Nasza księgarnia

Na Morawach kochają Napoleona

Posted in Turystyka historyczna

Podobno piękno morawskich kobiet to mieszanina urody Morawianek i Francuzów. Po kampanii w 1805 roku w wielu miejscowościach na Morawach dochodziło do zdrowia kilka tysięcy francuskich żołnierzy. To zażyłość ich z gospodyniami miała dać tak piękne owoce, jak dzisiejsze Morawianki. Czy to dostateczny powód, by Morawianie tak bardzo lubili Napoleona i jego epokę? Na logikę to Morawianie czy Czesi nie powinni tak lubić Napoleona. Ponad dwieście lat temu walczyli z nim w szeregach armii austriackiej, zawsze ich zwyciężał, dwukrotnie armie francuskie zajmowały Morawy. A jednak – na Morawach jest dużo więcej upamiętnień Napoleona i jego żołnierzy niż w całej Polsce. A na Morawach, tak naprawdę, miały miejsce dwie bitwy napoleońskie: Austerlitz i Znojmo.

Polecamy książkę o bitwie pod Austerlitz!

 

Miejsca napoleońskie, to na Morawach, tablice, groby, pomniki, monumenty. Większość oczywiście upamiętnia rok 1805, od zdobycia Brna do rozmów pokojowych po bitwie pod Austerlitz.

Morawy Południowe mają obszar 7067 kilometrów kwadratowych czyli są mniejsze od najmniejszego u nas województwa – opolskiego. Za to upamiętnionych miejsc napoleońskich mają więcej niż w całej Polsce. To nie tylko pomniki, krzyże, tablice, "pamiątkowe" drzewa. To także motele i restauracje z napoleońskimi nazwami.

Zdarza się, że nawet na rondzie między Austerlitz a Brnem ozdobnikiem jest drewniana rzeźba cesarza. Tutaj nawet betoniarnia ma kształt wielkiej armaty i artylerzystów.

Drewniana rzeźba cesarza na rondzie.

Graffiti na jednym z domów we wsi u podnóża wzgórza Prace.

Największą po Waterloo rekonstrukcję napoleońską organizuje od lat organizacja Austerlitz.org. O tym jednak napiszę w jednym z następnych tekstów.

Pięć lata temu Regionalna Agencja Rozwoju Południowych Moraw wydała przewodnik "Napoleonic Moravia". Na 156 stronach znajdziemy opisy, zdjęcia i mapki dojazdu do 30 miejsc związanych z epoka napoleońską w tym regionie – od Brna do Znojma. Przewodnik jest darmowy a dostać go można zarówno w punktach informacji turystycznej, jak i w muzeach (m.in. na zamku w Slavkovie u Brna). Są wersje w języku czeskim, rosyjskim, francuskim, angielskim.

Więcej informacji można znaleźć w elektronicznej wersji przewodnika, na stronie www.morava-napoleonska.cz/en. Tutaj też można znaleźć szlaki rowerowe i propozycje wycieczek tematycznych oraz filmy (m.in. z rekonstrukcji bitwy pod Austerlitz).

Rekonstruktorzy podczas Letnich Dni Napoleońskich 2017.

No i oczywiście – obowiązkowa dla napoleonistów – strona Austerlitz.org (w 3 wersjach językowych: czeskiej, angielskiej i francuskiej). Na niej można znaleźć wszystko nie tylko o kolejnych rekonstrukcjach Bitwy pod Austerlitz odbywających się od kilku lat u stóp wzgórza Santon obok wsi Twarożna, ale i innych eventach napoleońskich organizowanych przez miłośników Napoleona i jego epoki np. (Letnie Dni Napoleońskie), a także o… winach i piwach napoleońskich. Znajdują się tu także artykuły historyczne, filmy i galerie zdjęć z imprez.

A z imprez organizowanych warto na pewno polecić rekonstrukcję Bitwy pod Austerlitz i Letnie Dni Napoleońskie (w okolicy 15 sierpnia).

Motel Bonaparte

Tablica reklamująca wystawę na zamku w Austerlitz.

Betoniarnia zbudowana w miejscu wielkich starć kawaleryjskich.

A zwiedzanie pola Bitwy Trzech Cesarzy dobre jest o każdej porze. Już niedługo opiszę najważniejsze miejsca, a więc zaczynamy cykl poświęcony Austerlitz.

Adam Gąsior

Tekst ze strony www.SzukajacNapoleona.com

Zdjęcia i ilustracje publikujemy za zgodą autora