Nasza księgarnia

Pałac cesarski pod strzechą w Okuninie

Posted in Turystyka historyczna

Spokojna uliczka o adekwatnej nazwie – Spokojna. Domek noszący numer 21 – przed ponad dwustu laty był przykryty strzechą i to właśnie w tym domu 23 grudnia 1806 roku przebywał Napoleon. Jeszcze w latach międzywojennych przedstawiciele ambasady francuskiej podobno składali tutaj kwiaty. Podobno też na drewnianej belce, obecnie niewidocznej  po dobudowie drugiej części domu, wyryty był napis w języku francuskim.Właścicielem wsi i Nowego Dworu Mazowieckiego był Ludwik Gutakowski, który ufundował marmurową tablicę z napisem  „Imperator / Rex / persoquens / Hig noglem egit / X bri 1806 / Okunin” (Król wrogów prześladujący – tem samem wrogów stwarza 23 grudnia 1806 Okunin). Napis na belce (podobno wycięty przez Józefa Wybickiego) głosił:  Palais de I’Empereur le 23 Decembre 1806”. Podobno tablica ocalała do naszych czasów i jest w posiadaniu rodziny mieszkającej w Słupsku.O samym pobycie Napoleona w Okuninie pisał m.in. wspomniany Wybicki: "Jakoż wkrótce sam przeszedł Wisłę i z nagła otrzymałem rozkaz, żebym się do niego do Wsi Okuniewa, nad Narwią stawił, gdzie na moment miał główną kwaterę. Przybyłem w nocy. Stał w chałupce młynarza z jenerałem Berthier, a że izba dzieliła się piecem i ścianą, tam z jego świtą bawiłem do dnia..."

 Z kolei w Gońcu Wielkopolskim z dnia 6 października 1895 roku, można znaleźć taki tekst:

"Kiedy 23-go grudnia r. 1806 Bonaparte czuwał nad przeprawą armii swojej przez Narew i kwaterował u chłopa Afka we wsi Okuniewie, mając schronienie pod dachem polskim – miał ze wszystkich, Polaków a najserdeczniejszych sprzymierzeńców – wielkie dla Polski rokował nadzieje.. Do dziś na chałupie czytać można wyryty napis: PAŁAC NAPOLEONA. W izbie jest na ścianie tablica marmurowa z napisem łacińskim: Napoleon M. Imperator Rex hostess persequens hic hostem egit. (Król wrogów prześladujący – tem samem wrogów stwarza). 23 December 1806 in Okunin..”

Goniec Częstochowski z dnia 21 października 1912 roku, głosił: "Warsz. Myśl" donosi, że niedaleko od Nowego Dworu w odległości pięciu wiorst od fortecy, we wsi Okunin, znajduje się domek, w którym przebywał Napoleon I. Jest to zwykła drewniana chata włościańska, składająca się z izby, kuchni, komórki i przedsionka. Na froncie domku, w pobliżu drzwi, widnieje napis, wyrznięty widocznie końcem szpady przez jednego z adiutantów cesarza „Palais de I’Empereur le 23 Decembre 1806”. Wewnątrz domku na jednej ze ścian znajduje się czarna tablica marmurowa z następującym napisem łacińskim: “Napoleon M. Imperator Rex, hostess, persequens hic octem egit 23 Debris 1806 in Okunin”. Właściciele tego domku, Afekowie, do niedawna jeszcze pokazywali zwykły stół sosnowy i resztki łóżka i utrzymywali, iż z rzeczy tych korzystał niegdyś Napoleon I.Afekowie opowiadają z dumą, że „pałac cesarski” pozostaje w ich rodzinie od r. 1806 i przechodzi zawsze z ojca na starszego syna.."

No cóż, dzisiaj nie ma na domku w Okuninie żadnej tablicy upamiętniającej pobyt cesarza, nie ma żadnej tablicy także w pobliżu. A szkoda, powinniśmy brać przykład z Morawian, jak potrafią zadbać o ślady napoleońskie. A pod domkiem spotkałem autokar z francuskimi turystami. Zatrzymał się na krótko, pasażerowie robili zdjęcia przez okna. Autokar pojechał dalej do Modlina.

Adam Gąsior

Tekst ze strony www.SzukajacNapoleona.com

Zdjęcia i ilustracje publikujemy za zgodą autora

Polecamy film: Pałac Napoleona w Okuninie