Nasza księgarnia

Pamiątki napoleońskie w Pułtusku

Posted in Muzea


OSEN   Dokładnie w dwustulecie ustanowienia Liceum i Legii Honorowej, 6 maja 2002 w Pułtusku w wyniku wspólnej inicjatywy Ośrodka Studiów Epoki Napoleońskiej i Muzeum Regionalnego otwarta została stała wystawa "Pamiątki napoleońskie" życzliwie wsparta przez Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Muzeum Wojska Polskiego, Fundację Napoleona w Paryżu, a także osoby prywatne. Autor scenariusza wystawy, pan Janusz Królik, miał trudne zadanie. Ledwie zakończyła się interesująca wystawa na Śląsku, a już dochodziły słuchy o ambitnym przedsięwzięciu Zamku Królewskiego upamiętniającego Polaków odznaczonych Legią Honorową. Myślę, iż znaczenie wystawy w Pułtusku wyznacza nie tyle wartość eksponatów, ile jej trwałość, a także myśl przewodnia wyrażona skromnymi niestety środkami i na ograniczonej powierzchni.
Pierwsza sala poświęcona jest kampanii polskiej 1806-1807 i wytyczeniu opisanego powyżej szlaku od Pułtuska do Tylży. Krótkie przypomnienie biografii Napoleona i początków kampanii polskiej wprowadza poprzez grafiki i mapy w atmosferę starć od Pułtuska do Friedlandu.

Wystawa "Pamiątki napoleońskie" w Pułtusku - Florian Walewski obok swego pradziada

 

Wystawa "Pamiątki napoleońskie" w Pułtusku - sala wystawowa

 

Wystawa "Pamiątki napoleońskie" w Pułtusku

 

Ciekawa - i stale zmienna w układzie - jest gablota prezentująca wyniki badań pola bitwy pod Pułtuskiem prowadzonych przez Instytut Archeologii i Antropologii Wyższej Szkoły Humanistycznej. Przy pomocy nowoczesnych metod badawczych i zaangażowaniu tak profesorów, jak i studentów udaje się doprowadzić do wielu ciekawych znalezisk. Apel i prośba do amatorów takich poszukiwań: zaufajcie kompetencjom wybitnych archeologów, a nie własnej wiedzy i ambicjom. Dajcie znać, gdzie można znaleźć w ziemi pamiątki napoleońskie. Będziemy szukać razem. Ekspozycję na tej "bitewnej" sali zamyka przypomnienie pokoju w Tylży, a następnie fizjonomie głównych francuskich i rosyjskich dowódców kampanii.
Następna sala poprzez zmianę stylu ekspozycji i prezentowanych obiektów ma w naszym zamierzeniu zmienić obraz "boga wojny" w obraz władcy rozwiązującego współczesne mu problemy, a przede wszystkim wkład Napoleona w rozwój kultury, oświaty i nauki, Obok kącika Legii Honorowej, mamy już kącik poświęcony Liceum, a także ekspozycję książek epoki lub współczesnych o epoce napoleońskiej. Warto wspomnieć, iż dzięki dyrektorowi Instytutu Napoleona na Uniwersytecie Stanowym Florydy, profesorowi Horwardowi, pułtuski Ośrodek dysponuje unikalną kolekcją prac o epoce wydanych w Stanach Zjednoczonych w ciągu ostatnich 25 lat.

 

Dr Krzysztof Ostrowski
Dyrektor, Ośrodek Studiów Epoki Napoleońskiej
Wyższej Szkoły Humanistycznej imienia Aleksandra Gieysztora