.08 bryg., 1.5.11 wachm. 1 komp., odbył kampanie 1808-12, [Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna], dostał się 25.12.12 do niewoli ros.].

 

51. STRUSZYŃSKI Jan, ur. 1791 w Radkowie, woj. płoc., s. Jana i Marii Brudzińskiej, 22.4.07 szwol. 5 komp., odbył kampanie [Wagram], zm. 30.11.09 w szpitalu w St. Polten.

 

52. BADOWSKI Józef, ur. 19.3.1782 w Kaputach, woj. warsz., s. Stanisława i Marii Kiełpińskiej, [brat Bonifacego], 22.4.07 szwol. 1 komp., 11.9.09 bryg. 5 komp., odbył kampanie 1808-12, [Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna], zaginął 12.12.12 w Kownie.

 

53. BADOWSKI Bonifacy, ur. 1784 w Kaputach, woj. warsz., s. Stanisława i Marii Kiełpińskiej, [brat Józefa], 22.4.07 szwol. 5 komp., 1.11.07odesłany.

 

54. GÓRSKI Wojciech, ur. 1791 w Warszawie, s. Pawia i Marii Solińskiej, 22.4.07 szwol. 5 komp., zm. 1808 w Hiszpanii.

 

55. SKORECKI Tomasz, ur. 22.12.1786 w Warszawie, s. Karola i Marii Nowackiej, 22.4.07 szwol. 2 komp., odbył kampanie 1808-12, [Somosierra, Wagram, Witebsk, Możajsk], zaginął 11.11.12 [pod Smoleńskiem],

 

56. BALIŃSKI Kajetan [Wawrzyniec], ur. 7.8.1784 [lub 6.8.1782] w Żukowie, woj. płoc., s. Wiktora i Konstancji Bęskiej, 23.4.07 szwol. 1 komp., 7.6.07 bryg., 1.4.08 wachm., 1.6.09 ppor., [4.5.11 por., 2.9.13 kpt., otrzymał 14.4.13 LH nr 34858, a 27.2.14 krzyż oficerski nr 34858, odjechał 11.4.14 na Elbę, wrócił z Napoleonem do Francji, odbył kampanie 1808-15, dowodził szwadronem polskich szwol. w kampanii 1815, Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau, Brienne, Montmirail, Laon, Chateau-Thierry, Arcis-sur-Aube, Ligny, Waterloo, ranny pod Wagram i Waterloo, 1.10.15 opuścił służbę franc, wrócił do Polski. W armii Królestwa Polskiego 24.2.16 otrzymał dymisję. Nabył majątki Nadratów i Żytowo w pow. mławskim. W powstaniu listopadowym 1.2.31 wrócił do służby w 6 puł., dow. pułku, 13.6.31 płk, 10.8.31 wziął dymisję dla słabości zdrowia z pozwoleniem noszenia munduru, 4.6.3 1 otrzymał krzyż złoty nr 1425. Po kapitulacji Warszawy stawił się przed KRW, ponowił przysięgę wierności carowi. Wylegitymowany 1840 ze szlachectwa. Zm. 1844, wg innej wersji 1846].

BP 389, 394; BOI 3143; BUW 736, Akc. 587 Księga pamiątkowa; Bielecki - Słownik oficerów; Kirkor - Pod sztandarami Napoleona; Łoza - Legia nr 38; Rembowski - Źródła nr 80; Spis szlachty Królestwa Polskiego; Uruski - Rodzina, t.1. ,s. 77; Karpowicz-Elita jazdy polskiej; PSB.

 

 

57. WOŹNICKI Henryk, ur. 4.1786 w Sławęczynie, woj. płoc, s. Rajmunda i Hilary Roszewskiej, 23.4.07 szwol. 1 komp., 11.5.07 bryg., 1.4.08 wachm. st. 6 komp., 24.9.10 ppor. à la suite 1 p. Legii Nadwiślańskiej, [1811 w I komp. 1 batalionu, 22.3.12 por., odbył kampanie 1808-12, [Medina de Rio Seco, Somosierra, ranny 11.12.12 w Wilnie].

Kirkor - Legia Nadwiślańska.

 

58. UJAZDOWSKI Stanisław Ksawery, ur. 5.1786 w Ujazdowie, woj. płoc., s. Leopolda i Brygidy Koskowskiej, 23.4.07 szwol. 5 komp., 15.10.12 przeniesiony do 2 komp., odbył kampanie 1808-12, [Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna], zaginął 4.12.12 w Smorgoniach.

 

59. KRASNODĘBSKI Józef, ur. 2.2.1786 w Wiesieklanach, s. Franciszka i Konstancji Kurczew-skiej, 23.4.07 szwol. 1 komp., 26.6.07 bryg., 1.9.07 ppor. [1 pp. Księstwa Warszawskiego, 30.3.09 por., 17.7.11 kpt., odbył kampanie 1807, 1809, ranny pod Raszynem, otrzymał krzyż złoty].

Gembarzewski - Wojsko Polskie 1807-14.

 

60. MANIECKI Karol, ur. 2.2.1786 w Raduchowie, woj. krak., s. Jana i Franciszki Skowrońskiej, 23.4.07 szwol. 1 komp., 1.8.09 bryg. 2 komp., 1.1.11furier 5. komp., Odbył kampanie 1808-12, [Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna], zm. 18.1.13 w Fordonie k. Bydgoszczy [z wycieńczenia po kampanii ros.].

 

61. BIERZYŃSKI Marcin, ur. 25.5.1776 w Buczynie, woj. krak.. s. Michała i Janiny Budziszew-skiej, 23.4.07 szwol. 1 komp., 11.5.07 bryg., 1.8.07 wachm., zm. 3.3.08 w szpitalu w Bordeaux.

 

62. LAGUNA Józef, ur. 12.4.1788 w Lagunach, woj. płoc, S.Adama i Klary Niskiej, 23.4.07 szwol. 5 komp., 1.5.11 bryg. 6 komp., 1.7.12 wachm. 9 komp., odbył kampanie 1808-12, [Wagram], pozostał chory 8.7.12 w Wilnie.

 

63. AMIETOWSKI Józef, ur. 6.4.1784 w Głodowie k. Dobczyna, s. Wojciecha i Barbary Chemiń-skiej,23.4.07 szwol. 5 komp., 1.9.07 zwolniony.

 

64. NOWICKI Stanisław, ur. 7.5.1785 w Warszawie, s. Stanisława i Elżbiety Zabożyńskiej, 25.4.07 szwol. 1 komp., przybył z pułku prus., gdzie był oficerem, 1.8.07 bryg., 1.4.08 wachm., 19.2.10 wachm. st., 11.8.12 ppor. 3 p. szwol. gw., [11.4.13 ppor. 1 p. szwol. gw., 2.9.13 por., odbył kampanie 1808-13, [Wagram].

 

65. KOSSAKOWSKI Jan, ur. 3.5.1789 w Warszawie, s. Dominika i Katarzyny Mierzejewskiej, 25.4.07 szwol. 5 komp., odbył kampanie 1808-12, [Wagram, Witebsk. Możajsk], zaginął 11.11.12 pod Smoleńskiem.

 

66. JAGNIĄTKOWSKI Tomasz, ur. 1783 w Gołąbiu, woj. lub., s. Sebastiana i Barbary Wójcińskiej, [brat Szymona], 25.4.07 szwol. 5 komp., odbył kampanie 1808-10 [Wagram], poległ 2.5.10 podczas rekonesansu w Escaray w prowincji Rjoja.

 

67. TOPCZEWSKI Tomasz, ur. 17.12.1782 w m. Jabtowa, woj. siedl., s. Bartłomieja i Doroty Krasnodębskiej, 25.4.07 szwol. 5 komp., odbył kampanie 1808-10, reformowany 9.12.10 z jednorazową gratyfikacją 150 fr.

 

68. PISKOWSKI Adam, ur. 25.12.1788 w Warszawie, s. Franciszka i Agnieszki Kojnowskiej, 25.4.07 szwol. 5 komp., 17.10.12 bryg., odbył kampanie 1808-12, [Wagram, Witebsk, Możajsk], zagi-nął 27.11.12przy przeprawie przez Berezynę.

 

69. KOCH Kazimierz, ur. 4.3.1788 w Warszawie, s. Ludwika i Ludwiki Pawłowny, 25.4.07 szwol. 1 komp., 1.4.08 bryg., 20.11.08 przeniesiony do 5 komp.. 26.6.12 ppor. 9 komp. [8.7.13 por., 11.4.14 odjechał na Elbę, po kłótni z kpt. Szulcem opuścił służbę, odbył kampanie 1808-14, Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau, Brienne, Montmirail, Laon, Chateau-Thierry, Arcis-sur-Aube, 2.1.15 powrócił do Polski. W armii Królestwa Polskiego nie służył. Zm. 6.9.54].

Rembowski - Źródła nr 131; Karpowicz- Elita jazdy polskiej; Kirkor - Pod sztandarami Napoleona.

 

70. WIĘCKOWSKI Jan Nepomucen, ur. 18.5.1786 w Przecławiu, woj. krak., s. Stefana i Magda-leny Smidowicz, 27.4.07 szwol. 5 komp., 1.4.09 bryg. 1 komp., 1.3.11 furier, odbył kampanie 1808-14, [Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau, Brienne, Montmirail, Laon, Chateau-Thierry, Arcis-sur-Aube], udał się 1.5.14 z pułkiem do Polski.

 

71. LIPIŃSKI Józef, ur. 2.1780 w Lipnie, woj. rawskie, s. Marcina i Salomei Rykaczewskiej, 27.4.07 szwol. 5 komp., odbył kampanie 1808-12, [Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna], zaginął 6.12.12 w Wilnie.

 

72. PŁOŃSKI Jakub Tadeusz, ur. 5.5.1780 w Łupiance, okr. Biał., s. Karola i Franciszki Hupińskiej, 27.4.07 szwol 5 komp., odbył kampanie 1808-09 [Wagram], zm. 6.2.10 w szpitalu w Chantilly.

 

73. MALINOWSKI Józef, ur. 1.1.1781 [lub 19.3.1787] w Warszawie, s. Jana i Józefiny Staniszew-skiej, 27.4.07 szwol. 1 komp., 19.5.07 bryg., 1.4.08 wachm., 21.8.09 ppor., [17.2.11 por., 8.7.13 kpt. adiutant-mjr, 11.1.14 przeszedł do 3 p. eklererów gw. jako kpt. adiutant-mjr, odbył kampanie 1808-14, [Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau, Bricnne, Montmi-rail, Laon, Chateau-Thierry, Arcis-sur-Aube, otrzymał 16.4.12 LH nr 30731 a 28.11.13 krzyż oficerski LH. Zm. 12.I2.18].

Łoza - Legia Honorowa nr 1094; Rembowski - Źródła - 86; Karpowicz - Elita jazdy polskiej.

 

74. KORYCKI Walenty, ur. 1.5.1783 w Olszynie, woj. kal., s. Jana i Salomei Dziembowskiej, 27.4.07 szwol. 5 komp., 1.5.07 bryg., 15.6.07 wachm., 1.4.08 wachm. st., 21.8.09 ppor., [4.5.11 por., 2.9.13 kpt., 1.1.14 kpt. adiutant-mjr 3 p. eklererów gw., odbył kampanie 1808-14, Wagram, Witebsk, Możajsk, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau, Brienne, Montmirail, Laon, Chateau-Thierry, Arcis-sur-Aube], otrzymał 16.4.12 LH - 30732 a 28.11.13 krzyż oficerski LH. [1850 udowodnił szlachectwo].

Spis szlachty Królestwa Polskiego; Łoza - Legia Honorowa - 791; Rembowski - Źródła nr 84; Karpowicz - Elita jazdy polskiej.

 

75. MACK Józef, ur. 17.3.1783 w Galicach na Warmii, s. Jana i Marii Derengowskiej, 27.4.07 szwol. 1 komp., odbył kampanie 1808-11, [Wagram], zwolniony 21.10.11 z jednorazową gratyfikacją 150 fr.

 

76. SZYMANOWSKI Stanisław, ur. 2.6.1791 w Kawęczynie k. Czerska, s. Floriana i Anastazji Ostromęckiej, 27.4.07 szwol. 6 komp., 15.6.07 bryg., 1.9.07 wachm. 3 komp., zwolniony 16.10.07.

 

77. OSTROMĘCKI Leon, ur. 9.7.1790 w Michałowie k. Czerska, s. Karola i Franciszki Bonieckiej, 27.4.07 szwol. 1 komp., zwolniony 20.8.07.

 

78. GRABOWSKI Wincenty, ur. 8.9.1790 w Kurowie k. Czerska, s. Marcina i Agaty Kochanow-skiej, 27.4.07 szwol. 1 komp., 24.8.07 zwolniony.

 

79. SZUBSKI Michał, ur. 6.2.1782 w m. Łęczyc k. Czerska, s. Karola i Julii Staszewskiej, 27.4.07 szwol. 1 komp., odbył kampanię 1808, ranny 1808 w Hiszpanii w ramię od szabli, 24.10.09 zwolniony z pensją.

 

80. ŁOCHOWSKI Józef, ur. 1.2.1789 w Zamościu k. Czerska, s. Antoniego i Bogumiły Bogdaszew-skiej, 27.4.07 szwol. 1 komp., 22.7.07 zatrzymany w Galicji.

 

81. STROŃSKI Jan, ur. 5.4.1789 w Sawczynie na Podolu, s. Szymona i Anny Justowskiej, 27.4.07 szwol. 1 komp., 20.8.07 zwolniony.

 

82. KAPUŚCIŃSKI Paweł, ur. 9.1.1775 w Lastowicach, woj. płoc, s. Szymona i Anny Pocietówny, [służył w wojsku ros., wszedł do 3 puł. Księstwa Warszawskiego], 27.4.07 szwol. 5 komp., 1.8.07 bryg., 11.6.09 wachm. 1 komp., 6.4.11 ppor. 8 p. szwol.-lansjerów, odbył kampanie 1808-13, [ranny 26.8.13 pod Dreznem].

Kirkor - Legia Nadwiślańska.

 

83. LUBAŃSKI Wiktor, ur. 4.6.1785 w Albietowie k. Pińska, lub 4.5.1789 na Litwie, s. Michała i Róży Plaskowickiej, 27.4.07 szwol. 1 komp., 1.4.08 bryg., 1.8.09 wachm. 8 komp., 4.5.11 ppor. 6 komp., [8.7.13 por., odbył kampanie 1808-14, Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budzi-szyn, Drezno, Lipsk, Hanau, Brienne, Montmirail, Laon, Chateau-Thierry, Arcis-sur-Aube], 14.4.13 otrzymał LH nr 34864. [W armii Królestwa Polskiego 1818 kpt. 4 puł., otrzymał 1818 dymisję. W powstaniu listopadowym wszedł 3.31 do powstania oszmiańskiego, 6.4.31 szef sztabu i organizator kawalerii powstania wilejskiego, następnie mjr 13 puł., wycofał się z Dembińskim z Litwy do Warszawy, otrzymał dyplom „dobrze zasłużonego Ojczyźnie”, przeszedł 5.10.31 z Rybińskim do Prus. Udał się na emigrację do Francji, przybył 2.32 do Besancon, gdzie dowodził 6 komp. oficerów. Wziął udział w wyprawie frankfurckiej i 7.4.33 przeszedł do Szwajcarii. Uzyskał wkrótce zgodę na powrót do Francji i zamieszkał ponownie w Besancon. Tu 4.8.44 uznał przywództwo Czartoryskiego, ale 1848 został członkiem TDP. 1857 otrzymał pozwolenie powrotu do gub. wil. Na emigracji towarzyszyła mu żona Teofila Karwowska, która zm. 30.7.45 w Besancon.

SHATXL 48, XL 53; Doubs M 814, M815, U820; Haute-Saone 29 U2, 29 M 3. 29 M6; BP 388; Czart. 5313, 5332; AGAT) WCP 724 Rocznik wojskowy KP1817; „ Trzeci Maj" 1844 s. 160, 1845 s. 122; „Wiadomości Polskie" nr 20 z 26.8.56; Krawiec - Lista członków TDP nr 2682; Łoza -Legia Honorowa nr 1010; Rembowski - Źródła nr 109; Bielecki - Zarys rozproszenia Wielkiej Emigracji; Tyrowicz -Towarzystwo Demokratyczne Polskie; Karpowicz - Elita jazdy polskiej.

 

84. MAKOWIECKI Tomasz, ur. 13.9.1776 w Warszawie, s. Stefana i Marii Łapińskiej, służył w uł. ros., walczył 1807 w Polsce, 27.4.07 szwol. 5 komp., odbył kampanie 1808-11, [Wagram], odesłany 6.7.12 na reformę z jednorazową gratyfikacją 150 fr.

 

85. GIEWARTOWSKI Michał, ur. 1.8.1777 w Białymstoku, s. Mateusza i Konstancji Kobylińskiej, 27.4.07 szwol. 5 komp., odbył kampanie 1808-12, [Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna], zaginął 12.12.12 w Kownie.

 

86. WISE Karol, ur. 10.6.1786 wWarszawie, s. Jakuba i Julii Bzowskiej, 27.4.07 szwol. 5 komp., odbył kampanie 1808-10, [Wagram], reformowany 21.9.11 z pensją 150 fr.

 

87. PEYCZ Ignacy, ur. 4.8.1784 w Siennie, okr. biał., s. Ignacego Antoniego i Ewy Byczkowskiej, 27.4.07 szwol. 5 komp., zwolniony 21.7.07.

 

88. LISIECKI Florian, ur. 4.5.1762 we Włocławku, s. Antoniego i Siemiątkowskiej, 28.4.07 szwol. 5 komp., odbył kampanie 1808-09, [Wagram], reformowany 21.6.10 z jednorazową gratyfikacją 150 fr., odjechał do Warszawy.

 

89. KOMORNICKI Leon, ur. 30.7.1779 w Sandomierzu, s. Ignacego i Teresy Bogdańskiej, 28.4.07 szwol. I komp., 1.4.08 bryg. 4 komp., 1.8.09 wachm., 26.6.12 ppor. à la suite, [odbył kampanie 1808-13, Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, pozostał w tyle 17.10.13 w Lipsku, wzięty do niewoli].

Rembowski - Źródła nr 132; Karpowicz - Elita jazdy polskiej.

 

90. FALKOWSKI Antoni, ur. 15.5.1789 w Dąbniu k. Wysokiej, s. Wojciecha i Felicji Krypskiej, 28.4.07 szwol. 1 komp., odbył kampanie 1808-11, wykreślony 1.4.13 z racji długiej nieobecności.

 

91. BALING Karol, ur. 13.6.1784 w Warszawie, s. Jana i Katarzyny Zwolińskiej, 28.4.07 szwol. 5 komp., odbył kampanie 1808-14, [Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau, Brienne, Montmirail, Leon, Chateau-Thierry, Arcis-sur-Aube], udał się 1.5.14 z pułkiem do Polski.

 

92. ZIELIŃSKI Marcin, ur. 11.1785 w Lubartowie, s. Wawrzyńca i Heleny Markowskiej, 28.4.07 szwol. 5 komp., odbył kampanie 1808-09, stracił nogę od kuli armatniej pod Wagram, 14.4.10 zwolniony z pensją.

 

93. SUCHODOLSKI Jan, ur. 4.12.1788 w Warszawie, s. Michała i Kunegundy Zabłockiej, 28.4.07 szwol. 1 komp., 15.0.08 ppor. 1 p. Legii Nadwiślańskiej, [przeniesiony 9.6.12 do 4 p. Legii, odbył kampanie 1808-13, Madryt, Tudela, Saragossa, Maria, Belchite, Mequinenza. Lerida, Sagunt, Walencja, Smoleńsk, Możajsk, Woronowo, Tarutino, Berezyna, Magdeburg, Lobau, Lipsk, ranny 18.5.11pod Grataloei 20.5.11 w oblężeniu Tarragony, 22.3.12 otrzymał LH nr 30671, dostał się 19.10.13 do niewoli pod Lipskem.W armii Królestwa Polskiego 14.12.14 kpt. 6 ppl., 20.8.20 komen-dant placu Zamościa, 24.5.30 otrzymał znak honorowy za 20 lat nieskazitelnej służby oficerskiej],

AGAD KRW 331• Rocznik wojskowy KP 1817-30; Gembarzewski - Wojsko Polskie 1815-30; Kirkor - Legia Nadwiślańska; Łoza - Legia Honorowa nr 1753.

 

94. OSTASZEWSKI Ignacy, ur. 12.8.1774 w Ostaszewie k. Ciechanowca, s. Wojciecha i Konstancji Kołakowskiej, 1.5.07 szwol. 5 komp., odbył kampanie 1808-09, [Wagram], reformowany 21.6.10.

 

95. MORAWSKI Tomasz, ur. 1.1.1788 w Morawce, woj. płoc., s. Wojciecha i Rozalii Ostaszew-skiej, 1.5.07 szwol. 1 komp., następnie bryg., [odbył kampanie 1808-13, Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau] otrzymał 14.9.13 LH [nr 40521].

Łoza - Legia Honorowa nr 1198.

 

96. WALESZKOWSKI Andrzej, ur. 7.9.1779 w Clebergu na Warmii, s. Stanisława i Anny Jućkow-skiej, 1.5.07 szwol. 5 komp., 1.5.11 bryg. 5 komp., potem 2 komp. 8 p. szwol.-lansjerów, odbył kampanie 1808-10, [Wagram].

SHATXAB41, 24 YC 130

 

97. WIDULIŃSKI Jan, ur. 5.6.1788 w Końskich, s. Jacentego i Konstancji Teliszowej, 1.5.07 szwol. 5 komp., 12.10.07 wykreślony.

 

98. MIEDNIEWSKI Andrzej, ur. 6.5.1785 w Łowiczu, s. Wojciecha i Agnieszki Przestyńskiej, 3.5.07 szwol. 1 komp., odbył kampanie 1808-10, [Wagram], refomowany 9.12.10 z jednorazową gratyfikacją 150 fr.

 

99. HERMISON Jan, ur. 16.6.1785 w Kamieńcu Podolskim, s. Jana i Jadwigi, 3.5.07 szwol. 5 komp., odbył kampanie 1808-09, [Wagram], zm. 10.5.10 w szpitalu gwardii.

 

100. ŻABEŁŁOWICZ Bartłomiej, ur. 11.3.1786 w Dotkowie w ob. bialskim, s. Józefa i Katarzyny Sokołowskiej, [brat Tomasza], 3.5.07 szwol. 5 komp., 1.8.08 bryg. 3 komp., odbył kampanię 1808, poległ 30.11.08 pod Somosierra.

Bielecki - Somosierra.

 

10l. DROZDOWSKI Stanisław, ur. 18.5.1783 w Drawicy [?], woj. płoc., s. Wawrzyńca i Jadwigi Hubiszowej, 3.5.07 szwol. 1 komp., odbył kampanie 1808-12, [Wagram, Witebsk, Możajsk], ranny 25.10.12 pod Borowskiem, zaginął 5.12.12 pod Wilnem.

 

102. SIEROSZEWSKI Kajetan, ur. 16.4.1779 w Bregwidach, woj. kal., s. Jana i Katarzyny Łasz-czewskej, 6.5.07 szwol. 5 komp., 1.3.11 bryg. 1 komp., 15.12.11 wachm., odbył kampanie 1808-12, [Wagram, Witebsk, Możajsk], zaginął 27.11.12 przy przejściu Berezyny. [1850 udowodnił szlachectwo].

Spis szlachty Królestwa Polskiego.

 

103. BENTKOWSKI Karol, ur. 8.8.1791 w Warszawie, s. Józefa i Marii Nowickiej, 7.5.07 szwol. 1 komp., 20.11.08 bryg., odbył kampanie 1808-09, poległ 6.7.09 pod Wagram.

 

104. LACKI Karol, ur. 5.11.1786 w Wichrzach k. Gostynia, s. Antoniego i Marii Stempkowskiej, 7.5.07 szwol. 5 komp., 28.1.13 bryg. 4 komp., odbył kampanie1808-13, [Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna], otrzymał kontuzję od kuli armatniej pod Wagram, zm. 12.9.13w Krakowie.

 

105. SZORCZ Wojciech, ur. 8.7.1788 w Rowkach w Galicji, s. Ignacego i Anny Dydzińskiej, 7.5.07 szwol. 5 komp., 19.5.07 bryg., 1.8.07 wachm., odbył kampanie 1808-09, wykreślony 15.7.09 z kontroli.

 

106. ZIELIŃSKI Franciszek, ur. 4.9.1783 w Warszawie, s. Antoniego i Marii Czobrańskiej, 7.5.07 szwol. 1 komp., odbył kampanie 1808-09, zm. 10.3.10 w szpitalu Saint-Andre w Bordeaux.

