Nasza księgarnia

Victor Emmanuel Leclerc (1772-1802)

Opublikowano w Słynni dowódcy

Urodził się 17 marca 1772 roku w Pontoise. Po otrzymaniu starannego wykształcenia ochotniczo odbył swą pierwszą służbę w III batalionie de Seine-et-Oise gdzie doczekał się stopnia porucznika (19 X 1971). W roku 1793 został mianowany jednym z adiutantów generalnych Armii Włoskiej, w tym samym roku już jako szef sztabu armii oblegającej Tulon poznaje młodego generała Bonaparte. Kolejne działania wojenne przynoszą mu rangę szefa batalionu oraz stopień adiutanta generalnego Armii Włoskiej, co potwierdza Konwent dekretem z 24 marca 1794 roku. Jego kolejnym przydziałem jest Armia Alp w ramach działań której odznacza się podczas ataku na Mont Cenis (VI 1794). W marcu 1796 roku wraca do Armii Włoskiej. Po bitwach pod Castiglione i Rivoli zostaje odesłany do Rawenny. Osobiście dostarczył do Paryża preliminaria pokoju w Leoben oraz sztandary zdobyte na wrogu, 6 maja zostaje mianowany generałem brygady. W Montebello 14 czerwca poślubia siostrę Napoleona Paulinę, w 1798 rodzi się ich jedyny syn Dermide (+1805)
W roku 1799 jako szef sztabu Armii Anglii mianowany zostaje generałem dywizji (26VII). W styczniu 1800 zostaje oddelegowany do Armii l'Ouest, ale już w marcu jest dowódcą VII dywizji w Armii Renu pod Lecourbe'm,. Nowy dowódca tejże armii, generał Moreau mianuje go dowódcą Korpusu Rezerwowego. Obecny pod Hochstadt, samodzielnie zdobywa Landshut w czerwcu.
W roku 1801 zastąpił Gouviona St. Cyra na stanowisku dowodzącego Korpusem Pomocniczym wysłanym przeciwko Portugalii (15 III), już 18 III jest dowódcą Oddziałów Obserwacyjnych Żyrondy [Corp's d'Observation of the Gironde]. W październiku odwołany do Paryża.
W końcu miesiąca Leclerc został mianowany dowódcą ekspedycji na San Domingo oraz Generalnym Kapitanem tejże kolonii. Jego misją było zaprowadzenie porządku w dawnej perle kolonii francuskich, wówczas trawionej krwawą wojną domową.
Osłabieni znakomitym zwycięstwem Leclerca na moście Pierrota generałowie powstańczy poddawali się jeden za drugim. Sam Louverture wynegocjował łagodne warunki podpisanej 1 maja 1802 kapitulacji. Przekonany o niestabilności pokoju, Leclerc zaaranżował spotkanie z dowódcą powstańczym zakończone pojmaniem tego ostatniego i zesłaniem go do Francji. Po zdławieniu rebelii zajął się generał reorganizacją sądownictwa i Kodeksu Karnego.
W sierpniu 1802 działania powstańcze odżyły na nowo w momencie, gdy armię francuską dziesiątkowała żółta febra. W obliczu zbliżającego się natarcia głównych sił rebelianckich rozpoczął przygotowania do obrony, które przerwała jego śmierć 2 listopada 1802 roku.
Ciało generała sprowadzone przez towarzysząca mu na San Domingo żonę zostało skremowane 4 marca 1803 roku w Montgobert niedaleko Villers - Cotterets. Jego imię widnieje na zachodniej ścianie łuku triumfalnego. [Arc de Triomphe de l'Etoile]
Na świętej Helenie Napoleon miał o nim powiedzieć: "Był pierwszorzędnym oficerem, dobrym zarówno w biurze jak i na polu walki".

Tekst za: www.napoleon.org
Tłumaczenie: kondeusz