Nasza księgarnia

Pułk 2gi piechoty Xięstwa Warszawskiego - KOMPANIA WOLTYŻERÓW

Posted in Rekonstrukcje i rekonstruktorzy


logo"Najjaśniejszy Panie! Jeżeli Jego Cesarska Mość sądzi, że mój pułk nie umie dobrze zdejmować i osadzać bagnety, to w każdym razie potrafi się nimi dobrze złożyć do ataku!"
z pamiętnika płk J. Szymanowskiego dowódcy 2 pp w latach 1812-14

 

HISTORIA

 

Pułk 2gi piechoty to jeden z najlepszych regimentów polskich doby napoleońskiej. Powstał on wiosną 1807 roku i już w kilka miesięcy później wziął udział w oblężeniu Grudziądza i walkach na Mazurach. W czasie wojny 1809 roku pułk bronił przed Austriakami Raszyna, walczył pod Jedlińskiem i Wrzawami a największą sławę zyskał zdobywając nocnym szturmem Zamość. Zasługi te docenił ks. Józef Poniatowski, czyniąc zeń od tego czasu swój "pułk przyboczny". W kampanii 1812 roku regiment szturmował Smoleńsk, bił się pod Możajskiem, wkroczył do Moskwy. Później nad Berezyną ofiarnie osłaniał odwrót sił napoleońskich. Mimo ogromnych strat nie utracił jednak swego sztandaru powrócił z Rosji jako zwarta jednostka. Odtworzony, walczył w roku 1813 m.in. pod Lipskiem i Hanau. Wraz z Wielką Armią wycofał się do Francji, gdzie jego żołnierze weszli w skład Pułku Nadwiślańskiego i Pułku Szwoleżerów Gwardii walcząc w ich szeregach do momentu abdykacji Napoleona.

 

DZISIAJ

 

Sięgając do tradycji napoleońskiej, wiosną 1998 roku grupa pasjonatów stworzyła oddział historyczny nawiązujący do tradycji Armii Księstwa Warszawskiego. Obecnie, regiment tworzą kompanie: woltyżerska, fizylierska i grenadierska; oraz grono wiwandierów i markietanek rekrutujących się z pośród naszych sympatyków i przyjaciół. W tej chwili, prócz replik umundurowania, oporządzenia i uzbrojenia, pułk dysponuje również sprzętem obozowym, w tym namiotami.

 

DZIAŁANIE

 

Oddział nasz, ma za cel kontynuowanie tradycji drugiego pułku piechoty, jednostki elitarnej, jednej z najbitniejszych w naszej historii a zarazem bliskiej nam z racji formowania w naszym rodzinnym mieście - Warszawie. Realizujemy to poprzez uczestnictwo w rekonstrukcjach bitew i potyczek, spotkaniach popularyzatorskich, współpracę z pokrewnymi stowarzyszeniami w kraju i zagranicą. Pułk nasz wchodzi w skład międzynarodowej "7 Dywizji X Korpusu Wielkiej Armii". Działamy obecnie w Warszawie i Gdańsku.
Od roku 2002, dzięki uprzejmości Państwowego Muzeum Archeologicznego, naszą siedzibą jest Arsenał Warszawski.

 

NASZ SZLAK BOJOWY

 

* 1999 - Kaczawa
* 2000 - Marengo
* 2000 - Gdańsk
* 2001 - Lutzen
* 2001 - Ostrołęka
* 2001 - Opinogóra
* 2001 - Lipsk
* 2001 - Pułtusk
* 2002 - Raszyn
* 2002 - Kowno
* 2002 - Weissenfels
* 2002 - Berezyna

 

ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY
NASZE SPOTKANIA ODBYWAJĄ SIĘ CO 4 NIEDZIELE W ARSENALE WARSZAWSKIM
ARSENAŁ, ul. Długa 52, brama od pl. Bankowego

 

Opracował: Przemek Decewicz
Pułk 2gi piechoty Xsięstwa Warszawskiego

Kontakt:
tel/fax: (22) 818 92 72, tel. kom 0 603 273 176
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.">This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.)