 

107. KOWALSKI Jakub, s. Antoniego i Marii Czobrańskiej, ur. 4.9.1783 w Warszawie, 7.5.07 szwol. i komp., odbył kampanie 1808-09, [Wagram], zm. 10.3.10 w szpitalu St-Andre w Bordeaux.

 

108. PNIEWSKI Antoni [Onufry Józef], ur. w Ryczyskach, s. Jana i Marii Jasińskiej, 7.5.07 szwol. 5 komp.,19.5.07 bryg., odbył kampanie 1808-09, wykreślony z kontroli 1.7.09. [1850 udowodnił

szlachectwo].

Spis szlachty Królestwa Polskiego.

 

109. PURZYCKI Sylwester, ur. 31.12.1777 w Targowej k. Pułtuska, s. Franciszka i Katarzyny Kowalewskiej, 10.5.07 szwol. 1 komp., odbył kampanie 1808-10, [Wagram], reformowany 21.4.11.

 

110. KALINOWSKI Franciszek, ur. w Kalinowcu na Podlasiu, s. Marcelego i Marii Gołaszewskiej, 10.5.07 szwol. 5 komp., odbył kampanie 1808-12, [Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna], pozostał w tyle 16.3.13.

 

111. MARKOWSKI Walenty, ur. 1790 w Warszawie, s. Andrzeja i Barbary Bieńkowskiej, 10.5.07 szwol. 1 komp., 21.7.07 zwolniony.

 

112. ZIELIŃSKI Szymon, ur. 24.3.1783 w Czechowicach na Mazowszu, s. Mateusza i Józefiny Szamockiej, 10.5.07 szwol. 5 komp., 12.4.13 przeniesiony do 1 komp., zaginął 6.12.12 w Wilnie, 2.1.13 wrócił do pułku, odbył kampanie 1808-14, [Wagram, Witebsk, Możajsk, Berczyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau, Brienne, Montmirail, Laon, Chateau-Thierry, Arcis-sur-Aube], udał się 1.5.14 z pułkiem do Polski.

 

113. KOWALEWSKI Adam, ur. 24.12.1786 w Żółtowie, woj. płoc, s. Mateusza i Marianny Lickow-skiej, 10.5.07 szwol. 5 komp., odbył kampanie 1808-09, [Wagram], reformowany 21.6.10 z jednorazową gratyfikacją 150 fr., odjechał do Warszawy.

 

114. KLESZCZEWSKI Jakub, ur. 17.8.1780 w Chrytkach na Mazowszu, s. Grzegorza i Teofili Pągowskiej, 11.5.07 szwol. 1 komp., 15.3.13 bryg. 4 komp., odbył kampanie 1808-14, [Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau, Brienne, Montmirail, Laon, Chateau-Thierry, Arcis-sur-Aube], udał się 1.5.14 z pułkiem do Polski.

 

115. SKALSKI Ignacy, ur. 10.1.1780 w Sokołowie w Galicji, s. Ignacego i Katarzyny Jaskólskiej, [brat Józefa], 1 1.5.07 szwol. 1 komp., 1.9.07 bryg., 27.8.09 furier 5 komp., odbył kampanie 1808-09, [Wagram], reformowany 15.2.10 z jednorazową gratyfikacją 150 fr., odjechał do Warszawy.

 

116. SKALSKI Józef, ur. 23.4.1788 w Sokołowie w Galicji, s. Ignacego i Katarzyny Jaskólskiej, [brat Ignacego], 11.5.07 szwol. 1 komp., 15.5.11 bryg. 4 komp., 11.5.12 furier 9 komp., 1.7.12 wachm. st. 10 komp., 11.4.13 przeniesiony do 7 komp., odbył kampanie 1808-14, [Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau, Brienne, Montmirail, Laon, Chateau-Thierry, Arcis-sur-Aube], otrzymał 2.10.13 LH [nr 44236], udał się 1.5.14 z pułkiem do Polski.

Łoza - Legia Honorowa nr 1631.

 

117. KOWNACKI Wojciech, ur. 22.4.1775 w Kurdybanowie k. Łowicza, s. Stanisława i Franciszki Milewskiej, 11.5.07 szwol. 1 komp., odbył kampanie 1808-14, [Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau, Brienne, Montmirail, Laon, Chateau-Thierry, Arcis-sur-Aube], udał się 1.5.14 z pułkiem do Polski.

 

118. BARTOLD Jan, ur. 1786 w Bartoldach, s. Jana i Julii Chmielińskiej, 1 1.5.07 szwol. 1 komp., 1.9.07 zwolniony.

 

119. CZOŁHAŃSKl Jan, ur. 1792 w Warszawie, s. Józefa i Anny, 12.5.07 szwol. 5 komp., odbył kampanie 1808-09, [Wagram], zm. 23.8.08 w szpitalu wWiedniu.

 

120. WORONIECKI Marcin, ur. 13.11.1784 w Białymstoku, s. Mateusza i Marii Matuszewskiej, 12.5.07 kowal 1 komp., 14.4.08 szwol., 1.5.11 przeszedł jako bryg. do 1 komp. 8 p. szwol.-lansjerów, odbył kampanie 1808-11, [Wagram].

SHAT X AB 41

 

121. OBNISKI Antoni, ur. 12.3.1788 w Zochach na Podlasiu, s. Jana i Katarzyny Mioduszewskiej, 12.5.07 szwol. 5 komp., 1.1.14 ppor. 3 p. eklererów gw., [odbył kampanie 1808-14, Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau, 1.5.14udał się z pułkiem do Polski. W armii Królestwa Polskiego ppor. 3 puł.].

SHAT2 YB 89 Rocznik wojskowy KP 1819.

 

122. DĄBROWSKI Jan, ur. 1780 w Ostrołęce, s. Antoniego i Anastazji Kowalewskiej, 12.5.07 szwol. 5 komp., odbył kampanię 1808, zm. 1.8.09 w szpitalu w Paryżu.

 

123. NOWICKI Franciszek [Błażej Walenty], ur 1788 w Piesiorgach k. Zakroczymia, s. Stanisława i Katarzyny Krasińskiej, 12.5.07 szwol. 5 komp., 14.8.07 zwolniony.

 

124. WIELHORSKI Franciszek, ur. 1786 w Chojniczach, s. Aleksandra i Ludwiki Biekierskiej, 12.5.07 szwol. 1 komp., 1.4.08 bryg. 4 komp., 15.4.09 wachm., odbył kampanie 1808-09, zm. 20.7.09 w szpitalu w Wiedniu w wyniku ran spod Wagram.

 

125. SMARZEWSKI Aleksander, ur. 12.3.1790 w Warszawie, s. Aleksandra i Judyty Bychowskiej, 12.5.07 szwol. 5 komp., 3.7.12 przeniesiony do 5 komp., odbył kampanie 1808-12, [Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna], zaginął 6.12.12 w Wilnie.

 

126. DEMBOWSKI Franciszek, ur. 1.9.1787 w Warce, s. Marcina i Rozalii Szymanowskiej, 14.5.07 szwol. 1 komp., 15.5.11 bryg. 5 komp., 1.8.12 wachm. 6 komp., odbył kampanie 1808-14, [Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau, Brienne, Montmirail, Laon, Chateau-Thierry, Arcis-sur-Aube], 28.11.13 otrzymał LH [nr 44235], udał się 1.5.14 z pułkiem do Polski.

Łoza - Legia Honorowa nr 313.

 

127. GEMBICKI Nepomucen, ur. 16.6.1785 w Toporowie, s. Szymona i Teresy Guzowskiej, 14.5.07 szwol. 5 komp., 11.9.09 przeniesiony do 1 komp., odbył kampanie 1808-10, [Wagram], reformowany 11.3.11 z jednorazową gratyfikacją 150 fr., odjechał do Toporowa.

 

128. GRABOWSKI Jan, ur. 1785 w Piekarach, s. Bogumiła i Antoniny Krawińskiej, 14.5.07 szwol. 5 komp., 12.8.07 wykreślony z kontroli.

 

129. ŁASKI Jan, ur. 25.6.1786 w Szczepankach k. Sandomierza, s. Wojciecha i Katarzyny Waligór-skiej, 14.5.07 szwol. 5 komp., 15.5.12 bryg., odbył kampanie 1808-14, [Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau, Brienne, Montmirail, Laon, Chateau-Thierry, Arcis-sur-Aube], 28.11.13 otrzymał LH [nr 44250], udał się 1.5.14 zpułkiem do Polski.

 

130. DRZEWIECKI Piotr, ur. 1789 w Chorowicach w Galicji, s. Antoniego i Elżbiety Szerakow-skiej, 14.5.07 szwol. 1 komp., 15.8.07 wykreślony z kontroli.

 

131. DĄBROWSKI Walenty, ur. 13.2.1775 w m. Wrzory-Stara Wieś na Mazowszu, s. Bartłomieja i Marii Majkowskiej, 14.5.07 szwol. 5 komp., odbył kampanie 1808-09, reformowany 21.6.10 z jednorazową gratyfikacją 150 fr., odjechał do Warszawy.

 

132. SAWICKI Paweł, ur. 15.1.1786 w Iwanowicach, woj. sandom,, s, Józefa i Marianny Tczewskiej, 14,5.07 szwol. 1 komp., 28.1.13 bryg. 6 komp., 11.4.13 à la suite, odbył kampanie 1808-13, [Wagram, Witebsk. Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno], dostał się 27.8.13 do niewoli [pod Dreznem].

 

133. HALICKI Antoni, ur. 14.6.1789 w m. Kopisko, okr. biał., s. Marcina i Katarzyny Waszkiewicz, 16.5.07 szwol.1 komp.. 1.5.13 bryg. 8 komp., odbył kampanie 1808-14, [Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau, Briennne, Montmirail], dostał się do niewoli 15.3.14 pod Montereau.

 

134. DORANTOWICZ Jan, ur. 24.6.1787 w Warszawie, s. Jana i Barbary Sawickiej, 16.5.07 szwol. komp., 28.1.13 bryg. 7 komp., 11.4.13 à la suite, odbył kampanie 1808-14, [Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau, Brienne,Montmirail, Laon, Chateau-Thierry], dostał się do niewoli 25.3.14 pod Arcis-sur-Aube.

 

135. SOŁECKI Adam, ur. 1786 w Borówkach k. Sieradza, s. Mateusza i Marii Dlagowskiej, 15.6.07

szwol. 2 komp., 15.6.07 wachm., 1.10.07 wagmestr w sztabie odbył kampanie 1808, wykreślony 1.2.09 z kontroli.

 

136. JASTRZĘBOWSKI Stanisław, ur. 8.5.1780 w Giewartach,woj. płoc, s. Mateusza i Marianny Leśnikowskiej, 16.5.07 szwol. 1 komp., odbył kampanie 1808-10, [Wagram], od 6.9.10 na urlopie, nie wrócił do pułku, 1.6.11 wykreślony z kontroli.

 

137. ROMAN Ignacy, ur. 3.12.1783 w Porycku na Wołyniu, s. Franciszka i Marianny Siesickiej, [brat Franciszka], 16.5.07 szwol. 1 komp., następnie bryg., odbył kampanie 1808-14, [Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau, Brienne,Montmirail, Laon, Chateau-Thierry, Arcis-sur- Aube]. udał się 1.5.14 z pułkiem do Polski.

 

 138. WOJNAROWSKI Ksawery, ur. 14.8.1775 w Brzeszowie, woj. sandom., s. Baltazara i Marii Lewandowskiej, 16.5.07 szwol. 5 komp., 15.4.08 bryg., 23.4.10 wachm. 6 komp., 6.4.11 ppor. 8 p. szwol.-lansjerów, [odbył kampanie 1808-13, Wagram].

Kirkor - Legia Nadwiślańska.

 

139. HOFFMANN Józef [Jakub Antoni], ur. 20.9.1780 w Chorzelowie k. Tarnowa, s. Franciszka i Apolonii Psarskiej, 18.5.07 szwol. 5 komp., 7.6.07 bryg., 26.6.07 wachm., 4.10,08 ppor. 1 komp., [17.2.11 por. 7 p. szwol.-lansjerów, 6.4.1 1 kpt. kwatermistrz 8 p. szwol.-lansjerów, 1812-13 w zakładzie pułku w Sedanie, odbył kampanie 1808-09, 1814, Wagram, 17.1.14 otrzymał LH nr 45122. W armii Królestwa Polskiego 1815-30 mjr Sztabu Głównego, otrzymał 24.5.30 znak honorowy za 20 lat nieskazitelnej służby oficerskiej. W powstaniu listopadowym 9.3.31 mjr 4 psp., 3.5.31 ppłk Sztabu Głównego, 23.9.31 otrzymał dymisję, 2.10.31 przybył do Warszawy, stawił się przed KRW, 11.10.31 ponowił przysięgę wierności carowi. Zm. 6.4.51].

AGAD KRW 478. 479; BUW 562; BOI 1143 Rocznik wojskowy KP 1817-30; Lista imienna znakiem honorowym ozdobionych; Bielecki-Słownik oficerów 1.2; Gembarzewski - Wojsko Polskie 1815-30; Kirkor - Legia Nadwiślańska; Łoza - Legia Honorowa nr 554; Karpowicz - Elita jazdy polskiej.

 

140. BĘDKOWSKI Melchior, ur. 15.7.1787 w Wilkowie w Wielkopolsce, s. Jana i Franciszki Czaj-kowskiej, 18.5.07 szwol. I komp., 15.5.12 bryg. 10 komp., 11.4.13 przeniesiony do 5 komp., odbył kampanie 1808-13, [Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk], dostał się 25.10.13 do niewoli [w odwrocie spod Lipska].

 

141. GRZYWANOWSKI Stanisław, ur. 1781 wm. Byki k. Piotrkowa, s. Jakuba i Zofii, 18.5.07 szwol. 5 komp., odbył kampanie 1808-09, wykreślony 31.12.10 z racji długiej nieobecności,

 

142. RADOLIŃSKI Antoni, ur. 4.5.1784 w Warszawie, s. Franciszka i Katarzyny Wszykowej, 18.5.07 szwol. 5 komp., 20.8.07 zwolniony.

 

143. BORZUCHOWSKI Idzi, ur. 24.6.1788 w Borzymach, s. Jana i Marii Milewskiej, 18.5.07 szwol. 5 komp., odbył kampanie 1808-09, ranny 6.7.09 pod Wagram w rękę od szabli, 30.9.09 reformowany.

 

144. BIERZYŃSKI Tomasz Jan, ur. 16.5.1787 w Budzowic k. Sieradza, s. Józefa i Gertrudy Karwosieckiej, 18.5.07 szwol. 2 komp., 1.8.07 bryg., 1.11.07 wachm. 4 komp., 24.9.10 ppor. à la suite 8 p. szwol.-lansjerów, [odbył kampanie 1808-12, Wagram, ranny 28.12.12 nad Berezyna, zaginął w czasie odwrotu].

Kirkor - Legia Nadwiślańska.

 

145. ROMAN Franciszek, ur. 3.12.1783 w Porycku na Wołyniu, s. Franciszka i Marii Siesickiej,[brat Ignacego], 20.5.07 szwol. 1 komp., 11.9.09 bryg. 8 komp., 16.5.11 wachm. 6 komp., odbył kam-panie 1808-12, [Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna], zaginął 9.12.12 między Wilnem i Kownem.

 

146. SZEPKE Karol, ur. 18.12.1789 w Nieborowie na Mazowszu, s. Jana i Katarzyny Ziemskiej, 20.5.07 szwol. 5 komp., odbył kampanie 1808-12, [Wagram, Witebsk, Możajsk], zaginął 27.11.12 przy przejściu Berezyny.

 

147. LEWARTOWSKI Jerzy, ur. 5.4.1787 w Wieczernem w Galicji, s. Franciszka i Tekli Piekar-skiej, 20.5.07 szwol. 5 komp., 26.6.07 bryg., 15.9.08 ppor. 2 p. Legii Nadwiślańskiej, [1810 por., odbył kampanie 1808-12. W armii Królestwa Polskiego 1815-30 kpt. żandarmerii, 24.5.25 przyznano mu baronat. Zm. 1835 w Krakowie].

Rocznik wojskowy KP 1817-30; Borkowski - Almanach błękitny; Kirkor - Legia Nadwiślańska.

 

148. NADAZ Józef, ur. 19.3.1784 w Warszawie, s. Józefa i Marii Olszewskiej, 20.5.07 szwol. 1 komp., odbył kampanie 1808-14, [Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau, Brienne, Montmirail, Laon, Chateau-Thierry, Arcis-sur-Aube], udał się 1.5.14 z pułkiem do Polski.

 

149. BUDZIŃSKI Wincenty, ur. 5.5.1785 w Kleczach w Galicji, s. Karola i Salomei Kostrowskiej, 20.5.07 szwol. 1 komp., 20.10.07 zwolniony.

 

150. BROMIRSKI Kacper, ur. 15.6.1786 w Przyborowie k. Wrocławia, s. Antoniego i Kunegundy Nowakowskiej, [brat Jana], 20.5.07 szwol. 1 komp., 7.6.07 bryg., 20.8.07 ppor. [2 puł. Księstwa Warszawskiego, 13.10.09 por. 15 puł., 20.4.10 kpt., odbył kampanie 1809, 1812. W armii Królestwa Polskiego 13.2.15 kpt. 2 puł.j.

Rocznik wojskowy KP 1817-19; Gembarzewski - Wojsko Polskie 1807-14; Gembarzewski- Wojsko Polskie 1815-30.

 

151. BROMIRSKI Jan, ur. 18.2.1789 w Przyborowie k. Wrocławia, s. Antoniego i Kunegundy Nowakowskiej, [brał Kacpra], 20.5.07 szwol. 1 komp., 1.8.07 bryg., 1.4.08 wachm., odbył kampanię 1808, zamordowany 1.12.08 w Hiszpanii.

 

152. WAWROWSKI Józef [Mikołaj], ur. 16.9.1788 w Warszawie], s. Antoniego i Heleny Chmieliń-skiej, 20.5.07 szwol. 1 komp., 26.7.09 ppor. 4 p. Legii Nadwiślańskiej, [odbył kampanie 1809-14, ranny 2.3.14 pod Soissons, poległ w następnych walkach].

Kirkor - Legia Nadwiślańska.

 

153. SIEMOŃSKI Gabriel, ur. 13.12.1787 w Przezwodach, woj. sandom., s. Stanisława i Tekli Lipowskiej, 20.5.07 szwol. 1 komp., 1.4.08 bryg. 8 komp. 1.8.09 wachm., 24.9.10 ppor. Legii Nadwiś-lańskiej [pełnił służbę à la suite w 2 batalionie 3 p. Legii, 8.13 por. adiutant mjr w polskiej gw. honorowej. W armii Królestwa Polskiego kpt. 3 ppl.].

Gembarzewski - Wojsko Polskie 1815-30; Kirkor - Legm \ Nadwiślańska.

 

154. BYDŁOWSKI Feliks, ur. 18.1.1782 w Oleksinie na Wołyniu, s. Wacława i Marii Brzozowskiej. 20.5.07 szwol. 5 komp., 17.11.11 bryg. 1 komp., 28.1.13 wachm. 10 komp., 11.4.13 à la suite, 17.7.13 ppor. [1.1.14 przeszedł do 3 p. eklererów gw., odbył kampanie 1808-14, Medina de Rio Seco, Madryt, Benavente, Essling, Wagram, Znojmo, Santa Cruz, Astorga, Ciudad Rodrigo, Almeida, Witebsk, Smoleńsk, Możajsk, Krasne, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk. Hanau, Brienne, 1.5.14 udał się z pułkiem do Polski. W armii Królestwa Polskiego wszedł 13.2.15 do 4 puł. jako ppor., 2.9.20 por., 29.12.29 wysłany po remontę do Rosji, 24.5.30 otrzymał znak honorowy za 15 lat nieskazitelnej służby oficerskiej. Po wybuchu powstania listopadowego zatrzymany 1.2.31 w Różynce w gub. kijow., z rozkazu feldmarszałka Sackena, odesłany do Woroneża, wrócił 17.4.32 do Warszawy, stawił się przed KRW, ponowił przysięgę wierności carowi].

AGAD KRW 343, 477, 478, 479 Rocznik wojskowy KP 1817-30; Lista imienna znakiem honorowym ozdobionych Rembowski - Źródła nr 197; Bielecki - Słownik oficerem t. 1; Karpowicz - Elita jazdy polskiej.

 

155. BOGUCKI Piotr, ur. 1.3.1784 w Wieliczce, s. Gabriela i Magdaleny Pieniążek, 20.5.07 szwol 2 komp., 15.6.07 bryg., 1.8.07 wachm., 12.3.08 ppor adiutant-mjr w sztabie, odbył kampanie 1806-08, [zamordowany 7.1.09 w Laguna k. Valladolid].

Rembowski - Źródła nr 15; Karpowicz - Elita jazdy polskiej.

 

156. JAŃSKI Paweł, ur. 27.6.1788 w Warszawie. s. Ignacego i Franciszki Arendt, 20.5.07 szwol. 1 komp., odbył kampanie 1808-12, [Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna], dostał się 25.12.12 do niewoli ros.

 

157. KRAJEWSKI Józef, ur. 4.9.1790 w Węgrowie, s. Jana i Marii Szotkowskiej, 20.S.07 szwol. 1 komp., 1.10.07 zwolniony.

 

158. SZUM Jan, ur. 7.6.1788 w Warszawie, s. Leonarda i Magdaleny Rudkowskiej, 20.12.06 wszedł do 2 puł. Księstwa Warszawskiego, 20.5.07 szwol. 1. komp., 15.5.12 bryg. 10 komp., 1 1.4.13 przenie- siony do 5 komp., 28.12.12 zaginął w Elblągu, 28.1.13 wrócił do pułku do 10 komp., odbył kampanie 1808-13[Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau], dostał się 26.10.13 do niewoli [w odwrocie spod Lipska].

 

159. OLSZEWSKI Joachim, ur. 11.9.1784w Olszowie k.Dubna, s. Kazimierza i Jadwigi Grochow-skiej, 20.5.07 szwol. 1 komp, 1.8.09 bryg, odbył kampanie 1808-11, [Wagram], 25.6.1 1 przeniesiony na reformę z pensją 172 fr.

 

160. PASZKOWSKI Stanisław, ur. 1.1.1785 w Mosznejs. Jana i Rozalii Myszkowskiej, 20.5.07 szwol. 1 komp., odbył kampanie 1808-12, [Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna], dostał się 25.12.12 do niewoli.

 

161. FIUTOWSKI Marcin, ur. 10.11.1778 w Gostwicy k. Starego Sącza, s. Macieja i Salomei Borkiewicz, 20.5.07 szwol. 5 komp., 1.4.08 bryg., 1.4.09 furier, 27.8.09 zdegradowany na szwol., 1.2.10 bryg., 15.2.10 furier. 1.1.11 wachm. 4 komp., 1.3.11 wachm. st. 1 komp., 1.6.12 ppor., [11.4.14 odjechał na Elbę, wrócił z Napoleonem do Francji, 25.4.15 włączony do 1 szwadronu 1 p. szwol.-lansjerów gw., odbył kampanie 1808-15 Medina de Rio Seco, Somosierra, Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau, ,Brienne, Montmirail, Laon, Chateau-Thierry, Arcis-sur-Aube, Ligny, Waterloo, 16.8.13 otrzymał LH nr 39464 a 27.2.14 krzyż oficerski LH nr 34481, opuścił 1.10.15 służbę franc., wrócił do Polski. W armii Królestwa Polskiego ppor., 30.4.16 wziął dymisję. Został zarządcą dóbr Wincentego Krasińskiego, potem asesor komisji woj. płoc., nadleśny w lasach rządowych. W powstaniu listopadowym komendant rezerw armii, 2.31 generalny inspektor szpitali wojskowych. Zm. 28.7.31 w Warszawie. Ożeniony z Marcjanną Słomińską.

BUW 736  Bielecki - Słownik oficerów t. 2; Kirkor - Pod sztandarami Napoleona; Łoza — Legia Honorowa nr 408;  Mościcki - Pod znakiem Orla i Pogoni; Rembowski - Źródła w 124; Karpowicz - Elita jazdy polskiej; PSB.

 

162. MIKUŁOWSKI Wincenty, ur. 15.3.1783,[wg Łozy I2.12.1789], w Gromadzicach, woj. sandom., s. Sebastiana i Grodzickiej, 20.5.07 szwol. 5 komp., 20.5.07 wachm., 12.3.08 przeniesiony do 6 komp., 12.3.08 ppor., [1.6.09 por., 1.6.12 kpt., odbył kamp. 1808-14, Medina de Rio Seco, Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau, Brienne], ranny pod Reichenbach od kuli, w Hanowerze od szabli, pod Brienne od kuli, 16.4.13 otrzymał LH nr 30730 a 28.11.13 krzyż oficerski LH. W armii Królestwa Polskiego 1816 kpt. w szwadronach wzorowych uł, wziął dymisję. W powstaniu listopadowym ppłk, 30.0.31 płk, dow. Legii Litewsko-Ruskiej, 19.9.31 wziął dymisję dla słabości zdrowia.

