Nasza księgarnia

Polecamy! Odwiedzając sklepy internetowe pomagasz utrzymać nasz serwis!

Polegli lub zmarli w oblężeniu Gdańska i podczas kampanii saskiej na Śląsku

Opublikowano w Oficerowie le Grande Armée polegli lub zmarli w Polsce

BREISSAND, (Joseph, baron) Ur: 2 Kwiecień 1770, Sisteron (Basses-Alpes); W służbie wojskowej od 1786 (w pułku d'Aquitaine, przemianowanym w 1791 na 36 pułk piechoty); Kapitan 1-go batalionu ochotników Basses-Alpes: 1 Wrzesień 1791; Komendant 1-go batalionu ochotników Basses-Alpes: 1 Maj 1792; W Armii Alp (l'Armée des Alpes): 1792-1795; Ranny w ataku na Petit-Saint-Bernard: 27 Kwiecień 1795; Otrzymał dymisję: 19 Maj 1795; Ponownie w służbie jako szef batalionu a la suite, 19 półbrygady piechoty: 27 Lipiec 1796; W Armii Włoch (l'Armée d'Italie): 1796-1799; Po powrocie do Francji, dowódca batalionu 19 półbrygady piechoty: 22 Marzec 1800; Komendant batalionu prowizorycznego (d'Orient): 20 Lipiec 1800; W Armii Grisons (l'Armée des Grisons): 1800-1801; Przeniesiony na reformę: 9 Sierpień 1802; Ponownie w służbie w stopniu szefa batalionu: 28 Październik 1803; Pułkownik 35 pułku piechoty liniowej: 15 Grudzień 1803; W Armii Batawi (l'Armée de Batavie): 1803-1805; W Wielkiej Armii, w dywizji Boudet: 1803-1805; W Armii Włoch (l'Armée d'Italie): 24 Luty 1806; W dywizji Lamarque: Marzec 1809; Baron Cesarstwa: 16 Grudzień 1810; W Hiszpanii, gubernator prowincji Avila: 1811; Generał brygady, dowódca brygady w Armii Portugalii (l'Armée de Portugal): 6 Sierpień 1811; Dowódca brygady w 4 dywizji (Dessaix) w 1 korpusie obserwacyjnym Elby (Corps d'Observation de l'Elbe): 14 Grudzień 1811; Dowódca 1 brygady w 2 rezerwowej dywizji piechoty (Heudelet) w Wielkiej Armii: 15 Maj 1812; W 30 dywizji piechoty (Heudelet) w 11 korpusie Wielkiej Armii: 4 Lipiec 1812; Włączony razem z dywizją do 10 korpusu Wielkiej Armii pod dowództwem generała Rapp w Gdańsku: 10 Marzec 1813; Komendant Legii Honorowej: 26 Czerwiec 1813; Zmarł 2 Grudnia 1813 z ran odniesionych w nocy z 1 na 2 Listopada 1813 podczas "wycieczki" (sortie) na przedpolach Gdańska pod Stoltzenberg (Chełm). Pochowany w Gdańsku 4 Grudnia 1813.

 

FALCOU, (Antoine-Jacques, baron) Ur. 7 Czerwiec 1771, Castelnaudary (Aude); Sierżant-major 1-go batalionu ochotników Aude: 8 Grudzień 1792; Porucznik 9-go batalionu ochotników Isere: 3 Kwiecień 1794; W sztabie Armii Alp (l'Armée des Alpes): 29 Kwiecień 1794; Z powrotem w swoim korpusie: 29 Maj 1795; Po pierwszej reorganizacji w 2 półbrygadzie piechoty lekkiej: 22 Wrzesień 1795; W 12 półbrygadzie piechoty lekkiej po drugiej reorganizacji (amalgamacie): 29 Styczeń 1796; W Armii Włoch (l'Armée d'Italie): 1795-1796; Kapitan 12 półbrygady piechoty lekkiej: 24 Grudzień 1798; W Armii Szwajcarii (l'Armée d'Helvétie): 1799; Ponownie w Armii Włoch (l'Armée d'Italie): 1800-1801; W sztabie kawalerii: 11 Styczeń 1801; ADC generała Davout: 23 Wrzesień 1801; Kawaler Legii Honorowej: 14 Czerwiec 1804; Szef szwadronu: 10 Kwiecień 1806; Wziął udział w kampaniach 1805-1807 i w Armii Niemiec (l'Armée d'Allemagne): 1809; Oficer Legii Honorowej: 7 Lipiec 1807; Major 7 pułku piechoty lekkiej: 24 Listopad 1809; Baron Cesarstwa: patent 14 Luty 1810; Major 13 pułku piechoty lekkiej: 13 Marzec 1810; Pułkownik 146 pułku piechoty liniowej: 16 Styczeń 1813, Wziął udział w kampanii w Saksonii 1813. Zabity w bitwie pod Löwenberg (Lwówek Śląski) nad rzeką Bober na Śląsku, 29 Sierpnia 1813.
 

