Nasza księgarnia

Konferencja naukowa

Opublikowano w Odkrycia naukowe

 Pamięć o epoce napoleońskiej dawniej i dziś. Konferencja naukowa w dwusetną rocznicę śmierci Napoleona Bonaparte (1821-2021)

„Bonaparte już nie istnieje. To, co widzimy, to nie jest on. To jednie jego wykreowany wizerunek, i nawet ten wizerunek kiedyś zniknie”. Tymi słowy Joseph de Maistre (1753-1821) miał z przekąsem podsumować kult, którym za życia otaczano Cesarza Francuzów – Napoleona Bonaparte. Rozbieżności w ocenie motywacji i charakteru Napoleona, które wyłaniają się z pamiętników, dzieł historycznych czy doniesień medialnych wydanych tak za jego życia, jak i po śmierci, potwierdzają trafność tej uwagi. Co więcej, z perspektywy czasu można nawet niezbyt odkrywczo stwierdzić, że kreacji tej poddano nie tylko postać Cesarza, ale i całą epokę, która zawdzięcza mu swą nazwę.

 

 

 Z okazji przypadającej w tym roku dwusetnej rocznicy śmierci Napoleona Bonaparte (1821-2021), mamy przyjemność zaprosić Państwa – pracowników akademickich, doktorantów oraz studentów – do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej poświęconej pamięci o epoce napoleońskiej. Nie stawiamy żadnych barier geograficznych, czasowych, ani tematycznych, o ile propozycje dwudziestominutowych referatów odwoływać się będą do wątku przewodniego. Zakres przykładowych tematów obejmuje następujące zagadnienia:

  • Metody kreacji wizerunku Napoleona i Cesarstwa Francuskiego w prasie i sztuce od XVIII wieku do współczesności;
  • Zmiany w postrzeganiu osiągnięć doby napoleońskiej, w tym znaczenia Księstwa Warszawskiego i jego postaci;
  • Sposoby przedstawiania wydarzeń epoki napoleońskiej w historiografii;
  • Miejsce pamięci o epoce napoleońskiej w życiu polityczno-kulturowym.

W ramach wydarzenia dla chętnych studentów oraz doktorantów zorganizowany zostanie również warsztat poświęcony możliwościom sfinansowania badań naukowych we Francji, w tym stypendiom rządu francuskiego i Fundacji Napoleońskiej.

Udział w konferencji jest bezpłatny. Organizatorzy nie pokrywają kosztów wyżywienia, transportu ani noclegu.

Zgłoszenia (abstrakt do 250 słów wraz z informacją o afiliacji oraz posiadanym tytule naukowym) prosimy kierować do 21 marca 2021 r. na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Informacje o zakwalifikowaniu do udziału w wydarzeniu zostaną przekazane w wiadomości zwrotnej do końca marca 2021 r.

Miejsce i czas wydarzenia: Wydział Historii, Uniwersytet Warszawski; 14.05-15.05.2021 r.

Aktualne informacje dotyczące wydarzenia znaleźć będzie można pod adresem: www.faceboook.com/konfnapoleon .

Uwaga! W zależności od warunków epidemiologicznych, zastrzegamy sobie możliwość przeniesienia wszystkich bądź części wystąpień do trybu online. Z tych samych względów zastrzegamy sobie także możliwość ograniczenia liczby słuchaczy znajdujących się na sali, a także transmisji wydarzenia online.