BP 394; BUW 562; BOZ 3143  Karpowicz - Elita jazdy polskiej; Łoza - Legia Honorowa nr 1165; Rembiński - Źródła nr 59.

 

163. ŻURAWSKI Hipolit Jan, ur. 5.8.1792, s. Jana i Magdaleny Kamińskiej, 20.5.07 szwol. 2 komp, odbył kampanię 1808, poległ 30.11.08 pod Somosierra.

Bielecki - Somosierra.

 

164. KOCHANOWSKI Paweł, ur. 1788 w Warszawie, s. Jana i Katarzyny Darewskiej, 20.5.08 kowal 5 komp, 5.4.08 szwol, odbył kampanie 1808-10, [Wagram], zginął 2.5.10 podczas rekonesansu w Escaray w prowincji Rjoja.

 

165. GORZYŃSKI [Górzyński] Wincenty, ur. 1.1.1786 w Skempem, woj. płoc., s. Antoniego i Bar-bary Cybulskiej, 20.5.07 szwol. 1 komp, 1.5.11 furier 1 komp. 8 p. szwol.-lansjerów, odbył kampanie 1808-11.

SHAT X AB 41 • Kirkor - Legia Nadwiślańska.

 

166. MŁOCHOWSKI Antoni Jan, ur. 20.6.1785 w Pniewach na Mazowszu, s. Stanisława i Marii Pykalskiej, 20.5.07 szwol. 5 komp, odbył kampanie 1808-11, odesłany 1.6.12 z pensją 150 fr.

 

167. GIERGIELEWICZ Kajetan, ur. 15.4.1784 w Sielcu k. Warszawy, s. Gabriela i Marii Chmieliń-skiej, 20.5.07 szwol. 1 komp, 28.1.13 bryg. 4 komp, 11.4.13 à la suite, odbył kampanie 1808-13, [Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk], dostał się 29.10.13 do niewoli [pod Hanau], 1850 udowodnił szlachectwo.

Spis szlachty KP.

 

168. NOWOSIELSKI Ignacy, ur. 14.6.1785 w Brwinowie na Mazowszu, s. Antoniego i Bogumiły Kwiatkowskiej, 20.5.07 szwol. 5 komp, odbył kampanie 1808-12, [Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna], zaginął 2.1.13.

 

169. WRÓBLEWSKI Mateusz, ur. 15.10.1790, s. Marcina i Wiktorii Zawistowskiej, 20.5.07 szwol.

6 komp, 7.6.07 bryg, 24.9.07 wykreślony zkontroli.

 

170. PIOTROWSKI Józef, ur. 1.4.1780 w Woli, woj. sier., s. Józefa i Józefiny Zdzienieckiej, służył w 4 psk. Księstwa Warszawskiego, 20.5.07 szwol. 2 komp., 7.6.07 bryg., 1.8.07 wachm., 17.7.13 ppor., [1.1.14 przeszedł do 3 p. eklererów gw., 11.4.14 odjechał na Elbę, wysłany przez Napoleona do Parmy jako oficer przyszłej eskorty Marii Luizy, odesłany z Parmy na Elbę, po drodze aresztowany i odstawiony do granic Księstwa Warszawskiego, odbył kampanie 1808-14, Somosierra, Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau, Brienne, Montmirail, Laon, Chateau-Thierry, Arcis-sur-Aube, 16.4.12 otrzymał LH nr 30733. W armii Królestwa Polskiego por. na reformie, przydzielony do 3 puł.]

SHAT 2 YB 89 Rocznik wojskowy KP 1817; Łoza - Legia nr 1365; Rembowski - Źródła nr 195; Karpowicz - Elita jazdy polskiej.

 

171. BIEŃKOWSKI Franciszek, ur. 24.9.1785 w Radoszycach, woj. sandom., s. Dominika i Barbary Skroszyńskiej, służył w 4 psk. Księstwa Warszawskiego, 20.5.07 szwol. 2 komp., 9.6.07 bryg., 15.6.07 wachm., odbył kampanie 1808-12, [Somosierra, Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna], zaginął 9.12.12 między Wilnem a Kownem.

 

172. CHMIELEWSKI Józef, ur. 9.3.1787 w Sieradzu, s. Andrzeja i Jadwigi Krajewskiej, 20.5.07 szwol. 2 komp., 7.6.07 bryg., 20.11.08 wachm. 8 komp., odbył kampanie 1808-09, [Wagram], ranny w ramię od kuli przy wzięciu Madrytu, 13.12.09 otrzymał LH[nr 26940], przeniesiony 15.2.10 na reformę z pensją 331 fr.

Łoza - Legia Honorowa nr 217.

 

173. MADEYSKI Ignacy, ur. w Tuminie na Wołyniu, s. Andrzeja i Elżbiety Niemiewskiej, 20.5.07 szwol. 2 komp., 7.6.07 bryg., 1.8.07 wachm., 17.2.1 1 ppor. 3 komp., [6.4.11 ppor. 8 p. szwol.-lansjerów, odbył kampanie 1808-09, [Somosierra, Wagram], 13.12.09 otrzymał LH [nr 26935],

Łoza - Legia Honorowa nr 1070; Rembowski - Źródła nr 104; Bielecki - Somosierra.

 

174. GOLIMOWSKI Jan, ur. 25.12.1782 w Snancinku [?] k. Bydgoszczy, s. Stanisława i Franciszki Trubczyńskiej, 20.5.07 szwol. 6 komp., 7.6.07 bryg., 1.4.08 przeniesiony do 3 komp., 20.11.08 trafił do 7komp., 31.5.09 zdergradowany na szwol., przydzielony do 6 komp., 1.5.11 bryg. 5 komp., odbył kampanie 1808-14, [Somosierra, Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau, Brienne, Montmirail, Laon, Chateau-Thierry, Arcis-sur-Aube], udał się 1.5.14 z pułkiem do Polski.

Bielecki - Somosierra.

 

175. SICZYŃSKI Mikołaj, ur. 2.2.1790 w Niedzielsku, s. Józefa i Teresy Karpińskiej, 20.5.07 szwol.

6 komp., 7.6.07 bryg., 1.7.07 wachm., odbył kampanie 1808-09, [Medina de Rio Seco, Somosierra, Wagram], zwolniony 1.7.09.

 Bielecki - Somosierra.

 

176. MIRACKI Nikodem, ur. 15.8.1781 w Lipnikach k. Dobczyna, s. Andrzeja i Marii Lamparskiej, 20.5.07 szwol. 6 komp., 7.6.07 furier, 1.5.11 wachm. 1 komp., 25.11.11 ppor. 8 p. szwol.-lansjerów, [odbył kampanie 1808-13, Medina de Rio Seco, Somosierra, Wagram. dostał się 5.13 do niewoli. W armii Królestwa Polskiego kpt. żandarmów. W powstaniu listopadowym ppłk karabinierów, pod Dębem Wielkim wziął 4 armaty]. Przybył do Francji 2.32 i należał początkowo do zakładu w Besanęon. Wziął udział w wyprawie frankfurckiej, dowodził jedną z komp. Hufca Świętego, 7.4.33przeszedł do Szwajcarii. Wrócił potajemnie do Besanęon, chciano go usunąć do Anglii, ale ponieważ ujawnił szczegóły niedawnej wyprawy w obszernym raporcie dla policji, pozwolono mu pozostać. Potępiony przez Polaków, obawiał się o swe życie, przeniósł się 29.4.33 do Troyes, a następnie do Paryża. Wysłany do Orleanu, zabiegał tam 8.33 o carską amnestię. 1.34 przyby do Strasburga, gdzie połączyła się z nim żona. 1837 przystąpił tam do Zjednoczenia Emigracji Polskiej. Zm. 24.10.62 w Strasburgu.

SHAT XL 48, XL 53; AUAE Memoires et documents Pologne 42; Aube U 1417; Doubs U 814; BP 550. 574: Czart. 5313 Rocznik wojskowy KP 1817-30; Przegląd Rzeczy Polskich 1862; Bielecki - Zarys rozproszenia Wielkie Emigracji; Kirkor - Legia Nadwiślańska; Bielecki - Somosierra.

 

177. BZOWSKI Franciszek, ur. 26.7.1776 w Warszawie, s. Marcina i Wiktorii Zgierskiej, 20.5.07 szwol. 2 komp., 1.9.07 bryg., 1.10.08 zdegradowany na szwol.. Odbył kampanie 1808-10, [Somo-sierra, Wagram]. 15.5.11 przeniesiony na reformę z jednorazową gratyfikacją 150 fr.

Bielecki - Somosierra.

 

178. DZIERZBICKI Jan Nepomucen, ur. 3.7.1791 w Sieradzu, s. Józefa i Rozalii Dzienkowskiej, 20.5.07 szwol. 2 komp., 1.9.07 bryg., odbył kampanię 1808 [Somosierra], 30.9.09 przeniesiony na reformę.

Bielecki - Somosierra.

 

RUTKOWSKI Augustyn, ur. 20.8.1781 w Zgórach k. Konina, s. Piotra i Jadwigi Szymańskiej, służył w 4 psk. Księstwa Warszawskiego, 20.5.07 szwol. 2 komp., 15.5.11 bryg., odbył kampanie 1808-14 [Somosierra, Wagram, Witebsk, Możajsk,Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Brienne, Montmirail, Laon, Chateau-Thierry, Arcis-sur-Aube], udał się 1.5.14 z pułkiem do Polski.

Bielecki - Somosierra.

 

180. OSUCHOWSKI Andrzej, ur. 29.12.1774 w Sieradzu, s. Benedykta i Marii Konarskiej, 20.5.07 szwol. 6 komp., 7.6.07 bryg., 1.8.08 zdegradowany na szwol., odbył kampanie 1808-09, [Medina de Rio Seco, Somosierra, Wagram], 11.7.10 reformowany z jednorazową gratyfikacją 150 fr.

Bielecki - Somosierra.

 

181. PISULSKI Walenty, ur. 7.3.1790 w Warcie, woj. kal., s. Pawła i Marii Zachariasz, 20.5.07 szwol. 6 komp., odbył kampanie 1808-09, [Medina de Rio Seco, Somosierra, Wagram], 10.4.10 przeniesiony do linii rozkazemKrasińskiego.

Bielecki - Somosierra.

 

182. OSUCHOWSKI Roch, ur. 28.7.1774 w Sieradzu, s. Benedykta i Marii Konarskiej, 20.5.07 szwol. 6 komp., 15.10.12 bryg. 9 komp., 11.4.13 do 4 komp., odbył kampanie 1808-14, [Medina de Rio Seco, Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen. Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau, Brienne, Montmirail. Laon, Chateau-Thierry, Arcis-sur-Aube],udał się 1.5.14 z pułkiem do Polski.

Bielecki - Somosierra.

 

183. WIĘCKOWSKI Wincenty, ur. 3.4.1786 w m. Menka k. Sieradza, s. Leona i Katarzyny Sędzieckiej, służył w 4 psk. Księstwa Warszawskiego, 20.5.07 np., odbył kampanie 1808-12, [Somo-sierra, Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna], zaginął 30.7.12.

Bielecki - Somosierra.

 

184. SOŁECKI Wincenty, ur. 12.12.1768 w Wieluniu, s. Jana i Katarzyny Majewskiej, 20.5.07 szwol. 2. komp., 1.5.11 bryg. 2 komp., potem 6 komp. 8 p. szwol.- lansjerów.

SHAT X AB 41 24 YC 130

 

185. WOŁOSZYŃSKI Jan, ur. 5.4.1784 w Pilisach, s. Jana i Katarzyny Stomińskiej, 20.5.07 szwol. 6 komp., odbył kampanię 1808, [Medina de Rio Seco, Somosierra], wykreślony 1.2.09.

Bielecki - Somosierra.

 

186. MIELCIŃSKI Feliks, ur. 7.2.1775 w m. Wiewce, s, Grzegorza i Marii Sztachowskiej, 20.5.07 szwol. 6 komp., 25.7.07 zwolniony.

 

187. WRZESIŃSKI Grzegorz, ur. 8.8.1785 w Krakowie, s. Franciszka i Teresy Piotrowskiej, 20.5.07 szwol. 2 komp., 31.10.07 zwolniony.

 

188. CZAJKOWSKI Antoni, ur. 13.7.1775 w Czajkowej k. Przemyśla, s. Grzegorza i Katarzyny Winnickiej, służył w 4 psk. Księstwa Warszawskiego, 20.5.07 szwol. 2 komp., odjechał 11.4.14 na Elbę, [wrócił z Napoleonem do Francji, 25.4.15 lansjer 1 komp. 1 p. szwol.-lansjerów gw., 1.5.15 bryg.,] odbył kampanie 1808-15, [Somosierra, Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budzi-szyn, Drezno, Lipsk, Hanau, Brienne, Montmirail, Laon, Chateau-Thierry, Arcis-sur-Aube, Ligny, Waterloo], 27.2.14 otrzymał LH, [Łoza go nie wymienia], 1.10.15opuścił służbę franc, wrócił do Polski. [W armii Królestwa Polskiego 13.2.16 wziął dymisję. W powstaniu listopadowym por. 5 puł., 3.4.31 kpt.].

BP 391, 394; BUW 736, Akc. 587; BOZ 3143 • Kruszewski - Pamiętniki z roku 1830-31; Kirkor - Pod sztandarami Napoleona; Bielecki - Somosierra.

 

189. MICHAŁOWSKI Józef, ur. 19.3.1783 w Kościanie, s. Kajetana i Marii Wadzikowskiej, 20.5.07 szwol. 6 komp., odbył kampanie 1808-09, [Medina de Rio Seco, Somosierra], 10.4.10 przeniesiony do linii rozkazem Krasińskiego.

Bielecki - Somosierra.

 

190. WASILEWSKI Wojciech, ur. 15.5.1784 w Biniendzicach k. Radomia, s. Wawrzyńca i Kata-rzyny, służył w 4 psk. Księstwa Warszawskiego, 20.5.07 szwol. 2 komp., odbył kampanie 1808-12, [Somosierra, Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna], zaginął 9.12.12 między Wilnem a Kownem.

Bielecki — Somosierra.

 

191. DEBRECKI Wojciech, ur. 3.6.1784 w Koziegłowach, s. Adama i Elżbiety Hodkowskiej, 20.5.07 szwol. 2 komp., 25.10.07 zwolniony.

 

192. PODLEWSKI Stefan, ur. 27.12.1781 w Strzelcu k. Radomia, s. Szymona i Tekli Bratkowskiej, służył w 4 psk. Księstwa Warszawskiego, 20.5.07 szwol. 2 komp., 15.5.12 bryg. 10 komp., 11.4.13 przeszedł do 5 komp., odbył kampanie 1808-14, [Somosierra, Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau, Brienne, Montmirail, Laon, Chateau-Thierry, Arcis-sur-Aube], udał się 1.5.14 z pułkiem do Polski.

Bielecki - Somosierra.

 

193. MILEWSKI Michał, ur. 1784 w Opatówku, woj. kal., s. Grzegorza i Heleny Piechocińskiej, 20.5.07 szwol. 6 komp., odbył kampanie 1808-10, [Medina de Rio Seco, Somosierra, Wagram], zwolniony 11.3.11 z pensją 150 fr., odjechał do Opatówka.

Bielecki - Somosierra.

 

194. ORŁOWSKI Józef, ur. 3.11.1782 w Kaliszu, s. Franciszka i Joanny Ostrowskiej, 20.5.07 szwol. 6 komp., 1.5.11 wachm. 5 komp. 8 p. szwol.-lansjerów, odbył kampanie 1808-10, [Medina de Rio Seco, Somosierra, Wagram].

SHATXAB 41. 24 YC 130 Bielecki - Somosierra.

 

195. RACIŃSKI Kazimierz, ur. 15.5.1785 w m. Służon k. Radziejowa, s. Jakuba i Anny Klimow-skiej, 20.5.07 szwol. 6 komp., 1.5.11 bryg. [6 komp.] 8 p. szwol.-lansjerów, odbył kampanie 1808-11, [Medina de Rio Seco, Somosierra, Wagram].

SHAT X AB 41 Bielecki - Somosierra.

 

196. NIEDBALSKI Mateusz, ur. 16.3.1774 w Nekli w Wielkopolsce, s. Mateusza i Marianny Sroczyńskiej, służył w 4 psk. Księstwa Warszawskiego, 20.5.07 szwol. 2 komp., odbył kampanie 1808-14, [Somosierra, Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau, Brienne, Montmirail, Laon, Chateau-Thierry, Arcis-sur-Aube], udał się 1.5.14z pułkiem do Polski.

Bielecki - Somosierra.

 

197. MAKOWSKI Wojciech, ur. 1782 w Gąbce w Wielkopolsce, s. Jakuba i Marii Bakuszewskiej, służył w 4 psk. Księstwa Warszawskiego, 20.5.07 szwol. 6 komp., 11.4.13 przeniesiony do 1 komp., odbył kampanie 1808-14. [Medina de Rio Seco, Somosierra, Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau, Brienne, Montmirail], poległ 15.3.14 pod Montereau.

Bielecki - Somosierra.

 

198. PTASZYŃSKI Melchior, ur. 12.4.1787 w Kończy, woj. kal., s.Jakuba i Marii Przeradzkiej 20.0.07 szwol. 6 komp., 6.7.12 przeszedł do 3 p. szwol. gw., [11.4.33 wrócił do 1 p. szwol. jako wachm. 7 komp we Friedbergu], odbył kampanie 1808-14, [Medina del Rio Scco, Somosierra, Wagram, Lützen, Budzisz}-. Drezno, Lipsk, Hanau, Brienne, Montmirail, Laon. Chateau-Thierry, Arcis-sur-Aube, udał się 1.5.14 z pułkiem do Polski],

Bielecki- Somosierra.

 

199. SIERAKOWSKI Walenty, ur. 1782 w Koźminku, woj. kal., s. Jakuba i Justyny Łosińskiej, 20.5.07 szwol. 6 komp., odbył kampanie 1808-09, [Medina de Rio Scco, Somosierra], zm. 11.4.11 w szpitalu w Chantilly.

Bielecki - Somosierra.

 

200. WESOŁOWSKI Szymon, ur. 10.12.1779 w Krakowie, s. Jana Baptysty i Marii Czech, służył w 4 psk.Księstwa Warszawskiego, 20.5.07 szwol. 6 komp.. odbył kampanie 1808-14, [Medina de Rio Seco, Somosierra, Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau, Brienne, Montmirail, Laon, Chateau-Thierry, Arcis-sur-Aube], 16.8.13 otrzymał LH [nr 39480 za Drezno], udał się 1.5.14 z pułkiem do Polski.

Łoza Legia Honorowa nr 1948; Bielecki - Somosierm

 

201. PENGALSKI Joachim, ur. 8.4.1790 w Krakowie, s. Mateusza i Justyny Barańskiej, służył w 4 psk.Księstwa Warszawskiego, 20.5.07 szwol. 2 komp. 26.7.09 ppor. 4 p. Legii Nadwiślańskiej, [5.2.11 por adiutant-mjr, następnie kpt., odbył kampanie 1808-13, Somosierra, Wagram, był w oblężonej Witemberdze 18.5.13 otrzymał LH nr 35790, poległ 19.10.13 pod Lipskiem].

Kirkor - Legia Nadwiślańska; Łoza — Legia Honorowa nr 1342; Bielecki - Somosierra.

 

202. NOWAKOWSKI Mikołaj, ur. 4.7.1792 w Korzyńcu, s. Mateusza i Teresy Pakoniewicz, 20.5.07 szwol. 6 komp., 25.7.07 zwolniony.

 

203. FLORCZYŃSKI Jan, ur. 21.1.1788 w Łęczycy s. Kacpra i Magdaleny, 20.5.07 szwol. 6 komp., 25.7.07 zwolniony.

 

204. LEWICKI Mikołaj, ur. 1785 w Mościskach. s. Ignacego i Franciszki Trojanowskiej, 20.5.07 szwol. 6 komp., odbył kampanie 1808-12, [Medina de Rio Seco, Somosierra, Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna], zaginął 6.12.12 w Wilnie.

 

205. KOLIŃSKI Antoni, ur. 15.6.1785 w Kaliszu, s. Bogumiła i Eleonory Lewanowicz, 20 5.07 szwol. 6 komp., 11.4.13 przeniesiony do 1 komp., 15.1.14 bryg., odbył kampanie 1808-14 [Medina de Rio Seco, Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau, Brienne, Mont-mirail, Laon, Chateau-Thierry, Arcis-sur-Aube], udał się 1.5.14 z pułkiem do Polski.

Bielecki- Somosierra.

 

206. STOIŃSKI Jan, ur. 11.6.1781 w m. Skowa w Wielkopolsce, s. Pawia i Teresy Pawłowskiej, 20.5.07 szwol.2 komp., odbył kampanie 1808-14, [Somosierra, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau, Brienne, Montmiral, Chateau-Thierry, Arcis-sur-Aube], udał się 1.5.14 z pułkiem do Polski.

Bielecki- Somosierra.

 

207. KARLIŃSKI Jakub, ur. 7.1.1775 w Wetkowicach, s. Stanisława i Franciszki Drutowskiej, 20.5.07 szwol. 6 komp., 1.5.11 bryg. 2 komp. 8 p. szwol.-lansjerów, odbył kampanie 1808-11, [Medina de Rio Seco, Somosierra, Wagram].

SHAT X AB 41, 24 YC 130 Bielecki - Somosierra.

 

208. ZAREMBA Józef, ur. 8.3.1791 w Lipnicy k. Drobczyna, s. Wawrzyńca i Marii Tołwińskiej, [służył w 4 psk. Księstwa Warszawskiego], 20.5.07 szwol. 2 komp., 1.5.11 bryg. 1 komp., 1.7.12 wachm. 4 komp., à la suite, 11.4.14 odjechał na Elbę, [wrócił z Napoleonem do Francji, 1.5.15 wachm. 2 komp. 1 p. szwol.-lansjerów gw., odbył kampanie 1808-15, Somosierra,Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn. Drezno, Lipsk, Hanau, Brienne, Montmirail, Laon. Chateau-Thierry, Arcis-sur-Aube, Ligny, Waterloo. 27.2.14 otrzymał LH nr 47327, opuścił 1.10.15 służbę franc., wrócił do Polski. W armii Królestwa Polskiego umieszczony w szwadronach wzorowych uł., 13.2.16 wziął dymisję].

BUW 736 Łoza - Legia Honorowa nr 2094; Bielecki – Somosierra.

 

209. SOBOLEWSKI Franciszek, ur. 1790 w Tarnogrodzie, s. Wojciecha i Magdaleny Zawadzkiej, 20.5.07 szwol. 6 komp., odbył kampanie 1808-09, [Medina de Rio Seco, Somosierra], reformowany 11.7.10 z jednorazową gratyfikacją 150 fr.

Bielecki- Somosierra.

 

210. STAWIŃSKI Józef, ur. 1.5.1784 w Koralinie k. Wielunia, s. Stefana i Franciszki Gładzińskiej, 20.5.07 szwol. 6 komp., odbył kampanię 1808, [Medina de Rio Seco], poległ 10.11.08 w Hiszpanii.

 

211. BOGUCKI Jacenty, ur. 4.2.1790 w Częstochowie, S. Piotra i Anny Stawiarskiej, 20.5.07 szwol. 2 komp., 11.8.07 zwolniony.

 

212. OSTROWSKI Karol, ur. 7.8.1783 w Warszawie, s. Mateusza i Zofii, 20.5.07 szwol. 2 komp., 1.0.08 przekazany do linii.

 

213. OSTROWSKI Franciszek, ur. 7.9.1782 w Sokolnikach k. Wielunia, s. Bartłomieja i Marii Dziesińskiej, 20.5.07 szwol. 2 komp., 20.11.07 zwolniony.

 

214. BOCHEŃSKI Stanisław, ur. 11.5.1781 w Pleszewie, woj. kał., s. Jana i Barbary Garmużewskiej,

20.5.07 szwol. 2 komp., odbył kampanie 1808-10, [Somosierra, Wagram], reformowany 21.6.10 z jednorazową gratyfikacją 150 fr., odjechał do Warszawy.

Bielecki - Somosierra.

