Nasza księgarnia

Polecamy! Odwiedzając sklepy internetowe pomagasz utrzymać nasz serwis!

Oficerowie le Grande Armée polegli lub zmarli podczas odwrotu z Rosji 1812-1813

Opublikowano w Oficerowie le Grande Armée polegli lub zmarli w Polsce

ALORNA, (Pierre d'Almeida, markiz d') Ur: ? 1775, Lizbona (Portugalia); Adiutant korpusu portugalskiego w armii hiszpańskiej walczącej przeciw rewolucyjnej Francji: Listopad 1793; Komendant legionu portugalskiego: 1798; Maréchal-de-camp (generał brygady): 1799; Poparł księcia regenta Jana: 1806; Generał-porucznik, komendant obrony Elvas: Październik 1807; Gubernator prowincji Alem-Tejo, Inspektor Generalny wojsk portugalskich stacjonujących w prowincjach Beira, Tras-los-Montes i Estramadura: 22 Grudzień 1807, Inspektor Generalny wojsk portugalskich: 15 Luty 1808; W Hiszpanii: Marzec-Czerwiec 1808; Generał dywizji: 1 Sierpień 1808; W Armii Portugalii (l'Armée de Portugal) pod dowództwem Masseny, w randze generała dywizji, dowódcy legionu portugalskiego: 22 Kwiecień 1810; Uczestniczył w zdobywaniu twierdzy Almeida: 27-28 Sierpień 1810; W służbie francuskiej: Lipiec 1811; W korpusie obserwacyjnym Wybrzeża Oceanu (le Corps d'Observation des Côtes de l'Océan): 30 Styczeń 1812; Generał dywizji w służbie francuskiej: 21 Marzec 1812; Komendant szwadronu strzelców portugalskich w 6 dywizji Legranda: 22 Marzec 1812; Wziął udział w kampanii rosyjskiej 1812, jako komendant pułku strzelców konnych portugalskich dołączonych do Dywizji Claparede (Legia Nadwiślańska): 5 Sierpień 1812; Komendant Mohylewa: 5 Sierpień 1812; Zmarł z trudów kampanii 26 Stycznia 1813 w Königsberg.


BARRIES, (Jean-Michel dit Pierre) Ur. 25 Listopad 1767, Albi (Tarn); Zaciągnął się do 1-go batalionu ochotników departamentu Tarn: 1 Marzec 1793; Kolejno kapral, sierżant i kapitan 1-go batalionu dystryktu Albi: 18 Gdudzień 1793; W Armii Pirenejów Wschodnich (l'Armée des Pyrénées Orientales): 1793-1795; W 5-tym batalionie ochotników departamentu Hérault, później w 12-tej pólbrygadzie prowizorycznej pólbrygady Hérault: 19 Lipiec 1795; W Armii Włoch (l'Armée d'Italie): 1796; Wziął udział w bitwie pod Arcole: 18 Listopad 1796; Kapitan 18 półbrygady piechoty lekkiej: 24 Styczeń 1797; ADC generała Colaud de la Salcette: 3 Luty 1797-27 Listopad 1797; Od 1797 do 1802 na reformie w rodzinnym Albi; Ponownie w służbie, jako kapitan odpowiedzialny za pobór do 18 pułku piechoty lekkiej w departamencie Doire: 1802; Kapitan 18 pułku piechoty lekkiej: 3 Lipiec 1808; Wziął udział w kampanii 1809 w Austrii; Szef batalionu: 9 Lipiec 1809; Kawaler Legii Honorowej: 17 Lipiec 1809; Szef batalionu 17 pułku piechoty liniowej: 18 Październik 1809; Wziął udział w kampanii w Rosji; Ranny w bitwie pod Borodino: 7 Wrzesień 1812; Pułkownik (colonel commandant d'armes): 8 Październik 1812; Zmarł: ? Styczeń 1813, Gumbinnen [Gusiev]. Pochowany na cmentarzu kościoła reformowanego.
 

BERGERON, (Jean-Denis) Ur. 5 Czerwiec 1757, Saint-Germain-en-Laye (Yvelines); W służbie wojskowej od 1772 (dragon w pułku Penthievre); W armii królestwa dosłużył się stopnia porucznika kawalerii; Porucznik w kompanii żandarmerii departamentu Pyrénées-Orientales: 19 Czerwiec 1791; Porucznik-dowódca 3-go batalionu ochotników Wschodnich Pirenejów (Pyrénées-Orientales): 4 Listopad 1792; Uczestnik oblężenia Tulonu, gdzie odznaczył się podczas ataku 30 Listopada 1793 i został ranny podczas ataku 17 Grudnia 1793; W armii Alp i Włoch (l'Armées des Alpes et d'Italie): 1794-1795; Adiutant-szef batalionu: 29 Sierpień 1794; Adiutant-szef brygady: 9 Styczeń 1795; W dyspozycji generała Hoche, dowódcy naczelnego Armii Wybrzeża Oceanu (l'Armée des Côtes de l'Océan): 26 Luty 1796; Komendant wojskowy Caen: 22 Marca 1796, Besançon: 1 Listopad 1796, Charleroi: 21 Luty 1799, Briançon: 3 Lipiec 1799, Neuf-Brisach: 3 Czerwiec 1801, Koblencji: 24 Czerwiec 1802; Kawaler Legii Honorowej: 25 Marzec 1804; Reformowany: 23 Wrzesień 1804; Komendant wojskowy Hanoweru: 2 Maj 1809, Bois-le-Duc: 15 Wrzesień 1809; Ponownie na reformie: 12 Lipiec 1810; Komendant wojskowy Gdańska: 13 Marzec 1811; Zmarł w Gdańsku, 8 Grudnia 1812.
 

BLANQUET, (Joseph-Silvestre) Ur. 21 Czerwiec 1760, Marvejols (Lozere); Porucznik Gwardii Narodowej w Marvejols: 1792; Kapitan szwadronu kawalerii z departamentu Oise w Armii Zachodu (l'Armée de l'Ouest): 8 Sierpień 1793; Kapitan 4-go szwadronu kawalerii armii rewolucyjnej w Wandei: 30 Wrzesień 1793; Szef szwadronu: 20 Marzec 1794; Komisarz głównego depot huzarów w Armii Renu (l'Armée du Rhin): 6 Czerwiec 1794; Zatrudniony w Ministerstwie Spraw Zagranicznych (Ministere des Affaires Étrangeres) jako szef biura analiz: 20 Marzec 1795; Ponownie szef szwadronu, ADC generała Chateauneuf-Randon: 22 Wrzesień 1797; W Armii Renu i Mozeli (l'Armée de Rhin-et-Moselle), szef szwadronu 25 pułku kawalerii: 9 Listopad 1798; ADC generała Lafont: 21 Maj 1801, ADC generała Morlot: 20 Maj 1802, ADC marszałka Kellermanna (dowódcy 3-go korpusu rezerwowego): 27 Wrzesień 1805; Kawaler Legii Honorowej: 14 Czerwiec 1804; W sztabie głównym (l'état-major général) Armii Włoch (l'Armée d'Italie): 29 Czerwiec 1806; Szef sztabu dywizji generała Clauzel: 8 Styczeń 1807; Szef sztabu dywizji generała Grenier: 15 Luty 1809; Wziął udział w kampanii 1809 w Austrii jako szef sztabu dywizji generała Broussier: 25 Kwiecień 1809, Adjutant-commandant (pułkownik): 29 Wrzesień 1809, Szef sztabu 2-giej dywizji piechoty Armii Włoch: 1810; Szef sztabu 14-tej dywizji piechoty generała Broussier w 4-tym korpusie Wielkiej Armii: Luty 1812; Wziął udziął w kampanii 1812, Ranny w bitwie pod Borodino: 7 Wrzesień 1812; Zmarł z ran i trudów kampanii w nocy z 25 na 26 Stycznia 1813 w Glogau (Głogów). Pochowany na cmentarzu katolickim w Głogowie.
 