FRANCESCHI, (Jean-Baptiste-Marie baron) Ur: 5 Grudzień 1766, Bastia (Corse); W 16 batalionie piechoty lekkiej: 15 Kwiecień 1792; Służył na Korsyce; adiutant placu w Saint-Florent: 20 Wrzesień 1793; ADC generała Gentilli: 12 Listopad 1793; Kapitan 16 batalionu piechoty lekkiej: 15 Grudzień 1793; Ranny podczas oblężenia Saint-Florent: 13 Luty 1794; Mianowany prowizorycznie adiutantem-szefem batalionu przez reprezentanta ludowego Lacombe-Saint-Michel: 1 Marzec 1794; W Armii Włoch (l'Armée d'Italie): 1794-1797; Komitet Ocalenia Publicznego potwierdził stopień adiutanta-szefa batalionu: 3 Luty 1795; W sztabie Armii Włoch (l'Armée d'Italie): 13 Czerwiec 1795; Szef sztabu generała Gaultier w Toskanii: Marzec 1799; Mianowany prowizorycznie generałem brygady przez dowódcę naczelnego Armii Neapolu (l'Armée de Naples): 7 Lipiec 1799; Potwierdzony stopień generała brygady przez Dyrektoriat: 19 Październik 1799; Wiceszef sztabu Armii Włoch (l'Armée d'Italie): Kwiecień 1800; Szef sztabu Armii Włoch (l'Armée d'Italie): Luty 1801; W 26 okręgu wojskowym (Division Militaire): 5 Kwiecień 1802; Komendant Legii Honorowej: 14 Czerwiec 1804; Szef sztabu generała Gouvion-Saint-Cyr w królestwie Neapolu: 2 Wrzesień 1805; Szef sztabu Masseny w Armii Neapolu (l'Armée de Naples): Styczeń 1806; W Wielkiej Armii: 23 Marzec 1807; W korpusie obserwacyjnym Wielkiej Armii: 20 Sierpień 1807; W sztabie Armii Hiszpanii (l'Armée d'Espagne): 24 Marzec 1808; Szef sztabu 4 korpusu Armii Hiszpanii (l'Armée d'Espagne): 17 Marzec 1809; Wziął udział w bitwie pod Almonacid: 11 Sierpień 1809; W Armii Niemiec (l'Armée d'Allemagne) (wysłany w misji króla Józefa): 7 Wrzesień 1809; W Toskanii, gubernator prowincji Méditerranée: 8 Październik 1809; Baron Cesarstwa: 23 Czerwiec 1810; W sztabie korpusu obserwacyjnego Włoch (corps d'observation d'Italie): 20 Kwiecień 1811; W sztabie Wielkiej Armii (a la suite) w Rosji: 22 Lipiec 1812; Dowódca brygady marszowej kawalerii w Wilnie, pod dowództwem Gouvion-Saint-Cyra: 13 Listopad 1812; W Gdańsku: Styczeń 1813; Zmarł na tyfus podczas oblężenia Gdańska 19 Marca 1813.
 