 

215. CHOJNACKI Adam Franciszek, ur. 20.12.1788 w Kościelach na Kujawach, s. Tomasza i Zofii Głuchowskiej, 20.5.07 szwol. 2 komp., odbył kampanie 1808-14, [Somosierra, Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau, Brienne, Montmirail, Laon, Chateau-Thierry, Arcis-sur-Aube], 13.12.09 otrzymał LH [nr 26953], udał się 1.5.14 z pułkiem do Polski.

Łoza - Legia Honorowa nr 225; Bielecki - Somosierra.

 

216. ROKUSZEWSKI Jakub, ur. 4.8.1788 w Murowanej Goślinie, w Wielkopolsce, s. Michała i Łucji, 20.5.07 szwol. 2 komp., 14.8.07 zwolniony.

 

217. BIEŃKOWSKI Błażej, ur. 8.5.1782 w Wołchoniu k. Piotrkowa, s. Jakuba i Marii Nagrodzkiej, 20.5.07 szwol. 6 komp., 13.10.07 zwolniony.

 

218. PODEMSKI Kazimierz, ur. 3.3.1782 w Łuszczynowie w Wielkopolsce, s. Tadeusza i Klary Trzaska, 20.5.07 szwol. 6 komp., 31.10.07 zwolniony.

 

219. WRÓBLEWSKI Wojciech, ur. 2.3.1792 na Pradze, s. Jana i Marii Sicińskiej, 20.5.07 szwol. 2 komp., 20.8.07 zwolniony.

 

220. TRZCIŃSKI Marcin, ur. 5.8.1789 w Insterburgu na Litwie, s. Michała i Doroty Niemiejskiej, służył w 4 psk. Księstwa Warszawskiego, 20.5.07 S7.wol. 2 komp., odbył kampanie 1808-12, [Somosierra, Wagram, Witebsk, Możajsk], zaginął 27.11.12 przy przejściu przez Berezynę.

Bielecki - Somosierra.

 

221. SZELENGOWSKI Izydor, ur. 16.5.1789 w Skrzynnie k. Wielunia, s. Wojciecha i Marii Sieliń-skiej, 20.5.07 szwol. 6 komp., 20.9.07 zwolniony.

 

222. CZACKOWSKI Jan, ur. 24.4.1781 w Bacintach k. Częstochowy, s. Marcina i Teresy Czech, 20.5.07 szwol. 6 komp., odbył kampanie 1808-12 [Medina de Rio Seco, Somosierra, Wagram, Witebsk, Możajsk], zaginął 6.11.12.

Bielecki - Somosierra.

 

223. DROBCZYŃSKI Ignacy, ur. 10.3.1787 w Wieruszowie k. Wielunia, s. Rocha i Agnieszki Głowiszkowskiej, 20.5.07 szwol. 6 komp., odbył kampanie 1808-12, [Medina de Rio Seco, Somo-sierra, Wagram, Witebsk, Możajsk], zaginął 30.11.12 po przejściu Berezyny.

Bielecki - Somosierra.

 

228. OLSZEWSKI Józef, ur. 10.6.1789 w m. Zamek w Galicji, s. Józefa i Justyny Janickiej, 20.5.07 szwol. 6 komp., 25.7.07 zwolniony.

 

229. JABŁOŃSKI Józef, ur. 1785 w Dubnie na Wołyniu, s. Wawrzyńca i Magdaleny Wojnarowskiej, 20.5,07 szwol. 6 komp., odbył kampanię 1808, [Medina de Rio Seco], dostał się 6.9.08 do niewoli k. osady Ponte Corvo w Hiszpanii.

 

230. POLITOWSKI Marcin, ur. 11.11.1785 w Białaczewie w Wielkopolsce, s. Mateusza i Kata-rzyny Łąkowskiej, 20.5.07 szwol. 2 komp., 15.12.11 bryg 5 komp., odbył kampanie 1808-12, [Somosierra, Wagram, Witebsk, Możajsk], dostał się 25.9.12 do niewoli.

Bielecki - Somosierra.

 

231. PARYS Józef, ur. 1790 w Nieborowie, s. Stanisława i Reginy Bratyńskiej, 25.5.07 szwol. 1 komp., odbył kampanię 1808, dostał się do niewoli 1.12.08 pod Valladolid.

 

224. MALICKI Andrzej, ur. 30.9.1786 w Dorzechowie k. Wielunia, s. Wawrzyńca i Rozalii Zerbu-chowicz, 20.5.07 szwol. 2 komp., odbył kampanie 1808-13, [Somosierra, Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen], poległ 22.5.13.

Bielecki - Somosierra.

 

225. SZNYCERSKI Mateusz, ur. 12.2.1773 w Toruniu, s. Antoniego i Marii Dormin, 20.5.07 szwol. 6 komp., 11.4.13 przeniesiony do 1 komp., odbył kampanie 1808-13, [Medina de Rio Seco, Somosierra, Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk], zm. 8.11.13 w szpitalu w Erfurcie.

Bielecki - Somosierra.

 

226. NOWAKOWSKI Ludwik, ur. 10.8.1777 w Sieradzu, s. Kazimierza i Katarzyny Liemińskiej, służył w 4 psk. Księstwa Warszawskiego, 20.5.07 szwol. 2 komp., odbył kampanie 1808-13, [Medina de Rio Seco, Somosierra, Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau, Brienne, Montmirail, Laon, Chateau-Thierry, Arcis-sur-Aube],udał się 1.5.14 z pułkiem do Polski.

 

232. NITREL Jean, ur. 4.5.1784, s. Pierre'a i Jeanette, 25.5.07 trębacz 1 komp., 1808 zdezerterował.

 

233. WEYS Joachim, ur, 8.4.1784 w Nysie na Śląsku, s. Joachima i Janiny Drebessow, 25.5.07 trębacz 5 komp., 1.8.07 zwolniony.

 

234. ŻELAZKOWSKI Michał, ur. 1786 w Łochowie k. Rawy, s. Jakuba i Ewy Dziewiczowej, 25.5.07 szwoi 2 komp., 15.6.07 wachm., 1807 wachm. st., 12.3.08 przeniesiony do 3 komp., następnie przeniesiony do sztabu, 12.3.08 ppor., [24.9.09 por. 4 p. Legii Nadwiślańskiej, odbył kampanie 1808-09, 30.4.10 wziął dymisję].

Rembowski - Źródła nr 62; Kirkor - Legia Nadwiślańska; Karpowicz - Elita jazdy polskiej.

 

235. LOBERT Antoni, ur. 1789 w Warszawie, s. Jana i Anny Tycowej, 25.5.07 szwol. 5 komp., odbył kampanie 1808-11, 1808-11, poległ 27.9.11 o godz. 2.00 po poludniu pod Guadillo w walce z Anglikami.

 

236. KACZYŃSKI Piotr, ur. 4.6.1787 w Klecku k. Mińska Białoruskiego, s. Tadeusza i Anny Nieczajowej, 25.5.07 szwol. 5 komp., 10.4.09 bryg. 1 komp., 1.7.09 zdegradowany na szwol. 5 komp., odbył kampanie 1808-12, [Wagram, Witebsk, Możajsk], zaginął 28.10.12 pod Możajskiem [w odwro-cie spod Moskwy].

 

237. MROKOWSKI Joachim, ur. 4.3.1792 w Koprzywnicy k. Sandomierza, s. Tadeusza i Agnieszki Rychlińskiej, 25.5.07 szwol. 5 komp., wykreślony z racji długiej nieobecności, zm. 17.2.09 w Bazar.

 

238. KŁOCZEWSKI Bazyli, ur. 15.3.1778 w Koprzywnicy k. Sandomierza s. Łukasza, 25.5.07 szwol. 5 komp., odbył kampanie 1808-12, [Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna], zaginął 2.1.13.

 

239. SADKOWSKI Antoni, ur. 13.6.1786 w Mlinkowie k. Radomska, s. Józefa i Łucji Klonowskiej, 25.5.07 szwol. 1 komp., odbył kampanie 1808-10, [Wagram], zwolniony 26.6.11 na reformę z jedno-razową gratyfikacją 150 fr.

 

240. URBAŃSKI Franciszek, ur. 5.5.1773 w Piechlicach k. Ostrzycowa, s. Wojciecha i Marii Lechińskiej, 25.5. 7 szwol. 2 komp., 1.8.09 bryg., odbył kampanie 1808-09 [Somosierra, Wagram], reformowany 21.6.10 z jednorazową gratyfikacją 150 fr.

 

241. GÓRSKI Piotr, ur. 19.7.1782 w Kastyczynie, woj. kal., s. Andrzeja i Antoniny Rzepińskiej, 25.5.07 szwol. 2 komp., 1.5.11 bryg. 6 komp., 11.4.13 à la suite, odbył kampanie 1808-14, [Somosierra, Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Hanau, Brienne, Montmirail, Laon, Chateau-. Arcis-sur-Aube], udał się 1.5.14 z pułkiem do Polski.

Bielecki - Somosierra.

 

242. CHMIELIŃSKI Franciszek, ur. 10.10.1784 w Grondach k. Sieradza, s. Jana i Katarzyny Rozmierskiej, szwol. 2 komp., 1.8.09 bryg., 17.4.10 zdegradowany na szwol., 1.1.11 bryg. 1 komp., 15.5.12 wachm. 9 komp., 11.4.13 à la suite, odbył kampanie 1808-14[Somosierra, Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna,Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau, Brienne, Montmirail, Laon, Chateau-Thierry, Arcis-sur- Aube] 28.11.13otrzymał LH [nr 44237], udał się 1.5.1814 z pułkiem do Polski.

Bielecki - Somosierra.

 

243. STRZELECKI Walenty, ur. 5.2.1788 w Łuszczynie k.Sieradza, s. Józefa i Marii Wysockiej, 25.5.07 szwol. 2 komp., zwolniony 10.10.07.

 

244. KAMIŃSKI Alojzy, ur. 20.6.1789 w Szkolińcach s. Stanisława i Katarzyny Lewickiej, 25.5.07 szwol. 2 komp., 1.3.11 bryg. 8 komp., odbył kampanie 1808-12, [Somosierra, Wagram, Witebsk, Możajsk], dostał się 25.9.12 do niewoli.

Bielecki - Somosierra.

 

245. KOWALSKI Piotr, ur. 3.4.1781 w Pierzynie na Śląsku, s. Stefana i Wiktorii Dembińskiej, 25.5.07 szwol. 2 komp., 1.5.11 bryg. 1 komp., potem 2 komp. 8 p. szwol .-lansjerów, odbył kampanie 1808-09, [Somosierra, Wagram],

SHAT X AB 41, 24 YC 130 Bielecki - Somosierra.

 

246. TRZASKOWSKI Wojciech, ur. 15.3.1779 w m. Rabienia k. Sieradza, s. Pawła i Brygidy, 25.5.07 szwol. 6 komp., 11.4.13 przeniesiony do 1 komp., odbył kampanie 1808-13, [Medina de Rio Seco, Somosierra, Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna], wykreślony z kontroli 7.7.13.

 

247. BROŻYNA Tadeusz, ur. 5.3.1785 w Kiełczygłowie k. Radomia, s. Wojciecha i Petroneli, 25..5.07 szwol. 6 komp., 25.7.07 zwolniony.

 

248. CHLEBICKI Józef, ur. 4.6.1784 w Kielczygłowie k. Radomia, s. Antoniego i Katarzyny, 25.5.07 szwol. 6 komp., 25.7.07 zwolniony.

 

249. GODLEWSKI Antoni, ur. 24.3.1786 w Kaliszu, s. Jana i Marii, 25.5.07 szwol. 2 komp., odbył kampanię 1808, [Somosierra], reformowany 9.12.10 z jednorazową gratyfikacją 150 fr.

Bielecki - Somosierra.

 

250. ARMATYS Stanisław, ur. 5.6.1790 w Tarnowie w Galicji, s. Wojciecha i Reginy Kuberskiej, 25.5.07 szwol. 1 komp., odbył kampanię 1808, wykreślony z kontroli 1.2.09.

 

251. MECHON Jakub, ur. 7.1787 w Kielcach, s. Tomasza i Zofii Bialeskiej, służył w wojsku austr., 25.5.07 szwol. 2 komp., odbył kampanie 1808-13, [Somosierra, Wagram, Witebsk, Możajsk, Bere-zyna, Ltitzen, Budziszyn], pozostał w tyle 27.8.13 k. Drezna [po bitwie], zm. w szpitalu w Dreźnie w wyniku ran.

Bielecki - Somosierra.

 

252. RUSZKOWSKI Błażej, ur. 12.2.1784 w Brudzewie, woj. kal., s. Mikołaja i Heleny Kurszaba, 25.5.07 szwol. 6 komp., 1.8.09 bryg., odbył kampanie 1808-12, [Medina de Rio Seco, Somosierra, Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna], zaginął 6.12.12 w Wilnie.

Bielecki - Somosierra.

 

253. BOCIANOWSKI Jan, ur. 13.1.1782 w Tuliszkowie, s. Pawła i Teresy, [lub ur. 16.8.1789 w Kaliszu, s. Jana i Antoniny, służył w 4 puł., odbył kampanię 1807], 25.5.07 szwol. 6 komp.,11.4.13 bryg. 1 komp., odjechał 11.4.14 na Elbę, [wrócił z Napoleonem do Francji, 25.4.15 bryg. 2 komp., 1 p. szwol.-lansjerów gw., 1.5.15 wachm., odbył kampanie 1808-15, Medina de Rio Seco, Somosierra, Wagram. Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau, Brienne, Montmi-rail, Laon, Chateau-Thierry, Arcis-sur-Aube, Ligny, Waterloo, otrzymał 13.12.09 LH nr 26952, opuścił 1.10.15 służbę franc, wrócił do Polski. W armii Królestwa Polskiego W szwadronach wzorowych uł., 13.2.16 wziął dymisję].

BUW 736 Łoza - Legia Honorowa nr 112; Kirkor - Pod sztandarami Napoleona; Bielecki - Somosierra.

 

254. POKORSKI Jan, ur. 15.6.1788 we Włocławku na Kujawach, s. Wojciecha i Barbary Jabłonow-skiej, 25.5.07 szwol. 6 komp., odbył kampanie 1808-12, [Medina de Rio Seco, Somosierra, Wagram], zaginął 19.7.12 na drodze z Wilna do Moskwy.

Bielecki - Somosierra.

 

255. SWIĄTKOWSKI Walenty, ur. 1787 w Kaliszu, s. Józefa i Weroniki Linieckiej, 25.5.07 szwol. 6 komp., odbył kampanie 1808-09, [Medina de Rio Seco, Somosierra, Wagram], reformowany 21.5.11 z jednorazową gratyfikacją 150 f'r.

Bielecki - Somosierra.

 

256. ORPISZEWSKI Franciszek, ur. 2.9.1783 w Lutyniu k. Kalisza, s. Józefa i Ewy Gałkowicz, 25.5.07 szwol. 2 komp., odbył kampanie 1808-14, [Somosierra, Wagram, Witebsk, Możajsk, Bere-zyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau, Brienne, Montmirail, Laon, Chateau-Thierry, Arcis-sur-Aube], udał się 1.5.14 z pułkiem do Polski,

Bielecki - Somosierra.

 

257. BIEŃKOWSKI Baltazar, ur. 15.1.1783 w Chorzelach, woj. płoc, s. Mikołaja i Marii Dadow-skiej, 25.5.07 szwol. 6 komp., 11.4.13 do 1 komp., odbył kampanie 1809-14, [Wagram, Witebsk, Możajsk, Berczyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau, Brienne, Montmirail, Laon, Chateau-Thierry, Arcis-sur-Aube], udał się 1.5.14 z pułkiem do Polski.

Bielecki - Somosierra.

 

258. CIESIELSKI Paweł, ur.12.3.1791 w m. Jelne, s. Piotra i Agnieszki, 25.5.07 szwol. 6 komp., zamordowany 2.4.08 w Mirandzie.

Załuski - Wspomnienia, s. 108-109.

 

259. MIKULSKI Tomasz, ur. 4.11.1790 w Ruciskact woj. kal., s. Andrzeja i Weroniki Mikielskiej, 25.5.07 szwol. 6 komp., 11.4.13 przeniesiony do 1 komp,1.1.14 wachm. 3 p. eklererów gw., [1.1.14 przydzielony do 2 komp., potem do 6 komp., odbył kampanie 1808-14, Medina de Rio Seco, Somo-sierra, Wagram.Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau], udał się 1.5.14 z pułkiem do Polski.

SHAT20 YC 160 Bielecki - Somosierra.

 

260. LEWANDOWSKI Jan, ur. 5.8.1786, s. Stanisława i Zofii Taliczkówny, 25.5.07 szwol. 2 komp., 14.10.07 zwolniony.

 

261. BANASZEWSKI Tomasz, ur. 24.12.1783 w Matyni, s. Franciszka i Marii Cybulskiej, służył w wojsku prus., 25.5.07 szwol. 2 komp., odbył kampanie 1808-12, [Somosierra, Wagram, Witebsk, Możajsk], zaginął 11.11.12 w Smoleńsku.

Bielecki - Somosierra.

 

262. KONAŁ Walenty, ur. 4.5.1783 w Krupkach k. Sieradza, s. Jakuba i Gertrudy, 25.5.07 szwol. 6 komp.. zwolniony 26.7.07.

 

263. KOŚMIŃSKI Antoni, ur. 8.3.1785 w Skromowie w Galicji, s. Stanisława i Franciszki Więc-kowskiej. 25.5.07 szwol. 1 komp., zwolniony 20.10.07.

 

264. STRADOMSKI Stanisław, ur. w Lubaczowie w Galicji, s. Aleksandra i Ewy Rottermund, 25.5.07 szwol. 5 komp., 19.8.09 bryg. 6 komp., 15.12.1 1 wachm. 3 komp., 1 1.8.12 ppor. 3 p. szwol. gw., [I 1.4.13 ppor. 1 p. szwol. gw., odbył kampanie 1808-13, Wagram. Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, poległ 27.8.13 pod Dreznem].

Karpowicz - Elita jazdy polskiej.

 

265. WERESZCZYŃSKI Adam, ur. 24.12.1784 w Spasowie, s. Józefa i Marii Czajkowskiej, wszedł 25.1.07 do ułanów Księstwa Warszawskiego, 25.5.07 szwol. 1 komp, 15.12.11 bryg. 6 komp., 28.1.13 furier, 1 1.4.13 à la suite, następnie wachm. 3 komp., odbył kampanie 1807-14, [Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau. Brienne, Montmirail, Laon, Chateau-Thierry, Arcis-sur-Aube], udał się 1 .5.14 z pułkiem do Polski.

 

266. PIEGŁOWSKI Wawrzyniec, ur. 9.8.1786 w Zrembcu na Mazowszu, s. Józefa i Magdaleny Lewandowskiej, 15.1.07 wszedł do lekkiej jazdy Księstwa Warszawskiego, 25.5.07 szwol. 5 komp., 7.1.11 wachm. mp., 15.3.14 ppor. 3 p. eklererów gw., odbył kampanie 1808-14, [Wagram, Witebsk, Możajsk, Bcrezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau, Brienne, Montmirail, Laon, Chateau-Thierry, Arcis-sur-Aube, udał się 1.5.14 z pułkiem do Polski. W armii Królestwa Polskiego 1815-30 służył jako ppor. i por. w 4 puł. Zm. 1847].

Rocznik wojskowy KP 1817-30; Łoza - Legia Honorowa nr 1356; Karpowicz - Elita jazdy polskiej.

 

267. WILKOSZEWSKI Ignacy, ur. 23.6.1784 w Żelesławcu w Galicji, s. Felicjana i Rozalii Ligowskiej, 25.5.07 szwol. 5 komp., 1.7.12 bryg. 4 komp., odbył kampanie 1 808-12, [Wagram, Witebsk, Możajsk], zaginął 19.11.12wOrszy.

 

268. KOWALSKI Sebastian, ur. 15.1.1783 w Wieliczce. s. Jacentego i Rozalii Gawrońskiej, wszedł 15.12.06do lekkiej jazdy Księstwa Warszawskiego, 25.5.07 szwol. 1 komp., 12.1.12 bryg. à la suite, 21.6.12 ppor. 8 p. szwol.-lansjerów, [odbył kampanie 1807-12, Wagram, zaginął 30.7.12 pod Jakubo-wem nad Dźwiną. Wrócił 4.14 do kraju, wszedł 1.2.15 do 1 psk. jako ppor. 6.4.17 por., 8.4.24 dymisja, przeznaczony do korpusu inw., 24.5.30 otrzymał znak honorowy za 15 nieskazitelnej służby oficerskiej. W powstaniu listowym por. korpusu inw. Po kapitulacji Warszawy pozostał w mieście, stawił się przed Komisją Rządową Wojny, ponowił przysięgę wierności carowi. 5.32 użyty do spisu wojskowego w Radomiu].

• Kirkor - Legia Nadwiślańska; Bielecki - Słownik oficerów

 

269.WILCZEK Michał, ur. 4.10.1792 w Warszawie, s.Wincentego i Tekli Bleskiej, 25.5.07 szwol. 5 komp., 15.4.08 bryg. 4 komp., 11.7.09 wachm. 3 komp., 4.5.11 ppor. [26.6.12 por., odbył kampanie 1808-13, [Wagram], otrzymał 3.4.09 LH [nr 23098] za zdobycie armaty pod Madrytem. W armii Królestwa Polskiego 1815 w szwadronach wzorowych uł., 27.7.15 adiutant Krasińskiego, 5.16 popeł-nił samobójstwo].

Łoza -Legia Honorowa nr 1974; Karpowicz - Elita jazdy

 

270. SURYN Kazimierz, ur. 19.6.1789 w Brodach, s. Józefa i Reginy Modlińskiej, 25.5.07 szwol. 1 komp., odbył kampanię 1808, poległ 4.12.08 k. Alcala de Henares w Hiszpanii.

 

271. JORDAN Ignacy, ur. 1789 w Kargowie w Galicji, s. Onufrego i Kunegundy Zielińskiej, wszedł 25.12.06 do lekkiej jazdy Księstwa Warszawskiego, 25.5.07 szwol. 1 komp., 1.7.12 bryg. à la suite, 28.1.12 wachm. 6 komp., 11.4.13 à la suite, odbył kampanie 1807-13, [Wagram, Witebsk, Możajsk, Berczyna, Lützen], otrzymał 13.12.09 LH [nr 26954], poległ pod Budziszynem.

Łoza - Legia Honorowa nr 642.

 

272. SKIBIŃSKI Ludwik, ur. 25.8.1788 w Gogolicach w Galicji, s. Ludwika i Heleny Wilkoszew-skiej, wszedł do służby ros., w dragonach kijowskich, następnie w 1 psk. Księstwa Warszawskiego, odbył kampanie 1806-07, ranny pod Pułtuskiem i Jedwabnem, 25.5.07 szwol. 5 komp., 1.8.09 bryg., 1.1.11 wachm. 3 komp., 2.9.12 ppor., [1.1.14 przeniesiony do 3 p. eklererów gw., odbył kampanie 1808-14, Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau, otrzymał LH, 1.5.14 udał się z pułkiem do Polski. W armii Królestwa Polskiego ppor. 4 puł.

 SHAT 2 YB 89 Rocznik wojskowy KP 1817-19; Łoza -Legia Honorowa nr 1637; Gembarzewski - Wojsko Polskie 1815-30; Rembowski - Źródła nr 202; Karpowicz - Elita jazdy polskiej.

 

273. BŁESZYŃSKI Andrzej, ur. 15.12.1783 w Kartynie w Galicji, s. Adama i Rozalii Sadowskiej, 25.5.07 szwol. 5 komp., 1.3.11 bryg., 5.7.12 wachm. 2 komp., 11.4.13 à la suite, 1.1.14 przeniesiony do 2 komp., odbył kampanie 1808-14, [Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau], otrzymał 14.9.13 LH [nr 40511], udał się 1.5.14 z pułkiem do Polski.

Łoza - Legia Honorowa nr 102.

 

274. SOSNOWSKI Stanisław, ur. 13.7.1788 w Galicji, s. Juliana i Marii Petrykowskiej, wszedł 25.12.06 do 3 puł. Księstwa Warszawskiego, odbył kampanię 1807, od 25.5.07 szwol. 5 komp., 15.4.08 bryg. 4 komp., 15.S.11 furier 7 komp., 15.10.12 wachm., 11.4.13 à la suite, odbył kampanie 1808-13, [Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno], wzięty w niewolę 19.10.13 [pod Lipskiem].