BRESSON de VALMABELLE, (Jean-Pierre-Alexandre) Ur: 3 Październik 1772, Nîmes (Gard); Kadet w pułku huzarów Esterhazy (później pułk 3 huzarów): 15 Maj 1787; Podporucznik w 3 pułku huzarów: 5 Czerwiec 1790; Podporucznik (stopień zatwierdzony): 25 Styczeń 1792; W Armii Mozeli (l'Armée de la Moselle), Renu i Mozeli (l'Armée de Rhin-et-Moselle); Porucznik: 20 Sierpień 1792; Brał udział w bitwach pod Valmy: 20 Września 1792, Arlon: 9 Czerwiec 1793, Kaiserslautern: 28-30 Listopad 1793; Kapitan: 1 Lipiec 1793; Na reformie z powodów zdrowotnych: 30 Maj 1794; Ponownie w służbie jako ADC generała Andréossy: 24 Wrzesień 1803; W obozie wojskowym w Boulogne: 1803-1805; W Wielkiej Armii w kampaniach w Austrii, Prusach i w Polsce: 1805-1807; Odznaczył się pod Austerlitz: 2 Grudzień 1805; Szef szwadronu 15 pułku strzelców konnych: 16 Maj 1806; W Armii Niemiec (l'Armée d'Allemagne): 1808-1810; Adjutant-commandant (pułkownik), ADC marszałka Neya: 5 Październik 1810; W Portugalii: 1810-1811; W 3 korpusie Wielkiej Armii w kampanii rosyjskiej 1812; Generał brygady: 10 Wrzesień 1812; Zmarł z trudów kampanii 26 Grudnia 1812 w Königsberg.
 

BRUNETEAU de SAINTE-SUZANNE, (Pierre-Antoine, baron de) Ur. 29 Marzec 1771, Poivres (Aube); Ochotnik w 1-szym batalionie ochotników departamentu Aube: 23 Sierpień 1793; W 7 pułku huzarów: 8 Wrzesień 1796; W Armii Mozeli (l'Armée de la Moselle) i w Armii Renu i Mozeli (l'Armée de Rhin-et-Moselle): 1793-1797; Podporucznik 8 pułku huzarów: 12 Maj 1798; W Armii Szwajcarii (l'Armée d'Helvétie): 1798; W Armii Dunaju (l'Armeé du Danube): 1799; W Armii Renu (l'Armée du Rhin), ADC ojca, generała Bruneteau de Sainte-Suzanne: 22 Październik 1799; Porucznik: 12 Grudzień 1800; Kapitan: 19 Wrzesień 1801; ADC generała Deviau: 20 Lipiec 1804, ADC generała Colaud w Armii Północy (l'Armée du Nord): Marzec 1806; Szef szwadronu 9 pułku strzelców konnych: 28 Maj 1807; Wziął udziął w kampanii 1809 w Armii Włoch (l'Armée d'Italie); Pułkownik 9 pułku strzelców konnych: 9 Lipiec 1809; Baron Cesarstwa: patent 3 Maj 1810; Kawaler Legii Honorowej: 16 Wrzesień 1810; Wziął udział w kampanii 1812; Zmarł: 3 Stycznia 1813 w Elbing (Elbląg) na skutek trudów kampanii i ran odniesionych w bitwie pod Borodino, 7 Września 1812.
 
DUPPELIN, (Jean, baron) Ur: 3 Kwiecień 1771; Phalsbourg (Moselle); W służbie wojskowej od 1787 (żołnierz w pułku Royal-Suédois, od 1791 89 pułk piechoty); Sierżant w 3-cim batalionie ochotników Meurthe: 28 Sierpień 1791; Adiutant-podoficer: 16 Marzec 1792; W Armii Ardenów (l'Armée des Ardennes): 1792-1793; Adiutant-major: 15 Lipiec 1792; Kapitan: 17 Sierpień 1793; W Armii Północy (l'Armée du Nord): 1793; Kapitan grenadierów: 27 Grudzień 1793; Wziął udział w walkach o Moguncję: 1795; W Armii Renu (l'Armée du Rhin): 1796-1797; Ranny pod Gerspach: 5 Lipiec 1796; W Armii Szwajcarii (l'Armée d'Helvétie): 1798; Szef batalionu 106 półbrygady piechoty: 20 Kwiecień 1799; W Armii Włoch (l'Armée d'Italie): 1799-1801; W obronie Genui pod dowództwem generała Dernaud: Kwiecień 1800; Ranny pod Monte-Faccio: 6 Kwiecień 1800; W brygadzie generała Colli, ranny pod Pozzolo: 25 Grudzień 1800; Major 67 pułku piechoty liniowej: 22 Grudzień 1803; W Armii Włoch (l'Armée d'Italie): 1804-1806; Szef batalionu grenadierów pieszych Gwardii Cesarskiej: 1 Maj 1806; W Wielkiej Armii, wziął udział w kampaniach 1806-1807; Pułkownik 85 pułku piechoty liniowej: 20 Październik 1806; W dywizji Gudina w 3 korpusie Wielkiej Armii: 1806; W brygadzie generała de Lorencez: 1 Styczeń 1809; Generał brygady: 28 Marzec 1809; Odznaczył się pod Ratyzboną (jako pierwszy wszedł do miasta): 23 Kwiecień 1809; Komendant Legii Honorowej: 21 Wrzesień 1809; Baron Cesarstwa: 19 Grudzień 1809; Wziął dymisję na 3 miesiące: 29 Styczeń 1810; Z powrotem w służbie, dowódca 2 brygady w 2 dywizji (Friant): 10 Wrzesień 1810; Wysłany do Gdańska: 24 Kwiecień 1811; Dowódca 1 brygady w 5 dywizji (Compans): 26 Lipiec 1811; Dowódca 4 brygady w tej samej dywizji: 30 Sierpień 1811; Dowódca 1 brygady w 5 dywizji (Compans) w 1 korpusie Wielkiej Armii pod dowództwem marszałka Davout: 25 Czerwiec 1812; Zmarł z trudów kampanii 25 Stycznia 1813 w Thorn (Toruń).
 