PASTOL, baron de KÉRAMELIN (Yves-Marie) Ur: 5 Marzec 1770, Guingamp (Côtes-du-Nord); Ochotnik w 1-szym batalionie ochotników Côtes-du-Nord: 14 Lipiec 1791; Kapral: 1 Sierpień 1791; Dymisjonowany na wniosek Ministerstwa Wojny (Ministre du Guerre): 15 Październik 1791; Zaciągnął się ponownie do 3-go batalionu ochotników Côtes-du-Nord: 10 Czerwiec 1792; Podporucznik: 12 Sierpień 1792; Kapitan: 6 Wrzesień 1792; Zaokrętował ze swoim oddziałem wojska na L'Achille: 4 Kwiecień 1793, odbył kampanię na Oceanie Atlantyckim i Morzu Śródziemnym; W Armii Zachodu (l'Armée de l'Ouest): 1793-1795; W Armii Wewnętrznej (l'Armée de l'Intérieur): 1795-1796; Kapitan 18 półbrygady piechoty liniowej: 18 Grudzień 1796; W Armii Włoch (l'Armée d'Italie): 1796-1798; Ranny pod Tarvis: 23 Marzec 1797; W Armii Szwajcarii (l'Armée d'Helvétie): 1798; ADC generała Brune: 15 Marzec 1798; Zatwierdzony na tym stanowisku przez Dyrektoriat: 24 Marzec 1798; Odznaczył się pod Bergen i Castricum, mianowany prowizorycznie szefem batalionu przez generała Brune: 19 Wrzesień 1799; Dyrektoriat zatwierdził stopień szefa batalionu: 9 Październik 1799; Mianowany prowizorycznie szefem brygady (pułkownikiem) przez generała Brune: 11 Październik 1799; Dyrektoriat zatwierdził stopień szefa brygady: 19 Październik 1799; W Armii Zachodu (l'Armée de l'Ouest), i w armii rezerwowej: 1799-1800; Zatwierdzony stopień szefa brygady przez Konsulat, pozostał na funkcji ADC generała Brune: 13 Grudzień 1799; W Armii Włoch (l'Armée d'Italie): 1800-1801; Szef brygady 52 półbrygady piechoty liniowej: 19 Wrzesień 1801; W Armii Szwajcarii (l'Armée d'Helvétie): 1802-1803; Oficer Legii Honorowej: 14 Czerwiec 1804; W 1 dywizji (Gardanne) w Armii Włoch (l'Armée d'Italie): Wrzesień 1805; Odznaczył się podczas zdobywania Werony: 18 Październik 1805; Wziął udział w kampanii w Austrii: 1809; Generał brygady, w Armii Włoch (l'Armée d'Italie): 30 Maj 1809; Baron Cesarstwa: 15 Sierpień 1809; Dowódca brygady piechoty w garnizonie Rzymu: 1810; Dowódca 1 brygady w 3 dywizji (Partouneaux) w korpusie obserwacyjnym Włoch (corps d'observation d'Italie): 20 Kwiecień-1 Lipiec 1811; Dowódca 2 brygady w 14 dywizji (Broussier) w korpusie obserwacyjnym Włoch (corps d'observation d'Italie): 11 Luty 1812; Dowódca 2 brygady w 2 dywizji (Puthod) w korpusie obserwacyjnym Elby (corps d'observation d'Elbe): 18 Styczeń 1813; Korpus obserwacyjny Elby później został przemianowany na 5 koprus Wielkie Armii pod dowództwem generała Lauriston: 31 Marzec 1813; Zginął w bitwie pod Neukirch (pod Wrocławiem) [ok. 5,5 km. na południowy-wschód od dzielnicy Wrocławia, Leśnicy] 31 Maja 1813.
 
SIBUET, (Benoît-Prosper) Ur: 6 Czerwiec 1773, Belley (Ain); Ochotnik w 2-gim batalionie ochotników departamentu Ain: 1 Grudzień 1791; Sierżant: 1 Czerwiec 1792; W Armii Renu (l'Armée du Rhin): 1792-1793; Podporucznik: 20 Sierpień 1793; Porucznik, w sztabie Armii Pirenejów Wschodnich (l'Armée des Pyrénées-Orientales): 1 Wrzesień 1793; Ranny w potyczce z Hiszpanami pod Puycerda: 26 Lipiec 1795; Porucznik w 16 pułku kawalerii: 6 Kwiecień 1796; W Szkole Kawalerii w Wersalu (l'Ecole de Cavalerie): 1796-1797; W Armii Szwajcarii (l'Armée d'Helvétie): 1798-1799 ADC generała Massény: 17 Grudzień 1799; Wziął udział w obronie Genui, ranny: 1800; Mianowany kapitanem przez generała Massénę: 1 Czerwiec 1800; Stopień kapitana potwierdzony przez Konsulat: 26 Październik 1800; W Armii Neapolu (l'Armée de Naples): 1800-1801; Kawaler Legii Honorowej: 17 Styczeń 1804; Szef szwadronu: 22 Luty 1805; W Armii Włoch (l'Armée d'Italie), ADC marszałka Masséna: 1805-1806; Wziął udział w bitwie pod Caldiero: 30 Październik 1805; W Armii Neapolu (l'Armée de Naples): Marzec 1806; W Wielkiej Armii w Polsce: 1807; Major: 10 Listopad 1807; Major 119 pułku piechoty liniowej: 28 Październik 1808; Dowódca 2 pułku prowizorycznego w Bayonne: 21 Styczeń 1809; W 119 pułku piechoty liniowej (a la suite), po rozwiązaniu 2 pułku prowizorycznego w Bayonne: 7 Marzec 1809; Major 96 pulku piechoty liniowej: 7 Kwiecień 1809; Mianowany przez marszałka Bernadotte dowódcą 1 pułku prowizorycznego: 23 Sierpień 1809; W Armii Brabantu (l'Armée de Brabant): 1809; Ponownie major 96 pułku piechoty liniowej: 13 Kwiecień 1810; Chevalier Cesarstwa: 30 Październik 1810; Wziął udział w kampanii rosyjskiej 1812; Pułkownik 147 pułku piechoty liniowej: 16 Styczeń 1813; Oficer Legii Honorowej: 18 Czerwiec 1813; W 2 brygadzie (Boisserolles) w 17 dywizji (Puthod): 4 Lipiec 1813; Generał brygady: 22 Sierpień 1813; Dowódca 2 brygady (na miejsce generała Boisserolles) w 17 dywizji w 5 korpusie Wielkiej Armii: 22 Sierpień 1813; Zginął 29 Sierpnia 1813 pod Löwenberg (Lwówek Śląski) podczas forsowania rzeki Bober na Śląsku.
 