 

275. ZWIERKOWSKI Walenty Józef Wincenty, ur. 5.5.1790 w Mokrzeszu k. Lelowa, s. Ignacego i Marianny Kałuskiej, [ukończył szkoły w Piotrkowie i uniwersytet w Halle, wszedł 1806 do powstania krakowskiego], 25.5.07 szwol. 1 komp., odbył kampanie 1808-09, ranny pod Essling, 21.6.10 refor-mowany z jednorazową gratyfikacją. 150 fr., odjechał do Warszawy. [Wrócił do służby 1830, w pow-staniu listopadowym 14.9.31 mjr 2 p. krak., deputowany warszawski na Sejm i sekretarz sejmowy. Od 11.32 na emigracji w Paryżu, 1832 członek Komitetu Narodowego Polskiego, 1833 w Metzu, 1.5.34 udał się do Tours, gdzie 2.8.34 potępił Czartoryskiego, 15.5.35 w Paryżu przystąpił do TDP, 1837 w Rouen został członkiem Zjednoczenia Emigracji Polskiej, 3.38 wyjechał do Chantilly. W latach czterdziestych w Wersalu należał do Stronnictwa Wojskowego. Stał na czele Towarzystwa Opieki nad Grobami Polskimi. Zm. 14.12.59 w Paryżu, pochowany na cmentarzu Montmartre].

SHATXL 53; Haute-Marne 84 M 15; Indre-et-Loire 4 M 503; Nord 142 M 20; Oise M Refugies Polonais 1835-47; Metz 2190; BP 388, 512, 557, 574; Czart. 5313 Kalendarz Pielgrzymstwa Polskiego na rok 1839; Lista członków Komitetu Narodowego Polskiego, „Nowa Polska" 1834; Krawiec - Lista członków TDP nr 1301; Lista członków Emigracji Polskiej Zjednoczonej nr 671; Bartkowski-Krawiec - Cmentarzyk; Bielecki - Zarys rozproszenia Wielkiej Emigracji.

 

276. STRASZEWSKI Michał, ur. 9.1.1785 w Łuczycach w Galicji, s. Antoniego i Tekli Chomen-towskiej, wszedł 25.12.06 do lekkiej jazdy Księstwa Warszawskiego, 25.5.07 szwol. 1 komp., 1.4.08 bryg., 15.2.11 przeniesiony do 4 komp., 17.2.11 ppor., [6.4.11 por. 8 p. szwol.-lansjerów, 17.6.12 kpt., 1.14 przeniesiony do 7 p. szwol.-lansjerów, odbył kampanie 1808-134, Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau, otrzymał 4.12.13 LH nr 44294. W armii Królestwa Polskiego 13.2.15 kpt. 3 psk., 13.12.15 wziął dymisję].

Łoza - Legia Honorowa nr 1731; Rembowski - Źródła nr 101; Karpowicz - Elita jazdy polskiej.

 

277. LENCZEWSKI Andrzej, ur. 15.12.1772 w Bydlinie w Galicji, s. Wojciecha i Marii Dobrzyń-skiej, wszedł 15.12.06 do lekkiej jazdy Księstwa Warszawskiego, od 25.5.07 szwol. 1 komp., 1.4.08 bryg., 27.4.11 zdegradowany na szwol., 15.1.12 bryg. à la suite, 15.10.12 wachm. 9 komp., 11.4.13 à la suite, odbył kampanie 1807-13, [Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn], pozostał w tyle 23.6.13.

 

278. DĘBICKI Franciszek, ur. 10.3.1783 w Woli Jastrzębskiej, woj. sandom., s. Mateusza i Jadwigi Ciborowskiej, wszedł 1806 do lekkiej jazdy Księstwa Warszawskiego, 25.5.07 szwol. 1 komp., odbył kampanie 1807-09, [Wagram], zwolniony 24.10.09 na reformę.

 

279. PRENDOWSKI Wojciech, ur. 23.4.1784 w Głembowicach, s. Andrzeja i Tekli Chmurskiej, wszedł 25.11.06 do lekkiej jazdy Księstwa Warszawskiego. 25.5.07 szwol. 1 komp., 1.9.08 bryg. 4 komp., 20.11.01 wachm., 7.2.11 ppor. 3 komp., [6.4.11 por. 8 p. szwol -lansjerów, 17.6.12 kpt., 1.14 przeniesiony do 7 p.szwol.-lansjerów, odbył kampanie 1807-11, Wagram, otrzymał 13.12.09 LH [nr 26932. W armii Królestwa Polskiego 13.2.15 kpt. 4 puł., 1819 otrzymał dymiąsję w stopniu mjra. Zm. 5.3.55],

Rocznik wojskowy KP 1817; Łoza - Legia Honorowa nr 1439; Rembowski - Źródła nr 100; Karpowicz - Elita jazdy polskiej.

 

280. TACHMAŃSKI Paweł, ur. 27.6.1789 w Porembie k. Sieniawy, s. Stefana i Teresy Wingierskiej, 25.5.07 szwol. 5 komp., 15.5.11 bryg. 8 komp. 15.10.12 wachm. 2 komp., 11.4.13 à la suite, 3.4.14 ppor. 8 komp., odbył kampanie 1808-14, udał się 1.5.l4 z pułkiem do Polski.

Karpowicz - Elita jazdy polskiej.

 

281. MALUŚKI Marcin, ur. 19.10.1790 w Rendziszu w Galicji, s. Bogumiła i Marii Przybylskiej, 25.5.07 szwol. 5 komp., 1.1.11 bryg. 4 komp., 15.10.12 wachm., 11.4.13 à la suite, 3.4.14 ppor. 3 komp., odbył kampanie 1808-14, [Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau, Brienne, Montmirail, Laon, Chateau-Thierry, Arcis-sur-Aube], udał się 1.5.14 z pułkiem do Polski.

Karpowicz - Elita jazdy polskiej.

 

282. SZEWCZYŃSKI Marcin, ur. 5.10.1787 w Pstrykowie k. Sieradza, s. Marcina i Marii Kowal-skiej. 25.5.07 szwol. 2 komp., odbył kampanie 1808-12, [Somosierra, Wagram, Witebsk, Możajsk], zaginął 16.11.12 pod Krasnem.

 

283. IGNATOWSKI Mateusz, s. Wawrzyńca i MariiKowalskiej, ur. 21.9.1787 w Równym na Wołyniu 25.5.07 szwol. 2 komp., odbył kampanie 1808-12, [Wagram, Witebsk, Możajsk], zaginął 16-11.12 pod Krasnem,

 

284. KULIGOWSKI Idzi, ur. 21.9.1782 w Strzyżowicach k. Piotrkowa, s. Antoniego i Marii Stroczyńskiej. 215.07 szwol. 2 komp., 15.5.12 bryg. 9 komp., 11.4.13 przeniesiony do 4 komp., odbył kampanie 1808-14. [Somosierra, Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau, Brienne, Montmirail, Laon, Chateau-Thierry, Arcis-sur-Aube], udał się 1.5.14 z pułkiem do Polski.

Bielecki — Somosierra.

 

285. GARGOLEWSKI Wojciech, ur. 13.4.1782 w Czarnorytachk. Wielunia, s. Józefa i Marii Włodarzówny, 25.5.07 szwol. 2 komp, odbył kampanie 1808-14, [Somosierra, Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau, Bricnnc, Montmirail, Laon, Chateau-Thierry, Arcis-sur-Aube], udał się 1.5.14 z pułkiem do Polski.

Bielecki — Somosierra.

 

286. SOLA Marcin, ur. 27.10.1790 w Zakrzewie k. Ostrzyszewa, s. Szymona i Marii, 25.5.07 szwol. 6 komp., odbył kampanie 1808-12, [Somosierra, Wagram,Witebsk, Możajsk], zaginął 30.10.12 w Wiaźmie.

Bielecki — Somosierra.

 

287. ANDRZEJEWSKI Andrzej, ur. 4.10.1788 w Koninie, s. Andrzeja i Franciszki Mikotajowej, 25.5.07 szwol. 6 komp.,zm. 12.12.07 w szpitalu we Wrocławiu.

 

288. SKORUPSKI Wawrzyniec, ur. 10.8.1784 w Gostowicach, woj. lub., s. Antoniego i Małgorzaty, 25.5.07 szwol.2 komp., odbył kampanie 1808-13, [Somosierra, Wagram, Witebsk, Możajsk, Bere-zyna], zm. 1.10.13 w szpitalu wojskowym, gdzie znajdował się od 10.5.13.

Bielecki — Somosierra.

 

289. PUACZ Stefan, ur. 13.11.1789 w Chojnach k. Łęczycy, s. Mikołaja i Justyny Sochackiej, 25.5.07 szwol. . zwolniony 14.8.07.

 

290. JANCZEWSKI Aleksander, ur. 15.10.1786 w Aleksiewiczach na Podolu, s. Bazylego i Marii Stefanowicz, 25.5.07 szwol. 1 komp., odbył kampanie 1808-09, uwolniony 1.7.09.

 

291. FELCZYŃSKI Michał, ur. 10.8.1781 w Kalinowej k. Sieradza, s. Antoniego i Heleny Kaniow-skiej, 25.5.07 szwol. 2 komp., odbył kampanie 1808-14, [Somosierra, Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau, Brienne, Montmirail, Laon, Chateau-Thierry, Arcis-sur-Aube], 28.11.13 LH, [Łoza go nie wymienia], udał 1.5.14z pułkiem do Polski.

Bielecki — Somosierra.

 

292. PAJĄCZKOWSKI Jan, ur. 7.5.1783 w Warszawie, s. Jana i Marii Pychalskiej, 25.5.07 szwol. 6 komp., odbył kampanie 1808-10, [Medina de Rio Seco, Somosierra,Wagram], zwolniony 11.3.11 na reformę z jednorazową gratyfikacją 150 fr.. odjechał do Warszawy.

Bielecki — Somosierra.

 

293. JAWORSKI Szymon, ur. 1 8.1 0.1 776 w Kempie k. Wielunia, s. Antoniego i Agaty Tartejskiej, 25.11.06 wszedł do 4 psk. Księstwa Warszawskiego, 25.5.07 szwol. 6 komp., 1.9.08 bryg. 4 komp., odbył kampanie 1807-12, [Medina de Rio Seco, Wagram, Witebsk], wzięty do niewoli 22.7.12 pod Mohylowem.

 

294. SZPAKOWSKI Leon, ur. 17.3.1786 w Korzenowie k. Sieradza, s. Rocha i Marii, 25.5.07 szwol. 6 komp., zwolniony 25.12.07.

 

295. GÓRALSKI Wincenty, ur. 23.8.1780 w Olsztynie, woj. krak., s. Franciszka i Franciszki Tomal-skiej, 30.5.07 szwol. 5 komp., 1.3.14 przeniesiony do 3 p. eklererów gw., [przydzielony do 2 komp., potem do 6 komp., odbył kampanie 1808-14, Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau, udał się 1.5.14 z pułkiem do Polski].

 

296. KRZYWICKI Kacper, ur. 1789 w Warszawie, s. Jana i Agnieszki Tamulskiej, 30.5.07 szwol. 6 komp., odbył kampanie 1808-10, [Medina de Rio Seco, Somosierra, Wagram], zwolniony 11.3.11 na reformę z jednorazową gratyfikacją 150 fr., odjechał do Warszawy.

 Bielecki - Somosierra.

 

297. WŁOSTOWSKI Szymon, ur. 20.5.1785 we Włoskach, okr. biał., s. Pawła i Antoniny Szepietowskiej, 30.5.07 szwol. 5 komp., odbył kampanie 1808-09, [Wagram], przeszedł 1.5.11 jako furier do 5 komp. 8p. szwol.-lansjerów.

SHA TX AB 41

 

298. JAWORSKI Antoni, ur. 15.3.1778 w Warszawie, s. Jana i Marianny Zielińskiej, 30.5.07 szwol. 1 komp., odbył kampanie 1808-14, [Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau, Brienne, Montmirail, Laon, Chateau-Thierry, Arcis-sur-Aube], otrzymał 14.5.13 LH nr 35337, udał się 1.5.14 z pułkiem do Polski.

 

299. ROGOWSKI Wincenty, ur. 12.10.1783 w Gościeradowie w Galicji, s. Jana i Marii Kockiej, 31.5.07 szwol. 5 komp., odbył kampanie 1808-09, zm. 28.7.09 w szpitalu w Wiedniu z ran odnie-sionych pod Wagram.

 

300. PALISZEWSKI Stanisław, ur. 4.10.1788 wm. Szaniec w Galicji, s. Franciszka i Jadwigi Truszyńskiej, 31.5.07 szwol. 6 komp., zwolniony 13.10.07.

 

301. PSZCZÓŁKOWSKI Bartłomiej, ur. 8.3.1768 w Pszczółkach k. Ciechanowa, s. Jerzego i Roza-lii Romanówny, 31.5.07 szwol. 5 komp., odbył kampanie 1808-10, odesłany 25.6.11 z zjednorazową gratyfikacją 150 fr.

 

302. ŻYLIC Bonifacy, ur. 17.10.1792 w Wielanowie, s. Jana i Karoliny Tyzowej, 31.5.07 szwol. 5 komp., odbył kampanię 1808, poległ 30.11.08 pod Somosierra.

Bielecki - Somosierra.

 

303. BIAŁECKI Bonifacy, ur. 12.9.1784 w Torczynie k. Gniezna, s. Ignacego i Marii Brzeskiej, 31.5.07 szwol. 6 komp., 10.3.14 bryg. 1 komp., odbył kampanie 1808-14, [Medina de Rio Seco, Somosierra, Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau, Brienne, Montmirail, Laon, Chateau-Thierry, Arcis-sur-Aube, otrzymał 27.2.14 LH nr 47347], udał się 1.5.14 z pułkiem do Polski.

Łoza - Legia Honorowa nr 73.

 

304. BRODZKI Jan, ur. 16.3.1788 w Dembogórze k. Kamieńca, s. Aleksandra i Wiktorii Jeżkowej, [brat bliźniak Kazimierza], 31.5.07 szwol. 6 komp., 1.8.07 bryg,, 19.2.10 zdegradowany na szwol., odbył kampanie 1808-10, [Somosierra, Wagram], otrzymał 13.12.09 LH [nr26943], udał się 1.5.14 z pułkiem do Polski.

Łoza - Legia Honorowa nr 153; Bielecki - Somosierra.

 

305. BRODZKI Kazimierz (Grzegorz], ur. 16.3.1788 w Dembogórze k. Kamieńca, s. Aleksandra i Wiktorii Jeżkowej, [brat bliźniak Jana], 31.5.07 szwol. 6 komp., 15.9.08 ppor. 3 p. Legii Nadwiślań-skiej, odbył kampanię 1808, [Medina de Rio Seco].

Kirkor - Legia Nadwiślańska.

 

306. CICHOCKI Dominik, ur. 21.9.1781 w Kopicach k. Siedlce, s. Michała i Teresy Strawińskiej, 31.5.07 szwol. 5 komp., 1.9.07 bryg. 3 komp., 1.11.07 wachm., 20.1 1.08 wachm. st. 7 komp., 17.2.11 ppor. 5 komp., 11.8.12 por., 20.9.13 przeniesiony do 5 p. szwol.-lansjerów, 1815 w zakładzie polskim w Reims, 23.4.15 kpt. 7 p. lansjerów], odbył kampanie 1808-15, [Somosierra, Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn], otrzymał 10.3.09 LH [nr 23036]. W armii Królestwa Polskiego, 16.4.16 wziął dymisję].

Bielecki - Somosierra; Łoza - Legia Honorowa; Karpowicz - Elita jazdy polskiej.

 

307. BENTKOWSKI Jakub, ur. 25.7.1782 w Olkuszu, s. Grzegorza i Katarzyny Omińskiej, 1.6.07 szwol. 6 komp., odbył kampanie 1808-12, [Medina de Rio Seco, Somosierra, Wagram, Witebsk, Możajsk], dostał się do niewoli 19.11.12 pod Orszą.

 

308. STRZAŁKOWSKI Łukasz, ur. 18.10 1782 w Goszczanicach k. Radomia, s. Jana i Marii Jabłońskiej, 1.6.07 szwol. 2 komp., 1.2.13 bryg. 5 komp., odbyłkampanie 1808-14, [Somosierra, Wagram, Witebsk. Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau, Brienne, Montmi-rail, Laon, Chateau-Thiery, Arcis-sur-Aube], udał się 1.5.14 z pułkiem do Polski

Bielecki - Somosierra.

 

309. PACIORKOWSKI Andrzej, ur. 16.5.1785 w Borownie k. Sieradza, s. Franciszka i Rozalii Neptowskiej, 1.6.07 szwol. 5 komp., 15.9.08 ppor. 2 p. Legi Nadwiślańskiej, [25.3.11 por., odbył kampanie 1808-13, ranny 23.11.08 pod Tudelą].

Kirkor - Legia Nadwiślańska.

 

310. BOROWSKI Walenty, ur. 5.3.1782 w Kobyłce k. Warszawy, s. Franciszka i Ewy Sobolewskiej, 2.6.07 szwol. 2 komp., odbył kampanie 1808-09, [Somosierra, Wagram], reformowany 21.6.10 z jednorazową gratyfikacją 150 fr., odjechał do Warszawy.

Bielecki - Somosierra.

 

311. IWANOWSKI Hipolit, ur. 14.9.1781 w Iwanowicach k. Łukowa, s. Mateusza i Kunegundy Rosnowskiej, 2.6.07 szwol. 1 komp., 1.4.08 bryg., 15.9.08 do 8 komp., 1.3.11 wachm. 4 komp., 28.1.13 zdegradowany na szwol., odbył kampanie 1808-12, [Wagram. Witebsk, Możajsk, Berezyna], wykreślony 28.1.13 kontroli.

 

312. OSSOWSKI Teodor, ur. 1783 w Kłodawie k. Łęczycy, s. Ignacego i Marii, 2.6.07 szwol. 6 komp, 11.4.13 do 1 komp., 1.1.14 ppor. 3 p. eklererów gw, odbył kampanie 1808-14, [Medina de Rio Seco, Somosierra, Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen. Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau, Brienne, Montmirail, Laon, Chateau-Thierry, Arcis-sur-Aube, udał się 1.5.14 z pułkiem do Polski],

SHAT 2 YB 89 Bielecki - Somosierra.

 

313. SIEWIERSKI Stanisław, ur. 1.1.1790 w Ochotniku k. Radomia, s. Wojciecha i Tekli Lutostań-skiej, 2.6.07 szwol. 6 komp., 1.5.11 wachm. st. 6 komp 8 p. szwol.-lansjerów, [16.7.11 zdegradowany na wachm., 1.1.13 zdegradowany na lansjera, odbył kampanie 1808-13, Medina de Rio Seco, Somosierra. Wagram].

SHAT X AB 41, 24 YC 120 Bielecki Somosierra.

 

314. GADOWSKI Wawrzyniec [Justyn], ur. 1782 w Ujściu Solnym w Galicji, s. Wawrzyńca i Kunegundy Plebańczyk, służył w lekkiej jeździe Księstwa Warszawskiego, 3.06.07 szwol. 2 komp., 4.10.08 chirurg 2 klasy, [odbył kampanię 1808. Wydał w 1814 i 1818 w Paryżu rozprawy na temat kołtuna. Prawdopodobnie pozostał we Francji].

Kośmiński - Słownik lekarzów polskich.

 

315. STARCZEWSKI Andrzej, ur. 1784 w Ożarowie k. Kalisza, s. Stanisława i Małgorzaty Kar-czewskiej, 3.6.07 szwol. 6 komp., 11.4.13 przeniesiony do 1 komp., 1.1.14 wachm. 3 p. eklererów, [przydzielony do 1 komp., potem do 5 komp.. odbył kampanie 1808-14 [Medina de Rio Seco, Somo-sierra, Wagram, Witebsk, Możajsk, Berczyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau, udał się 1.5.14 z pułkiem do Polski].

SHAT 20 YC 160 Bielecki -Somosierra.

 

316. NOWAKOWSKI Stanisław, ur. 8.5.1783 w Stragocicach w Galicji, s. Mateusza i Marii Kra-jewskiej, 3.6.07 szwol. 5 komp., 1.5.11 wachm. [1 komp.] 8 p. lansjerów, [10.3.12 wachm. st. 4 komp., odbył kampanie 1808-12].

SHAT AB 41, 24 YC 130 •

 

317. NOWAKOWSKI Jan, ur. 6.6.1786 w Górznie k. Lublina, s. Antoniego i Agnieszki, 3.6.07 szwol. 1 komp., 1.2.12 bryg., 17.10.12 furier 9 komp., odbył kampanie 1808-12 [Wagram, Witebsk, Możajsk], otrzymał 5.4.09 LH [nr 23102], zaginął 16.11.12 pod Krasnem.

 

318. KOWALSKI Kajetan, ur. 1.6.1786 w Warszawie, s, Jana i Józefiny Byczyńskiej [lub Brzeziń-skiej], 3.6.07 szwol. 1 komp., potem bryg. [5 komp.] 8 p. szwol..-lansjerów, odbył kampanie 1808-09.

SHAT AB 41, 24 YC 130 •

 

319. KLARNOWSKI Feliks, ur. 10.8.1787 w Dembowicach w Galicji, s. Jakuba i Petroneli Jasiń-skiej, 3.6.07 szwol. 5 komp., odbył kampanie 1808-12, [Wagram, Witebsk, Możajsk], poległ 26.10.12 pod Borowskiem.

 

320. CHODAKOWSKI Antoni, ur. 1784 w Szuciszkach, w woj. grodz., s. Antoniego i Józefiny Smogorzewskiej, 3.6.07 szwol. 1 komp., 1.9.07 bryg. 7 komp., 1.12.07 wachm. 4 komp., 1.7.08 wachm. st., 17.2.11 ppor. 2 komp., [11.8.12 szwol. 3 p. szwol. gw., 11.4.13 ppor. 1.p. szwol. gw., 2.9.13 por., odbył kampanie 1808-14, otrzymał 27.2.14 LH nr 47308, udał się 1.5.14 z pułkiem do Polski].

Łoza - Legia Honorowa nr 220; Rembowski - Źródła nr 99; Bielecki- Somosierra; Karpowicz - Elita jazdy polskiej.

 

321. HENNIX Andrzej, ur. 28.8.1785 w Korsowie w gub. kijow., s. Jakuba i Barbary John, 4.6.07 szwol. 1 komp., odbył kampanie 1808-12, [Wagram, Witebsk, Możajsk], wysiany z Moskwy z kon-wojem rannych, 25.10.12dostał się do niewoli.

 

322. WICHART Jan, ur. 22.5.1788 w Poznaniu, s. Jana i Katarzyny Wichrowskiej, 4.6.07 szwol. 5 komp., 22.4.11 bryg. 2 komp., 1.7.12 wachm. 10 komp., 1 1.4.13 à la suite, odbył kampanie 1808-13, [Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk], dostał się 23.10.13 do niewoli [w odwrocie spod Lipska].

 

323. KORZENIEWSKI Jan, ur. 17.4.1785 w Zielniewiczach, woj. grodz., s. Ignacego i Katarzyny Wasilewskiej, 4.6.07 szwol. 1 komp., 1.9.07 zwolniony.

 

324. LEWARTOWSKI Onufry, ur. 18.6.1782 w Siedlcach k. Tarnowa, [lub 24.6.1784], s. Kazi-mierza i Justyny Czerwińskiej, 4.6.07 szwol. 5 komp., 1.8.09 bryg. 1 komp., 1.3.11 wachm. 4 komp., 3.4.14 ppor. 8 komp., odbył kampanie 1808-14, otrzymał 14.9.13 LH [nr 40510, ranny pod Mało-jarosławcem, udał się 1.5.14 z pułkiem do Polski. 1824 zabity przez służącego].

Łoza - Legia Honorowa nr 985; Rembowski - Źródła nr 206; Karpowicz - Elita jazdy polskiej.

 

325. BIELICKI Marcin, ur. 15.6.1785 w Kościełowie, woj. krak., s. Stefana i Agaty Zakrzewskiej, 4.6.07 szwol. 5 komp., 1.10.08 bryg., 1.3.11 wachm., odjechał 11.4.14 na Elbę, [wrócił z Napoleonem do Francji, 25.4.15 lansjer 1 komp. 1 p. szwol.-lansjerów, odbył kampanie 1808-15, [Wagram, Witebsk, Możajsk, Berczyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau, Brienne, Montmirail, Laon, Chateau-Thierry, Arcis-sur-Aube, Ligny, Waterloo], otrzymał 14.9.13 LH [nr 40513], opuścił 1.10.15 służbę franc, udał się do Polski. [Zm. 13.4.52],

Łoza - Legia Honorowa nr 83.

 

326. MORAWSKI Ignacy, ur. 8.1.1783 w Morawce k. Ciechanowca, s. Wojciecha i Rozalii Osta-szewskiej, 4.6.07 szwol. 5 komp., odbył kampanie 1808-12, [Wagram, Witebsk, Możajsk], zaginął 12.12.12 pod Kownem.