EBLÉ, (Jean-Baptiste, hrabia) Ur: 21 Grudzień 1758, Saint-Jean de Rohrbach (Moselle); W słuzbie wojskowej od 1773 (kanonier w pułku artylerii Auxonne, od 1791 6 pułk artylerii); Porucznik en second: 1 Styczeń 1791; Poucznik en premier: 6 Luty 1792; Kapitan en second: 18 Maj 1792; W 9 kompanii artylerii konnej dołączonej do 7 pułku artylerii: 31 Maj 1792; W Armii Ardenów (l'Armée des Ardennes), Północy (l'Armée du Nord): 1792-1795; Kapitan dowódca (capitaine-commandant): 7 Grudzień 1792; Szef batalionu 6 pułku artylerii w obozie wojskowym de la Madeleine: 26 Sierpień 1793; Wziął udział w bitwie pod Hondschoote: 8 Wrzesień 1793; Generał brygady artylerii: 29 Wrzesień 1793; Dyrektor parku artylerii w Armii Północy (l'Armée du Nord): 10 Październik 1793; Służył pod Wattignies: 16 Październik 1793; Dowódca artylerii w Armii Ardenów (l'Armée des Ardennes): 17 Październik 1793; Generał dywizji, dowódca artylerii w Armii Północy (l'Armée du Nord): 25 Październik 1793; Wziął udział w oblężeniu Ypres i Nieuport: 3 Lipiec 1794; Ecluise, Bois-le-Duc, fortu Crevecoeur, Nijmegen; Inspektor generalny artylerii (Inspecteur général d'artillerie): 21 Listopad 1794; W Armii Holandii (l'Armée de Hollande): 1795; Komendant parku artylerii Anvers: 6 Wrzesień 1795; Dowódca artylerii w Armii Renu i Mozeli (l'Armée de Rhin-et-Moselle): 19 Kwiecień 1796; W obronie Kehl: Listopad 1796; Zastąpiony przez generała Lamartilliere: 13 Luty 1797; Wyznaczony przez generała Championnet na dowódcę artylerii w Armii Rzymu (l'Armée de Rome): 25 Listopad 1798; Wziął udział w zdobywaniu Capui: 10 Styczeń 1799, Neapolu: 22-23 Styczeń 1799; Dowódca artylerii w Armii Wielkich Alp (l'Armée des Grandes Alpes): 3 Lipiec 1799; Dowódca artylerii korpusu rezerwowego Armii Renu (l'Armée du Rhin): 20 Grudzień 1799; Członek Rady Nadzwyczajnej Artylerii (conseil extraordinaire d'artillerie): 29 Grudzień 1801; Dowódca artylerii wojsk Batavii: 22 Czerwiec 1803; Dowódca artylerii w obozie wojskowym w Utrecht: 8 Grudzień 1803; Dowódca artylerii wojsk w Hanowerze: 7 Luty 1804; Wielki Oficer Legii Honorowej: 14 Czerwiec 1804; Naczelny dowódca artylerii 1 korpusu Wielkiej Armii pod dowództwem marszałka Bernadotte: 30 Sierpień 1805; Odpowiedzialny za uzbrojenie fortecy w Moguncji i linii umocnień wzdłuż Renu: Październik 1806; Ponownie dowódca artylerii 1 korpusu Wielkiej Armii, wziął udział w bitwie pod Halle: 17 Październik 1805, w zdobyciu Lubeki: 6 Listopad 1806; Gubernator Magdeburga: 17 Listopad 1806; Wysłany do Francji na inspekcję stanu fortyfikacji i uzbrojenia rejonu północno-wschodniego, twierdze Huningue i Anvers: 26 Styczeń 1808; Dowódca 3-ciej dywizji westfalskiej w Magdeburgu: Luty 1808; Baron Cesarstwa: 26 Październik 1808; Przeszedł na służbę króla Westfalii: 21 Październik 1808; Minister Wojny Królestwa Westfalii: 25 Październik 1808; Naczelny dowódca (colonel général) korpusu gwardii westfalskiej: 15 Czerwiec 1809; Szambelan króla Westfalii: 28 Sierpień 1809; Z powrotem w służbie Francji jako członek komisji generałów artylerii w Paryżu: 14 Marzec 1810; Wielki Komandor Orderu Westfalii: 15 Marzec 1810; Dowódca artylerii w Armii Portugalii (l'Armée de Portugal): 26 Kwiecień 1810; Wziął udział w oblężeniu Ciudad-Rodrigo: 6 Czerwiec-10 Lipiec 1810, Almeidy: 24 Lipiec-28 Sierpień 1810; W Radzie Artylerii w Paryżu: 13 Lipiec 1810; Dowódca artylerii w Niemczech: 23 Listopad 1810; Hrabia Cesarstwa: 1812; Dowódca naczelny pontonierów (équipages de pont) Wielkiej Armii: 7 Luty 1812; Wziął udział w kampanii rosyjskiej 1812; Uczestniczył w zdobywaniu Smoleńska: 17 Sierpień 1812; Odznaczył się podczas budowy mostu na Berezynie: 26-29 Listopad 1812; Dowódca naczelny artylerii Wielkiej Armii: 18 Grudzień 1812; Mianowany pierwszym inspektorem artylerii dekretem cesarskim: 2 Styczeń 1813, (nominacja została anulowana z powodu śmierci generała Eblé); Zmarł 31 Grudnia 1812 z powodu choroby i trudów kampanii w Königsberg.
 

FLOSSE, (Nicolas-Michel, baron) Ur: 28 Wrzesień 1765, Sarrelouis (Sarre, Niemcy); Podporucznik pułku huzarów Colonel-Général (od 1791, 5 pułk huzarów): 14 Sierpień 1789; Porucznik: 25 Styczeń 1792; Kapitan: 7 Kwiecień 1792; W Armii Centrum (l'Armée du Centre): 1792; W Armii Północy (l'Armée du Nord): 1793-1794; W 4 pułku huzarów: dekret 4 Czerwiec 1793 (po przejściu na stronę wroga pułku huzarów de Saxe, dotychczasowy 5 pułk huzarów, otrzymał numer 4); Szef szwadronu 4 pułku huzarów: 10 Kwiecień 1794; Szef brygady (pułkownik) 4 pułku huzarów: 9 Czerwiec 1794; ADC generała Jourdan: 25 Lipiec 1795; W Armiach Sambry i Mozy, Północy, i Mayence; Na stanowisku Ministerstwa Wojny (Ministre de la Guerre) zakupu koni w 11-tym okręgu wojskowym (Division Militaire): 28 Grudzień 1799; Sądzony przez wojskowy trybunał specjalny: 9 Październik 1801; Na reformie: 3 Listopad 1801; Werdykt trybunału zniesiony: 18 Listopad 1803; W sztabie 6 korpusu marszałka Neya: 1807; Kawaler Legii Honorowej: 14 Maj 1807; Baron Cesarstwa: patent 5 Sierpień 1812; Komendant wojskowy Magdeburga: 1812; Zmarł 11 Stycznia 1813 w Elbing (Elbląg).
 

