Nasza księgarnia

7 Dywizja Piechoty X Korpusu Wielkiej Armii

Posted in Rekonstrukcje i rekonstruktorzy

7 Dywizja Piechoty X Korpusu Wielkiej Armii stworzona została przez miłośników historii ożywionej z trzech państw bałtyckich: Litwy, Łotwy i Polski. Przed 200 laty było zresztą podobnie. W skład 7 Dywizji X Korpusu marszałka Macdonalda wchodzili przedstawiciele wielu narodów zjednoczonych napoleońską ideą stworzenia wspólnego europejskiego domu. W początkach XIX wieku ta idea była mało popularna, lecz wbrew wszystkim feudalnym monarchiom, które otaczały napoleońską Francję, cesarz realizował swą wizję świata na polach bitew. Klęska pod Waterloo przekreśliła te zamierzenia i na kolejne 50 lat znów zapanowały rządy spod znaku reakcji. Kolejne dwie wojny światowe przyniosły nowy podział świata, lecz nie minęło 200 lat, jak napoleońska idea wspólnej Europy realizuje się na naszych oczach. Polsko-francuska brygada z Łotwy połączyła żołnierzy z 1. pułku piechoty Księstwa Warszawskiego, polskich szwoleżerów-lansjerów i francuskich fizylierów-grenadierów gwardii. Grupa istnieje już ponad 15 lat, a jej trzon stanowią ludzie mający za sobą od 5 do 15 lat doświadczeń w ruchu rekonstrukcji. Oddział jest jednym z najbardziej znanych i doświadczonych w Europie Wschodniej, o czym świadczą liczne artykuły i zdjęcia w prasie, udział w filmach i klipach, uczestnictwo w wielu rekonstrukcjach na polach bitew całej Europy. Jak to często bywa grupa przeżyła liczne wstrząsy związane z rozłamami i podziałami, których powodem były ambicje pojedynczych ludzi.

 

Litewska prusko-francuska brygada połączyła pruskich dragonów i artylerię z Kłajpedy (LITTHAUISCHEN DRAGONER-REGIMENT PRINZ ALBRECHT VON PREUSSEN) oraz francuskich żołnierzy 129 pułku liniowego z Kowna. Z kolei polską brygadę Księstwa Warszawskiego tworzą woltyżerowie 2. pułku piechoty z Warszawy, fizylierzy 2. pułku piechoty i 1. Batalion Artylerii Pieszej z Gdańska. Obecnie w ruchu rekonstrukcji przeważa młode pokolenie urodzone w latach siedemdziesiątych, pełne entuzjazmu i poczucia dumy narodowej ze swych przodków. Pomimo, że grupy z Litwy i Polski organizowały się zaledwie kilka lat temu, wiele już nauczyły się od starszych kolegów i stanowią mocną stronę ruchu. Celem naszego wspólnego działania jest szkolenie w zakresie musztry i manewrów taktycznych na polu bitwy, ustawieniu biwaku i odtwarzaniu życia obozowego, uczestnictwo w rekonstrukcjach i imprezach historycznych w Europie oraz możliwość odgrywania scen rodzajowych i wojennych z XIX wieku. Niebagatelne miejsce zajmuje również propagowanie historii w naszych krajach. Jesteśmy bardzo zaprzyjaźnieni z naszymi polskimi kolegami z Sobótki, Warmątowic, Warszawy, Gdańska, Ostrołęki, Ciechanowa, Pułtuska i zawsze jesteśmy gotowi wspierać naszych towarzyszy we wszystkich polskich imprezach.

 

 

Opracowali: Igor & Żaklina Gracholscy
pułk pierwszy piechoty Księstwa Warszawskiego

Kontakty:
Igor Gracholski, E-mail:This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it."> This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Oleg Bogatov, E-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
http://grenadier1812.narod.ru