 

327. KOSZCZOŁOWSKI Kazimierz, ur. 1783 w Wieluniu, s. Antoniego i Katarzyny Wyrwińskiej, 4.6.07 szwol. 6 komp., odbył kampanie 1808-12, [Medina de Rio Seco, Somosierra, Wagram, Witebsk, Możajsk], poległ 25.10.12 pod Borowskiem.

Bielecki- Somosierra

 

328. TWARDOWSKI Paweł, ur. 27.10.1785 w Warszawie, s. Stefana i Katarzyny Muszyńskiej, 4.6.07 szwol. 5 komp., 1.5.11 bryg. [5 komp., potem 2 komp.] 8 p. szwol.-lansjerów, odbył kampanie 1808-10.

SHAT X AB 41,24 YC 130

 

329. SUMIŃSKI Damazy, ur. 15.1.1789 w Kolankowie k. Dobczyna, s. Dominika i Eleonory Biało-wiejskiej, 4.6.07 szwol. 1 komp., 1.5.11 bryg. 7 komp., odbył kampanie 1808-12, [Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna], zaginął 2.12.12 pod Mołodecznem.

 

330. MOLENTOWSKI Franciszek, ur. 4.5.1788 w Bodzentynie, s. Antoniego i Barbary Szymatow-skiej, 4.6.07 szwol. 5 komp., odbył kampanie 1808-09, zm. 8.2.09 w szpitalu w Baza.

 

331. KRZYŻANOWSKI Sebastian, ur. 14.8.1786 w Bodzentynie, s. Feliksa i Antoniny Biernackiej, 4.6.07 szwol. 5 komp., odbył kampanie 1808-09, [Wagram], wypędzony z pułku 21.2.10 za niesubordynację.

 

332. ŚLIWOWSKI Józef, ur. 4.8.1788 we Włodzimierzu Wołyńskim, s. Dezyderiusza i Rozalii Wilkowskiej, 4.6.07 szwol. 1 komp., 1.8.07 bryg., 1.9.07 wachm., 12.3.08 ppor., 24.11.09 przenie-siony do 4 p. Legii Nadwiślańskiej za złą konduitę, odbył kampanie 1808-10, ranny 6.7.09 pod Wagram w głowę od szabli, otrzymał 13.12.09 LH [nr 26929], wykreślony 1.1.10 z p. szwol., nie przybył do 4 p. Legii, udał się samowolnie do Polski.

Kirkor - Legia Nadwiślańska; Łoza - Legia Honorowa nr 1820; Rembowski - Źródła nr 60; Karpowicz - Elita jazdy polskiej.

 

333. BIEŃKOWSKI Józef. ur. 4.10.1786 w Warszawie, s. Szymona i Katarzyny Skempskiej, 6.6.07 szwol. 5 komp., zwolniony 25.12.07.

 

334. OSTROWSKI Piotr, ur. 4.5,1780 w Gawrychowie na Litwie, s. Andrzeja i Rozalii Suchockiej, 6.6.07 szwol. 1 komp., zwolniony 14.8.07.

 

335. TURZYŃSKI Marcin, ur. 20.11782 na Pradze, s. Michała i Rozalii, 6.6.07 szwol. 6 komp., odbył kampanię 1808, [Medina de Rio Seco], poległ 30.11.08 pod Somosierrą.

Bielecki – Somosierra.

 

336. WOJTKOWSKI Stanisław, ur. 2.5.1773 w Zawadach na Podlasiu, s. Bartłomieja i Marii Skoszykowej, 6.6.07 szwol. 6 komp., odbył kampanie 1808-09, [Medina de Rio Seco, Somosierra, Wagram], reformowany 11.3.11 z jednorazową gratyfikacją 150 fr., odjechał do Zawad.

Bielecki - Somosierra.

 

337. TAŃSKI Franciszek, ur. 1787 w Warszawie, s. Mateusza i Katarzyny Ignatowskiej, 6.6.07 szwol. 6 komp., 1.5.11 furier [6 komp., potem 5 komp] 8. p. szwol.-lansjerów, odbył kampanie 1808-11, [Medina de Rio Seco, Somosierra, Wagram].

SHAT X AB 41, 24 YC 130 Bielecki - Somosierra.

 

338. KOŚMIŃSKI Józef, ur. 19.3.1788 w Łysakowie woj. krak., s. Franciszka i Franciszki Bied-nickiej, 7.6.07 szwol. 1 komp., 1.5.11 wachm. st. [1 komp.] 8. p. szwol.-lansjerów, [25.9.12 ppor., odbył kampanie 1808-12, ranny pod Wagram od lancy].

SHAT X AB 41, 24 YC 130 Kirkor - Legia Nadwiślańska

 

339. GAJEWSKI Franciszek, ur. 15.8.1790 w Mławie, s. Dominika i Katarzyny Szatkowskiej, 7.6.07 szwol. 2 komp., 1.9.07 zwolniony.

 

340. BOŚNIACKI Aleksander Ludwik, ur. 24.2.11 w Białozimcach na Wołyniu, s. Onufrego i Kata-rzyny Żylińskiej, 7.6.07 szwol. 1 komp., 28.5.09 bryg. 2 komp., 17.4.10 zdegradowany na szwol., 15.11.11 bryg. I 1.8.12 wachm. 8 komp., odbył kampanie 1808-12, [Wagram, Witebsk, Możąjsk], zaginął 6.12.12 pod Wilnem.

 

341. GREGOROWICZ Józef, ur. 4.8.1792 w Warszawie, s. Michała i Janiny Popławskiej, 7.6.07 szwol. 1 komp., 1.9.07 zwolniony.

 

342. BEŁDOWSKI Sebastian, ur. 4.11.1788 w Połonce w Galicji, s. Marcina i Józefy Kobielskiej, 7.6.07 szwol. 1 komp., 1.9.07 zwolniony.

 

343. SCHULTZ Jan, ur. 15.5.1793 w Warszawie, s. Franciszka i Zofii, 7.6.07 trębacz 1 komp., 10.4.08 zdezerterował w drodze.

 

344. PANKL Gotlieb, ur. 24.5.1770 w Świnicy, wpłoc, s. Jana i Luizy, 8.6.07 trębacz 5 komp., 1.8.08 bryg.-trębacz w sztabie, odbył kampanie 1808-09. zm. 10.11.09 w szpitalu w Augsburgu na dyzenterię.

 

345. SANKIEWICZ Franciszek, ur. 24.9.1776 w Warszawie, s. Wawrzyńca i Ewy Szudzińskiej, 8.6.07 szwol. 2 komp., odbył kampanie 1808-14, [Somosierra, Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau, Brienne, Montmirail, Chateau-Thierry, Arcis-Sur-Aube], Udał się z pułkiem do Polski.

Bielecki – Somosierra

 

346. MYSZYŃSKI Bonawentura, ur. 1790 w Druchowie woj. płoc, s. Szymona i Kasyldy Modlińskiej, 10.6.07 szwol.6 komp., 1.7.12 bryg. 2 komp., 11.4.13 do 6 komp., odbył kampanie 1808-13, [Medina de Rio Seco, Somosierra, Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk], został w tyle 25.10.13 [w odwrocie spod Lipska].

Bielecki – Somosierra

 

347. CHRZELIŃSKl Aleksander Wincenty, ur. 5.4.1782 w Warszawie, s. Józefa i Elżbiety Minczerowej, 10.6.07 szwol. 2 komp., odbył kampanie 1808-14, [Somosierra, Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau, Brienne, Montmirail, Laon, Chateau-Thierry, Arcis-sur-Aube], udał się 1.5.14 z pułkiem do Polski.

 

348. WITALSKI Józef, ur. 20.5.1787 w Krakowie, s. Stanisława i Marianny Zawadzkiej, 10.6.07 szwol. 5 komp., 15.10.12 bryg. 8 komp., 28.1.13 wachm. 4 komp., 11.4.13 à la suite, 1.1.14 ppor. 3 p. eklererów gw., odbył kampanie 1808-14, [Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Brienne, Montmirail, Laon, Chateau-Thierry, Arcis-sur-Aube], 13.12.09 otrzymał LH [nr 26950, udał się 1.5. 14 z pułkiem do Polski].

SHAT X AB 41 Łoza - Legia Honorowa nr 1989.

 

349. MROŻECKI Wincenty, ur. 3.5.1783 w m. Tremble k. Rawy, s. Piotra i Ewy Szmigielskiej, 11.6.07 trębacz 5 komp., odbył kampanie 1808-12, [Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna], pozostał w tyle 16.3.13.

 

350. ROZMYŚLAŃSKI Wincenty, ur. 14.3.1780 w Gdańsku, s. Piotra i Marii Gruszewskiej, 11.6.07 szwol. 5 komp., 5.5.11 bryg. [1 komp., potem 5 komp.] 8 p. szwol.- lansjerów, odbył kampanie 1808-11, [Wagram].

SHAT X AB 41, 24 YC 130

 

351. DOŁĘGOWSKI Ludwik, ur. 18.5.1786 w Warszawie, s. Jakuba i Marii Pokorskiej, 11.6.07 szwol. 5 komp., zwolniony 20.8.07.

 

352. ŻELECHOWSKI German, ur. 26.5.1786 w m. Mądragłowa k. Kamieńca, s. Piotra i Julii Binowskiej, 12.6.07 szwol. 1 komp., odbył kampanię 1808, zwolniony 21.4.11.

 

353. SCHULTZ Jan, ur. 15.9.1792 w Warszawie, s. Jana i Elżbiety Engel, 12.6.07 szwol, 2 komp., odbył kampanię 1808, poległ 9.12.08 pod Santa Cruz w Hiszpanii.

 

354. SWOBODA Adam, ur. 11.12.1786 w Komieszkowie w Galicji, s. Ksawerego i Józefiny Wrzeszczyńskiej, 12.6.07 szwol. 1 komp., odbył kampanie 1808-09, [Wagram], wypędzony z pułku 21.2.10 z powodu niesubordynacji. [W armii Królestwa Polskiego 1815-30 ppor. na reformie, przykomenderowany do 8 ppl.].

Rocznik wojskowy KP 1817-30; Gembarzewski - Wojsko Polskie 1815-30.

 

355. PRZECŁAWSKI Antoni, ur. 15.1.1788 w Krakowie, s. Jana i Agnieszki Jastrzębowskiej, 12.6.07 szwol. 1 komp., 3.1.12 bryg. 4 komp., odbył kampanie 1808-12, [Wagram, Witebsk, Możajsk], zaginął 16.11.12 podKrasnem.

 

356. MAGIERSKI Franciszek, ur. 9.1784 w Turzynie k. Warszawy, s. Karola i Marii Dziencielskiej, 12.6.07 szwol. 2 komp., odbył kampanie 1808-12, [Somosierra, Wagram, Witebsk, Możajsk], pozostał 19.10.12 w Moskwie.

 

357. BILECKI Jan, ur. 12.9.1788 w Radomiu, s. Antoniego i Małgorzaty Krzyńskiej, 12.6.07 szwol. 6 komp., 13.10.07 zwolniony.

 

358. PEŁKA Ignacy, ur. 19.11.1789 w Łubniach, s. Karola i Marcjanny Nieprzeckiej, 13.6.07 szwol. 5 komp., zwolniony 20.11.07.

 

359. LANSZAFT Walenty, ur. 19.6.1785 w Warszawie, s. Karola i Marianny Rakowskiej, 13.6.07 szwol. 5 komp., 15.12.11 bryg. 6 komp., odbył kampanie 1808-12, [Wagram, Witebsk, Możajsk], zaginął 25.9.12, będąc u boku gen. Colberta.

 

360. KADŁUBIŃSKI Jozafat, ur. 7.10.1783 w Łopoczaszach na Wołyniu, s. Karola i Tekli Bobrzyń-skiej, wszedł 1.11.06 do lekkiej jazdy Księstwa Warszawskiego, 15.6.07 szwol. 5 komp., 15.9.08 ppor. 7 p. szwol.-lansjerów, [1.10.13 por., odbył kampanie 1808-13, Wagram, ranny 16.5.11 pod Albuerą].

 

361. PłACZKOWSKl Wincenty, ur. 19.7.1772 w Tomicach w Galicji, s. Sebastiana i Katarzyny Woźniakowskiej, 15.6.07 szwol. 5 komp., odbył kampanie 1808-12, [Wagram, Witebsk], zaginął 28.10.12 pod Możajskiem.

 

362. DEMBIŃSKI Kacper, ur. 12.1.1789 w Przystałowicach W Galicji, s. Józefa i Heleny Olszew-skiej, 15.6.07 szwol. 5 komp., 5.7.12 bryg. 4 komp., wszedł 30.12.12 do szpitala w Elblągu, 2.1.13 wrócił do pułku, odbył kampanie 1808-14, [Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budzi-szyn, Drezno, Lipsk, Hanau, Brienne, Monlmirail, Laon, Chateau-Thierry, Arcis-sur-Aube], otrzymał 14.9.13 LH [nr 40517], udał się 1.5.14 z pułkiem do Polski.

Łoza - Legia Honorowa nr 312.

 

363. RICHTER Ignacy, ur. 30.8.1785 w Warszawie, s. Józefa i Julii Miedniewskiej, 15.6.07 szwol. 6 komp., 1.7.07 bryg., 1.10.07 furier 2 komp., 15.2.09 zdegradowany na szwol. do 6 komp., 1.1.11 bryg. 3 komp., 1.1.14 ppor. 3 p. eklererów gw., [odbył kampanie 1808-14, Somosierra, Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau, Brienne, Montmirail,Laon, Chateau-Thierry, Arcis-sur-Aube], udał się 1.5.14 z pułkiem do Polski.

SHAT 2 YB 89 Bielecki - Somosierra.

 

364. SZABRAŃSKI Feliks, ur. 15.10.1789 w Sobolach w Galicji, s. Jana i Zofii, 15.6.07 szwol. 6 komp., odbył kampanie 1808-09, [Medina de Rio Seco, Somosierra], poległ pod Wagram.

Bielecki - Somosierra.

 

365. WĄSOWICZ Stanisław, ur. 5.5.1788 w Kudzowicach, woj. bracławskie, s. Ignacego i Heleny Popowskiej, 16.6.07 szwol. 2 komp., 1.8.07 bryg., 11.7.09 wachm. 1 komp., 8.7.13 ppor., odbył kam-panie 1808-14, [Somosierra, Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk,Hanau, Brienne, Montmirail, Laon, Chateau-Thierry, Arcis-sur-Aube], ranny 24.9.12 lancą w udo pod Podolskiem i pod Hanau, 13.12.09 LH [nr 26936, udał się 1.5.14 z pułkiem do Polski].

Bielecki - Somosierra; Karpowicz - Elita jazdy polskiej.

 

366. ŻENDZIAN Jan, ur. 11.2.1782 w Żendzianach k. Bielska, s. Jacentego i Ewy Pogorzelskiej, 16.6.07 szwol. 6 komp., zamordowany 2.4.08 w Mirandzie w Hiszpanii.

 

367. SIERAKOWSKI Ludwik, ur. 24.4.1749 w Oborzyskach w Wielkopolsce, s. Józefa i Marii Drozdowskiej, 16.6.07 szwol. 6 komp., odbył kampanie l808-09 [Medina de Rio Seco, Somosierra, Wagram], reformowany 11.7.10 z jednorazowa gratyfikacją 150 fr.

Bielecki - Somosierra.

 

368. JEROZALSKI Wincenty, s. Jana i Felicjany Lewkowicz, 16.6.07 szwol. 2 komp., 5.5.11 bryg. [5 komp.] 8 p. szwol.-lansjerów, odbył kampanie 1808-11, [Somosierra, Wagram].

SHAT 24 YC 130 Bielecki - Somosierra.

 

369. ROMANKIEWICZ Stefan, ur. 13.9.1790 Mościskach k. Lwowa, s. Bazylego i Anastazji Goździkowskiej, 16.6.07 szwol. 2 komp., 1.11.07 zwolniony.

 

370. JACKOWSKI Kazimierz, ur. 4.1.1789 w Uściskach k. Radomia, s. Jakuba i Magdaleny Kwiat-kowskiej, 16.6.07 szwol. 2 komp., 1.8.07 bryg., 15.9.08ppor. 2 p. Legii Nadwiślańskiej, odbył kampanie 1808-10, [Wagram], zwolniony 19.2.10 na własną prośbę.

Kirkor - Legia Nadwiślańska.

 

371. LUBASZEWSKI Antoni, ur. 1782 w Koziegłowach, woj. krak., s. Marcina i Marii Życińskiej, 16.6.07 szwol. 2 komp., odbył kampanie 1808-10, [Somosierra, Wagram], reformowany 25.6.11 z jednorazową gratyfikacją 150 fr.

Bielecki - Somosierra

 

372. JAWORSKI Adam, ur. 20.12.1788 w Rogoźnie k. Dubieńska, s. Wojciecha i Apolonii Piątkow-skiej, 16.6.07 szwol. 6 komp., odbył kampanie 1808-12 [Medina de Rio Seco, Somosierra, Wagram, Witebsk], wzięty do niewoli 8.8.12 podczas rekonesansu.

Bielecki - Somosierra.

 

373. CZARKOWSKI Marcin, ur. 5.9.1785 W Felsztynie na Podolu, s. Ignacego i Marii, 16.6.07 szwol. 6 komp., 25.12.07 zwolniony.

 

374. BIDZIŃSKI Tomasz, ur. 16.12.1785 w Linowie woj. sandom., s. Tomasza i Scholastyki Bełdowskiej, 13.6.07 szwol. 2 komp., odbył kampanie 1808-10 [Somosierra, Wagram], reformowany 21.6.10 z jednorazową gratyfikacją 150 fr., odjechał do Warszawy.

Bielecki - Somosierra.

 

375. STRYCHALSKI Łukasz, ur. 1.3.1773 k. Piotrkowa, s. Pawła i Małgorzaty Kliczyńskiej, 17.6.07 szwol. 6 komp., 1.5.11 bryg. [6 komp., potem 1 komp], szwol.-lansjerów, odbył kampanie 1808-11, [Medina de Rio Seco, Somosierra, Wagram ].

SHAT X 41, 24 YC 130 Bielecki - Somosierra.

 

376. KLESZCZYŃSKI Andrzej, ur. 1774 w Żychlinie k. Łęczycy, s. Mateusza i Jadwigi Nartow-skiej,  18.6.07 szwol. 6 komp., odbył kampanie 1808-12 [Medina de Rio Sceco, Somosierra, Wagram, Witebsk, Możajsk ], poległ 6.10.12.

Bielecki - Somosierra.

 

377. KRUPCZYŃSKI Marcin, ur. 17.10.1787 w Warszawie, s. Kazimierza i Małgorzaty Jarmiń-skiej, 13.6.07 szwol. 2 komp., 16.5.11 bryg. 6 komp., 1.7.12 furier 4 komp., 28.1.13 wachm. 3 komp., 11.4.13 à la suite, odbył kampanie 1808-14, [Somosierra, Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno. Hanau, Brienne, Montmirail, Laon, Chateau-Thierry, Arcis-sur-Aube], udał się 1.5.14 z pułkiem do Polski.

Bielecki - Somosierra.

 

378. LASKOWSKI Jan, ur. 3.5.1784 w Skarżynie k. Zambrowa, s. Wojciecha i Julii, 19.6.07 szwol. 2 komp., potem bryg., odbył kampanie 1808-14, [Somosierra, Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau, Brienne, Montmirail, Laon, Chateau-Thierry, Arcis-sur-Aube], udał się 1.5.14 z pułkiem do Polski.

Bielecki - Somosierra.

 

379. SIWIŃSKI Tomasz, ur. 5.5.1781 w Krotoszynie, s. Rocha i Wiktorii, 19.6.07 szwol. 2 komp., 1.10.07 zwolniony.

 

380. PIETRZYKOWSKI Tomasz, ur. 1779 w Pietrzykowie k. Bielska, s. Walentego i Anastazji Strzychowskiej, 22.6.07 szwol. 6 komp., odbył kampanie 1808-12, [Medina de Rio Seco, Somosierra, Wagram, Witebsk. Możajsk, Berezyna], zaginął 9.12.12 między Wilnem i Kownem.

Bielecki - Somosierra.

 

381. KRASSOWSKI Wawrzyniec, ur. 4.3.1782 w Krassowieczyszkach na Podlasiu, s. Józefa i Konstancji Wojnówny, 22.6.07 szwol. 2 komp., odbył kampanie 1808-09, [Wagram], przeniesiony 21.4.11 na reformę.

 

382. SIEDLEWSKI Jan, ur. 17.3.1780 w Skaryszewie k. Radomia, s. Kazimierza i Justyny Koźmiń-skiej, 22.6.07 szwol.2 komp., 1.12.07 zwolniony.

 

383. NAKIELSKI Paweł Jan, ur. 1.1.1783 w Konarzewie, s. Grzegorza i Wiktorii Pniewskiej, 22.6.07 szwol. 1 komp., odbył kampanie 1808-12, [Wagram, Witebsk, Możajsk], dostał się 25.9.12 do niewoli.

 

384. HEMPEL Stanisław, ur. 1.10.1788 w Puławach, s. Joachima i Zuzanny Hoffman, 23.0.07 szwol. 6 komp., 1.7.07 bryg., 1.8.07 wachm., 1.9.07 wachm. st.. 4.10.08 ppor. [21.8.09 por., 26.6.12 kpt.],odbył kampanie 1808-14, [Medina de Rio Seco, Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Dudziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau, Brienne, Montmirail, Laon, Chateau-Thierry, Arcis-sur-Aube], ranny 4.10.08 pod Medina de Rio Seco, 7.5.1 1 otrzymał LH nr 28904, mianowany 3.8.13 kawalerem cesarstwa, 1.5.14 udał się z pułkiem do Polski. Zm. 7.11.73].

Łoza - Legia Honorowa 541; Rembowski - Źródła nr 71; Bielecki - Somosierra; Bielecki-Tyszka - Dał nam przykład Bonaparte; Karpowicz - Elita jazdy polskiej.

 

385. ZAWADZKI Szymon, ur. 15.6.1782 w Szczycinic na Mazowszu, s. Dominika i Małgorzaty Sakowskiej, 23.6.07 szwol. 1 komp., odbył kampanie 1808-13, [Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau], wzięty do niewoli 8.11.13.

 

386. MORAWSKI Mateusz, ur. 11.6.1787 w Hermanowicach, s. Macieja i Marii Grudnickiej, 24.6.07 szwol. 6 komp., 1.9.07 przeniesiony do 3 komp., 25.12.07 zwolniony.

 

387. TRUSZKOWSKI Franciszek, ur. 4.7.1788 k. Siedlec, s. Antoniego i Krystyny Drabowicz, 24.6.07 szwol. 2 komp., 1.9.07 zwolniony.

 

388. RZEWUSKI Jan, ur. 13.2.1783 w Warszawie, s. Franciszka i Agnieszki Widorskiej, 24.6.07 szwol. 2 komp., 31.10.07 zwolniony.

 

389. MODZELEWSKI Gabriel, ur. 13.11.1778 w m. Belew, woj. kal., s. Antoniego i Krystyny Szweykowskiej, 25.6.07 szwol. 2 komp., 1.9.07 bryg., 31.10.07 zwolniony.

 

390. MARKIEWICZ Wincenty, ur. 28.5.1782 w Cudnowie k. Żytomierza, s. Józefa i Ewy Rzynka, 25.6.07 szwol. 6 komp., 1.8.07 bryg., 1.9.07 wachm., 1.3.11 wachm. st. 3 komp., 1.6.12 ppor,, [1814 por., odbył kampanie 1808-14, Medina de Rio Seco, otrzymał 28.11.13 LH nr 44232, udał się 1.5.14 z pułkiem do Polski. W armii Królestwa Polskiego 1815 por. 4 puł., 1816 por. kwatermistrz pułku, 1824 kpt. 1 puł., 1827 przeniesiony do korpusu weter. Zm. 26.3.29].

Łoza - Legia Honorowa nr 1111; Rembowski - Źródła nr 125; Karpowicz - Elita jazdy polskiej.