GAULT, (Benjamin, baron de Benneval) Ur: 7 Maj 1772, Tours; Poporucznik w 75 pułku piechoty: 15 Wrzesień 1791; Porucznik grenadierów: 16 Marzec 1792; W Armii Alp (l'Armée des Alpes): 1792; W Armii Renu (l'Armée du Rhin): 1793; W agenturze wojskowej departamentu Ille-et-Vilaine: 13 Luty 1794; ADC generała Bernard w Armii Wybrzeża Brestu (l'Armée des Côtes de Brest): 21 Marzec 1794; ADC generała Bernard w Armii Ardenów (l'Armée des Ardennes): 9 Czerwiec 1794, Sambry i Mozy (l'Armée de Sambre-et-Meuse): 2 Lipiec 1794; ADC generała Chapsal: 10 Styczeń 1795; Kapitan: 19 Czerwiec 1795; Z generałem Chapsal w 19 okręgu wojskowym (Division Militaire): 19 Lipiec 1796; ADC generała Pille w 19 okręgu wojskowym (Division Militaire): 19 Lipiec 1798; Kapitan 10 pułku dragonów: 13 Sierpień 1799; W Armii Batawii (l'Armée de Batavie): 1799; W Armii rezerwowej: 1800; W Armii Grisons (l'Armée des Grisons): 1800-1801; W Armii Hanoweru (l'Armée de Hanovre): 1804; ADC marszałka Bernadotte: 13 Czerwiec 1804; Szef szwadronu: 24 Luty 1805; W Wielkiej Armii: 1805-1807; Wiceszef sztabu 1 korpusu Wielkiej Armii (Bernadotte) na miejsce generała Maison: 30 Listopad 1806; Adjutant-commandant (pułkownik) w 1 korpusie Wielkiej Armii: 14 Luty 1807; Baron Cesarstwa (de Benneval): 20 Lipiec 1808; W 1 korpusie w Armii Hiszpanii (l'Armée d'Espagne): 7 Wrzesień 1808; Komendant Legii Honorowej: 23 Czerwiec 1810; Poważnie ranny w bitwie pod Chiclana: 5 Marzec 1811; Generał brygady: 6 Sierpień 1811; W 2 okręgu wojskowym (Division Militaire), komendant wojskowy departamentu Marne: 10 Wrzesień 1811; Komendant wojskowy departamentów Meuse (Mozy) i Marne (Marny): 21 Styczeń 1812; Dowódca 3 brygady w 30 dywizji (Heudelet) w 11 korpusie Wielkiej Armii: 22 Lipiec 1812; Zmarł 6 Kwietnia 1813 w Gdańsku na skutek trudów kampanii.
 

GERDY, (Pierre-Joseph-Philibert, baron) Ur: 23 Grudzień 1771, Dôle (Jura); Elew Szkoły Artylerii w Châlons: 1 Czerwiec 1793; Porucznik 1-go pułku artylerii pieszej: 19 Luty 1794; W Armii Północy (l'Armée du Nord): 1794; W Armii Sambry i Mozy (l'Armée de Sambre-et-Meuse): 1794-1797; W Armii Włoch (l'Armée d'Italie): 1797-1799; Kapitan en second 1-go pułku artylerii pieszej: 23 Kwiecień 1799; W Armii Zachodu (l'Armée de l'Ouest): 1800; Z powrotem w Armii Włoch (l'Armée d'Italie): 1801; Kapitan en premier 1-go pułku artylerii pieszej: 21 Styczeń 1802; W Armii Wybrzeża Oceanu (l'Armée des Côtes de l'Océan): 1803-1805; Kawaler Legii Honorowej: 5 Sierpień 1804; W Wielkiej Armii (la Grande Armée): 1805; Szef batalionu 7-go pułku artylerii pieszej: 10 Lipiec 1806; Wziął udział w kampaniach 1806-1807, w Prusach i w Polsce; Oficer Legii Honorowej: 11 Lipiec 1807; Major 7-go pułku artylerii pieszej: 28 Marzec 1808; Pułkownik 1 pułku artylerii pieszej: 16 Czerwiec 1809; Baron Cesarstwa: patent 11 Czerwiec 1810; Szef sztabu artylerii 1 korpusu Wielkiej Armii: 30 Marzec 1811; Wziął udział w kampanii 1812; Został ranny i wzięty do niewoli podczas potyczki pod Kawicz? (Polska), 16 Grudnia 1812. Zaginął, nigdy nie powrócił do Francji.
 
GROISNE, (Joseph, baron) Ur: 31 Październik 1768, Cunlhat (Puy-de-Dôme); W służbie wojskowej od 1785 (żołnierz pułku piechoty de Conti, później 81 pułk piechoty); Sierżant-major w 1-szym batalionie Puy-de-Dôme: 18 Wrzesień 1791; Kapitan: 26 Kwiecień 1792; W Armii Alp (l'Armée des Alpes): 1792; W Armii Renu (l'Armée du Rhin): 1793-1797; W 54 półbrygadzie piechoty: 21 Maj 1794; Po drugim amalgamacie w 89 półbrygadzie piechoty liniowej: 12 Maj 1796; W Armii Anglii (l'Armée d'Angleterre): 1798; W Armii Renu (l'Armée du Rhin): 1799-1801; Mianowany prowizorycznie przez generała Moreau szefem batalionu 89 półbrygady piechoty liniowej: 20 Lipiec 1800; Dekretem Pierwszego Konsula potwierdzono nominację na szefa batalionu: 26 Październik 1800; Wziął udział w wyprawie na San-Domingo: 1802-1804; W 86 pułku piechoty liniowej: 2 Listopad 1804; Major 82 pułku piechoty liniowej: Wrzesień 1805; W Armii Niemiec (l'Armée d'Allemagne): 1809; Pułkownik 48 pułku piechoty liniowej na miejsce Barbanegre: 7 Kwiecień 1809; W 2 brygadzie (Barbanegre) w 2 dywizji (Friant) 3 korpusu Wielkiej Armii pod Thann: 19 Kwiecień 1809, Eckmühl: 22 Kwiecień 1809, Oficer Legii Honorowej: 8 Czerwiec 1809; Wagram: 6 Lipiec 1809; Baron Cesarstwa: 4 Czerwiec 1810; Wziął udział w kampanii w Rosji 1812; Odznaczył się w bitwie pod Borodino: 7 Wrzesień 1812; Generał brygady: 8 Październik 1812; Dowódca 2 brygady w 2 dywizji (Ricard), ranny nad Berezyną: 28 Listopad 1812; Zmarł 29 Grudnia 1812 w Gdańsku na skutek ran odniesionych nad Berezyną i trudów kampanii.
 