VACHOT, (Martial) Ur: 22 Maj 1763; Tulle (Correze); W służbie wojskowej od 1786 (w pułku dragonów de Noailles); W oddziale żandarmerii w Tulle: 20 czerwiec 1792; Mianowany przez reprezentantów ludowych i administrację departamentu Correze adiutantem-szefem batalionu: 3 Września 1793; W Armii Renu (l'Armée du Rhin); Generał brygady: 25 Wrzesień 1793; W dywizji generała Munnier, odznaczył się podczas obrony młynu w Bienwald i w ataku Wissemburga; W dywizji generała Desaix w oddziałach lewego skrzydła Armii Renu (l'Armée du Rhin): Grudzień 1793; Mianowany prowizorycznie generałem dywizji przez reprezentanta ludowego Hentza: 8 Czerwiec 1794; Dowódca prawego skrzydła (3 dywizja) straży przedniej pod dowództwem generała Desaix w Armii Renu (l'Armée du Rhin), odznaczył się podczas ataku Schweidenheim: 2 Lipiec 1794; Dowódca 2 dywizji w Armii Renu (l'Armée du Rhin) na miejsce generała Gouvion-Saint-Cyr: 4 Październik 1794; Odpowiedzialny za oblężenie przedmościa (la tete du pont) w Mannheim: 25 Grudzień 1794; Nie potwierdzono stopnia generała dywizji: 13 Czerwiec 1795; W Armii Renu i Mozeli (l'Armée du Rhin-et-Moselle): 27 Wrzesień 1795; Prowizoryczny dowódca 2 dywizji w Armii Renu (l'Armée du Rhin) na miejsce generała Férino: 1 Listopad 1795; Dowódca brygady w 2 dywizji (Schauenburg) w Armii Renu (l'Armée du Rhin): Grudzień 1795; W 2 dywizji (Mengaud): Styczeń 1796-4 Marzec 1796; Dymisjonowany (13 Kwiecień 1796), wycofał się do rodzinnego Tulle: 10 Styczeń 1797; Ponownie w służbie w Armii Północy (l'Armée du Nord): 15 Sierpień 1809; W Gwardi Narodowej w Armii Flandrii (l'Armée de la Tete de Flandre): 26 Wrzesień 1809; A la suite: Marzec 1810; Komendant (par intérim) departamentu Lys pod nieobecność generała Borrel: 23 Marzec 1810-20 Sierpień 1810; W 32 okregu wojskowym (Division Militaire) jako komendant wojskowy departamentów Bouches, Weser i Bremy: 8 Luty 1812; Dowódca 1 brygady w 2 dywizji (Puthod) w korpusie obserwacyjnym Elby (corps d'observation de l'Elbe): 18 Styczeń 1813; Pod dowództwem generała Louriston: 16 Luty 1813; Dowódca 1 brygady w 17 dywizji (Puthod) w 5 korpusie Wielkiej Armii pod dowództwem generała Lauriston: 31 Marzec 1813; Wziął udział w bitwie pod Celle: 18 Kwietnia 1813, pod Breslau (Wrocław): 31 Maj 1813; Kawaler Legii Honorowej: 18 Czerwiec 1813; Zginął 23 Sierpnia 1813 w bitwie pod Goldberg (Złotoryja) na Śląsku.