 

391. NOWICKI Adam, ur. 12.9.1786 [lub 18.12.1787, lub 1.1.1790] w Warszawie, s. Tadeusza i Konstancji Kulczewskiej, [zapisany 6.10.89 do 1 p. przedniej straży W. Ks. Litewskiego jako towarzysz, 6.8.91 uwolniony, wstąpił 20.10.1806 do 1 psk. Księstwa Warszawskiego jako podof.], 25.6.07 szwol. 6 komp., 1.8.09 bryg., 6.4.1 1 ppor. 8 p. szwol.-lansjerów, [17.6.12 por., 19.1.14 przeniesiony do 7 p. szwol.-lansjerów], odbył kampanie [1807], 1808-14, [Tczew, Medina de Rio Seco, Burgos, Somosierra, Benavente, Essling, Wagram, Połock, Dzisna, Berezyna, Drezno, Kulm, Troyes, Reims, Chartres, ranny pod Tczewem i Reichenbach, otrzymał 4.12.13 LH nr 44295. W armii Królestwa Polskiego 13.2.15 por. 3 puł., 2.4.20 kpt. 2 puł. W powstaniu listopadowym 3.5.31 mjr 5 puł., 25.8.31 otrzymał dymisję dla słabości zdrowia],

AGAD MW 341 Gembarzewski - Wojsko Polskie 1815-30; Kirkor - Legia Nadwiślańska; Łoza - Legia Honorowa nr 1259.

 

392. JELSKI Witalis, ur. 28.4.1789 w Radomiu, s. Ignacego i Scholastyki Gostkowskiej, 26.6.07 szwol. 6 komp., 20.11.08 bryg., 1.1.10do 1 komp., odbył kampanie 1808-09, [Medina de Rio Seco, Wagram], reformowany 21.6.10 z jednorazową gratyfikacją 150 fr., odjechał do Warszawy. [W armii Królestwa Polskiego w korpusie inw. i weter., 1830 por. w 1 bat. weter.].

Rocznik wojskowy KP 1817-30; Gembarzewski - Wojsko Polskie 1815-30.

 

393. BERNARDIN .lean, ur. 10.1.1786 w La Roc Bouge, dep. Rhône, s. Gaspara i Anne Chabon, 26.6.07 trębacz 2 komp., 18.10.08 wypędzony z pułku.

 

3V4. KĘDZIERSKI Stanisław, ur. 2.1779 wBorowie k. Chełma, s. Stanisława i Katarzyny Majkow-skiej, 26.6.07 szwol. 2 komp., odbył kampanie 1808-09, [Wagram], zwolniony 11.3.11z pensją 273 fr., odjechał do Warszawy.

 

395. ŻYDOK Alojzy, ur. 1.3.1792 w Opatowicach, woj. krak., s. Marcina i Barbary Puchs, 27.6.07 szwol. 6 komp., zwolniony 1.12.07.

 

396. RADZICHOWSKI Józef, ur. 1.2.1782 w Warszawie, s. Jakuba i Agnieszki Wola, 27.6.07 szwol. 1 komp. 1.9.07 zwolniony.

 

397. SUSZYCKI [Surzycki) Wawrzyniec Tomasz, ur 2.8.1786 w Moniuszkach na Podlasiu, s. Tadeusza i Małgorzaty Skrodzkiej, 27.6.07 szwol. 2 komp., 15.9.08 ppor. 2 p. Legii Nadwiślańskiej, [1812 por., potem kpt., 1813 kpt. à la suite w Sztabie Głównym Wielkiej Armii, odbył kampanie 1808-13, Wagram. otrzymał 1 1.7.13 LH nr 38148, dostał się do niewoli 11.11.13 po kapitulacji Drezna].

Kirkor - Legia Nadwiślańska;  Łoza - Legia Honorowa nr 1763.

 

398. KRAJEWSKI Daniel, ur. 3.1.1785 w Czeladzi k. Częstochowy, s. Kacpra i Katarzyny Frankie-wicz. 27.6.07 szwol. 6 komp., odbył kampanie 1808-12. [Wagram, Witebsk, Możajsk], zaginął 21.11.12pod Orszą.

 

399. GOTARTOWSKI Marceli, ur. 2.5.1790 w Liniewie, pow. starogardzki k. Gdańska, s. Fran-ciszka i Wiktorii Leskiej, 29.6.07 szwol. 2 komp., 1.8.07 bryg., 1.9.07 wachm., 17.2.11 ppor. 2 komp., [1.6.12 por., odbył kampanie 1808-13, Wagram, Witebsk, Możajsk. Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, ranny pod Peterswalde, otrzymał 16.8.13 LH nr 39463, zm. z ran 29.9.13].

Łoza - Legia Honorowa 486; Rembowski - Zródła nr 103: Karpowia - Elita jazdy polskiej.

 

400. ZIELIŃSKI Wawrzyniec, ur. 11.1.1788 w Płocku, s. Michała i Barbary Weysówny, 29.6.07 szwol. 2 komp., 1.9.07 zwolniony.

 

401. BIERNACKI Łukasz, ur. 29.4.1786 w Wolsztynie, s. Mateusza i Anny Sztejnówny, 29.6.07 kowal 5 komp., 11.4.13 à la suite, 11.11.12 zaginął w Smoleńsku, 2.1.13 wrócił do pułku do 5 komp., 1.7.13 do 13 komp., odjechał 11.4.14 na Elbę, [wrócił z Napoleonem do Francji, 25.4.15 lansjer 1 komp. 1 p. szwol-lansjerów gw., odbył kampanie 1808-15, Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau, Brienne, Montmirail, Laon, Chateau-Thierry, Arcis-sur-Aube, Ligny, Waterloo, otrzymał 1.3.15 LH, [Łoza go nie wymienia], 1.10.15 opuścił służbę franc.,wrócił do Polski].

 

402. CICHOCKI Wincenty, ur. 28.8.1788 w Warszawie, s. Michała i Salomei Laskowskiej, 1.7.07 szwol. 2 komp., 11.5.11 wachm. [5 komp.] 8 p. szwol.-lansjerów, [25.9.12 ppor., przeszedł 19.1.14 do p. Legii Nadwiślańskiej, odbył kampanie 1808-14, Medina de Rio Seco, Benavente, Essling, Wagram, Połock, Berezyna, Kulm, Wachau, Lipsk, Hanau, Vitry, Rheims, Chateau-Thierry, udał się 1.5.14 z pułkiem do Polski. W armii Królestwa Polskiego 13.2.15 ppor., 17.7.20 por., otrzymał 24.5.30 znak honorowy za 15 latnieskazitelnej służby oficerskiej. W powstaniu listopadowym 6.2.31 kpt., po bitwie pod Ostrołęką odkomenderowany do odbioru koni w Łowiczu,a później do zakładu piętno-wania koni w Wilczkowicach. Dostał się do niewoli, odesłany do Lublina, gdzie i leżał w lazarecie. Przybył 13.3.32 do Warszawy, stawił się przed KRW, ponowił przysięgę wierności carowi].

SHAT 24 YC 130; AGAD KRW 342, 477; BP394; BOZ 3143; BUW Akc.587 Rocznik wojskowy KP 1817-30; Lista imienna znakiem honorowym ozdobionych; Gembarzewski - Wojsko Polskie 1814-30; Kirkor - Legia Nadwiślańska; Bielecki - Słownik oficerów t. 1.

 

403. POPIELNICKI Julian, ur.11.6.1785 w Różańcu w Galicji, s. Jana i Anny Szymańskiej, 1.7.07 szwol. 6 komp., odbył kampanie 1808-09, [Medina de Rio Seco],wykreślony 1.2.09 z kontroli, przeszedł do linii.

 

404. STAWSKI Walenty, ur. 14.2.1782 w Warszawie, s. Kazimierza i Elżbiety Dmuchowskiej, 2.7.07 szwol. 6 komp., 1.8.08 bryg. 7 komp., 1.10.08 przeniesiony do 2 komp., 15.5.11 wachm., 11.4.13 trafił do 6 komp., odbył kampanie 1808-14, [Medina de Rio Seco, Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau, Brienne, Montmirail, Laon, Chatteau-Thierry, Arcis-sur-Aube], otrzymał LH, [Łoza go nie wymienia], udał się 1.5.14 z pułkiem do Polski.

 

405. KOWALEWSKI Franciszek, ur. 1785 w Wieluniu, s. Adama i Katarzyny Gulkowskiej, 2.7.07 szwol. 6 komp., odbył kampanie 1808-12, [Medina de Rio Seco, Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna], zaginął 2.12.12 Pod Mołodecznem.

 

406. GŁOWACKI Jan, ur. 13.9.1782 w m. Wosieczko w Galicji, s. Kazimierza i Brygidy Zawada, 2.7.07 kowal 2 komp., odbył kampanie 1808-14, [Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau, Brienne, Montmirail, Laon, Chateau-Thierry, Arcis-sur-Aube], udał się 1.5.14 z pułkiem do Polski.

 

407. MARKOWSKI Franciszek, ur. 1.5.1785 w Wilkach, s. Jana i Dąbrowskiej, 3.7.07 szwol. 6 komp., odbył kampanie 1808-09, [Medina de Rio Seco], ranny pod Wagram w rękę prawą od szabli, 14.4.10 przeniesoiony na reformę.

 

408. DANISZEWSKI Rafał, ur. 1.7.1789 w Wozach, s. Antoniego i Jadwigi Czarncckiej, 3.7.07 siwol, 2 Komp., 3 1.1 0.07 zwolniony.

 

409. RAKOWSKI Jan, ur. 24.7.1779 w Warszawie, s. Antoniego i Marianny Chmielenskiej, 3.7.07 szwol. 6 komp., odbył kampanie 1808-09, [Medina de Rio Seco, Wagram], reformowany 21.4.11.

 

410. BAGIŃSKI Antoni, ur. 1.12.1783 w Zamościu, s. Jana i Izabeli Wendorf, 3.7.07 szwol. 2 komp., 1.9.07 bryg., 15.4.08 wachm., zm. 1.8.08 w Hiszpanii.

 

411. STADNICKI Józef, ur. 1.12.1786 w Bogoniewicach, s. Piotra i Apolonii Chronowskiej, 4.7,07 szwol. 6 komp., 1.9.07 bryg., 15.9.08 ppor. p. uł. nadwiślańskich, odbył kampanie 1812-13, [Medina de Rio Seco, Saragossa], ranny 15.10.08, otrzymał 15.12.08 LH [nr 22629].

Kirkor - Legia Nadwiślańska; Łoza - Legia Honorowa nr 1694.

 

412. KOWALSKI Grzegorz, ur. 2.11.1786 w Warszawie, s. Józefa i Katarzyny Sumskiej, 4.7.07 szwol. 6 komp., odbył kampanię 1808, [Medina de Rio Seco], poległ 30.11.08 pod Somosierra.

Bielecki - Somosierra.

 

413. KOWALSKI Franciszek, ur. 3.8.1780 w Krakowie, s. Józefa i Marii Witkowskiej, 4.7.07 szwol. 2 komp., odbył kampanie 1808-14, [Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau, Brienne, Montmirail, Laon, Chateau-Thierry, Arcis-sur-Aube], otrzymał 28.11.13 LH [nr 44259], udał się 1.5.14 z pułkiem do Polski. 7.67 wydano mu świadectwo służby.

Łoza - Legia Honorowa nr 835.

 

414. POMORSKI Wincenty, ur. 11.5.1789 w Gaczkowie k. Radomia, s. Tomasza i Anny Wolań-skiej, 5.7.07 szwol. 2 komp., 20.11.08 bryg., 1.2.09 wagmestr w sztabie, odbył kampanie 1808-09, ranny 4.5.09 pod Lambach, zm. 6.5.09 w Hiszpanii.

 

415. BYSTRZANOWSKI Józef, ur. 7.3.1789 w Hochowie, woj. sandom., s. Jana i Marcjanny Mikol-czewskiej, 5.7.07 szwol. 6 komp., 25.7.07 zwolniony.

 

416. HEMPEL Joachim [Stanisław], ur. 1.9.1787 w Puławach, s. Joachima i Zuzanny Hofmann, [brat Stanisława], 5.7.07 szwol. 6 komp., 1.9.07 bryg., 1.9.08 wachm., 21.8.09 ppor., [6.12.11 por., 15.3.14 kpt., odbył kampanie 1808-14, ranny 6 razy pod Medina de Rio Seco, gdzie przejściowo dostał się do niewoli, ranny 17.9.13 pod Peterswalde, 13.12.09 otrzymał LH nr 26938 a 27.2.14 krzyż oficerski LH, 1.5.14 udał się z pułkiem do Polski. Zm. 27.10.74].

Łoza - Legia Honorowa nr 540; Rembowski - Źródła nr 89; Karpowicz - Elita jazdy polskiej; Bielecki-Tyszka -Dal nam przykład Bonaparte.

 

417. BRZOZOWSKI Maciej, ur. 1781 w m. Topole, s. Wawrzyńca i Franciszki Bebińskiej, 7.7.07 szwol. 6 komp., odbył kampanie 1808-10, [Mcdina de Rio Seco, Wagram], reformowany 1 1.3.1 1, wyjechał do Topoli.

 

418. STACHOWSKI Jan, ur. 24.4.1790 w Kamieniu, s. Ignacego i Bogumiły Czarnowskiej, 7.7.07 szwol. 3 komp., 30.12.07 bryg. 3 komp., odbył kampanię 1808, poległ 30.11.08 pod Somosierra.

Bielecki - Somosierra.

 

419. KOCIŃSKI Mikołaj, ur. 15.5.1782 w Ponikwach, s. Wojciecha i Marii Matczewskiej, 7.7.07 szwol. 2 komp., 1.11.07 bryg. 7 komp., 20.2.08 zwolniony.

 

420. DUNIN Jan, ur. 1.9.1783 w Giełzowieczu, s. Michała i Wiktorii Januszewicz, 7.7.07 szwol. 6 komp., 25.10.07 zwolniony.

 

421. TRAWIŃSKI Piotr, ur. 5.9.1779 w Gorzejowej w Galicji, s. Franciszka i Antoniny Zadzkiej, 9.7.07 wachm. st. 3 komp., 17.2.11 ppor. 4 p. Legii Nadwiślańskiej, [następnie por. ułanów nadwiślańskich, 1813 kpt., odbył kampanie 1808-14, ranny 30.11.08 pod Somosierra, 28.11.12 nad Berezyną, 27.8.13 pod Dreznem, 17.1.14 otrzymał LH nr 45123].

Bielecki - Somosierra; Kirkor - Legia Nadwiślańska; Łoza - Legia Honorowa nr 1867.

 

422. KOZAKIEWICZ [Kosakiewicz] Wincenty, ur. 18.2.1788 w Puławach, s. Teodora i Marii Wolskiej, 9.7.07 szwol. 6 komp., 11.4.13 przeszedł do 1 komp., odjechał 11.4.14 na Elbę, [wrócił z Napoleonem do Francji, 23.4.15 lansjer 2 komp. 1 p. szwol.-lansjerów gw., 1.5.15 bryg., odbył kampanie 1808-15, Medina de Rio Seco, Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk,. Hanau, Brienne, Montmirail, Laon, Chateau-Thierry, Arcis-sur-Aube, Ligny, Water-loo, 27.2.15 otrzymał LH, [Łoza go nie wymienia], 1.10.15 opuścił służbę franc, wrócił do Polski. W armii Królestwa Polskiego 13.2.16 wziął dymisję].

BUW 736

 

423. ANIOŁKOWSKI Jan, ur. 26.12.1790 w Puławach, s. Marcina i Marii Glińskiej, 9.7.07 szwol. 6 komp., 1 1.4.13 przeszedł do 1 komp., 10.3.14 bryg. 6 komp., odjechał 11.4.14 na Elbę, [wrócił z Napoleonem do Francji, 211.15 bryg. 1 komp. 1 p. szwol.-lansjerów gw., odbył kampanie 1808-15, Medina de Rio Seco, Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau, Brienne, Montmirail, Laon, Chateau-Thierry, Arcis-sur-Aube, Ligny, Waterloo, 27.2.14 otrzy-mał LH nr 47348, opuścił 1.10.15 służbę franc., wrócił do Polski. W armii Królestwa Polskiego 13.2.16 wziął dymisję].

BUW 736

 

424. TURSKI Józef, ur. 1785 w Chełmie na Kujawa s. Antoniego i Katarzyny Wygonowskiej, 9.7.07 szwol. 2 komp., 6.9.08 dostał się do niewoli hiszp. podczas rekonesansu na drodze do Guadalajara.

 

425. KRÓL Wojciech, ur. 1.4.1780 w Rogoźnicy w Galicji, s. Jana i Reginy Korbaszowej, 9.7.07 kowal 6 komp., 1.1.09 szwol., 1.1.12 à la suite, 2.1.13 przeszedł do 2 komp., 11.4.13 trafił do 5 komp., 20.1.14 kowal 2 komp., odbył kampanie 1808-14, [Medina de Rio Seco, Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau, Brienne, Montmirail, Laon, Chateau-Thierry, Arcis-sur-Aube], udał się 1.5.14 z pułkiem do Polski.

 

426. MICIŃSKI Hilary, ur. 14.8.1790 w Magnuszewie, s. Józefa i Marii Ostromęckiej, 9.7.07 szwol. 6 komp., 11.4.13 przeniesiony do 1 komp., odbył kampanie 1808-14, [Medina de Rio Seco, Wagram, Witebd Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk,Hanau, Brienne, Montmirail, Laon, Chateau-Thierry, Arcis-sur-Aube], udał się 1.5.14 z pułkiem do Polski.

 

427. LIPIŃSKI Ignacy Antoni, ur. 27.6.1784 w Mogilnie, woj. mazow., s. Pawła i Brygidy Mlechickiej, 9.7.07 szwol. 2 komp, 20.11.08 bryg., 28.5.09 wachm. 1 komp., 6.4.11 ppor. 8 p. szwol.-lansjerów, odbył kampanie 1808-11, [Wagram].

Kirkor - Legia Nadwiślańska.

 

428. WIECHOWSKI Franciszek, ur. 8.10.1783 w Kossobudach w Galicji, s. Stanisława i Barbary Łodzińskiej, 9.7.07 szwol. 6 komp., 25.12.07 zwolniony.

 

429. BERNARD Jean, ur. 4.7.1792 w Grenoble,s. Josepha i Marie Brun, 9.7.09 trębacz 6 komp., odbył kampanię 1808, [Medina de Rio Seco], 5.9.08 zdezerterował.

 

430. ZaLEWSKI Feliks, ur. 11.9.1788 w Warszawie, s. Jana i Marii, 11 7.07 szwol. 2 komp., 14.10.07 zwolniony.

 

431. SCHUSTER Jan, ur. 1.8.1791 w Warszawie, s. Jana i Karoliny, 11.7.07 szwol. 2 komp., 1.2.13 bryg. 4 komp.,11.4.13 à la suite, odbył kampanie 1808-13, [Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen], poległ pod Budziszynem.

 

432. GIZIŃSKI Mateusz, ur. 21.9.1783 w Kowalewie, s. Tomasza i Anny Kuszkowskiej, 11.7.07 szwol. 11.4.13 do 1 komp., odbył kampanie 1808-14 [Medina de Rio Seco, Wagram, Witebsk, Możajsk, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau, Montmirail, Laon, Chateau-Thierry, Arcis-sur-Aube], udał się 1.5.14 z pułkiem do Polski.

 

433. GRYGOWICZ Stanisław, ur. 2.11.1790 w Krakowie, s. Daniela i Zofii Hermanowskiej, 13.7.07 szwol.2 komp., 1.9.07 zwolniony.

 

434. KULCZYŃSKI Wojciech, ur. 13.6.1789 w Głuchowie woj. płockie, s. Jana i Małgorzaty Mieżyńskiej, 13.7.07 szwol.2 komp., 18.2.10 ppor. w linii, odbył kampanie 1808-09, [Wagram].

 

435. JASIEŃSKI Gabriel, ur. 3.5.1783 w Obrembie, s. Maurycego i Franciszki, 13.7.07 szwol. 2 komp., 1.11.07 bryg., odbył kampanię 1808, zwolniony 1.7.09.

 

436. FILLEBORN Antoni, ur. 7.1.1789 w Warszawie, s. Samuela i Barbary Gembarzewskiej, 13.7.07 szwol. 2 komp., 26.7.09 ppor. 8 p. szwol.-lansjerów, skierowany jakopor. do 4 p. Legii Nadwiślańskiej, 1812 dow. komp. artylerii pułkowej, 17.7.13 wrócił do 1 p. szwol gw.,odbył kampanie 1808-14, otrzymał 11.7.13 LH nr 38152, a 27.2.14 krzyż oficerski LH nr 47765, udał się 1.5.14 z pułkiem do Polski. [W armii Królestwa Polskiego por. 4 puł., 25.3.19 kpt., dowodził 1 szwadronem w Chełmie, 24.5.30 otrzymał znak honorowy za 20 lat nieskazitelnej służby oficerskiej. W powstaniu listopadowym 25.2.31 mjr 4 puł., mianowany za Grochów, odznaczył się pod Kuflewem, przeniesiony do korpusu weter. w stopniu ppłka, 1.5.31 otrzymał krzyż kawalerski VM nr 1142. Zm. 10.11.60].

AGAD KRW 66, 69 C, 478, 573; BP 391, 392, 394; BUW Akc. 587; BOZ 3143; MWP 42 H Lista imienna oficerów 4 puł.; Rocznik wojskowy KP 1817-30; Lista imienna znakiem honorowym ozdobionych; „Gazeta Polska"10.5.31; Bielecki – Słownik oficerów t. 1; Gembarzewski - Wojsko Polskie 1815-30, Karpowicz - Elita jazdy polskiej; Kirkor - Legia Nadwiślańska; Łoza - Legia Honorowa nr 405.

 

437. LEHMANN Gottryd, ur. 17.3.1775 w Kremnitz k. Wittembergi, s. Godfryda i Doroty Hecht, wszedł 4.5.90 do żandarmerii pruskiej, od 1792 W art. lekkiej, odbył kampanie 1792-94, od 17.7.07 bryg.-tambour w sztabie, odbył kampanie 1808-13, [Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno], pozostał ranny 18.10.13 w Lipsku.

 

438. SZCZEPAŃSKI Józef, ur. 14.9.1784 w Warszawie, s. Mateusza i Rozalii Gieczowskiej, 17.7.07 szwol. 2 komp., 20.10.07 zwolniony.

 

439. WŁOSTOWSKl Szymon, ur. 14.10.1786 w m. Płoski k. Tykocina, s. Stanisława i Franciszki Komarzewskiej, 17.7.07 szwol. 2 komp., 1.7.12 bryg. 3 komp., 4.2.14 wachm., odbył kampanie 1808-14, [Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau, Brienne, Montmirail, Laon, Chateau-Thierry, Arcis-sur-Aube], udał się 1.5.14 z pułkiem do Polski.

 

440. CHENAL Joseph, ur. 4.1.1775 w Norchat, dep. Mont-Blanc, s. Francois i Marie Beaupoil, wszedł 1.6.94 do 4 p. kirasjerów prus., 1801 do 13 p. dragonów, odbył kampanie 1806-07, ranny 13.4.07, od 18.7.07 podweterynarz w małym sztabie, 1.2.13 przeniesiony do 3 p. szwol. gw., 14.4.13 wrócił do 1 p. szwol. gw., odbył kampanie 1808-14, przeszedł 1.5.14 do królewskich strz. kon.

 

441. BOŃKOWSKI Dawid, ur. 5.4.1791 w Młocku k. Ciechanowca, s. Marii Bońkowskiej, 18.7.07 szwol. 6 komp., 13.10.07 zwolniony.

 

442. MOSIOŁOWSKI Antoni, ur. 1787 w Warszawie, s. Michała i Magdaleny, 20.07.07 szwol. 6 komp., 1.11.07 bryg. 4 komp., 19.2.10 wachm., 1.3.11 wachm. st. 6 komp., 11.4.13 à la suite, 31.12.13 ppor. w linii, odbył kampanie 1808-14. [W armii Królestwa Polskiego por. 3 psk.].

Rocznik wojskowy KP 1817; Gembarzewski - Wojsko Polskie 1815-30.

 

443. WASIOŁOWSKI Andrzej, ur. 30.8.1782 w Pepłowie, woj. płoc., s. Wawrzyńca i Doroty Pepłowskiej, 20.7.07 szwol. 6 komp., 1.5.11 ppor. 8 p. szwol.-lansjerów, [Kirkor go nie wymienia], odbył kampanie 1808-11, [Medina de Rio Seco, Wagram].

SHAT 24 Y 130*

 

444. JABŁECKI Józef, ur. 5.6.1784 w Grabiewiczach s. Feliksa i Katarzyny Gizińskiej, 20.7.07 szwol. 6 komp., 20.9.07 zwolniony.

 

445. STARZEŃSKI Antoni, ur.20.6.1784 we Włodzimierzu Wołyńskim, s. Jakuba i Tekli Gutakow-skiej, 20.7.07 szwol.6 komp., 1.8.07 bryg., 1.9.07 wachm., 20.11.08 wachm. st„ odbył kampanie 1808-09, [Medina de Rio Seco, Wagram], 4.9.08 otrzymał LH [nr 22257], retormowany 15.2.10. [Zm. 1840].

Łoza - Legia Honorowa 1710.