GUYARDET, (Pierre-Jules-César, baron) Ur: 29 Czerwiec 1767, Pont-Scorff (Morbihan); W służbie wojskowej od 1786 (dragon pułku Penthievre); Ochotnik w 1-szym batalionie Lorient: 30 Lipiec 1789; W 2-gim batalionie Morbihan: 1 Styczeń 1792; Porucznik: 17 Styczeń 1792; Wziął udział w wyprawie na San-Domingo: 1792-1793; Kapitan: 20 Październik 1792; Porucznik-dowódca en second (lieutenant-colonel en second) batalionu: 13 Listopad 1792; W Armii Zachodu (l'Armée de l'Ouest) w Nantes: 1794-1796; Po drugim amalgamacie w 6 pułku piechoty lekkiej: 16 Listopad 1796; W Armii Anglii (l'Armée d'Angleterre): 1798; W Armii rezerwowej: 1800; Szef batalionu w Armii Włoch (l'Armée d'Italie), w dywizji generała Watrin pod Pozzolo: 25 Grudzień 1800; W garnizonie Grenoble: 1801-1802; Major 4 pułku piechoty lekkiej: 22 Grudzień 1803; W Armii Wybrzeża Oceanu (l'Armée des Côtes de l'Océan): 1803-1805; W Wielkiej Armii, w kampaniach w Austrii, Prusach i w Polsce: 1805-1807; Odznaczył się pod Austerlitz: 2 Grudzień 1805; Pułkownik 13 pułku piechoty lekkiej: 21 Grudzień 1805; W 1 dywizji (Morand) w 3 korpusie (Davout) Wielkiej Armii: 20 Luty 1806; Ranny pod Auerstadt: 14 Październik 1806; Wziął udział w bitwie pod Czarnowem 23 Grudzień 1806; Oficer Legii Honorowej: 7 Lipiec 1807; W brygadzie generała Guiot de Lacour w kampanii austriackiej: 1 Styczeń 1809; Chevalier Cesarstwa: 15 Lipiec 1810; Baron Cesarstwa: 2 Listopad 1810; Generał brygady: 6 Sierpień 1811; W korpusie obserwacyjnym Elby (corps d'observation de l'Elbe), w dywizji generała Compans: 23 Wrzesień 1811; Dowódca 1 brygady w 5 dywizji (Compans) w 1 korpusie Wielkiej Armii: 15 Luty 1812; Wziął udział w kampanii rosyjskiej 1812; Dowódca 3 brygady w 5 dywizji (Compans) 1 korpusu Wielkiej Armii: 25 Czerwiec 1812; Zmarł 5 Stycznia 1813 w Thorn (Toruń) na skutek trudów kampanii.
 

HASSELT, (Jean-Henri-Cornelis van) Ur: 27 Marzec 1776, Zutphen (Holandia); Porucznik en second: 15 Sierpień 1795; Porucznik en premier: 27 Grudzień 1795; W 1 pułku kawalerii, w Armii Północy (l'Armée du Nord): 1796; W północnej Holandii: 1799; W Gwardii królestwa Holandii w stopniu kapitana: 15 Listopad 1805; Lieutenant-colonel pułku huzarów gwardii: 5 Październik 1806; Major 3 pułku huzarów holenderskich: 3 Lipiec 1808; Pułkownik w gwardii konnej: 25 Wrzesień 1809; Pułkownik-major gwardii konnej: 5 Maj 1810; Po połączeniu Holandii z Francją, major en second 2-go pułku szwoleżerów-lansjerów gwardii cesarskiej (2 regiment de chevau-légers lanciers de la Garde Impériale): 30 Październik 1810; Kawaler Orderu Zjednoczenia (l'Ordre de la Réunion): 7 Marzec 1812; Wziął udział w kampanii rosyjskiej 1812, ranny w bitwie nad Berezyną: 28 Listopad 1812; Zmarł z ran i trudów kampanii: 30 Grudnia 1812 w Elbing (Elbląg). Pochowany w Elblągu.
 

LARIBOISIERE, (Jean-Ambroise Baston, hrabia de) Ur: 18 Sierpień 1759, Fougeres (Ille-et-Vilaine); W służbie wojskowej od 1781 (porucznik w 2 pułku artylerii La Fere, od 1791 1 pułk arylerii, gdzie służył razem z Bonaparte); Kapitan en second: 1 Kwiecień 1791; Kapitan-dowódca (capitaine commandant): 18 Maj 1792; W Armii Wogezów (l'Armée des Vosges) pod dowództwem generała Custine: Wrzesień 1792; Mianowany prowizorycznie szefem bataliony, dowódcą batalionu artylerii w Moguncji i poddyrektorem parku artylerii: 16 Maj 1793; Wziął udział w obronie Moguncji: 23 Lipiec 1793-20 Grudzień 1793; Poddyrektor artylerii w Landau: 31 Grudzień 1794; Komitet Ocalenia Publicznego (Comité de Salut Public) zatwierdził stopień szefa batalionu: 21 Styczeń 1795; Dyrektor parku artylerii w Armii Renu (l'Armée du Rhin) w Moguncji: 1795; Szef brygady artylerii (pułkownik): 9 Listopad 1796 Członek Radu Centralnej Artylerii (comité central d'artillerie): 13 Listopad 1796; Poddyrektor artylerii w Caen: 1797; Dyrektor parku artylerii w Armii Anglii (l'Armée d'Angleterre): 9 Styczeń 1798; W Armii Szwajcarii (l'Armée d'Helvétie): 1798, Dunaju (l'Armée du Danube): 1799, Renu (l'Armée du Rhin) pod dowództwem generała Moreau: 1800-1801; Dyrektor artylerii w Sztrasburgu: 13 Marzec 1800; Generał brygady: 29 Sierpień 1803; Komendant Szkoły Artylerii w Sztrasburgu: 12 Listopad 1804; Dowódca artylerii w obozie wojskowym w Brugii pod dowództwem marszałka Davout: 26 Kwiecień 1805; Dowódca artylerii 4 korpusu Wielkiej Armii (Soult): 12 Wrzesień 1805; Dowódca naczelny parków artylerii Wielkiej Armii: 24 Listopad 1805; Wziął udział w bitwie pod Austerlitz: 2 Grudzień 1806, pod Jeną: 14 Październik 1806; Ranny podczas zdobywania Lubeki: 6 Listopad 1806; Generał dywizji, dowódca naczelny artylerii Gwardii Cesarskiej: 3 Styczeń 1807; Wziął udział w bitwie pod Preussisch-Eylau: 8 Luty 1807; Dowódca artylerii w 10 korpusie Wielkiej Armii (Lefebvre) podczas oblężenia Gdańska: koniec Lutego 1807; Ranny w oblężeniu Gdańska: Maj 1807: Gubernator Hanoweru: 1807; Wielki Oficer (grand officier) Legii Honorowej: 4 Czerwiec 1807; Konstruktor tratwy na Niemnie podczas spotkania cesarzy w Tylży: 24 Czerwiec 1807; Dowódca naczelny artylerii 2 korpusu obserwacyjnego Żyrondy (corps d'observation de la Gironde): 18 Luty 1808; Dowódca naczelny artylerii w Armii Hiszpanii (l'Armée d'Espagne): 20 Luty 1808; Hrabia Cesarstwa: Październik 1808; Wziął udział w bitwie pod Somosierrą: 30 Listopad 1808, w zdobyciu Madrytu: 3 Grudzień 1808; Kawaler Wielkiego Krzyża Korony Żelaznej (Grand-Croix de la Couronne de Fer): 1809; Dyrektor naczelny parków artylerii w Armii Niemiec (l'Armée d'Allemagne): 9 Marzec 1809; Dowódca artylerii Gwardii Cesarskiej pod nieobecność generała Lauriston: Maj 1809; Dowódca naczelny arylerii Wielkiej Armii pod nieobecność generała Songis: 15 Czerwiec 1809; Objął funkcję dowódcy naczelnego artylerii Gwardii Cesarskiej i pierwszego Inspektora artylerii na miejsce generała Songis: 20 Luty 1811; Dowódca naczelny artylerii Wielkiej Armii: 9 Styczeń 1812; Wziął udział w kampanii rosyjskiej 1812; Poważnie zachorował w Wilnie podczas odwrotu, zmarł na skutek choroby i trudów kampanii 21 Grudnia 1812 w Königsberg.
 

LEGUAY, (François-Joseph baron) Ur: 18 Marzec 1764, Châteaugiron (Ille-et-Vilaine); Kapitan w 1-szym batalionie ochotników Ille-et-Vilaine: 10 Wrzesień 1791; W Armii Północy (l'Armée du Nord): 1792-1796; ADC (prowizorycznie) generała Moreau: 30 Grudzień 1793; Potwierdzono funkcję ADC: 16 Wrzesień 1795; W Armii Renu i Mozeli (l'Armée de Rhin-et-Moselle): 13 Kwiecień 1796; Szef batalionu ADC generała Moreau: 15 Kwiecień 1796; Szef brygady (pułkownik): 30 Lipiec 1799; W Armii Włoch (l'Armée d'Italie): 1799; W Armii Renu (l'Armée du Rhin): 1800; Wziął udział w bitwie pod Hohenlinden: 3 Grudzień 1800; Generał brygady: 6 Marzec 1801; W 16 okręgu wojskowym (Division Militaire): 21 Wrzesień 1803; Komendant Legii Honorowej: 14 Czerwiec 1804; W Dalmacji: 29 Lipiec 1806; W 1 dywizji (dépôts) Armii Neapolu (l'Armée de Naples) pod dowództwem generała Pouchin: 11 Wrzesień 1806; Dowódca 1 brygady w 2 dywizji (Molitor): 4 Listopad 1806; Wziął udział w bitwach pod Neumarkt: 24 Kwietnia 1809, Essling: 21-22 Maj 1809; Baron Cesarstwa: 26 Kwiecień 1810; W 31 okręgu wojskowym (Division Militaire), komendant Emden w departamencie Ems-Oriental: 24 Grudzień 1810; W Armii Niemiec (l'Armée d'Allemagne): 21 Maj 1811; Dowódca 3 brygady w 4 dywizji (Dessaix) w korpusie obserwacyjnym Elby (corps d'observation de l'Elbe): 18 Czerwiec 1811; W 4 dywizji (Dessaix) w 1 korpusie Wielkiej Armii (Davout): 1 Kwiecień 1812, Wziął udział w kampanii rosujskiej 1812; Zmarł 16 Grudnia 1812 z zimna i wyczerpania, podczas odwrotu na drodze pomiędzy Kownem a Pilwiszkami.
 

LHUILLIER de la SERRE, (Jean-Baptiste-Michel-François, chevalier) Ur: 25 Listopad 1779, Versailles (Yvelines); Wstąpił do służby do 14 pułku dragonów: 20 Styczeń 1797; Brygadier (kapral): 19 Luty 1797; Maréchal de logis (sierżant): 21 Marzec 1797; W Armii Włoch (l'Armée d'Italie):1797; W Armii Wschodu (l'Armée d'Orient): 1798; Podporucznik, w sztabie generała Bonaparte: 27 Lipiec 1798; Porucznik, w sztabie generała Moreau: 27 Lipiec 1799; Z potwierdzoną rangą podporucznika przeszedł do 14 pułku dragonów: 18 Grudzień 1799; Porucznik 10 pułku strzelców konnych: 20 Luty 1801; Porucznik adiutant-major 10 pułku strzelców konnych: 2 Kwiecień 1803; Kapitan 21 pułku strzelców konnych: 16 Kwiecień 1804; Kawaler Legii Honorowej: 5 Listopad 1804; Szef szwadronu 2 pułku strzelców konnych: 30 Grudzień 1806; W Wielkiej Armii, uczestnik kampanii 1805-1807; ADC marszałka Berthier: 23 Październik 1808; W Armii Hiszpanii (l'Armée d'Espagne): 1808; Major 12 pułku strzelców konnych: 13 Luty 1809; Chevalier Cesarstwa: patent 9 Wrzesień 1810; Pułkownik 16 pułku strzelców konnych: 14 Październik 1811; Wziął udział w kampanii w Rosji 1812; Oficer Legii Honorowej: 9 Sierpień 1812; Zmarł z trudów wojennych 9 Stycznia 1813 w Stargard (Stargard-Szczeciński).
 