 

446. STROCHOCKI Alojzy, ur. 4.5.1793 w Kamienicy k Dobrzynia, s. Ignacego i Bogumiły Czar-nowskiej, 20.7.07 szwol. 2 komp., 1.8.08 bryg., odbył kampanie 1808-09, zm. 13.12.09 w szpitalu w Bratysławie jako jeniec wojenny.

 

447. ZALISER [Żeliser, Żelliszerl Gabriel [Chrystian, wg Załuskiego ppor. 3 pp. Księstwa War-szawskiego, nie wymienia go Gembarzewski], 20.7.07 szwol. 2 komp., 1.11.07 bryg., 1.8.08 zdegra-dowany na szwol., odbył kampanię 1808, zdezerterował [w Brivesca, podejrzany o udział w zabój-stwie hiszp. chłopa], wykreślony 14.4.10 z kontroli z racji zbyt długiej nieobecności.

Załuski - Wspomnienia, s. 130.

 

448. BŁESZYŃSKI Onufry, ur. 3.8.1780 w Krakowie, s. Ignacego i Kunegundy Solskiej, 20.7.07 szwol. 2 komp., 20.9.07 zwolniony.

 

449. ZAWADZKI Antoni, ur. 13.6.1779 w Makowiskach, woj. sieradzkie, s. Grzegorza i Agnieszki Bieleckiej, 20.7.07 szwol. 2 komp., 11.4.14 odjechał na Elbę, [wrócił z Napoleonem do Francji, 25.4.15 lansjer 1 komp. 1 p. szwol.-lansjerów gw., 1.5.15 bryg., odbył kampanie 1808-15, Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau, Brienne, Montmirail, Laon, Chateau-Thierry, Arcis-sur-Aube.Ligny, Waterloo, 27.2.14 otrzymał LH nr 47345, opuścił 1.10.15 służbę franc, wrócił do Polski. W armii Królestwa Polskiego 13.2.16 wziął dymisję].

BUW 736 Łoza - Legia Honorowa nr 2087.

 

450. BIELEWICZ Dominik, ur. 7.6.1781 w Wilnie, s. Antoniego i Reginy Germak, 21.7.07 szwol. 2 komp., zwolniony 20.9.07.

 

451. PODGÓRSKI Ferdynand, ur. 23.3.1788 w Wielkim Książu, woj. krak., s. Józefa i Rozalii Komorowskiej. 21.7.07 szwol. 2 komp., odbył kampanie 1808-12, [Wagram, Witebsk, Możajsk], zaginął 11.11.12 w Smoleńsku.

 

452. STRZMIECZNY Antoni,ur. 1.1.1789 w Grodzisku k. Warszawy, s. Mikołaja i Tekli Stempow-skiej 21.7.07 szwol. 2 komp., 15.5.12 bryg. 10 komp.,11.4.13 przeniesiony do 6 komp., odbył kampanie 1808-13, [Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk], pozo-stał w tyle25.10.13 [w odwrocie spod Lipska].

 

453. ZIELENKIEWICZ Andrzej, ur. 8.5.1788 w Grodzisku k. Warszawy, s. Antoniego iFranciszki Osińskiej, 21.7.07 szwol. 6 komp., odbył kampanię 1808 [Medina de Rio Seco], zwolniony 1.7.09.

 

454. SMARZEWSKI Antoni, ur. 18.5.1786 w Warszawie, s. Aleksandra i Judyty Barciówny, 21.7.07 szwol. 6 komp., odbył kampanie 1808-09, [Medina de Rio Seco, Wagram], zm. 24.10.11 w szpitalu w Chantilly.

 

455. SMÓLSKI Wincenty, ur. 7.4.1785 w Zwoleniu, s. Tomasza i Marii Bukowskiej, 21.7.07 szwol. 6 komp., 20.11.08 bryg., 1.8.09 wachm., 15.12.11 wachm. st, 1.6.12 ppor. [1.1.14 por. 3 p. eklererów gw.], odbył kampanie 1808-14, [Medina de Rio Seco, Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau, Brienne, Montmirail. Laon, Chateau-Thierry, Arcis-sur-Aube], otrzymał 13.12.09 LH [nr 26946], udał się 1.5.14 z pułkiem do Polski.

SHAT 2YB 89 Łoza - Legia Honorowa nr 1665.

 

456. SOŁECKI Józef, ur. 14.5.1790 w Karlinie, woj. krak., s. Stanisława i Małgorzaty Błaszyńskiej, 21.7.07 szwol. 6 komp., 25.12.07 zwolniony.

 

457. SERAFINOWICZ Stanisław, ur. 1780 w Brześciu Litewskim, s. Marcina i Marii Kopczyńskiej, 21.7.07 szwol. 2 komp., odbył kampanie 1808-10, [Wagram], zm. 1.11.10 w szpitalu w Chantilly.

 

458. SENDZIMIR Tomasz, ur. 12.2.1784 w Lewartowie w Galicji, s. Jakuba i Jadwigi Mąjewskiej, 21.7.07 szwol. 2 komp., 1.9.07 zwolniony.

 

459. GAWLIKOWSKI Aleksander, ur. 19.11.1786 w Wieluniu, s. Mikołaja i Marii, 21.7.07 szwol. 2 komp., 1.11.07 bryg. 8 komp., 20.1.08 wachm., 29.2.08 zwolniony.

 

460. KRAJEWSKI August, ur. 19.4.1762 w Warszawie, s. Wojcieecha i Franciszki Kuczyńskiej, 21.7.07 szwol. 6 komp., 1.11.07 bryg., 4.5.11 wachm, 21.12.11 wagemestr w małym sztabie, odbył kampanie 1808-14, [Medina de Rio Seco, Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau, Montmirail, Laon, Chateau-Thierry, Arcis-sur-Aube], udał się 1.5.14 z pułkiem do Polski.

 

461. HORODYSKI Aleksander, ur. 10.5.1780 w Galicji, s. Jana i Ludwiki Chojnackiej, 22.7.07 szwol. 1 komp., 1.9.07 bryg., 10.6.08 wykreślony z kontroli, przeszedł do Legii Nadwiślańskiej.

 

462. STOCHOWSKI Adam, ur. 17.6.1791 wm. Topole, woj. łęczyckie, s. Mikołaja i Zuzanny, 22.7.07 szwol. 1 komp., 1.10.07 bryg. 7 komp., 25.12.07 zwolniony.

 

463. GÓRSKI Józef, ur. 23.4.1790 w Woli k. Bydgoszczy, s. Ignacego i Kazimiery Dąbrowskiej, służył w 1 psk. Księstwa Warszawskiego, 22.7.07 szwol. 6 komp., 1.5.08 bryg. 2 komp., 15.2.09 furier 5 komp., 15.5.11.wachm. st., 11.8.12 ppor. 3 p. szwol. gw., odbył kampanie 1807-12, [Wagram].

 

464. JARMIŃSKI Julian, ur. 6.12.1791 w Warszawie, s. Tomasza i Konstancji Dmuchowskiej, 22.7.07 szwol. 2 komp., 20.9.07 zwolniony.

 

465. KOWALSKl Stanisław, ur. 2.3.1787 w Dembowej Woli w Galicji, s. Benedykta i Marii, 22.7.07 szwol., 1.12.07 zwolniony.

 

466. BORKOWSKI Kacper, ur. 6.1.1784 w Wólce, woj. krak., s.Szymona i Marii Rutkowskiej, 22.7.07 szwol. 6 komp., odbył kampanie 1808-12, [Medina de Rio Seco, Wagram, Witebsk, Możajsk], zaginął 10.11.12 przed Smoleńskiem.

 

467. WOLIŃSKI Jerzy, ur. 5.7.1778 w Tyborach, s. Urbana i Kunegundy Szymańskiej, 22.7.07 szwol. 6 komp., odbył kampanię 1808, poległ 14.7.08 pod Medina de Rio Seco.

 

468. GOŁEMBIOWSKI Aleksander, ur. 17.6.1777 w Siarczanych Górach, woj. krak., s. Józefa i Barbary Dembińskiej, 22.7.07 szwol. 6 komp., odbył kampanie 1808-09[Medina de Rio Seco], otrzymał 5.4.07 LH [nr 23100], ranny 14.7.08 pod Rio Seco, stracił prawe oko od szabli, reformowany 14.4.10.

Łoza - Legia Honorowa nr 473.

 

469. PILATOWSKI Franciszek, ur. 28.3.1785 w Warszawie, s. Stanisława i Agnieszki Laskowskiej, 22.7.07 szwol. 1 komp., 1.8.09 bryg., 4.3.11 wachm. 6 komp., 11.4.13 à la suite, 15.4.14 ppor. 4 komp., odbył kampanie 1808-14, [Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau, Brienne, Montmirail, Laon, Chateau-Thierry, Arcis-sur-Aube], otrzymał 14.5.13 LH [nr 35323], udał się 1.5.14 z pułkiem do Polski. W armii Królestwa Polskiego ppor. 4 puł. Zm. 24.5.27.

Rocznik wojskowy KP 1817-27; Łoza - Legia Honorowa nr 1360; Gembarzewski - Wojsko Polskie 1815-30.

 

470. RYMBARSKI Antoni, ur. 14.1.1782 w Tuszkowie k. Dukli, s. Józefa i Salomei Drozdowskiej, 27.7.07 szwol. 6 komp., odbył kampanię 1808, [Medina de Rio Seco], 1.7.09 zwolniony. [4.9.12 kpt. 20 pp. Księstwa Warszawskiego. W armii Królestwa Polskiego kpt. przykomenderowany do 1 psp., 1830 na reformie].

Rocznik wojskowy KP 1817-30; Gembarzewski - Wojsko Polskie 1807-14; Gembarzewski - Wojsko Polskie 1815-30.

 

471. KARWOWSKI Karol, ur. 12.5.1789 w Grabowie, woj. łęczyckie, s. Łukasza i Józefiny Rogoj-skiej, 22.7.07 szwol. 6 komp., 11.4.13 przeszedł do 1 komp., odbył kampanie 1808-13, [Medina de Rio Seco, Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk], otrzymał 5.4.09 LH [nr 23101], pozostał w tyle 21.10.13 przy przejściu przez Freiburg.

Łoza - Legia Honorowa nr 681.

 

472. RZUCHOWSKI Roch, ur. 16.8.1790 w Szczytach k. Radomia, s. Karola i Tekli Zaborowskiej, 22.7.07 szwol. 5 komp., 11.6.09 bryg., 11.9.09 wachm., 8.7.13 ppor., [1.1.14 por. 3 p. eklererów gw.], odbył kampanie 1808-13, [Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau].

Rembowski - Źródła nr 189; Karpowicz - Elita jazdy polskiej.

 

473. OBREMBSKI Jan, ur. 9.9.1792 w Trzeciewie, s. Konstantego i Rozalii Górkowskiej, 22.7.07 szwol. 6 komp., odbył kampanie 1808-09, [Medina de Rio Seco, Wagram], przeniesiony 14.10.09 do linii.

 

474. PAWĘSKI Ignacy, 23.7.07 szwol. 2 komp., 1.11.07 bryg., odbył kampanie 1808-09, [Wagram], reformowany 21.6.10 z jednorazową gratyfikacją 150 fr., odjechał do Warszawy.

 

475. SAKOWSKI Michał, ur. 16.5.1787 w Warszawie, s. Jakuba i Anny Wytworowskiej, 23.7.07 szwol. 2 komp., 1.0.07 bryg. 7 komp., 1.11.07 wachm. 3 komp., odbył kampanie 1808-09 [Wagram], zwolniony 16.6.09.

 

476. KILANOWSKI Józef, ur. 10.1.1780 w Jankowie, s. Stanisława i Doroty Kobieszowskiej, 23.7.07 szwol. 2 komp, odbył kampanie 1808-10, [Wagram], reformowany 21.6.10 z jednorazową gratyfikacją 150 fr., odjechał do Warszawy.

 

477. SAWICKI Jan Nepomucen, ur. 11.9.1792 w Dembach w Galicji, s. Barbary Grabowskiej, 23.7.07 szwol. 2 komp, 15.9.08 ppor. p. ułanów nadwiślańskich, [odbył kampanie 1808-13, ranny 24.3.09 pod Yevenes, 14.6.12 wrócił do Francji, walczył w Rosji w szwadronie Stokowskiego, 9.6.13 dostał się do niewoli pod Dreznem].

Kirkor - Legia Nadwiślańska.

 

478. BROCHOCKI Anastazy, ur. 5.2.1789 w Orłach, woj. łęczyckie, s. Antoniego i Józefiny Wa-lewskiej, 23.7.07 szwol. 2 komp, 1.9.07 bryg. 6 komp, 25.10.07 zwolniony.

 

479. ZWIERKOWSKI Antoni, ur. 1788 w Olesku, woj. kal, s. Ignacego i Marii Kałuskiej, 26.7.07 szwol. 6 komp, odbył kampanie 1808-11, [Medina de Rio Seco, Wagram], zwolniony 11.3.11 z jednorazową gratyfikacją 150 fr, odjechał do Oleska.

 

480. PIETRASIEWICZ Dominik, ur. 4.8.1780 w Grabowie, woj. sandom, s. Szymona i Marii Kwiatkowskiej, 26.7.07 szwol. 6 komp, odbył kampanie 1808-12, [Medina de RioSeco, Wagram, Witebsk, Możajsk], zaginął 19.1 1.12 w Orszy.

 

481. NIEWIEŃSKI Bonawentura, ur. 11.7.1780w Warce, s. Łukasza i Rozalii Kukowskiej, 26.7.07 szwol. 6 komp, odbył kampanie 1808-12, [Medina de Rio Seco, Wagram, Witebsk], zaginął 16.8.12.

 

482. MIKUŁOWSKI Teofil, ur. 3.5.1786 w Maruszewie k. Radomia, s. Jana i Heleny Grodzickiej, 26.7.07szwol. 6 komp, 1.11.07 bryg, 15.9.08 ppor. p. ułanów nadwiślańskich, [odbył kampanie 1808-11, Medina de Rio Seco, ranny 16.5.11 pod Albuerą, zm. 19.5.11].

Kirkor - Legia Nadwiślańska.

 

483. JAGMIŃSKI Franciszek, Ksawery, ur. 11.9.1786 w Peczełowicach, woj. sandom, s. Seweryna iDomiceli Mikułowskiej, wszedł 1.2.07 do lekkiej jazdy Księstwa Warszawskiego, 26.7.07 szwol. 6 komp, 1.4.08 bryg.,1.8.08 wachm., 26.7.09 ppor. 4 p. Legii Nadwiślańskiej, [27.7.09 por., 20.1.10 kpt.,31.7.11 przeszedł do uł. nadwiślańskich, odbył kampanie 1808-13, Medina de Rio Seco, otrzymał 4.9.,08 LH nr 22258, Zm. 7.9.16].

Łoza - Legia Honorowa nr 586; Kirkor - Legia Nadwiślańska.

 

484. RACZYŃSKI Michał, ur. 26.9.1789 w Mudryrzycach k. Siedlec, s. Sylwestra i Franciszki Miedzianowskiej, 26.7.07 szwol. 6 komp, 11.4.13 przeniesiony do 1 komp, odbył kampanie 1808-14, [Medina de Rio Seco, Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau, Brienne, Montmirail, Laon, Chateau-Thierry, Arcis-sur-Aube], udał się 1.5.14 z pułkiem do Polski.

 

485. WITKOWSKI Franciszek, ur. 5.3.1790 w Koziegłowach, s. Piotra i Małgorzaty, 26.7.07 trębacz 6 komp, 20.9.07 zwolniony.

 

486. DANIELECKI [Danielacki] Tomasz, ur.23.10.1784 w Pukaszewie k. Siedlec, s. Tomasza i Jadwigi Karczewskiej, 26.7.07 szwol. 6 komp, 15.7.08 bryg, 6.4.11 ppor. 8 p. szwol.-lansjerów, 10.12 por.. odbył kampanie 1808-13, [Medina de Rio Seco, Wagram], otrzymał LH.

Łoza - Legia Honorowa nr 283; Kirkor - Legia Nadwiślańska.

 

487. GRODZKI Nikodem Mikołaj, ur. 1790 w Parkowie, woj. pozn, s. Jana i Marii Sobańskiej, 26.7.07 szwol. 6 komp, 1.8.08 bryg, 6.4.11 zdegardowany na szwol, 16.5.11 bryg. 8 komp, 1.7.12 furier 1 1.4.13 przeniesiony do 4 komp, odbył kampanie 1808-14, [Medina de Rio Seco, Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno. Lipsk, Hanau, Brienne, Montmirail, Laon, Chateau-Thieny, Arcis-sur-Aube], otrzymał 16.8.13 LH nr 39471, udał się 1.5.14 z pułkiem do Polski. [Zm. 1.3.57].

Łoza - Legia Honorowa nr 513.

 

488. MAŃKOWSKI Feliks, ur. 17.10.1789 w Mankowie, s. Franciszka i Marii Budnej, 28.7.07 szwol. 6 komp, 1.5.11 wachm.[2 komp.] 8 p. szwol.-lansjerów, odbył kampanie 1808-11, [Medina de Rio Seco, Wagram ].

SHAT X AB 41, 24 YC 130

 

489. GÓRSKI Józef, ur. 19.3.1778 w Rożkach k. Wołkowyska, s. Jana i Karoliny Jelskiej, 28.7.07 szwol. 3 komp., 1.11.07 bryg., 1.12.07 wachm., odbył kampanie 1808-14 , [Somosierra, Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Możajsk, Berezyna, Lützen,Budzi-szyn, Drezno, Brienne, Montmirail, Laon, Chateau-Thierry, Arcis-sur-Aube], udał się 1.5.14 z pułkiem do Polski. Zm. 19.12.31].

Bielecki- Somosierra; Łoza- Legia Honorowa nr 493.

 

490. ŁĄCKI Stanisław, ur. 12.5.1790 w Kutnie, s. Antoniego i Magdaleny Pierzyńskiej, 28.7.07 szwol. 3. komp.,1.1.08 bryg., 10.4.09 wachm., 4.5.11 ppor., 13 por., odbył kampanie 1808-14, [Burgos, Somosierra, Madryt, Essling, Znojno, Almeida, Rodrigo, Wagram, Witebsk, Możajsk, Mało-jarosławiec, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau,Brienne, Montmirail, Laon, Chateau-Thierry, Arcis-sur-Aube], pod Somosierra ranny w prawą nogę bagnetem, pod Benavente cięty pałaszem w głowę, pod Brienne ranny lancą w pierś, otrzymał 14.4.13 LH [nr 34865], udał się 1.5. 14 z pułkiem do Polski. Warmii Królestwa Polskiego 10.2.15 por. 4 puł., 27.3.22 kpt. 3 psk.]

AGAD KRW 339 Bielecki - Somosierra; Łoza - Legia Honorowa nr 1022; Rembowski - Źródła nr 111; Karpowicz -Elita jazdy polskiej.

 

491. UBLIŃSKI Kazimierz, ur. 17.4.1790 w Bielinach w Galicji, s. Michała i Konstancji Brockiej, 28.7.07 szwol. 3 komp., 1.11.07 bryg. 6 komp., 1.5.08 wachm., odbył kampanie 1808-09, [Medina de Rio Seco], zm. w szpitalu w Wiedniu z ran odniesionych pod Wagram.

 

492. ROMAN Wiktor, ur. 1784, s. Placyda i Angeliki Grabowskiej, [wszedł 7.11.06 do ochotników konnych, potem w Legii Północnej, brał udział w oblężeniu Gdańska], 28.7.07 szwol. 3 komp., 1.11.07 bryg., 1.8.08 wachm., 10.3.09 ppor. [17.2.1 1 por., 8.4.11 kpt. 8 p.szwol.-lansjerów, nie przyjął służby, 26.6.12 ponowniepor. 1 p. szwol. gw., 13.8.13 kpt., odbył kampanie 1807-14, Somosierra, Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau, Brienne, Montmirail, Laon, Chateau-Thierry, Arcis-sur-Aube], otrzymał 5.7.11 LH [nr 28903], udał się 1.5.14 z pułkiem do Polski. W armii Królestwa Polskiego 29.3.15 w szwadronach wzorowych uł., 30.3.17 ppłk, 6.7.25 asesor w komisariacie wyborczym KRW. W powstaniu listopadowym 5.7.31 dyrektor komisariatu ubiorczego. Zm. 1.2.47.

 Bielecki - Somosierra; Łoza - Legia Honorowa nr 1511; Rembowski - Źródła nr 81; Filipiak - Elita jazdy polskiej.

 

493. ŻELECHOWSKI August, ur.17.6.1788 w Warszawie, s. Jana i Marii Buczyńskiej, 4.8.07 szwol.3 komp., 30.12.07 zwolniony.

 

494. RUSICKI Jacenty, ur. 10.6.1786 w Lutomierzu, woj. sandom., s. Józefa i Marii Pakulskiej, 4.8.07 szwol. 3 komp., 31.1.08 zwolniony.

 

495. RAFFACZYŃSKI [Rafarzyński] Jan, ur. 1.4.178.5 w Nowym Turku k. Lwowa, s. Jana i Kata-rzyny Sienkiewicz, [służył w 1 psk. Księstwa Warszawskiego], 4.8.07 szwol. 3 komp., 1.12.07 bryg. 4 komp., 1.8.09 furier, 18.2.10 wachm. 2 komp., 15.10.12 wachm. st., 11.4.13 przeniesiony do 8 komp., odjechał 11.4.14 na Elbę, [wrócił z Napoleonem do Francji, 25.4.15 wachm. 1 komp. 1 p. szwol.-lansjerów gw., odbył kampanie 1808-15, Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau, Brienne, Montmirail, Laon, Chateau-Thierry, Arcis-sur-Aube], otrzymał 14.4.13 LH [nr 34868], 1.10.15 opuścił służbę franc., wrócił do Polski. W armii Królestwa Polskiego 13.2.16 wziął dymisję. W powstaniu listopadowym kpt. 2 p. mazurów, 5.10.31 przeszedł z Rybińskim do Prus, 2.32 przybył do Francji i należał do zakładu w Besancon. Wziął udział w wyprawie frank-furckiej, 7.4.33 przeszedł do Szwajcarii. Uzyskał zgodę na powrót do Francji, 1.37 mieszkał w Langlais, 6.39 w Tours, 9.39 w Dole. 29.11.46 w Strasburgu przystąpił do Stowarzyszenia Insurek-cyjno-Monarchicznego. 1848 sparaliżowany, w domu inwalidów w Sainte-Reine w dep. Cóte-d'Or].

SHAT XL 53; Bas-Rhin 3 M 461, 3 M 507; Haut-Rhin 4M461, 4 M 182; Haute-Marne 84 U 2, 84 M 15; Indre-et-Loire 4 U 518, 4 M530, 4 M537; BP 399, 584, TDDP vol. 7, vol. 15; BUW 736; Łoza-Legia Honorowa nr 1473.

 

496. KOMOROWSKI Józef, ur. 17.9.1784 w Warszawie, s. Wawrzyńca i Gertrudy Kwiecińskiej, 4.8.07 szwol. 3 komp., 26.12.07 zwolniony.

 

497. EGLER Michel, ur. 1784 w Chateauneuf, dep. Dróme, s. Michela i Elisabeth Coignet, 4.8.07 kowal 6 komp., odbył kampanie 1808-12, [Medina de Rio Seco, Wagram, Witebsk, Możajsk, Bere-zyna], zaginął 4.12.12 w Smorgoniach.

 

498. BEŁZA Jan, ur. 15.5.1784 w m. Molszo, woj. łęczyckie, s. Jana i Eleonory Zielenieckiej, [brat Józefa], 4.8.07 szwol. 1 komp., odbył kampanie 1808-10, [Wagram], reformowany 11.3.11, odjechał do Warszawy.

 

499. BEŁZA Józef, ur. 19.3.1782 w m. Molszo, woj. łęczyckie, s. Jana i Eleonory Zielenieckiej, [brat Jana], 4.8.07 szwol. 1 komp., 1.1.11 bryg., odbył kampanie 1808-14, [Wagram, Witebsk, Możajsk, Berezyna, Lützen, Budziszyn, Drezno, Lipsk, Hanau, Brienne, Montmirail, Laon, Chateau-Thierry, Arcis-sur-Aube], otrzymał 16.4.12 LH [nr 30736], udał się 1.5.14 z pułkiem do Polski.

 Łoza - Legia Honorowa nr 66.

 

500. ŻYCIRSKI Tomasz, ur. 4.8.1793 w Sieradzu, s. Andrzeja i Ewy Gąsiorowskiej, 4.8.07 szwol. 7 komp., odbył kampanię 1808, dostał się do niewoli 31.12.08 między Arandą i Mirandą gdzie stał na placówce.