MAILLART lub MAILLARD, (Pierre-Nicolas, chevalier) Ur: 26 Sierpień 1772, Maisoncelle-Tuilerie (Oise); Wstąpił w szeregi 2-go batalionu ochotników Oise: 27 Sierpień 1791; Sierżant-major 1-go batalionu rezerwowego: 27 Sierpień 1792; W Armii Północy (l'Armée du Nord): 1792-1794, odznaczył się podczas zdobywania Ostendy: 1 Lipiec 1794; Otrzymał stopień podporucznika: 16 Październik 1794; W Armii Zachodu (l'Armée de l'Ouest): 1794-1796; W 46 półbrygadzie piechoty liniowej: 22 Październik 1796; Uczestniczył w kampaniach w Armii Renu i Mozeli (l'Armée de Rhin-et-Moselle): 1797, Armii Anglii (l'Armée d'Angleterre): 1798, Armii Dunaju (l'Armée du Danube), Armii Szwajcarii (l'Armée d'Helvétie) i w Armii Renu (l'Armée du Rhin): 1799-1801; Porucznik: 3 Lipiec 1799; Ranny w bitwie pod Zurychem: 27 Wrzesień 1799; Kapitan 46 półbrygady piechoty liniowej: 15 Lipiec 1803 (po reorganizacji 46 pułk piechoty liniowej od: 24 Września 1803); Kawaler Legii Honorowej: 14 Czerwiec 1804; Wziął udział w kampaniach Wielkiej Armii 1805-1807; Ranny od 6 pchnięć bagnetem i 11 cięć szablą w bitwie pod Preussisch-Eylau: 8 Luty 1807; Odznaczył się w bitwie pod Heilsberg: 10 Czerwiec 1807; Kapitan w korpusie strzelców pieszych Gwardii Cesarskiej: 12 Lipiec 1807; W Armii Hiszpanii (l'Armée d'Espagne): 1808; Szef batalionu korpusu strzelców w Armii Niemiec (l'Armée d'Allemagne): 28 Sierpień 1809; Kapitan 2 pułku strzelców Gwardii Cesarskiej: 1810; Po reorganizacji, 4 pułk woltyżerów Gwardii Cesarskiej: 30 Grudzień 1810; Wziął udział w kampanii w Hiszpanii: 1810-1811; Chevalier Cesarstwa: patent 12 Listopad 1811; Szef batalionu 2 pułku strzelców pieszych Gwardii Cesarskiej: 1812; Wziął udział w kampanii w Rosji: 1812; Oficer Legii Honorowej: 8 Lipiec 1812; Pułkownik en second w linii: 8 Październik 1812; Pułkownik 11 pułku piechoty liniowej: 15 Listopad 1812; Zmarł z trudów kampanii w Elbing (Elbląg) 12 Stycznia 1813.
 

MARBEUF, (Laurent-François-Marie, baron de) Ur: 26 Maj 1786, Bastia (Haute-Corse); Syn gererała armii królewskiej, gubernatora Korsyki Louis-Charles-René hrabiego de Marbeuf; Elew Szkoły Wojskowej w Fontainebleau: 8 Wrzesień 1803; Kapral: 21 Kwiecień 1804; Podporucznik 25 pułku dragonów: 16 Styczeń 1805; Wziął udział w kampaniach Wielkiej Armii 1805-1806; Porucznik 25 pułku dragonów: 21 Listopad 1806; Uczestnik kampanii w Polsce: 1807; Ranny od 5 pchnięć piką pod Oertelsburg (Szczytno) i wziety do niewoli: 21 Marzec 1807; Uwolniony pod Tylży, ponownie w służbie adjutant-major 25 pułku dragonów: 10 Listopad 1807; Kawaler Legii Honorowej: 1 Październik 1807; Kapitan, oficer ordynansowy (officier d'ordonnance) Cesarza Napoleona: 29 Październik 1808; W Armii Hiszpanii (l'Armée d'Espagne), następnie w Armii Niemiec (l'Armée d'Allemagne): 1808-1809; Baron Cesarstwa: patent 9 Grudzień 1809; Szef szwadronu strzelców konnych Gwardii Cesarskiej: 6 Kwiecień 1810; Pułkownik 6 pułku lansjerów: 14 Październik 1811; Wziął udział w kampanii w Rosji: 1812; Zmarł w szpitalu polowym w Mariumpolu 25 Listopada 1812, w wyniku ran nogi, odniesionych w bitwie pod Krasnoje 14 Sierpnia 1812.
 

PINTHON, (Hippolyte, chevalier) Ur: 10 Grudzień 1770, Montluçon (Allier); Wstapił do służby w 3 pułku piechoty: 1 Styczeń 1791; Podporucznik: 15 Wrzesień 1791; Porucznik: 1 Maj 1792; Kapitan: 28 Listopad 1793; W sztabie Armii Północy (l'Armée du Nord): 3 Grudzień 1793; W sztabie Armii Wybrzeża Oceanu (l'Armée des Côtes de l'Océan): 1803-1805; W Wielkiej Armii (la Grande Armée): 1805-1807; Szef batalionu: 7 Kwiecień 1807; Kawaler Legii Honorowej: 11 Lipiec 1807; W sztabie Armii Hiszpanii (l'Armée d'Espagne): 1808; Schwytany przez powstańców hiszpańskich w Galicji: 19 Luty 1809; Więziony na okręcie Vielle Castille na redzie portu Kadyks, skąd udało mu się uciec w nocy 15-16 Maj 1810; Chevalier Cesarstwa: patent 9 Wrzesień 1810; Adjutant-commandant (pułkownik): 13 Czerwiec 1811; W sztabie Wielkiej Armii wziął udział w kampanii w Rosji: 1812; Zmarł z trudów kampanii 3 Stycznia 1813 w Königsberg. Pochowany na miejscowym cmentarzu katolickim.
 

ROSEY, (François, baron) Ur: 20 Luty 1775, Lisieux (Calvados); Zaciągnął się do batalionu ochotników paryskich: 24 Wrzesień 1792; Sierżant-major: 9 Listopad 1792; Podporucznik: 4 Grudzień 1792; Porucznik: 15 Czerwiec 1793; W Armii Ardenów (l'Armée des Ardennes): 1792-1793; W Armii Północy (l'Armée du Nord): 1793-1794; Porucznik 161 półbrygady: 25 Sierpień 1794; Po reorganizacji, 9 pólbrygady piechoty liniowej: 31 Marzec 1796; W Armii Sambry i Mozy (l'Armée de Sambre-et-Meuse): 1794-1797; W Armii Włoch (l'Armée d'Italie): 1797-1798; W Armii Wschodu (l'Armée d'Orient): 1798-1801; Wziął udział w wyprawie do Egiptu i Syrii; Odznaczył się podczas oblężenia twierdzy Saint-Jean-d'Acre, ranny: 21 Kwiecień 1799; Adiutant-major 9 półbrygady liniowej: 19 Czerwiec 1799; Kapitan: 5 Grudzień 1799; Szef batalionu 95 pułku piechoty liniowej: 7 Kwiecień 1804; Szef batalionu 88 pułku piechoty liniowej: 23 Kwiecień 1804; Kawaler Legii Honorowej: 14 Czerwiec 1804; Wziął udział w kampaniach Wielkiej Armii 1805-1807; Szef batalionu grenadierów pieszych Gwardii Cesarskiej: 16 Styczeń 1807; Chevalier Cesarstwa: patent Maj 1808; Uczestniczył w kampanii 1809 w Armii Niemiec (l'Armée d'Allemagne); Major 2 pułku tyralierów-strzelców (tirailleurs-chasseurs) Gwardii Cesarskiej: 29 Maj 1809; Komendant 1 pułku tyralierów-strzelców Gwardii Cesarskiej: 5 Czerwiec 1809; Oficer Legii Honorowej: 5 Czerwiec 1809; Ranny pod Wagram: 6 Lipiec 1809; Po reorganizacji 1 pułku tyralierów-strzelców Gwardii Cesarskiej, w 1 pułku woltyżerów Gwardii Cesarskiej: 30 Grudzień 1810; Baron Cesarstwa: patent 29 Styczeń 1811; Major 2 pułku strzelców pieszych Gwardii Cesarskiej w Hiszpanii: 24 Czerwiec 1811; Razem z tym regimentem wziął udział w kampanii w Rosji 1812; Zmarł z trudów kampanii 1 Stycznia 1813 w Königsberg.
 
THÉRY, (Louis-Noël-Joseph) Ur: 25 Grudzień 1769, Lille (Nord); Ochotnik Gwardii Narodowej Lille: 15 Lipiec 1789; Podporucznik 90 pułku piechoty: 8 Lipiec 1791; W Armii Północy (l'Armée du Nord): 1792; Porucznik: 6 Maj 1792; ADC generała Crussol d'Ambroise: 1 Listopad 1792; Ponownie w 90 pułku piechoty: 22 Luty 1793; Kapitan: 9 Luty 1794; ADC generała Duvignot: 20 Maj 1794; W Armii Sambry i Mozy (l'Armée de Sambre-et-Meuse): 1794-1797; Przeniesiony na reformę: 15 Luty 1797; Ponownie w służbie jako adiutant-major 1-go północnego batalionu pomocniczego: 7 Wrzesień 1799; W 49 półbrygadzie piechoty liniowej (a la suite): 10 Czerwiec 1800; W sztabie Armii Grisons (l'Armée des Grisons): 10 Czerwiec 1800; ADC generała Honoré Vial: 22 Czerwiec 1802; Kawaler Legii Honorowej: 14 Czerwiec 1804; Szef batalionu: 22 Czerwiec 1804; W sztabie Wielkiej Armii: 28 Luty 1807; Wziął udział w kampanii 1809; Chevalier Cesarstwa: patent 13 Sierpień 1810; W Armii Hiszpanii (l'Armée d'Espagne): 1810-1811; Adjutant-commandant (pułkownik): 16 Styczeń 1812; W sztabie Wielkiej Armii wziął udział w kampanii rosyjskiej 1812; Zmarł z trudów kampanii 15 Grudnia 1812 w Kirck (Prusy Wschodnie).
 

TRIBOUT, (Nicolas) Ur: 28 Czerwiec 1757, Bistroff (Moselle); W służbie od 1775, Wziął udział w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych Ameryki, ranny w oblężeniu Yorktown: 1781; Podporucznik 99 pułku piechoty: 1 Kwiecień 1791; Porucznik: 15 Wrzesień 1791; Kapitan: 29 Maj 1792; W Armii Szampanii (l'Armée de Champagne): 1792; W Armii Północy (l'Armée du Nord): 1793; Szef batalionu 99 pułku piechoty: 21 Grudzień 1793; Szef brygady (pułkownik) nowo formowanej 178 półbrygady piechoty: 20 Grudzień 1794; W Armii Sambry i Mozy (l'Armée de Sambre-et-Meuse), Renu (l'Armée du Rhin), Renu i Mozeli (l'Armée de Rhin-et-Moselle): 1794-1796; Szef brygady (a la suite) 17 półbrygady piechoty liniowej: 11 Luty 1796; W Armii Niemiec (l'Armée d'Allemagne) i Szwajcarii (l'Armée d'Helvétie): 1796-1798; W Armii Neapolu (l'Armée de Naples): 1799; Prowizoryczny komendant 17 półbrygady piechoty liniowej: 18 Styczeń 1800; Szef brygady (potwierdzony) 17 półbrygady piechoty liniowej: 26 Październik 1800; Przeniesiony na reformę: 2 Październik 1802; Ponownie w służbie jako komendant placu (commandant d'armes) w Stagno: 23 Wrzesień 1803 i póżniej w Forli (Italia); Kawaler Legii Honorowej: 14 Czerwiec 1804; Wycofał się ze służby: 28 Marzec 1807; Ponownie w służbie, w sztabie Armii Hiszpanii (l'Armée d'Espagne): 28 Listopad 1809; Po dwóch latach służby w Hiszpanii, ponownie wycofał się na reformę: 27 Listopad 1811; Wznowił służbę w Wielkiej Armii podczas kampanii rosyjskiej jako komendant placu (commandant d'armes): 4 Sierpień 1812; Po zdobyciu Smoleńska, komendant placu; Zmarł 23 Stycznia 1813 w Stettin (Szczecin) na skutek ran i trudów kampanii.
 

VRIGNY, (Pierre-François, baron) Ur: 26 Maj 1770, Sées (Orne); Wstąpił do służby jako kapitan 15-go batalionu rezerwowego: 15 Wrzesień 1792; Podczas pierwszego amalgamatu właczony ze swoim batalionem do 163 półbrygady piechoty: 22 Wrzesień 1794; Do 36 półbrygady piechoty liniowej po drugim amalgamacie: 20 Luty 1796; W Armii Północy (l'Armée du Nord): 1792-1796; W Armii Sambry i Mozy (l'Armée de Sambre-et-Meuse): 1797-1798; W Armii Szwajcarii (l'Armée d'Helvétie): 1799; Razem z 36 pułkiem piechoty liniowej w Armii Włoch (l'Armée d'Italie): 1800; Otrzymał szablę honorową: 15 Wrzesień 1802; W Armii Wybrzeża Oceanu (l'Armée des Côtes de l'Océan): 1803-1805; Oficer Legii Honorowej: 14 Czerwiec 1804; Kapitan grenadierów pieszych Gwardii Cesarskiej: 30 Maj 1805; Szef batalionu: 1 Maj 1806; W pułku fizylierów (fusiliers) dołączonym do strzelców pieszych Gwardii: 19 Wrzesień 1806; Uczestniczył w kampaniach Wielkiej Armii, 1806-1807; W Armii Hiszpanii (l'Armée d'Espagne): 1808; W Armii Niemiec (l'Armée d'Allemagne): 1809; Major 2 pułku (conscrits-chasseurs) Gwardii: 5 Kwiecień 1809; Baron Cesarstwa: patent 4 Czerwiec 1810; Komendant 1 pułku (conscrits-chasseurs) Gwardii, przeformowanym później w 3 pułk woltyżerów (voltigeurs) Gwardii: 30 Grudzień 1810; W Hiszpanii: 1810-1811; Major pułku fizylierów-strzelców Gwardii (fusiliers-chasseurs): 7 Wrzesień 1811; Razem z pułkiem wziął udział w kampanii rosyjskiej 1812; Zmarł z trudów kampanii 5 Stycznia 1813 w Elbing (Elbląg).